Čínský výrobce Huawei tento rok na náš trh vypustil spoustu zajímavých modelů směřujících do různých cenových segmentů. V této recenzi jsem se podíval na model Huawei Nova 3, který zapadá do střední třídy. Za cenu kolem 11 tisíc Kč nabízí líbivý design v zajímavých barevných variantách, výborný výkon, duální fotoaparát na zádech s umělou inteligencí, velký displej a 3,5 mm jack konektor.
Obsah balení
- Huawei Nova 3
- Nabíjecí adaptér
- USB-C datový/nabíjecí kabel
- Spona pro vysunutí NanoSIM/MicroSD slotu
- Silikonový kryt
- Pecková sluchátka
- Návody
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů pro Huawei Nova 3 zakoupit.
Design a konstrukce – Lesklý krasavec
Huawei Nova 3 láká na konstrukci tvořenou v kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za mnou testovanou duhovou variantu, která dle mého názoru vypadá nádherně. K dispozici je také černá a světle modrá varianta. Časem se na našem trhu možná objeví i další varianty, ale to nemám oficiálně potvrzeno. Celkové rozměry mobilu činí 73.7 mm x 157 mm x 7.3 mm a váha činí slušných 166 gramů.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Čelní plochu pokrývá 2.5D ochranné sklo, které kryje obří 6,3“ (palce) displej s minimalizací rámečků. Displej se neobešel bez výřezu, který se někomu líbit může. Výřez ukrývá reproduktor pro hovory, miniaturní notifikační diodku a také dvě kamerky s rozlišením 24 Mpx + 2 Mpx. Proč dvě přední kamerky? Na focení/natáčení videí a také odemykání obličejem.
Rámeček telefonu je z hliníku, který je na všech bocích zaoblený a do rukou tedy nic neškrábe. Levý bok mobilu nabízí hybridní slot pro dvě NanoSIM karty a paměťovou kartu MicroSD (nelze využívat současně dvě SIM a SD kartu). Pravý bok nabízí ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Horní část rámečku nabízí pouze mikrofon a spodní část pak disponuje 3,5 mm jack audio konektorem, oboustranným nabíjecím konektorem USB-C a hlasitý reproduktor. Lze si také všimnou elegantně umístěných plastových předělů antén.
Skleněná záda mobilu přidávají na elegantním dojmu a sklo se výrobci vážně povedlo. Během mého testování neutrpělo žádné škrábance či oděrky. Na zádech najdeme dvojici čoček fotoaparátů, které celkem dost vystupují z těla mobilu a je velká škoda, že výrobce trošku lépe nezaoblil jejich hrany, které během hraní her trochu škrábou do rukou. Tento problém však lze eliminovat pomocí silikonového krytu v balení. Na zádech dále najdeme čtečku otisků prstů, která je umístěna vhodně a dále už jen loga výrobce s LED bleskem.
Displej – Velikán s výřezem
Nova 3 nabízí IPS displej s úhlopříčkou 6,3“ (palce). Úhlopříčka displeje je tedy opravdu velká, což může některé uživatele odradit. Rozlišení displeje je Full HD+ (2340 x 1080 px), které je sice dostatečné, ale některá konkurence umí nabídnout vyšší rozlišení. Nad displejem najdeme také notifikační diodku, která je však miniaturní a její blikání jsem často přehlížel.
Ve výřezu displeje se nachází senzor okolního světla, které reaguje rychle a viditelnost na přímém světle je na velmi dobré úrovni. Pozorovací úhly jsou také příkladné a podání barev je jedním slovem výborné. Nejsem uživatel, který by měl výřez v displeji rád a v některých aplikacích můžete narazit na špatnou optimalizaci výřezu např. ve hře PUBG Mobile jsou některé prvky překryté. V nastavení obrazovky se nachází také možnost „zakrytí“ výřezu. Jedná se však o softwarové zakrytí, které vedle výřezu vytvoří černý proužek. V nastavení se dále nachází možnost manuálního nastavení podání barev displeje a výrobce si za tuto funkci odnáší velkou pochvalu. Komfortní režim pro šetření očí během používání mobilu ve večerních hodinách také nechybí a lze také tradičně nastavit velikost písma a prvků v prostředí.
