Jak se české banky a webhostingy staví k problematice proruských dezinformací?

Pokud čtete tento web, tak jistě víte, že jsem nedávno publikoval článek, ve kterém jsem se zaměřil na aktuální kybernetické útoky a proruské dezinformace. Pravděpodobně kvůli tomu se tento web stal jeden den terčem DDoS útoků a penetračních testů. Zeptal jsem se některých bank na to, jak se staví k tomu, že jejich bankovní účty využívají proruští dezinformátoři. Nezapomněl jsem pochopitelně ani na samotné hostingy, kde tyto weby fungují. PR drtivé většiny firem je však ostudné…

Odkazy na články:

 

Co na to říkají banky?

Když se podíváte na české či slovenské proruské dezinformační weby, brzy zjistíte, že tyto weby od svých návštěvníků zoufale žebrají peníze. Často již mají stanovenou částku, které chtějí dosáhnou údajně pro provoz daného webu. Měsíční stanovené částky jsou ale tak vysoké, že rozhodně neodpovídají na provoz webu ani na celý rok.

Zdroje: screenshot z Aeronetu

Na těchto pochybných webech však nejčastěji narazíte na bankovní účty u české Fio banky. Banku jsem tedy kontaktoval a chtěl jsem jí dát prostor se vyjádřit. Ani po týdnu jsem však žádnou odpověď neobdržel. Banka odmítá odpovědět na e-maily, ale i na dotazy na sociálních sítích. Dovolím si tedy říci, že Fio má ostudně špatné PR.

AKTUALIZOVÁNO: Fio banka den po publikaci článku odpověděla… Vyjádření najdete níže.

Vyjádření Fio banky

Na trochu známějším proruském webu Aeronet se v době psaní tohoto článku nacházelo číslo bankovního účtu u Air Banky. Zeptal jsem se tedy tiskového oddělení, co na to říká. Banka se zachovala úplně opačně než ostudná Fio banka. Smysluplnou odpověď jsem dostal opravdu bleskově. Myslím si, že tak by se tiskové oddělení moderní banky mělo chovat. Celé prohlášení Air Banky najdete na screenshotu níže.

Odpověď Air Banky

I když Raiffeisenbank bankovní účet jsem alespoň prozatím na žádném proruském dezinformačním webu nenašel, je dobré ale zmínit, že tato banka jako jedna z mála západních firem odmítá odejít z ruského trhu. Díky tomu ji velká část lidí sabotuje, ruší u ní bankovní účty a stala se terčem kybernetických útoků.

Ptáte se, co je špatné na působení na ruském trhu? Pochopitelně každý se k tomu může stavit odlišně, ale nemění to nic na tom, že Raiffeisenbank svým působením na ruském trhu musí odvádět v Rusku daně, čímž financuje tamní režim, a především probíhající válku na Ukrajině. Banka byla několika zákazníky kontaktována na sociálních sítích, ale jejich PR se odmítá jakkoliv vyjádřit.

Zdroje: Twitter

V době psaní článku jsem kontaktoval další banku a čekám na její vyjádření. To případně do článku doplním.

 

 

Jaká jsou vyjádření webhostingů?

Nějak nerozumím tomu, proč dezinformátoři často využívají webhostingy v ČR nebo USA, kde nelze zajistit opravdovou anonymitu. Přitom v dnešní době jsou možnosti stránky umístit do služeb, kde opravdu získáte anonymitu a lze na tyto hostingy umístit různý „pochybný“ obsah. Je ale pravda, že si za to připlatíte. Když se však kouknete na design některých dezinformačních webů, tak rychle zjistíte, že jejich provozovatelé nemají zrovna moc velké znalosti a často ve svých proruských bludech mají i gramatické chyby.

Drtivá většina českých webhostingů nemá na svých stránkách žádný kontakt pro novináře, což je v dnešní době ostudné. Kontaktoval jsem tedy více webhostingů, na kterých jsou proruské dezinformační weby provozovány. Takřka všechny webhostingy nezvládají PR a odmítají jakkoliv odpovědět. Vlastně mi prozatím odpověděl jen jeden webhosting, a to WEDOS, jehož odpověď najdete níže. Za jeho srozumitelnou odpověď chválím.

  • WEDOS – prozatím odpověděl jako jediný
  • WIX – byl kontaktován česky i anglicky, ale do dnešního dne neodpověděl
  • Webnode – do dnešního dne neodpověděl
  • Forpsi – do dnešního dne neodpověděl
Vyjádření webhostingu WEDOS

 

Závěr

V závěru musím říci, že jsem celkem smutný z toho, že drtivá většina bank a hostingů zmíněných v tomto článku má tak žalostné PR. V roce 2022 je pro firmu opravdu špatné, když odmítá odpovědět na slušný e-mail. Kdyby mi firma odpověděla „Nemůžeme se k tomu vyjadřovat“, nebo něco podobného, tak je to daleko milejší než neodpovědět nic.

Asi je všem jasný můj postoj k napadení Ukrajiny. Přeci jen logo tohoto webu bylo zabarveno do barev ukrajinské vlajky a uživatelé z Ruska či Běloruska se nedostanou k obsahu tohoto webu, ale budou automaticky přesměrováni na tento odkaz: https://infoek.cz/ip-ban/. Proto si ruští trollové mohou ušetřit zbytečné přesvědčování v komentářích.

„Jediná věc je nezbytná pro triumf zla, aby dobří lidé nic nedělali.“ – Edmund Burke

Zdroj: Giphy

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*