Společnost TCL Communication stojící za značkou Alcatel na našem trhu prodává mobily se značením POP 4. Do rukou se mi dostala zajímavá varianta POP 4 Plus, která nabízí hezký 5,5″ IPS displej, 8 Mpx fotoaparát s LED diodou a funkcí DualSIM. Tradičně také láká na focení selfie s rozlišením přední kamerky 5 Mpx a LED diodou. To vše za cenu kolem 3 000 Kč.
Pozor na značení:
Značení mobilů značky Alcatel je tak trošku zmatené a je třeba si během objednávání dávat pozor. Upozorňoval jsem na to u mobilů řady Pixi (Pixi 4 (5) a Pixi 4 (6). U řady POP 4 je tomu stejně tak a na našem trhu se prodává mobil POP 4 s 5″ displejem (Nese značení OT-5051D), mnou testovaný POP 4 Plus s 5,5″ displejem (nese značení OT-5056D) a také obří phablet POP 4 (6) s obřím 6″ displejem a větším výkonem.
Obsah balení – Jen základ
V tradiční Alcatelské krabičce se mimo samotného mobilu POP 4 Plus nachází také 1A nabíjecí adaptér a MicroUSB kabel. Nechybí ani potřebné návody a záruční listy. V balení výrobce přiložil pecková sluchátka, která na poslouchání hudby nedoporučuji, ale na hovory v autě postačí. V balení je tedy vše potřebné, ale je celkem škoda, že výrobce nepřiložil silnější 2A adaptér pro nabíjení …
Design a konstrukce – Povedená imitace kovu
Jedná se o low-endový mobil za cenu kolem 3 000 Kč a proto není možné očekávat kovovou konstrukci a úžasný design. Celkové rozměry mobilu činí 151 x 77 x 8 mm a vzhledem k velikosti displeje se jedná opravdu o hezké rozměry. Váha činí 152 gramů a to je také dobrá hodnota. Na našem trhu se prodává ve stříbrné a šedé barevné variantě.
Čelní stranu pokrývá krycí sklo chránící 5,5″ IPS displej. Nad displejem se nachází 5 Mpx selfie kamerka s přisvětlovací LED diodou a reproduktor pro hovory. Nechybí ani notifikační dioda a senzorová tlačítka pod displejem. O displeji se budu rozepisovat níže.
Na horní straně se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a pochopitelně nechybí ani mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí. Levá strana je prázdná a pravá strana nabízí zamykací tlačítko a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Výrobce chválím za kvalitu těchto tlačítek, protože drží pevně na svém místě a nijak se neviklají. Bohužel jej nemohu pochválit za žalostné umístění zamykacího tlačítka, které se nachází nad tlačítky pro regulaci hlasitosti … Dolní strana ukrývá pouze MicroUSB konektor pro nabíjení a mikrofon pro hovory.
Zadní část je celá z plastu, který výborně napodobuje kartáčovaný kov a u mnou testované stříbrné varianty není na první pohled vůbec poznat, že se jedná o plast. Imitaci výrobce zvládl výborně a musím jej pochválit. Jedná se o vyjímatelný kryt a je tedy možná jeho výměna. Na zádech se dále nachází 8 Mpx čočka fotoaparátu, LED dioda (blesk), loga výrobce a hlasitý reproduktor.
Pod zadním vyjímatelným krytem se nachází Li-ion akumulátor (baterie) o kapacitě 2 500 mAh. Ten je překvapivě nevyjímatelný, ale to dnes už snad nikomu nevadí. Dále výrobce musím pochválit za dvojici slotů pro MicroSIM karty a je tedy možné využívat funkci DualSIM. Dále se pod krytem nachází také slot pro paměťové karty MicroSD.
Hodnocení ergonomie: Vzhledem k velikosti mobilu nemám co bych mu moc vyčítal. To co opravdu nechápu je smutné umístění zamykacího tlačítka, které bych raději viděl pod tlačítky pro regulaci hlasitosti, jak je tomu u jiných výrobců … Během hraní her jsem si ale občas zakrýval hlasitý reproduktor na zádech a jeho umístění mohlo být také přeci jen lepší. Do mé velké ruky mobil sedne opravdu velmi dobře a ovládání je příjemné. Malé ruce ale mohou mít s ovládáním 5,5″ displeje přeci jen problémy.
