Alcatel Pixi 4 (5) – Mobil s Androidem pod 2 000 Kč (RECENZE)

Po dlouhé době jsem si chtěl vyzkoušet naprostý low-end s cenovkou pod 2 000 Kč. Do rukou se mi tedy dostal Alcatel Pixi 4 (5). Nabízí tedy naprosto standardní výbavu, která odpovídá ceně mobilu a dokonce i u tak levného mobilu jsem byl mile překvapen.

Alcatel Pixi 4 (5)

Nejdříve bych chtěl upozornit na značení modelu Pixi 4. Na našem trhu se tento model prodává ve 4″ (palcovém), 5″ (mnou testovaný model), 6″ a 7″ velikostí displeje. Pokud budete chtít 5″ variantu, kterou v této recenzi budu popisovat, tak je třeba si dát během objednávání pozor. Na e-shopech či obchodech dobře čtěte popisek mobilu, který musí mít v  názvu závorky s číslem, které značí velikost displeje v palcích.

 

Obsah balení – Potřebný základ

V malé krabičce se mimo samotný mobil nachází pochopitelně baterie, adaptér pro nabíjení, MicroUSB kabel a nechybí ani návody. Výrobce chválím za přiložení sluchátek do balení. Jedná se sice o obyčejná pecková sluchátka, která nepodávají nijak excelentní zvuk pro poslech hudby. Co ale čekat za takové peníze, že? Na hovory a nějaké to sledování videí na YouTube se ale mohou hodit.

Obsah balení – Alcatel Pixi 4 (5)
Pecková sluchátka v balení – Alcatel Pixi 4 (5)

 

 

Design a konstrukce – Levný plasťák

Jedná se o extrémně levný mobil, který pochopitelně nenabízí kovovou konstrukci s luxusním designem. Celkové rozměry mobilu činí 140.7 x 72.7 x 9.5 mm. Jedná se o mobil, který je celý z plastu. To ale neznamená, že by se jednalo o nekvalitní materiály. Za použité plasty musím výrobce pochválit, protože v ruce působí kvalitním dojmem (vzhledem k ceně).

Na čelní straně se u mnou testované varianty nachází 5″ displej, LED dioda pro focení selfie, přední kamerka a reproduktor pro hovory. Nechybí ani notifikační diodka. Výrobce také moc chválím za ponechání senzorových tlačítek pod displejem. Mnoho výrobců je odstraňuje a Alcatel je ponechal i u levného modelu. Nejsou sice podsvícena, ale jsou velká a uvidí je i lidé s horším zrakem.

LED dioda, reproduktor a selfie kamerka – Alcatel Pixi 4 (5)

No horní straně se nachází MicroUSB port pro nabíjení a 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Levá strana mobilu je prázdná a na pravé straně se nachází zamykací tlačítko a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Za kvalitu tlačítek výrobce chválím. Pevně drží na svém místě a nijak se neviklají. Rozhodně jej ale nemohu pochválit za nevhodné umístění zamykacího tlačítka, které se nachází nad tlačítky regulace hlasitosti … Na dolní straně se nachází pouze mikrofon.

Na zadní straně se nachází vyjímatelný kryt ze kterého vystupuje 8 Mpx čočka fotoaparátu. Dále se na krytu nachází LED dioda, loga výrobce a hlasitý reproduktor. Pod zadním krytem se nachází baterie, dva sloty pro MicroSIM karty a nechybí ani slot pro paměťovou kartu MicroSD.

Dolní část – Alcatel Pixi 4 (5)
Pod zadním krytem – Alcatel Pixi 4 (5)
Sloty pro dvě MicroSIM karty a MicroSD kartu – Alcatel Pixi 4 (5)

Hodnocení ergonomie: Vzhledem k ceně nelze očekávat tenký kousek a tloušťka mobilu tedy činí 9.5 mm. To je na dnešní dobu dost, ale bylo příjemné po dlouhé době v ruce držet kus mobilu, který není jak pírko. Celková váha činí 148 gramů a mobil do ruky sedne opravdu pěkně. Díky zaoblení hran nikde nic neškrábe do ruky a ovládání bylo příjemné. Tedy až na umístění zamykacího tlačítka, které je opravdu nevhodné … Ergonomii nemam co bych více vytkl a musím tedy převážně chválit.

Hodnocení designu a konstrukce: Nelze očekávat elegantní mobil a Pixi 4 svým designem neurazí a ani nenadchne. Kvalita je příkladná a vše drží pevně na svém místě.

 

 

Displej – Co chtít za ty peníze

Pixi 4 (5) nabízí 5″ (palců) displej s TFT TN a rozlišením 480 x 854 px (jemnost 196 ppi). Displej tedy odpovídá ceně a nejedná se o žádnou úžasnou podívanou a to především díky TFT TN. Za ty peníze není co kritizovat, ale rozhodně by to chtělo IPS panel, aby podání barev bylo mnohem lepší.

Alcatel Pixi 4 (5)

 

 

V nastavení ale potěší funkce Mira Vision, která umožní manuální nastavení podání barev a nebo vylepšení kontrastu. Barvy si tedy můžete vylepšit podle sebe, ale pozorovací úhly a viditelnost na přímém slunci to nezlepší. Co chtít po telefonu pod 2 000 Kč. Vzhledem k ceně se jedná o průměrný displej.