Zabezpečení – Odemykání obličejem
Nova 3 nabízí čtečku otisků prstů na zádech a rychlost odemykání je okamžité. Nechybí ani gesta pro vysunutí notifikační lišty, procházení fotografií v galérii a pořizování snímků. Lze si naskenovat až dostačujících 5 prstů. Lze si zamykat aplikace tak, aby se bez přiložení prstu neodemkla aplikace Messenger či jiné zvolené aplikace. Nechybí ani známá funkce sejf a PrivateSpace.
Mobil nabízí také odemykání obličejem, které je překvapivě spolehlivější, než u vlajkového modelu Huawei P20 Pro (měl jsem přímé srovnání). Za horších světelných podmínek funguje odemykání také celkem dobře, ale na rychlosti čtečky otisků se rozhodně nevyrovná.
Hardware a výkon – Hraní her není problém
O výkon mobilu Nova 3 se stará osmijádrový procesor Huawei Kirin 970 s taktem na 4 jádra: 2,36 GHz a další 4 jádra: 1.8 GHz. Na našem trhu se prodává varianta se 4 GB RAM a 128 GB interním úložištěm s možností rozšíření pomocí MicroSD karty o maximální kapacitě 256 GB.
Během mého testování jsem nenarážel na žádné problémy s výkonem a to jsem mobil opravdu nešetřil. Nahrál jsem několik hodin ve hrách PUBG Mobile, Shadowgun Legends, Unkilled a beta verzi PayDay Crime War. Hry bylo možné hrát na maximální grafické detaily bez sekání či nadměrného zahříváním. Mobil je tedy vhodný i pro náročné hráče mobilních her.
Fotoaparát – Huawei opět překvapil
Huawei se tento rok zaměřil na fotoaparáty a vlajkový model Huawei P20 Pro se třemi fotoaparáty dle uznávaného DxO Mark je stále na špičce fotomobilů. Huawei Nova 3 výborně zapadá do střední třídy a pochopitelně se nebude ucházet o post nejlepšího mobilu, ale byl jsem vážně velmi mile překvapen kvalitou snímků.
Fotoaplikace
V Nova 3 se tradičně nachází povedená fotoaplikace, která nabízí režim clony, portrétní režim, malování světlem, filtry, nastavení HDR (funguje automaticky) či pořizování panoramat. K dispozici je také režim Objektiv VR, který obsahuje 3D Qmoji (animoji), efekty uší, umísťování 3D objektů do videa a další efekty. Funkce funguje skvěle, ale ocení ji spíše děti.
K dispozici je také možnost pořizování surových snímků RAW a vydařený manuální režim pro nastavení ISO, vyvážení bílé, závěrky a další nastavení pro zkušenější uživatele. Potěší také tlačítko AI na horní části pro rychlé zapnutí/vypnutí umělé inteligence. Za toto tlačítko výrobce chválím, protože vlajkový model P20 Pro měl funkci schovanou v nastavení aplikace a ovládání tedy nebylo tak komfortní. Aplikaci musím výrobci moc pochválit, protože je svižná a příjemně se ovládá.
Kvalita snímků ze zadních fotoaparátů
Na zádech se nachází dvě čočky fotoaparátů s LED bleskem. Obě čočky disponují světelností f/1.8 a hlavní RGB (barevná) čočka nabízí rozlišení 16 Mpx, druhá je pak monochromatická (nebarevná) a nabízí rozlišení 24 Mpx. Lze fotit v maximálním rozlišení 24 Mpx v poměru stran 4:3, ale toto rozlišení nedoporučuji využívat. Fotka je ve skutečnosti pořízena monochromatickou čočkou a barvy z druhé barevné čočky jsou softwarově přeneseny a na snímcích se při drobnějším zkoumání projevují problémy s ostrostí. Doporučuji tedy fotit s přednastaveným rozlišením 16 Mpx v poměru stran 4:3. Je velká škoda, že se v nastavení nenachází možnost focení v poměru stran 16:9. Pokud budete chtít mít snímky roztaženy na celou šířku displeje, tak lze zvolit poměr stran 18,8:9 s rozlišením 10 Mpx, ale kvalita snímků není tak dobrá.
