Alternativních vyhledávačů je dost a některé slibují soukromí. Dáte jim šanci?

Již opravdu mnoho let je Google nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem. Vlastně o něm lze říci, že po stránce vyhledávání nemá konkurenci. Pokud však nepoužíváte nástroje pro blokování reklam, mohou vám výsledky vyhledávání dost znepříjemnit stále častější reklamy. Proč tedy nevyzkoušet nějaký alternativní vyhledávač? Je jich celkem dost a některé slibují i vyšší soukromí bez sledování.

 

Xoogle a LibreX

Fanoušci open-source projektů mohou znát projekt LibreX. Tento projekt je provozován v několika instancích a v naší krajině je nejpoužitelnější instance Xoogle.cz, ale je k dispozici i slovenská verze. Výhoda Xooglu je ta, že využívá výsledky z Googlu, který má výsledky stále nejkvalitnější. Xoogle však neobsahuje žádné analytické nástroje, nesleduje IP adresy, informace o vašem zařízení a je zcela anonymní. Lokalizace je na rozdíl od jiných vyhledávačů také pevná, takže se nestane, že např. s americkou IP adresou z VPN budete dostávat americké výsledky vyhledávání.

 

 

Microsoft Bing

Microsoft se v minulosti již několikrát pokoušel Googlu konkurovat, ale to se mu moc nedařilo. Před lety představil vyhledávač Bing, který ušel pořádný kousek cesty a pár procent uživatelů jej používá, ale na podíl Googlu nemá ani zdaleka.

  • Web: Bing.com
  • Aplikace: Android a iOS
  • Prostředí v češtině

 

 

YOU

Pamatuji si, když vyhledávač YOU přišel v beta verzi tuším někdy vloni. Od té doby se o něm ale moc nikde nepsalo a v poslední době jej trochu vypíchnul jen internetový prohlížeč Vivaldi, který jej na některých trzích v prohlížeči nabízí v seznamu vyhledávačů. YOU však působí celkem zajímavě a také se chlubí, že je zcela bez reklam a sledování.

YOU od svého představení však ušel kus cesty a snaží se být trochu jiný než ostatní vyhledávače. Na první pohled vypadá stejně, jako ostatní, ale po zadání výrazů do vyhledávacího pole je k dispozici celkem hezké rozdělení výsledků. Stačí třeba vyhledat název nějaké firmy a během chvilky máte klasické výsledky webů, novinek, účty na sociálních sítích či třeba nějaká videa.

Rozdělené vyhledávání webů, obrázků, videí a dalších se také neobvykle nachází na levém boku webu. Tam je i tlačítko „+ Add new“. Po jeho rozkliknutí si můžete přidat další tlačítka a přidat si různé sekce novinek. Jedním kliknutím vám budou tedy k dispozici třeba články o hrát, veganství, sportu, anime, filmech a dalších zajímavostech.

  • Web: YOU.com
  • Aplikace je dostupná pro Android a iOS. Alespoň u Androidu je nabídnuto hned po prvotním startu doinstalovat doplňky AdBlock pro blokování reklam na webech, které otevřete po vyhledání.
  • Prostředí je v angličtině

 

 

DuckDuckGo

DuckDuckGo lidi celkem znají, a to díky důrazu na soukromí uživatelů. Tvůrci vyhledávače totiž tvrdí, že nikdy nesledují chování uživatelů během vyhledávání a nesbírají tedy žádná data, a to ani data pro cílení reklam. Ve vyhledávači vlastně reklamy ani nejsou.

  • Web: DuckDuckGo.com
  • Aplikace: Android, iOS a doplňky do prohlížečů
  • Prostředí je v češtině

 

 

SurfShark Search

 

VPN služby jsou v dnešní době stále oblíbenější a starají se především o zachování vašeho soukromí na internetu. Kryjí vaší IP adresu a třeba SurfShark VPN umí i blokovat reklamy a sledující prvky nejen na webech. Služba však nedávno představila také vlastní vyhledávač SurfShark Search, která má za úkol zajistit maximální možné soukromí uživatele.

