Alcatel TKEE Mini – malý tablet pro ty nejmenší (RECENZE)

Hledáte tablet vhodný pro malé děti? Vyzkoušet můžete třeba Alcatel TKEE Mini, který mi dorazil na test a budu jej popisovat v této recenzi. Ten je malý a nabízí 6,95palcový IPS displej, operační systém Android, který nabízí řadu vychytávek pro malé děti. Obsahuje tedy YouTube Kids a také rodičovský zámek a přeinstalované hry. V době psaní recenze se tablet prodával za cenu kolem 2 500 Kč.

 

 

Co najdu v balení?

Od prodejního balení nečekejte žádné zázraky, protože se jedná o opravdu levný tablet. Pochválit však výrobce musím za přidanou silikonovou výztuž na tablet. Dále v balení nechybí pochopitelně ani nabíjecí adaptér a microUSB nabíjecí/datový kabel.

 

 

 

Design a zpracování

Jedná se o opravdu malý tablet, který je určen pro ty nejmenší. Celkové rozměry tabletu činí: 205 x 145.5 x 17.5 mm a nechybí mu tedy ochranná silikonová výztuž, tu dostanete přímo v balení tabletu a můžete ji kdykoliv z tabletu sundat. Výztuž tak chrání tablet během nárazů, aby jej dítko nerozbilo.

Na stránkách výrobce si můžete všimnout více barevných provedení tabletu. Barva se však týká jen a pouze silikonové výztuže. Na našem trhu jsem však našel jen a pouze variantu oranžového tabletu s modrou výztuží.

Na čelní ploše tabletu tady najdete 6,95palcový displej, nad kterým se nachází selfie kamerka a také potřebné senzory. Pod displejem pak najdete zdířky dvou hlasitých reproduktorů, které míří přímo na uživatele, což chválím.

Celý tablet je tedy tradičně z plastu, ale ten působí opravdu bytelným dojmem a zpracování tabletu chválím. Na horní části tabletu najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Na levém boku pak najdete záslepku ukrývající slot pro paměťové karty microSDXC, 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a také nabíjecí konektor microUSB. Pravý bok i spodní část tabletu je zcela prázdná.

Dostávám se tedy k zádům tabletu, která mohu také jen pochválit. Nabízí totiž texturovaný povrch, aby tablet neklouzal z rukou a líbí se mi i praktický stojánek. Dostalo se pak i na fotoaparát bez přisvětlovací diody.

 

 

 

Displej a zvuk

Jak jsem tu již zmiňoval, tak tablet Alcatel TKEE Mini nabízí malý 6,95palcový IPS displej. Ten má poměr stran 16:9 a rozlišení 600 x 1024 px. Rozlišení tedy není zrovna vysoké, ale pro malé děti si myslím, že je naprosto dostačující. Vzhledem k ceně bych ani vysoké rozlišení neočekával. Pozorovací úhly jsou však dobré a slušná je i viditelnost na přímém světle.

Výrobce se také chlubí ochranou zraku při používání tabletu ve večerních hodinách, kterou rodič může zapnout v nastavení tabletu. V nastavení se nachází také funkce „Zdravá vzdálenost od displeje“, která upozorní, když na displej koukáte moc zblízka, a to díky senzorům. Výrobce se tedy snažil, aby si dítko nekazilo zrak a nemělo problém s usínáním.

A jak je na tom zvuk? Pochválit výrobci rozhodně musím umístění reproduktorů, protože jsou hned pod displejem, díky čemuž míří přímo na uživatele. Hlasitost je na dobré úrovni, ale nějak nadprůměrnou kvalitu vzhledem k ceně nemůžete očekávat. Na sledování videí či hraní her však stačí. Díky 3,5 mm jack konektoru můžete také připojit sluchátka.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Vzhledem k ceně nemůžete očekávat dech beroucí výkon. Pro plynulý chod operačního systému a všech jeho předinstalovaných aplikací, a to včetně her je však dostačující. O výkon se starý čtyřjádrový procesor MediaTek MT8167D s maximálním taktem 1,3 GHz a 1,5 GB RAM. Výkonu tedy rozhodně nemá na rozdávání a výrobce mohl nasadit alespoň 2 GB RAM, ale na druhou stranu je výkon skutečně dostačující pro všechny předinstalované hry.