-
Fotky nafocené mobilem Huawei Nova 3 najdete v samostatném článku
Samotné snímky jsou na tom velice dobře nepostrádají detail a velice dobré podání barev. Nova 3 nabízí také 2x zoom, který však není optický. Je to sice škoda, ale snímky po použití 2x zoomu vypadají vážně dobře. Za dobrých světelných podmínek lze fotit krásné snímky. Za horších světelných podmínek se občas vytrácí ostrost, ale vzhledem k ceně jsem byl mile překvapen. Umělá inteligence je však příliš agresivní a fotky jsou po jejím použití pokažené a šíleně přesaturované. Doporučuji ji tedy úplně zakázat, nebo používat jen v některých situacích.
Selfie kamerky
Nad displejem najdeme dvě kamerky s rozlišením 24 Mpx + 2 Mpx se světelností f/2.0. Na co dvě kamerky? Jedna se vyšším rozlišením slouží k focení či pořizování videa, ta druhá pak k odemykání mobilu. V maximálním rozlišení 24 Mpx lze pořizovat snímky v poměru stran 4:3. Využít můžete i poměr stran 18,6:9 s rozlišením 15 Mpx. Bohužel i u focení selfie chybí poměr stran 16:9. Během focení selfie lze využívat HDR, pomoc umělé inteligence, portrétní režim a mnou nenáviděné režimy zkrášlení. Selfie lze fotit i za horších světelných podmínek, kdy se displej rozzáří tak, aby ozářil obličej. S kvalitou snímků jsem byl spokojený a kvalita je rozhodně nadprůměrná.
Natáčení videí
Huawei Nova 3 bohužel postrádá optickou stabilizaci obrazu a spolehnout se budete muset na elektronickou stabilizaci. Stabilita videí není špatná, ale ani nijak nenadchne. Nesetkal jsem se s přeostřováním či škubáním videí. Podání barev je také na dobré úrovni, a to samé lze říci o ostrosti. V nastavení rozlišení je také možnost výběru mezi novějším kodekem H.265 a starším H.264). Videa za zadních fotoaparátů odpovídají ceně.
Operační systém – Nadstavba není bezchybná
Huawei Nova 3 nabízí operační systém Android 8.1 Oreo, který během testování obdržel hned několik aktualizací včetně bezpečnostních záplat. Systém je upraven tradiční nadstavbou EMUI 8.2 a čistému Androidu se tedy téměř vůbec nepodobá. V nastavení telefonu si lze vybrat mezi standardním rozložením ikon na hlavních obrazovkách bez menu aplikací anebo Šuplík kdy jsou všechny nainstalované aplikace schované v menu aplikací.
Myslím si, že systém dále nemá moc smysl popisovat. Za celou dobu testování se mi nestalo, že by systém zamrzal či se samovolně restartoval. Funguje dobře, ale bohužel jsem denně narážel na problémy s příjmem notifikací (upozornění z aplikací), které se týká všech letošních modelů od Huawei/Honor. Nadstavba z nepochopitelných důvodů zavírá běžící aplikace Threema, e-mailové klienty a řadu dalších i po zákazu všech úsporných režimů a udělení priorit aplikací v notifikacích. Často se také stávalo, že mi upozornění z Messengeru přišlo s několika minutovým zpožděním. Tento problém je velice nepříjemný a doufám, že jej výrobce u všech nových modelů urychleně opraví.
Další kritiku si výrobce odnáší za předinstalované demo verze her a také zbytečných aplikací. V této cenové kategorii tyto zbytečné aplikace vidím nerad, ale naštěstí je možné jejich odinstalování. Pochvalu si naopak Huawei odnáší za zjednodušený režim, který se hodí lidem s horším zrakem. Povedená je také aplikace Správce telefonu nabízející čištění systému, blokování tel. čísel a různé úsporné režimy.
Výdrž a nabíjení – Většinou vydrží jeden a půl dne
Nova 3 pod skleněným krytem ukrývá nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 750 mAh. Výdrž na jedno nabití je slušná a mobil bez problémů vydrží celý den náročného používání. Nejčastěji jsem se dostával na jeden a půl dne výdrže. Pokud nebudete hrát hry či sledovat videa na YouTube, tak dva dny nejsou nereálné. K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C a rychlé nabíjení. Originální nabíječkou z balení se akumulátor nabil do 100% stavu přibližně za jednu hodinu a 45 minut.
