Kybernetická válka: Je správné blokovat dezinformační weby? A co hackerské útoky a ruští trollové?

Každý jistě zaznamenal, že Rusko v čele s diktátorem Putinem napadlo Ukrajinu. Jelikož je rok 2022, tak boje se neodehrávají jen na území Ukrajiny, ale také v kybernetickém prostoru. Do kybernetického boje se může zapojit úplně každý, a to nemusí mít ani žádné velké technické znalosti. Jelikož jsou útoky na proruskou dezinformační propagandu tak jednoduché, do bojů se zapojuje velké množství lidí a každý den dle Twitteru přibývají další. V boji je tedy i hacktivistické hnutí Anonymous, které před lety bojovalo také s propagandou teroristické organizace ISIS.

Někteří si jistě mohou říci, proč publikuji článek o probíhající válce na Ukrajině na tomto webu. Přeci jen infoek.cz je technologický web, nikoliv web zabývající se politikou. Jak jsem ale již zmínil, je rok 2022 a v moderních bojích je ve velkém měřítku využíván internet a moderní technologie. Politika tedy zasahuje i do technologického světa.

 

 

Co v tomto článku najdete?

Jelikož jsou dezinformace a kybernetické útoky těžké téma, tak jsem se celkem rozepsal. Článek je docela dlouhý, ale pro pochopení myšlenek doporučuji jej přečíst celý. Níže najdete body, co se v článku nachází.

  • Vysvětlení, kdo a jak proti čemu útočí
  • Ruští trollové na sociálních sítích a trollí farmy
  • Uvěří vůbec někdo ruským trollům?
  • Je správné blokovat proruské dezinformační weby?
  • Je Aeronet a jiné dezinformační weby opravdu nebezpečný?
  • Jaké je největší proruské nebezpečí na internetu?
  • Politici jako bojovníci za svobodu slova

 

 

 

Kdo proti čemu a jak v kybernetickém prostoru bojuje?

Myslím si, že běžný uživatel internetu asi žádnou válku na internetu nezaznamenal. Tedy pokud zrovna nečetl nějaký článek na zpravodajském webu, nebo nesledoval zpravodajství v televizi. Krátce tedy shrnu, co se v kybernetických bojích právě děje.

Je třeba si říci, že v kybernetických útocích nejsou zapojeni jen „hodní“ Anonymous, ale také náš ruský nepřítel. Rusko je odborníkem na propagandu a internetové nástroje pro propagaci „vlastní pravdy“ využívá již mnoho let. Využívá k tomu dezinformační weby, Facebook, Twitter, Telegram, YouTube, VKontakte a mnoho dalších služeb.

Rusko však nešíří jen „svou pravdu“, ale díky jednoduchým DDoS útokům útočí na státní i zpravodajské weby či služby po celém světě. To má za důsledek, že dané weby či služby jsou nějakou dobu nedostupné. Zapomenout nesmím ani na to, že Rusko se podílí také na běžných hackerských útocích (DDoS není hacking) a snaží se hackovat často různé zpravodajské weby, kde často umisťuje malware, scripty provádějící DDoS útoky na západní weby nebo na dané weby umístí nějaké přesměrování či dezinformace.

Dost ale bylo toho, co dělá Rusko. Co dělají Anonymous a další? Pro kybernetické boje se využívají vlastně všechny možné dostupné nástroje a možnosti. Samozřejmě každý den se útočí na ruské státní weby, služby pro objednávání jídla, kina, dezinformační weby a mnoho dalších služeb. Stejně, jako Rusko je využíván ve velkém měřítku i hacking. Jistě asi nikomu neunikl třeba vydařený útok na ruské státní televize, kde hnutí Anonymous nechalo přehrávat ukrajinskou hymnu či pravdu o tom, co se děje na Ukrajině za zvěrstva. Na internetu je dostupných také mnoho ruských bankovních a jiných databází, a to včetně telefonních čísel vojáků. Dále asi nemá moc smysl rozepisovat, co vše bylo hacknuto, protože toho bylo za tu dobu opravdu mnoho.