Interní úložiště pak nabízí 16 GB prostoru, ale svůj díl z paměti si pochopitelně ukrojí i samotný operační systém, takže použít můžete 10 GB. Pokud však budete chtít dítku do tabletu stáhnout nějaká videa, tak je můžete umístit na paměťovou kartu, protože tablet podporuje karty microSDXC o maximální kapacitě až 128 GB.

Pod zadním plastovým krytem se v tabletu nachází akumulátor s kapacitou 2 580 mAh, což také není zrovna moc, ale od tak malého tabletu bych větší kapacitu ani neočekával. A jak je na tom výdrž? Ta je dle mého názoru dost průměrná a pokud dítě bude hrát hry, tak procenta logicky mizí doslova před očima.

K nabíjení tabletu pak slouží konektor microUSB a v balení dostanete pomalý 1A nabíjecí adaptér. Díky němu je možné tablet nabít za přibližně 4 hodiny a 30 minut. S rychlejším adaptérem jsem pak tablet nabil za přibližně 3 hodiny a 40 minut. Nabíjení je tedy opravdu pomalé, ale zas je nutné se podívat na cenu tabletu.

 

 

 

Jak jsou na tom fotoaparáty?

Dítě se může vyblbnout také s fotoaparáty, a to se zadním i předním. Kvalita fotoaparátů je však dle očekávání špatná. Oba fotoaparáty nabízí 2 Mpx rozlišení se světelností f/2.4. Jednoduchá je také aplikace fotoaparátu, kterou zvládne ovládat každý. Na fotky na sociální sítě tedy fotoaparáty rozhodně nejsou, ale malým dětem na blbnutí postačí.

 

 

 

Operační systém – určený pro děti

V tabletu se nachází operační systém Android 9.0. Jedná se tedy o starou verzi systému, ale to v případě tohoto tabletu není vůbec podstatné, protože tablet nabízí upravené prostředí Kurio. To je přizpůsobeno tak, aby jej mohlo ovládat i opravdu malé dítě.

Hned při startu tabletu budete vyzváni k nastavení věku dítěte a také zadání rodičovského hesla. Celé prostředí vlastně funguje tak, že dítě má povolené jen určité aplikace a hry. V systému se nachází tedy aplikace fotoaparátu, internetový prohlížeč a YouTube Kids. Jedná se o upravené YouTube, které navrhuje pouze videa a pořady určené pro děti. Nechybí pak ani předinstalované hry určené pro děti.

YouTube Kids

Prostředí Kurio také nabízí časovou kontrolu, kdy dítěti povolíte používání tabletu jen v určitý čas. Jakmile jej překročí, tablet se uzamkne a bude požadovat rodičovské heslo. K dispozici je i nastavení filtrování webu, seznam povolených webů atd.

Systém mi během mého testování fungoval také rychle a neměl jsem s ním žádné problémy. I když je pravda, že by mu neuškodilo mít více paměti RAM. Pro děti je však systém upraven dokonale.

 

 

 

Konektivita – Wi-Fi nechybí

Tabletu nechybí nic potřebného. Podporuje tedy připojení k sítím Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz (Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac). Dále je k dispozici Bluetooth 4.2, ale to beztak asi moc nevyužijete.  Nechybí pak ani mapový systém GPS. Myslím si ale, že u takového tabletu pro malé děti je podstatné jen a pouze připojení k Wi-Fi.

 

 

 

Závěr – pro děti ideální

Tablet Alcatel TKEE Mini je povedený a jsem rád, že na našem trhu se nachází i něco určené pro ty nejmenší. Tabletu musím pochválit především operační systém s prostředím Kurio, které je přizpůsobeno tak, aby dítě mohlo tablet pohodlně používat a nenastavilo na něm nic nežádoucího. Rodič má také kontrolu nad tím, co na tabletu dítko dělá, což je důležité.

Pokud tedy hledáte levný malý tablet pro malé děti, které budou na tabletu hrát předinstalované hry a sledovat YouTube Kids, tak tablet mohu doporučit.

Výtku bych měl jen k 1,5 GB RAM a opravdu pomalému nabíjení.

 

 

Pozitiva:

  • Silikonová výztuž na tablet v balení
  • Bytelná konstrukce tabletu
  • Systém přizpůsobený pro děti
  • 5 GHz Wi-Fi sítě
  • Nízká cena

 

Negativa:

  • Jen 1,5 GB RAM
  • Pomalé nabíjení

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*