Konektivita – Nic nechybí
Huawei Nova 3 podporuje všechna 4G/LTE pásma a také připojení k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Citlivost antén je na výborné úrovni a nezaznamenal jsem žádné problémy se signálem. NFC pro využívání bezkontaktním platem či dalšímu využití také nechybí. Je jen škoda, že mobil nenabízí novou verzi Bluetooth 5.0, kterou bych za danou cenu v roce 2018 očekával. Spokojit se budete muset s Bluetooth 4.2, ale na žádná omezení nenarazíte. Během mého testování jsem Bluetooth denně využíval k poslechu hudby ve sluchátkách Sennheiser CX 6.00BT a odesílání fotek do notebooku. K využívání map a navigace poslouží GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou.
Zvuk – Bez sterea, ale s jackem!
Huawei Nova 3 nabízí pouze jeden hlasitý reproduktor na spodní části. Je velká škoda, že nenabízí stereo reproduktory, ale to moc mobilů ve střední třídě ani u konkurence nenabízí. Reproduktor však mile překvapil a snaží se o podání basů a vyvážené výšky. S jeho kvalitou jsem byl spokojený a potěšený jsem byl i z 3,5 mm jack audio konektoru, který v posledních dvou letech z mobilů mizí. Můžete tedy používat svá stará sluchátka bez problémů a s 3,5 mm jack konektorem jsem byl také velmi spokojený. V balení se nachází i sluchátka od Huawei, ale ta v mých uších vůbec nedrží a vypadávají. Některým uživatelům sedět mohou.
Závěr – Tak málo chybělo k dokonalosti
Huawei Nova 3 za danou cenu kolem 11 tisíc Kč vážně zatopí konkurenci. Za danou cenu nabízí líbivé barevné provedení, výkon pro hraní nejnáročnějších her na maximální grafické detaily a výbornou čtečku otisků prstů. Výrobce si zaslouží velkou pochvalu za 3,5 mm jack a myslím si, že by si konkurence měla vzít příklad. Ano, budoucnost je v bezdrátových sluchátkách, ale pokud máte doma starší drahá sluchátka, tak se jich přeci jen vzdát nechcete. Fotoaparáty podávají velice dobré výsledky a myslím si, že drtivé většině uživatelů budou stačit. Pomoc umělé inteligence u fotek však doporučuji zcela vypnout.
Velkou kritiku si v mé recenzi však odnáší za problémy s notifikacemi. Je sice moc hezké, že se systém snaží šetřit baterii, ale stojí to za opožděný příjem či v některých aplikacích za nefunkční upozornění? Dle mého názoru rozhodně ne a pevně doufám, že výrobce vydá opravnou aktualizaci.
Konkurence
Nokia 7 Plus také nabízí slušné fotoaparáty a čtečku otisků prstů na zádech. Někteří uživatelé mohou ocenit celokovovou konstrukci. Zmínit musím také operační systém Android, který je u všech nových Nokií čistý a na rozdíl od nadstavby Huawei má spolehlivé notifikace a pravidelné aktualizace bezpečnostních záplat. Nokia 7 Plus se aktuálně prodává za cenu kolem 9000 Kč. Výhodou Nova 3 je pro někoho větší displej s minimalizací rámečků, odemykání obličejem a pro někoho líbivější design.
Honor 10 je také silným konkurentem, který nabízí kompaktnější tělo. Nabízí totožný systém, jak Huawei Nova 3, slušný výkon a také velmi dobré fotoaparáty. Cena je nižší a aktuálně se pohybuje lehce pod 10 tisíc Kč. Nova 3 zas nabízí větší displej s lepší ochranou skla.
Co se mi líbí?
- Design a konstrukce
- Kvalita fotoaparátů
- Gesta čtečky otisků prstů
- 3,5 mm audio jack konektor
- Silikonový kryt v balení
- Výborný výkon
- Cena
Co se mi nelíbí?
- Problém s příjmem notifikací (upozornění z aplikací)
- Předinstalované demo verze her a aplikací
- Umělá inteligence často přepaluje barvy snímků
- Starší Bluetooth 4.2
- Titěrná notifikační diodka