DDoS a hacking však není jediná forma útoků. Využíván je i phishing, kdy je daný uživatel donucen vydat důležité informace např. přihlašovací údaje. Vlastně naletí na jednoduchý podvod. Dále se ve velkém spamují e-maily či tel. čísla ruských či západních firem stále obchodujících v Rusku. Tím, že západní firma obchoduje v Rusku, kde odvádí daně se vlastně dopouští k financování tamního režimu a také války.

A jak se bojuje proti dezinformační ruské propagandě? K tomu je využíván již zmíněný DDoS útok na takové weby, ale především v české a slovenské republice jsou dezinformace již roky rozšířené na sociálních sítích. Proti tomu se bojuje jednoduchým hromadným nahlašováním, kdy dojde k odstranění daného příspěvku, blokování účtu na nějakou dobu či úplné odstranění účtu daného uživatele (ruského trolla). O propagandě se však ještě budu rozepisovat později.

 

 

 

Ruští trollové na sociálních sítích

Nejdříve si krátce povíme, co to ruský troll a trollí farmy vlastně jsou. Ruský troll je ruským státem placená osoba, která má na sociálních sítích či jiných diskusních fórech a platformách rozvracet debaty. Často se tak snaží přesvědčit, že Rusko je ve skutečnosti váš přítel, že vám všichni přátelé a média lžou a Putin je ve skutečnosti „takový hodný strýček“. Trollů je na internetu velké množství, a to snad v úplně každém státě. Když na nějaké narazíte a začnete s nimi diskutovat, zjistíte, že se v debatě stále točíte dokola a troll neustále tvrdí to samé a není schopen dál něčím jiným argumentovat. Když si začnete psát s více takovými, tak brzy pochopíte, že se ve skutečnosti jedná o naučené fráze. Pravděpodobně dostávají za úkol, co přesně mají tvrdit a jak s lidmi na sociálních sítích a jiných platformách diskutovat. Je tedy opravdu vtipné, když nějaká paní Adéla napsala úplně totožný komentář, jako paní Lucka, Franta, Pepík a dalších 50 trollů na mnoha platformách v různých jazycích. Je to náhoda? Nemyslím si.

A co to jsou ty trollí farmy? Ano, je to celkem vtipný název. Když to opět shrnu, tak se jedná o místo, kde je velké množství proruských trollů. Může se jednat o budovu třeba ve vašem městě, kam trollové vlastně chodí do práce, celý den tráví na sociálních sítích a v různých diskusích, kde se s lidmi hádají, snaží se je přesvědčit o „pravdě“ Kremlu a šíří, co zrovna mají za úkol.

Ruský troll na Facebooku
Ruský troll na Facebooku
Ruský troll na Facebooku

 

 

 

Uvěří vůbec někdo ruským trollům?

Asi si řeknete, že ruským trollům přeci nikdo nemůže uvěřit a jejich konání je naprosto zbytečné. Bohužel jste na velkém omylu. Z mé zkušenosti s lidmi v mém okolí mohu potvrdit, že se najdou jedinci, co jim a dezinformačním článkům, na které je troll odkázal věří. Trollové totiž často využívají i celkem vydařené fotomontáže ve Photoshopu. Věřte nebo ne, ale někteří lidé jsou líní použít Google a dané informace si ověřit na více zdrojích. Jednoduše se kouknou na jednu fotomontáž, přečtou si pár komentářů na Facebooku a automaticky tomu věří. Třeba v mém okolí se často jedná o lidi ve věku 40+ (tím se nechci nikoho dotknout), co nerozpoznají fotomontáž a s trollem jsou ochotni slušně a vytrvale diskutovat. Mladí je často vulgárně pošlou někam a zablokují je, čímž dojde k ukončení konverzace s trollem. 😀

Ruský troll ve skupině Aeronetu na Telegramu

 

 

 

Je dobré blokovat proruské dezinformační weby?

