Čínský výrobce Huawei nám letos přinesl zajímavé mobily a výrobce se snažil pokrýt všechny cenové segmenty. Není to tak dlouho, co jsem recenzoval vydařený model Huawei Nova 3, který spadá do střední třídy a lze jej pořídit za cenu kolem 11 000 Kč. V této recenzi jsem se podíval na odlehčenější variantu Huawei Nova 3i, která se prodává za cenu kolem 8 500 Kč (v akcích za 7 500 Kč). Jak moc je ale Nova 3i odlehčená? Má vůbec smysl?
Obsah balení – Pochvala za kryt
- Huawei Nova 3i
- Nabíjecí adaptér
- MicroUSB nabíjecí/datový kabel
- Spona pro vysunutí slotu
- Ochranný silikonový kryt
- Ochranná folie na displej
- Pecková sluchátka
- Návody
Design a konstrukce – Kabátek plnotučné Novy 3
Huawei Nova 3i se po konstrukční stránce od plnotučné Nova 3 tolik neliší. Na našem trhu se prodává v mnou testované Iris Blue (modro-fialové) a klasické černé variantě. Celkové rozměry mobilu činí 75,2 mm x 157,6 mm x 7.6 mm a váha se zastavila na 169 gramech. Je tedy o něco větší a o 3 gramy těžší než klasická verze. Design se výrobce vážně vydařil a míří na uživatelé, kterým se design klasické Novy 3 líbí, ale nechtějí utrácet 11 tisíc Kč.
Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,3“ (palce) displeje. To výborně zapadá do plastového proužku dělící sklo a hliníkový rámeček mobilu. Ve výřezu displeje se nachází dvě selfie kamerky s rozlišení 24 Mpx + 2 Mpx, reproduktor pro hovory a barevná notifikační diodka. Pod displejem se nenachází senzorová tlačítka, jak je u mobilů s takovým poměrem stran zvykem. Prostředí tedy lze tradičně ovládat softwarovými tlačítky v displeji.
Rámeček mobilu je z hliníku a jeho boky jsou krásně zaobleny. Během používání žádná hrana rámečků neškrábala do rukou barva rámečku se na světle elegantně leskne. Levý bok ukrývá hybridní slot pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu. Pravý bok na sobě tradičně nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Horní část nabízí pouze mikrofon a spodní část 3,5 mm jack pro sluchátka, nabíjecí konektor MicroUSB a také hlasitý reproduktor.
Skleněná záda mobilu v modro-fialovém provedení vypadají krásně a na okolí zaručeně zapůsobí. Zádům dominuje dvojice čoček fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. Je vážně škoda, že čočky celkem dost vystupují z těla mobilu a jejich hrany trochu dřou do rukou. To však lze eliminovat silikonovým krytem v balení. Zapomenout nesmím ani na čtečku otisků prstů.
Displej – Je libo výřez?
Huawei se snaží nabízet moderní displeje i do mobilů střední třídy. Nova 3i nabízí obří 6,3“ (palce) IPS displej s FullHD+ rozlišením (2 340 x 1080 px) a jemností 409 PPI. Displeji musím pochválit výborné podání barev. V nastavení si také lze podání barev libovolně upravit dle potřeby a výrobce si za tuto možnost odnáší velkou pochvalu. Nechybí ani oblíbený komfortní režim pro šetření očí, nastavení velikosti textu a prvků v displeji a také funkce chytré rozlišení.
Displej prošel minimalizací rámečků a nabízí poměr stran 19,5:9. Minimalizace rámečků se však neobešla bez výřezu v displeji. Výřez je celkem rozměrný, ale nabízí i notifikační diodku a senzor okolního světla. Automatická regulace jasu funguje výborně, viditelnost na přímém světle je díky ní velice dobrá a pochválit musím i pozorovací úhly.
Dělá výřez v displeji nějaké problémy? U některých letošních mobilů od Huawei jsem kvůli výřezům v displejích zaznamenal různé „skákání“ prvků v některých aplikacích a jiné problémy. Jsem moc rád, že se výrobce na tento problém zaměřil a u Novy 3i jsem na tento problém za celou dobu testování nenarazil. Jen v některých hrách rozměrný výřez překrýval některé prvky, ale to lze eliminovat tím, že dané hře zakážete zobrazení na celý displej. Tato funkce se nachází v Nastavení/Obrazovka/Zobrazení na celý displej. Výřez také lze softwarově zakrýt.
Zabezpečení – Odemykání prstem i obličejem
Huawei má u většiny svých mobilů výborné čtečky otisků prstů. Nova 3i nabízí čtečku na svých zádech a její umístění chválím. Lze si nastavit dostačujících pět otisků a odemykání mobilu je opravdu bleskové a spolehlivé. Čtečkou otisků prstů také lze mobil ovládat pomocí gest. Nechybí mnou oblíbené gesto pro vysunutí notifikační lišty, procházení fotek v galerii, focení podržením prstu, přijmutí hovoru či zastavení budíku. Zamykat také lze aplikace a nechybí ani u Huawei tradiční funkce sejfu pro šifrování multimediálních souborů.
