Jaké výhody mají skládací mobily Oppo s ohebnými displeji?

Chytré dotykové placky jsou tu s námi již opravdu dost let a jejich konstrukce se za ty roky moc neměnila. Pamatuji si, když nám před lety pár výrobců ukazovalo koncepty ohebných displejů. Tehdy se jednalo o pouhý koncept a říkal jsem si, že je to naprosto zbytečné a mobilů s ohebnými displeji se na trhu nedočkáme. No, spletl jsem se a již nějakou dobu se i na našem malém trhu mobily s ohebnými displeji prodávají. Je to něco nového, má to své výhody a v loňském roce na náš trh přinesl svou skládačku také výrobce Oppo. Jaké výhody vlastně mají skládací mobily od tohoto výrobce?

V roce 2022 jsem měl na test velice zajímavý mobil Oppo Find N, který se však bohužel na náš trh oficiálně nedostal. Byla to vážně velká škoda, protože již tehdy měl tento výrobce konstrukci a prohlubeň v ohybu displeje vyřešenou výrazně lépe, než nudný jihokorejský výrobce Samsung. Model Find N mohl po rozložení připomínat tablet, ale ve svém okolí většinou slyším, že větší smysl mají sklací mobily véčkové konstrukce. To je přesně Oppo Find N2 Flip, který se na náš trh již oficiálně dostal a stále si ho můžete zakoupit. Tento model již nějakou dobu testuji jako svůj hlavní mobil a jsou situace, kdy je mít skládací mobil výhodou. Můžeme také očekávat, že se na náš trh časem dostane i nedávno představený model Oppo Find N3 Flip.

Se skládačkou budete středem pozornosti

Již jsem zmiňoval, že mobily s ohebným displejem jsou především pro náš trh stále novinkou. Jako asociál pozornost lidí nemusím, ale mezi kamarády je tředem pozornosti každý majitel skládacího mobilu. Každý se vyptává na zkušenosti s mobilem a chce si ho osahat. To se mi dělo s Oppo Find N2 Flip pravidelně. Vlastně jsem se ani nesetkal s názorem, že by se někomu konkrétně tento model nelíbil.

Úhlopříčky displejů mobilů rostou a skládací mobil mobil má velkou výhodu ve své skladnosti. Ve složeném stavu se lépe vejde nejen do kapes kraťasů a kalhot, ale také do kapes na menším batohu nebo přihrádek v autě. Dámy pak skladnost ocení třeba při nošení mobilu v malé kabelce. Mnou testovaný mobil je tenký a líbí se mi jeho nízká 191 gramová váha. Dnes dost především vlajkových mobilů má i téměř 300 gramů.

Focení a natáčení videí

Největší výhodu vidím v případě fotografování nebo pořizování videí. Díky ohebné konstrukci stačí mobil někam postavit, nastavit případně samospoušť a začít fotit. Když se na dovolené budete chtít s někým vyfotit, již nebudete muset v okolí hledat něco pro zapření mobilu. Mobil bude ve stabilní poloze, díky čemuž můžete pořídit také stabilní videa.

Vnější displej taky může dobře posloužit během focení. Se skládačkou totiž můžete zapomenout na trapnou malou selfie kamerku ve vnitřním displeji. Na vnějším displeji stačí zapnout aplikaci fotoaparátu a klidně se můžete ve skupině vyfotit hlavním kvalitním fotoaparátem. Stěžuje si přítelkyně, že ji fotíte špatně? Při focení stačí zapnout náhled scény i do malého vnějšího displeje, přítelkyně zapózuje jak se jí to líbí a vy jen stisknete spoušť. 😀

Výhody vnitřního ohebného displeje

Jsou situace, kdy zkrátka nechcete nebo nemůžete mobil neustále držet v ruce, ale chcete ho někam položit a přehrávat video. Díky ohybu můžete sledovat třeba film v Kodi, Netflixu nebo video v jakémkoliv přehrávači videí a YouTube. Pro většinu takových aplikací stačí v multitaskingu použít funkci plovoucích oken nebo rozdělení obrazovky. Líbí se mi, že oficiální aplikace YouTube je k používání s ohebnými mobily véčkové konstrukce uzpůsobena, takže nahoře vidíte video a dole jsou pak důležité ovládací prvky.

Rozložení displeje a postavení mobilu může mít více využití. Každý si nějaký jistě najde. Já třeba občas používal postavení mobilu na stůl a během práce na počítači jsem vedle notebooku viděl dění v různých aplikacích na mobilu. Ve spodní části jsem pak měl klávesnici a odepisoval.

Výhody malého vnějšího displeje

Znovu se dostávám k malému vnějšímu displeji. Dost lidí v mém okolí si myslí, že jsou tyto displeje k ničemu. Já si to ale nemyslím. Samozřejmě odepisování, mapy a další záležitosti jsou mnohem pohodlnější na velkém vnějším displeji. Jsou ale opět situace, kdy se spokojíte s menšími aplikacemi a informacemi na malém displeji. V případě plateb stačí jen mobil odemknout čtečkou otisků na boku, přiložit k platebnímu terminálu a bez nutnosti displej otevřít uskutečnit platbu.

V případě Oppo Find N2 Flip můžete na malém displeji mít hezké animace a jiné tapety, čas, datum a widgety např. praktické spouštění fotoaparátu. Sledovat můžete oznámení a odepisovat v nich na zprávy, vysunutou horní rolovací lištu a zapínat či vypínat různé funkce. Vpravo se pak ukrývá menu mini aplikací. Ty si můžete přidat podle sebe a nechybí nastavení budíků, využívat můžete kalkulačku, připomínky, časovač, Google Mapy, fotoaparát, úkoly, aplikace předpovědi počasí a pár dalších.

Malý displej je tedy praktický, ale já jsem si řekl, že by toho zvládl určitě více. Každý výrobce spouštění aplikací na malém displeji totiž omezuje, což je velká škoda. Rozhodnutí výrobců ale rozumím, protože chtějí na displeji zobrazovat jen podporované a ověřené aplikace, o kterých vědí, že nebudou mít s malým displejem problémy. Mé srdce geeka se ale ihned probudilo a našel jsem několik způsobů, jak používat jakoukoliv aplikaci a hru i na tomto malém displeji. Pokročilejší postupy jsem ani nepopisoval, protože nezkušený uživatel by mohl systém poškodit. Ve svém návodu jsem ale popsal jednoduché řešení skrze aplikaci od šikovného vývojáře. Pomocí ní můžete na displeji spouštět jakoukoliv aplikaci a já běžně ovládal celou chytrou domácnost, rychle se podíval na bezpečnostní kamery, ovládal hudební službu Tidal, četl e-maily v klientovi FairEmail a hrál jednoduché hry.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*