Po napadaní Ukrajiny došlo k tomu, že registrátor .CZ domény CZ.NIC zrušil některé domény proruských dezinformačních webů. Ihned přišlo mnoho velkých otázek. Je dobře takto rušit někomu domény? Nedochází tak k cenzuře internetu, o kterém se tvrdí, že je svobodný? Je velice těžké na tyto otázky odpovědět a každý má na to odlišný názor.

Je dobré se zamyslet nad tím, co se na daných webech nacházelo (a stále se nachází). Weby dlouhé roky nabízí lživé informace, proruská videa s titulky, ve kterých se ve skutečnosti píše úplně něco jiného, než např. americký politik ve skutečnosti prohlásil a zapomenout nesmím ani na běžné a vydařené fotomontáže. Jedná se o velké lži, které často nenápadně propagují režim v Rusku a snaží se přesvědčit o tom, že „ten odporný západ ohrožuje celou planetu a lže vám“.

Asi si opět říkáte, že takovým článkům může uvěřit jen naprostý blb. No, ale takových je v ČR opravdu mnoho. Dezinformační weby spoléhají na to, že nejste moc chytří, jste líní si ověřit informace a fotky a nemáte žádnou znalost jazyků.

No a vraťme se k tomu, zda je blokování těchto webů správné. I když jsem zastáncem svobody slova a svobody na internetu, tak si myslím, že v tomto případě je to jednoznačně správně a mělo by být blokováno daleko více dezinformačních webů, co stále fungují. Proč mám k tomu takový postoj, když jsem zastáncem svobody slova? Je to jednoduché. Ve zkratce tyto weby propagují zločineckou ideologii a v některých případech jsem narazil i na výzvy k převratu. Je to tedy stejné, jako kdybych vlastnil web propagující nacismus, zpochybňoval holokaust, plánoval převrat a snažil se tento režim vrátit k moci. Když se podívám na právě probíhající válku na Ukrajině, tak Rusové se v mnohých bodech chovají takřka stejně, jako tehdy nacističtí Němci. Dle mého názoru se také dopouští nepřípustné genocidy.

Zdůrazňuji, že alespoň v době psaní tohoto článku byla propagace nacistické ideologie, zpochybňování holokaustu, propagace hákového kříže a propagandy či hajlování nelegální a v některých případech i trestně stíhatelná. Položím vám tedy jednoduchou otázku. Když je propagace nacismu a všech jeho prvků nelegální a je desítky let potlačována, tak proč by mělo být legální schvalování války a genocidy na Ukrajině, propagace symbolu Z, znaku srpu a kladiva a propagace zločineckého režimu v Rusku? Není to vlastně úplně to stejné? Však i Stalin dle dostupných informací zavraždil/nechal zavraždit ve své funkci více lidí než Hitler. Přesto stále narážím na propagaci srpu a kladiva.

 

 

 

Je Aeronet a jiné dezinformační weby opravdu nebezpečný?

Proruské dezinformační weby jsou na tom vlastně stejně, jako samotní ruští trollové na sociálních sítích. Jsou přítomny snad ve všech zemích v různých jazykových mutacích. Já osobně si myslím, že roky známé proruské weby nebezpečné jsou, ale po jejich blokaci na .CZ doménách již nemají dle různých nástrojů pro monitoring návštěvnosti takovou návštěvnost a úspěch, jako tomu bylo kdysi. Majitelé těchto webů sice tvrdí, jak neuvěřitelnou návštěvnost mají, ale ve skutečnosti nemají.

 

 

 

Jaké proruské jednání je na internetu nejnebezpečnější?

Někdo tvrdí, že tím největším zlem na internetu jsou proruské dezinformační weby. Narazit můžete i na tvrzení, že horší jsou ruští trollové na sociálních sítích. Já osobně si myslím, že všechny zmíněné body jsou nebezpečné, ale přítomné je tu ještě jedno velké zlo, čímž jsou samotní politici. Někteří se baví a mají srandu z toho, co tato stvoření vypouští z úst či na internet. Jsou ale i lidé, co je berou opravdu vážně a hltají všechna jejich slova.