Tento vyhledávač však není dostupný všem, což je škoda, ale především i díky tomu ji já osobně věřím více než v případě jiných vyhledávačů slibující soukromí. Provoz takového vyhledávače totiž logicky něco stojí, proto je dostupný platícím uživatelům za VPN službu. Pokud si tedy tuto službu platíte, můžete vyzkoušet i její vyhledávač a další bezpečnostní funkce.

 

 

Brave Search

Pokud se zajímáte o svět technologií, možná již znáte internetový prohlížeč Brave. Ten si své uživatele získal především díky tomu, že nabízí vykreslovací jádro Chromium, ale je odstřižen od Googlu. Má také bezpečnostní funkce pro blokování veškerých reklam, možnost vkládat odkazy na své filtry reklam a blokuje i různé sledující prvky na webových stránkách.

Není to vlastně ani tak dávno, co Brave představil také vlastní vyhledávač Brave Search. Ten se vydává také cestou soukromí uživatele a údajně o vás nesbírá žádná data.

  • Web: Search.Brave.com
  • Vyhledávač se nachází ve výchozím nastavení prohlížeče pro počítače i mobily
  • Prostředí postrádá češtině a je dostupné v angličtině, němčině a dalších jazycích

 

 

WolframAlpha

Jedná se o opravdu jiný vyhledávač, kterým pravděpodobně nebudete vyhledávat, pokud budete vyhledávat nový notebook ve slevě. WolframAlpha je totiž určen pro poskytování odborných znalostí. Hned na hlavní stránce vyhledávače si můžete všimnout různých kategorií, kde jsou kategorie: Matematika, Věda a technologie, Společnost a kultura a Každodenní život.

Vyhledávač je to tedy dost specifický a jeho vzhled na první pohled nevypadá nějak moderně. Obsahuje však chytré algoritmy a nesmírně moc důležitých informací. Pomoci vám může vypočítat různé složitější příklady a běžným uživatelům může pomoci najít i třeba složení některých látek, ale i produktů. Vyzkoušet si můžete do vyhledat třeba výraz „Coca Cola“ a během chvilky vám najde třeba nutriční tabulky coly.

  • Web: WolframAlpha.com
  • Aplikace jsou dostupné pro Android a iOS jen v placené verzi
  • Prostředí v angličtině a španělštině

 

 

Qwant

Tvůrci Qwantu také tvrdí, že o vás nesbírají žádná data, nemají reklamy a obsah vyhledávače nemá žádné personalizace. Vyhledávání tedy není přizpůsobeno vašimi zájmy, ale to slibují i některé další vyhledávače v tomto článku.

Qwant sice v době psaní tohoto článku nebyl dostupný v češtině, ale je zajímavé, že umí poměrně dobře vyhledávat český obsah. Problémy mu tedy nedělá zadávání běžných výrazů, jako je třeba „kočka“ s diakritikou.

  • Web: Qwant.com
  • Aplikace je pro Android a iOS
  • Prostředí je v angličtině, němčině, španělštině a dalších jazycích

 

 

ECOSIA

Tvůrci tohoto vyhledávače tvrdí, že vyhledáváním v ECOSIA pomůžete zasázet stromy. Čím více vyhledáváte, tím více nasbíráte bodů, za které tvůrci vysadí stromy. To je hezké, ale nejsou to jen PR kecy, které dnes tvrdí snad každá technologická společnost? Těžko říci. Na hlavní stránce se nachází také počet vysazených stromů.

Prostředí vyhledávače není v současné době dostupné v češtině. Dokonce nemá ani region pro ČR a přednastavené jsou USA. Vyhledávání však zkusit můžete a problémy vyhledávači nedělají také česká slova s diakritikou a nachází i české nebo slovenské weby.

  • Web: ECOSIA.org
  • Aplikace je pro Android a iOS
  • Prostředí je v angličtině, němčině, španělštině, italštině a dalších jazycích

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*