Odemykání obličejem funguje překvapivě stejně rychle, jak čtečka otisků prstů. Spolehlivě funguje i za horších světelných podmínek a rozhodně je použitelné. Nova 3i je však modelem spadajícím do střední třídy a nelze tedy očekávat kvalitní 3D skenování obličeje, jak je tomu u vlajkového modelu Huawei Mate 20 Pro. Odemykání probíhá skrze klasické selfie kamerky, které moc dobré zabezpečení nezajistí.
Hardware a výkon – Milé překvapení
Upřímně, obával jsem se, že výrobce bude v oblasti výkonu šetřit. Šetřilo se, ale ne tolik. Mobil nabízí osmijádrový procesor Huawei Kirin 710 s taktem 4 jader 2,2 GHz + 4 jader 1,7 GHz. Výkonu dále vypomáhá dostatečná paměť 4 GB RAM a překvapivé je také bohaté interní úložiště s kapacitou 128 GB. V této cenové kategorii je taková kapacita neobvyklá a výrobce chválím. Paměť lze také rozšířit paměťovou kartou MicroSD o maximální kapacitě 256 GB.
Byl jsem mile překvapen výkonem, který stačí i na hraní náročných her. Během testování jsem nezaznamenal problém s výkonem při běžném používání a vyzkoušel jsem i hraní PUBG Mobile, PayDay: Crime War, Shadowgun: Legends a dalších náročných titulů. Spouštění her bylo rychlé a hraní bez záseků. Nova 3i je tedy vhodná i pro hraní her. Drtivou většinu her bylo možné hrát na střední grafické nastavení.
Fotoaparáty – Huawei opět překvapil
Fotoaplikace nepostrádá režim clony, populární portrétní režim, malování světlem, skenování dokumentů, různé filtry, panorama a režim pro manuální nastavení ISO, vyvážení bílé a dalších hodnot. Nechybí ani „blbůstka“ 3D Qmoji a různé efekty. Na horní části aplikace se nachází zapnutí/vypnutí pomoci umělé inteligence.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Huawei Nova 3i nabízí hlavní 16 Mpx čočku se světelností f/2.2 a druhou 2 Mpx čočku vypomáhající s hloubkou ostrosti. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3 a k dispozici je také nižší 10 Mpx rozlišení s roztaženějším poměrem 18,8:9. Videa lze zadním fotoaparátem pořizovat ve FullHD se 60 FPS (snímky za vteřinu) a o stabilizaci se stará elektronická stabilizace. Bohužel, videa postrádají detail a podání barev také není dle mých představ. Nejsou však vyloženě špatná, ale lepší to být mohlo.
Využít můžete pomoci umělé inteligence. Ta je schopna rozpoznat 22 scén a je vidět, že se ji výrobce snaží umírnit, protože u jiných modelů byl kritizován její agresivní post-processing. Umírnění se výrobci daří, ale stále jsou barvy snímků po použití AI přesaturované a tuto funkci doporučuji zcela vypnout. Za dobrých světelných podmínek snímkům nechybí detail a po vypnutí AI i slušné podání barev. S horším světlem přijde výrazné snížení ostrosti a digitální šum vyskytující se především v rozích fotek. Zadní fotoaparáty však hodnotím jako lehce nadprůměrné.
Focení „selfíček“
Huawei Nova 3i je vybavena čelní selfie kamerkou s rozlišením 24 Mpx se světelností f/2.0. Druhá čelní kamerka pravděpodobně focení nijak nevypomáhá a stará se jen o odemykání obličejem. Snímky v maximálním rozlišení lze pořizovat v poměru stran 4:3 a k dispozici je také 18,6:9 poměr stran s rozlišením 15 Mpx. Je celkem škoda, že poměr 16:9 opět chybí.
Myslím si, že s focením populárních „selfíček“ bude spojen pravděpodobně každý. Fotkám nechybí ostrost a lze využít i mnou nenáviděný režim zkrášlení („retuše“). Čelní kamerou lze využívat HDR a portrétní režim pro rozmazání pozadí. S režimem 3D Qmoji se zas můžete vyblbnout a na obličej si přidat nějaký ten efekt, nebo si natočit video např. s hlavou králíka.
Operační systém – Tradiční nadstavba EMUI
Nova 3i nabízí operační systém Android 8.1 Oreo s tradiční nadstavbou EMUI 8.2. V Nastavení telefonu si lze vybrat styl domovské obrazovky. K dispozici je možnost mít všechny ikony aplikací a her na úvodních obrazovkách nebo mít i menu aplikací, jak je tomu i čistého Androidu. Je také vidět, že výrobce se po softwarové stránce tomuto modelu věnuje. Během mého testování jsem obdržel hned dvě aktualizace. Za celou dobu testování se nestalo, že by se systém samovolně restartovat či zamrzal. Jen občas jsem zaznamenal drobné zpomalení. To snad výrobce vyřeší opravnou aktualizací.