No, podívejme se na politické strany funkční u nás v české republice. Komunisté dle mého názoru nemají v demokratické politice co dělat a KSČ/M mělo být dávno zakázáno. Tím největším zlem jsou tu ale jiní proruští propagátoři. Tím největším na českém internetu je bezesporu Mgr. Lubomír Volný. Jeho poslední volby jsou sice jeden velký neúspěch, ale nemění to nic na tom, že je vidět a slyšet. Pochopitelně svobodu slova by měl mít i chorý člověk, s tím souhlasím, ale Lubomír si založil vlastní dezinformační web, na kterém prokazatelně šíří ruskou propagandu, dezinformace a sympatizování s válkou. Platí ho Kreml? Je jen nemocný? Těžko říci. Když už ale publikuje nějaké články, mohl by alespoň dávat pozor na gramatiku. Oni vlastně jeho sympatizanti na sociálních sítích tu gramatiku často moc neovládají. 😀

Zdroje: Twitter

Víte, co je vlastně i zajímavé? Když se podíváte na profil Aeronetu na Twitteru, tak Aeronet sleduje jen jeden profil. Ano, našeho Lubomírka. On vlastně i na sociálních sítích zveřejňuje prokazatelně ruskou dezinformační propagandu, třeba v profilové fotce Twitteru v době psaní tohoto článku měl naZZistickou symboliku Z, nosí tričko s touto symbolikou a o jeho videích a streamech raději ani nebudu mluvit. Má i více profilů, a to třeba pod svým jménem, Volným blokem, Volným bloGem i @evropa365.

Zapomenout nesmím ani na SSPD, které jako takové na internetu často zveřejňuje kdejaký populistický blábol a dost lidí se snaží vystrašit, ale alespoň v poslední době jsem na jejich sítích nenašel ruskou propagandu. Problémem jsou však jejich sympatizanti, co si přímo do profilové fotky dají českou, často i ruskou vlaječku, logo SSPD a tváří se, jako vlastenci a bojovníci za dobro celé planety. Ti však často neovládají gramatiku, šíří proruské dezinformace a ostatní na sociálních sítích vulgárně napadají.

 

 

 

Lubomírek a SSPD jsou bojovníci za svobodu slova?

Víte, co je velice vtipné? Lubomír Volný a jeho Volný blok/G se často ohání tím, že je všichni cenzurují, odepírají jim právo na svobodu slova a jen oni jsou opravdoví vlastenci. To samé platí i o SSPD. Jsou to ale především oni, co neunesou na sociálních sítích a diskusích slušné názory ostatních, blokují je či jejich názory mažou. To samé platí třeba o Aeronetu, který na Telegramu blokuje uživatelé v komentářích. Ještě k tomu vlastenectví… Neměl by opravdový český vlastenec umět český jazyk, gramatiku a slušné vyjadřování?

Aeronet blokuje názory ostatních na Telegramu

 

 

 

Závěr

Dostávám se k závěru tohoto článku. Rozepsal bych se dál, ale v době psaní tohoto článku jsem ještě neměl oficiální vyjádření některých prozatím nejmenovaných společností, které umožňují financování a běh proruských dezinformací na internetu.

Asi je všem jasný můj postoj k napadení Ukrajiny. Přeci jen logo tohoto webu bylo zabarveno do barev ukrajinské vlajky a uživatelé z Ruska či Běloruska se nedostanou k obsahu tohoto webu, ale budou automaticky přesměrováni na tento odkaz: https://infoek.cz/ip-ban/. Proto si ruští trollové mohou ušetřit zbytečné přesvědčování v komentářích.

 

„Jediná věc je nezbytná pro triumf zla, aby dobří lidé nic nedělali.“ – Edmund Burke

Zdroj: Giphy

Zdroje: Pixabay, Anonymous, Telegram, Twitter, Facebook, YouTube, Citáty

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*