Hodnocení designu a konstrukce: Za ty peníze jsem nečekal nic zázračného, ale výrobce musím pochválit za stříbrnou variantu, která vypadá velmi dobře a imitace kovu se povedla. Co se týče konstrukce, tak ta je také na dobré úrovni a odpovídá ceně. Tlačítka se neviklají a jejich stisk je příjemný. Při pevném stisknutí zadní kryt trošku zavrzá, ale to je u tak levného mobilu běžné.
Displej – Hezký 5,5″ velikán
Většinu čelní plochy pokrývá krycí sklo. Výrobce nikde neudává, že se jedná o Gorilla Glass a pravděpodobně se jedná o sklo vlastní výroby. Během mého testování jsem nezaznamenal na displeji žádný škrábanec či oděrky a sklo tedy displej chrání dostatečně. Pod sklem se nachází větší 5,5″ IPS displej s HD rozlišením, který vzhledem k ceně vypadá opravdu hezky. Někdo může namítat, že u tak velkého displeje by to chtělo rozlišení Full HD, ale u mobilu za 3 000 Kč bych jiné rozlišení, než HD ani nečekal.
Podání barev je na dobré úrovni a černá je opravdu černá díky technologii IPS. Nad displejem se také nachází senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Ta funguje také dobře a s čitelnosti na přímém slunci jsem neměl problémy. Bez problémů jsem mohl fotit a odepisovat na zprávy. Sklo se na slunci trošku leskne, ale co si více přát za takové peníze, že?
Výrobce moc chválím za senzorová tlačítka, která většina výrobců pomalu odstraňuje i u drahých top modelů. Na rozdíl od řady Pixi se jedná o podsvícena tlačítka, která díky tomu a zároveň své velikosti bez problémů uvidíte i v úplné tmě. Je celkem škoda, že displej není možné probudit poklepáním. Vzhledem ke špatnému umístění zamykacího tlačítka by se to hodilo. Naštěstí je možné si nastavit funkci, která rozzáří displej při uchopení mobilu. Nefunguje to na 100%, ale většinou se mobil rozsvítil a bylo jej možné odemknout bez použití bočního tlačítka.
Hodnocení displeje: S displejem jsem během používání neměl žádné problémy. Barvy jsou na dobré úrovni a za ty peníze nelze očekávat nic lepšího. Hodnotím jej tedy jako dobrý.
Hardware a výkon – Umí příjemně překvapit
U low-endových mobilů není možné očekávat výkon na rozdávání a to samé platí u POP 4 Plus. Mobil pohání čtyřjádrový procesor Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 s taktováním na 1.1 GHz. O grafiku se stará čip Adreno 304. Nechybí ani 1.5 GB RAM. Je škoda, že Alcatel nenasadil již 2 GB RAM. POP 4 Plus si v AnTuTu Benchmark odnesl 21 697 bodů.
Co se týče interního úložiště, tak tady je ve srovnání s celou řadou Pixi také zlepšení. Naštěstí se zde nenachází ubohých 8 GB, ale standardních 16 GB pro aplikace a další data. Svůj podíl paměti si ale ukrojí operační systém a použít tedy můžete 11 GB a to na běžné aplikace postačí. Pro ukládání fotek, videí a dalších souborů můžete využít paměťové karty MicroSD (Class 10) o maximální kapacitě 32 GB.
Postačí výkon na hraní her? Během svého testování jsem testoval méně náročné hry jako je Mobile Legends, Hill Climp Racing 2 a Candy Crush Saga. S žádnou hrou jsem neměl žádné problémy. Pochopitelně jsem zkusil také náročnější hry jako je Unkilled, Asphalt 8 a GoatZ. Vzhledem k ceně jsem byl mile překvapen, když bylo možné plynule hrát Unkilled. Když jsem nastavil grafické detaily na maximum, tak jsem zaznamenal sekání, ale na střední detaily funguje vše bez problémů. Záleží ale jen na hře, protože hra GoatZ sice fungovala, ale nebylo to zrovna nejsvižnější. Vzhledem k ceně jsem ale spokojen.
Hodnocení hardwaru: Vzhledem k ceně jsem s hardwarem spokojen. Kdyby Alcatel nasadil 2 GB RAM, tak by to přeci jen bylo lepší. Kdyby byl nasazený také lepší grafický čip, tak by bylo možné hrát náročnější hry. Hardware hodnotím jako průměrný.
Fotoaparát – Odpovídající ceně
Na zádech se nachází lehce vystupující 8 Mpx čočka fotoaparátu se světelností f/2.0, autofokusem a LED diodou pro focení za horšího světla. Nad displejem se nachází 5 Mpx selfie kamerka pro focení či video hovory. Nechybí ani LED dioda pro focení selfie za špatného světla, jak je u Alcatelu zvykem.