U mobilů značky Huawei jsem letos kritizoval problémy s notifikacemi. Tento problém se vyskytuje (v době recenzování vyskytoval) i u vlajkového TOP modelu Huawei Mate 20 Pro. Měl jsem velké problémy s přijímáním upozorněním na nové zprávy z aplikací. Musím uznat, že výrobce se snaží a u modelu Nova 3i jsem tento problém u Messengeru a dalších běžných aplikací nezaznamenal.
Výdrž a nabíjení – Kam se podělo USB-C?
Huawei Nova 3i nabízí uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 340 mAh. To je celkem slušná kapacita a z výdrže na jedno nabití jsem byl mile překvapen. Při běžném pracovním nasazení se nestalo, že by se Nova 3i vybila během jednoho dne. I když jsem sledoval video na YouTube a občas si zahrál nějakou tu hru, tak většinou vydržela jeden a půl dne na jedno nabití. Bez hraní her se výdrž vyšplhá i na krásné dva dny.
Výrobci nedokážu odpustit absenci oboustranného konektoru USB-C. K dispozici je tedy prastarý nabíjecí konektor MicroUSB, což může mít v některých situacích i výhody, ale přeci jen jsme v roce 2018, brzy 2019 a mobil spadající do střední třídy by USB-C mít opravdu měl. V balení se nachází tedy nabíjecí kabel a také 5V/2A adaptér. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabije za přibližně dvě hodiny.
Konektivita a připojení – DualSIM nechybí, ale …
Huawei Nova 3i nabízí plnou podporu 4G/LTE a starších generací mobilních sítí. K internetu se lze připojit i k standardu 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11b/g/n). Pochválit musím výbornou citlivost antén. Vzhledem k ceně bych očekával i podporu méně používaných 5 GHz Wi-Fi sítí. Největším mínusem je absence NFC, které může sloužit pro bezplatné placení mobilem…
Na levém boku mobilu se nachází ukrytý slot, který umožňuje využívání DualSIM. Lze do něj vložit dvě NanoSIM karty, nebo jednu NanoSIM kartu a paměťovou kartu MicroSD. Během testování jsem využíval navigační mapy od Googlu a také Mapy.cz. S nalezením polohy a jejím udržením na mapě jsem díky GPS, A-GPS a GLONASS neměl sebemenší problém. Úsporné Bluetooth 4.2 funguje také skvěle a během testování jsem jej využíval denně s bezdrátovými sluchátky Sennheiser CX 6.00BT. Poslech hudby byl bezproblémový a to samé mohu říci o odesíláním fotek do notebooku.
Zvuk – 3,5 mm jack potěší
Huawei Nova 3i má jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Reproduktor se snaží o náznak basů a myslím si, že většina uživatelů bude spokojena. V této cenové kategorii nelze očekávat výborné stereo, jak je tomu u vlajkových modelů. Reproduktor jednoduše odpovídá ceně.
Rozhodně potěší 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek. V balení se nachází i pecková sluchátka. Jedná se však jen o obyčejná sluchátka, která pro poslech hudby nedoporučuji. Během testování jsem tedy vyzkoušel poslech hudby s dražšími sluchátky od SONY a kvalita konektoru je nadprůměrná. Záleží však i na zvolení sluchátek.
Závěr a cena – Má i nedostatky, ale za ty peníze
Z mobilu Huawei Nova 3i mám velmi dobrý pocit. Na e-shopech jsem jej většinou našel za cenu kolem 8 500 Kč, v akcích kolem 7 500 Kč. Za danou cenu nabízí opravdu krásný design a kvalitní dílenské zpracování. Vzhledem k ceně nechybí krásný displej, lehce nadprůměrné snímky ze zadních fotoaparátů a dostatečný výkon i na hraní her. Největším plusem je bohaté 128 GB interní úložiště, které jsem u žádného mobilu v této cenové kategorii ještě neviděl a výrobce si odnáší velkou pochvalu.
Nova 3i ale není ani dokonalá a od mobilu spadajícím od střední třídy bych rozhodně očekával NFC pro možnost bezkontaktního placení mobilem. I když 5 GHz Wi-Fi sítě využívá jen hrstka uživatelů, tak opět v této cenové kategorii bych jejich podporu očekával. Během mého používání jsem občas zaznamenal i zpomalení prostředí systému, ale věřím tomu, že se tento problém brzy vyřeší aktualizací systému.
Model Huawei Nova 3i si své zákazníky jistě najde. Jedná se o povedený mobil a pokud nevyžadujete bezkontaktní placení mobilem, oboustranný konektor USB-C a 5 GHz Wi-Fi sítě, tak jej mohu doporučit.
Co se mi líbí?
- Design a konstrukce
- Dostatečný výkon na hraní náročnějších her
- 128 GB interní úložiště
- Nadprůměrné fotky
- Silikonový ochranný kryt v balení
- Výdrž na jedno nabití
- Přiměřená cena
Co se mi nelíbí?
- Starý nabíjecí konektor MicroUSB
- Občasné zpomalování systému
- Absence NFC
- Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi