Vadí vám služby od společnosti Meta (Facebooku)? Co jiného vyzkoušet?

Vadí vám služby od společnosti Meta, která pod sebou již má Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a další? Vyzkoušet můžete nějaký svobodnější projekt a některé jsou dokonce zcela decentralizované a klidně je můžete používat anonymizovaně. Vyzkoušet je však můžete klidně jen tak ze zvědavosti. 😉

 

Náhrada za WhatsApp a Facebook Messenger:

 • Threema
  Nejlepší možnost pro opravdu bezpečnou komunikaci. Umí komunikaci podobnou WhatsAppu, ale má skutečné end-to-end šifrování bez ukládání dat na serveru, lze službu provozovat zcela anonymně bez zadávání tel. čísla, jména nebo e-mailu, používat hovory a videohovory nebo posílat fotky v původní kvalitě. Licence mobilní aplikace stojí za jednorázovou částku kolem 130 Kč.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS a v omezené míře pro počítače.
  – Více o aplikaci na ThreemaApp.cz.

 • Telegram
  Velice populární komunikátor, ze kterého se však již pomalu stává sociální síť. Nepatří žádné pochybné společnosti, je zdarma a má příjemné funkce. Vyžaduje však tel. číslo.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS, Linux a WEB.

 • Signal
  Dost se podobá Telegramu a je také zdarma, ale slibuje vyšší bezpečnost. Není však anonymní a vyžaduje tel. číslo.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS, Linux a WEB.
Zdroje: Signal
 • Matrix
  Komunikátor využívající především v různých vývojářských týmech. Můžete ho provozovat na vašem vlastním serveru. V Česku službu provozuje např. komunita Arch Linux CZ.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS, Linux a WEB.
  Článek s více informacemi o službě
Mobilní aplikace Element s protokolem Matrix

 

Náhrada za Facebook a Instagram:

Musí vám být asi úplně jasné, že alternativní sociální sítě z vás slavného influencera neudělají. Mají totiž mnohonásobně méně uživatelů, kteří však stále rostou. Na sítích se nachází také různé komunity uživatelů.

 • Pixelfed
  Nadějná decentralizovaná sociální síť, která je alternativou k Instagramu. Neustále se vyvíjí a již má v beta verzi i oficiální mobilní aplikace pro Android a iOS. Používat ji však můžete klidně s jinými aplikacemi. Jedná se tedy o síť pro sdílení a prohlížení fotek a psaní soukromých zpráv.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS a WEB.
  Sledovat novinky z tohoto webu na Pixelfedu
  Registrace do Pixelfedu
Oficiální mobilní aplikace Pixelfed
 • Telegram
  Opět zmiňuji službu Telegram, protože ta začínala jako běžný komunikátor ve stylu třeba WhatsAppu nebo Messengeru, ale nyní se z ní stává i spíše sociální síť. Najdete na ní totiž opravdu obrovské množství kanálů různých komunit i zpravodajství. Na ty často můžete také reagovat emotikony, psát komentáře, vkládat nálepky a sdílet. Dokonce už i čeští novináři např. Filip Horký mají své kanály. Mnoho zahraničních médií Telegram také využívá pro sdílení novinek. Já si dnes již nedokážu představit fungovat bez této sítě.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS, Linux a WEB.
  Sledovat novinky z tohoto webu na Telegramu
Veřejné Telegram kanály a sociální prvky v nich
 • Mastodon
  Sice se jedná spíše o alternativu ke Twitteru, ale znám i dost lidí, co na tuto síť přešlo právě z Facebooku. Opět se jedná o decentralizovanou síť bez otravných algoritmů, funguje bez zadání tel. čísla či skutečného jména i s VPN, najdete na ní mnoho různých komunit a ovládání je jednoduché na počítači i mobilu.
  – Dostupnost pro Android, iOS, iPadOS, WEB a další aplikace třetích stran.
  Sledovat novinky z tohoto webu na Mastodonu
  Registrace do Mastodonu
Mobilní aplikace Tusky pro Mastodon a Pixelfed

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*