Aplikace pro focení je tradičně jednoduchá a hned po spuštění máte vše po ruce. Na horní části se nachází hamburger menu ukrývající HDR, Panoramu, skener QR kodů a režim pro focení obličeje. Dále se na horní části aplikace nachází možnost nastavení blesku a přepínání mezi zadní a přední kamerou. Dolní část nabízí jen a pouze možnost přepnutí mezi fotoaparátem a natáčením videí.
Jak je na tom kvalita fotek z 8 Mpx fotoaparátu? O žádný zázrak se nejedná, ale ten za tyto peníze nelze očekávat. Za dobrého světla během dne umí podat dobré fotky, kterým nechybí ostrost a vzhledem k ceně slušné podání barev. Za horšího světla bohužel kvalita rapidně upadá a to především v ostrosti. To samé platí při focení v pohybu. Jednoduše se jedná o průměrný fotoaparát, který odpovídá ceně.
Jak fotí přední 5 Mpx selfie kamerka? Ta odpovídá ceně a na Facebook či Instagram postačí. Díky LED diodě je možné fotit i za horšího světla a obličej osvítí opravdu dostatečně.
Videa ze zadní kamery odpovídají ceně a nelze očekávat výborná a stabilní videa. Natáčení videí je vodné opravdu jen na momentky, protože videa jsou hodně roztřesená. Maximální rozlišení videí je HD (720p).
Operační systém – Téměř čistý Android
Alcatel je znám tím, že do svých mobilů či tabletů nasazuje téměř čistý Android. V POP 4 Plus se nachází předinstalovaný operační systém Android 6.0.1 s bezpečnostní záplatou od 1. srpna 2016. Systém je tedy tradičně jen lehce upravený.
Má Android vůbec smysl popisovat? Ikonky aplikací a složek nalezneme na úvodních obrazovkách, které posouváte tahem prstu. Nechybí ani menu aplikací, které nabízí úplně všechny nainstalované aplikace. V tomto menu se nachází také vyhledávač, který pomáhá rychlé vyhledání aplikací. Rolovací lišta je tradiční z čistého Androidu a dále tento systém nemá smysl popisovat.
Přidané funkce a aplikace: Alcatel musím opravdu moc pochválit za originální obrazovku OneTouch Stream (na prvním screenshotu). Tato obrazovka se nachází hned vedle úvodních obrazovek úplně vlevo. Umožňuje rychlé zobrazení počasí, svátků a také zvolené zprávy a novinky. Není tedy nutné vůbec spouštět aplikace médií a vše je přehledné a svižné.
Výrobce nemohu ale pochválit za předinstalované aplikace, které jsou v drtivé většině zbytečné a nikdy je nevyužijete. Dobrým příkladem je antivirus AVG, který zbytečně bere dost místa na už tak slabší RAM. Naštěstí je možné tyto aplikace bez problémů odinstalovat a to doporučuji udělat hned po prvním spouštění.
Spolehlivost a rychlost: Během svého testování jsem Pop 4 Plus vůbec nešetřil a systém si i tak vedl vzhledem k ceně velmi dobře. Nesetkal jsem se s žádným zamrznutím či pádem systému. Alcatel tedy optimalizaci zvládl skvěle. Občas jsem ale zaznamenal malé zpomalení a to většinou při zavírání náročných her. Vzhledem k ceně je to ale akceptovatelné.
Výdrž baterie a nabíjení – Průměr
Zadní kryt je sice vyjímatelný, ale akumulátor bohužel ne. Li-Ion akumulátor (baterie) nabízí kapacitu 2 500 mAh a to je dnes vzhledem k ceně jen průměr. Bohužel do průměru mohu zařadit i samotnou výdrž. Jedná se o fous lepší výdrž, než tomu bylo u řady Pixi od Alcatelu. Když jsem ale mobil běžně používal na volání, SMS, Instagram, Messenger, občas něco vyfotil, používal prohlížeč, byl na Wi-Fi a opravdu jen běžné používání bez her, tak akumulátor na jedno nabití vydržel jeden a půl dne. Když jsem mobil opravdu hodně vytížil sledováním videí z MicroSD karty, používal YouTube, Instagram, hrál hry, neustále něco instaloval atd., tak se výdrž vyšplhala na 4 hodiny. Výdrž na jedno nabití je tedy průměrné.
Jak je to ale s nabíjením? U low-endového mobilu nelze očekávat rychlé nabíjení, jak je tomu u vlajkových lodí. Je celkem škoda, že výrobce do balení vložil jen slabší 1A nabíjecí adaptér. Ocenil bych 2A, ale vzhledem k ceně je to akceptovatelné. Z nuly na 100% se POP 4 Plus nabije za 3 hodiny a 20 minut. To je opravdu dlouho a rychlost by mohla být vzhledem k průměrné kapacitě akumulátoru lepší. Pokud ale budete nabíjet v noci během spánku, tak je to fuk.
Připojení, internet a navigace – Nechybí LTE!!!
U levných mobilů stále není zvykem nasazovat rychlé mobilní připojení 4G/LTE. Alcatel POP 4 Plus naštěstí LTE nabízí a to rovnou všechna LTE pásma včetně venkovského 800 MHz pásma. S připojením k LTE tedy nebudete mít žádné problémy a pochopitelně je možné využívat také 3G a 2G. Možné je také připojení Wi-Fi 802.11 b/g/n a 5GHz („Ácéčkové“) Wi-Fi sítě bohužel podporu nemají. To drtivá většina lidí beztak nevyužívá. Nechybí ani Wi-Fi Direct, možnost vytváření hotspotu a využívat chytré náramky, hodinky atd. díky úspornému Bluetooth 4.1. Během testování jsem zkoušel připojení s náramkem Mi Band 2 od Xiaomi a připojení fungovalo bez problémů.
Pro využívání navigace a map dobře poslouží GPS, které vypomáhá A-GPS. Během svého testování jsem zkoušel bezplatnou navigaci Here WeGo a navigování fungovalo naprosto bez problémů. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a spolehlivě se držela na mapě. To samé mohu říci u map od Googlu a Mapy.cz.
Zvuk – Odpovídající ceně
Hlasitý reproduktor se nachází na zádech v dolní části. Vzhledem k ceně se jedná o průměrný reproduktor, který ničím nenadchne ale ani neurazí. Hlasitost je na velmi dobré úrovni a kvalita stejně tak. Hudbě sice chybí trošku basy, ale to je u tak levného mobilu zcela normální. Na horní straně mobilu nechybí ani 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Sluchátka přiložena v balení nedoporučuji pro poslech hudby, protože se jedná o velmi levná sluchátka vhodná jen a pouze pro telefonování. Během testování jsem tedy zkoušel hudbu z Google Play Music a YouTube v kvalitních sluchátkách od Sony a kvalita z jacka je také průměrná.
Závěrečné hodnocení a konkurence
Alcatel POP 4 Plus je povedený mobil pro nenáročné uživatele. Za necelé 3 000 Kč má rozhodně co nabídnout a chválit tedy musím displej, který má konkurence za stejnou cenu horší. Dále výrobce chválím za senzorová tlačítka pod displejem, která jsou velká a hlavně podsvícena. Konkurence by se měla od Alcatelu učit!
To co mobilu rozhodně pochválit nemohu je nešťastné umístění zamykacího tlačítka na pravé straně mobilu … Proč se nenachází pod tlačítky regulace hlasitosti, jak je tomu u konkurence? To opravdu nepochopím a to je u více modelů od tohoto výrobce …
Komu bych tedy Alcatel POP 4 Plus doporučil? Uživatelům, kteří požadují hezký displej, dobrou přední kamerku pro selfie, neočekávají úžasný zadní fotoaparát a chtějí si zahrát i nějakou tu hru za co nejméně peněz. To POP 4 Plus plní dobře a pro klasické používání sociálních sítích, nějakou tu hru, sledování videí atd. postačí.
Konkurence je tvrdá: Hlavním konkurentem POP 4 Plus je jednoznačně Xiaomi Redmi 4A, který je na tom v některých ohledech dokonce i lépe. Nabízí 2 GB RAM a lepší procesor. Pop 4 Plus je ve srovnání s Xiaomi lepší na focení selfie, má podsvícena tlačítka pod displejem a displej je větší. Design má Alcatel dle mého názoru také lepší.
Co se mi líbí?
- 5,5″ displej má vzhledem k ceně hezké podání barev a dobrou viditelnost na slunci
- Podsvícena senzorová tlačítka pod displejem
- Umí všechna LTE pásma včetně 800 MHz
- Design a konstrukce
- Možnost využívat DualSIM a MicroSIM karty zároveň
- Odladěný systém Android 6
- Cena
Co se mi nelíbí?
- Nevhodné umístění zamykacího tlačítka
- V balení mohl být rychlejší 2A nabíjecí adaptér
- Pomalé nabíjení
- Mohl mít 2 GB RAM
- Nepodporuje 5GHz Wi-Fi