Nastavení podání barev displeje

 

 

Hardware a výkon – Utáhne i náročné hry

Uvnitř Pixi 4 (5) tepe čtyřjádrový procesor MediaTek MT6580M, který je taktovaný na 1,3 GHz. Nechybí ani 1 GB a interní paměť 8 GB. Z paměti si bohužel ukrojí svůj díl operační systém a použít tedy můžete něco kolem 5 GB. To opravdu není mnoho a pod zadním krytem se naštěstí nachází slot pro paměťové karty MicroSD s maximální kapacitou 32 GB. Pixi 4 (5) si v testu AnTuTu Benchmark odnesl 23 886 bodů.

Test AnTuTu Benchmark – Alcatel Pixi 4 (5)

Během svého testování jsem zkoušel používat více běžných aplikací jako je Instagram, Messenger, e-mail, internetový prohlížeč a další. Výkonu měl dostatek a to i co se her týče. Zkusil jsem hned náročné hry Unkilled, Dead Trigger 2 a Asphalt 8. Byl jsem velmi mile překvapen, když hraní her bylo svižné a bez záseků. Mohu tedy říci, že bez problémů utáhne i náročné hry. Jejich spouštění je pomalejší, ale hraní je možné bez problémů a za to výrobce chválím.

 

 

Operační systém – Téměř čistý Android

Výrobce TCL stojící za značkou Alcatel je znám tím, že do svých zařízení nasazuje téměř čistý systém Android. Pixi 4 (5) nabízí operační systém Android 6.0 Marshmallow, který je jen lehce upravený. Výrobce nepochválím za předinstalované zbytečné aplikace a hry, ale naštěstí je můžete bez problémů odinstalovat. Myslím si, že operační systém nemá moc smysl popisovat, protože snad každý zná systém Android.

Všechny ikony aplikací se nachází na domovských obrazovkách a jak je u čistého Androidu zvykem, tak nalezneme také menu aplikací. To podporuje vyhledávání, který funguje dobře a aplikaci nalezne téměř okamžitě. Za zmínku stojí domovská obrazovka Onetouch Stream, kterou do Androidu předinstaloval Alcatel. Obrazovku nalezneme posunutím prstu zleva doprava a nabízí všechny užitečné informace. Jedná se o předpověď počasí a také hlavní zprávy. Jedním posunutím prstu tedy můžete ihned čerpat zprávy a předpověď z internetu. Za tuto obrazovku výrobce moc chválím.

Jak je na tom ale systém se spolehlivostí? Toho jsem se dost obával, protože ze zkušenosti vím, že levné mobily pod 2 000 Kč se většinou nepříjemně sekají a systém často padá. To ale není případ Pixi 4 (5) od Alcatelu. Výrobce výborně zvládl optimalizaci a vše funguje plynule a bez problémů. Občas jsem zaznamenal mírné zpomalení, ale nijak mi to nevadilo a vzhledem k ceně je to naprosto akceptovatelné. Výrobce tedy opět chválím.

 

 

Fotoaparát – Opravdu jen základ

Na zádech mobilu se nachází lehce vystupující 8 Mpx čočka fotoaparátu, která nabízí autofokus. Nechybí ani LED blesk pro focení. Na čelní straně se nachází 5 Mpx kamerka, která dobře poslouží na hovory po Skypu či jiné aplikaci a focení populárních selfie. Výrobce selfie kamerku obohatil LED bleskem.

8 Mpx čočka fotoaparátu – Alcatel Pixi 4 (5)

Jak na tom ale kvalita fotografií je? Jednoduše odpovídá ceně a mobil kvalitou fotografií nijak nezaujme. Fotoaparát je tedy pouze základní a určitě neposlouží jako fotoaparát na krásné fotky z dovolené. Dobře poslouží opravdu jen a pouze jako nouzovka pro momentky.

Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Pixi 4 (5)
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Pixi 4 (5)
Vyfoceno za horšího světla – Alcatel Pixi 4 (5)

Nad displejem nalezneme 5 Mpx selfie kamerku s LED bleskem pro focení či provádění video hovorů v noci. Snímky z kamerky bohužel odpovídají ceně.

Vyfoceno přední selfie kamerkou – Alcatel Pixi 4 (5)

Co se týče videí, tak ty jsou na tom stejně, jak fotografie. Nejedná se o nic zázračného a i video poslouží pouze jako nouzovka. Samotná aplikace je jednoduchá a ovládání zvládne opravdu každý.

Hodnocení fotoaparátů: Za ty peníze jsem nečekal nic zázračného a oba fotoaparáty hodnotím jako průměrné. Pokud někdo koupí mobil pod 2 000 Kč, tak neočekává mobil na dobré pořizování fotek. Na nouzovky ale postačí.

 

 

Výdrž baterie a nabíjení – Jeden den běžného používání

Pod vyjímatelným plastovým krytem se nachází Li-Ion akumulátor o kapacitě 2000 mAh. To je dnes už opravdu malá kapacita, ale vzhledem k ceně a slabému displeji se jedná o kapacitu dobrou. Během testování jsem tedy běžně používal internetový prohlížeč Chrome, Instagram a Messenger a vydržel celý den. Když už jsem ale používal více spuštěných aplikací v multitaskingu a hry, tak procenta baterie mizí opravdu rychle a vydrží i pouze 2 hodiny hraní. Vzhledem k ceně je to ale akceptovatelné.

Nabíjení je vzhledem ke kapacitě dlouhé a to kolem 2 a půl hodiny. V balení se nachází adaptér, který je tedy pomalejší a nechybí ani MicroUSB kabel.

Akumulátor (baterie) pod zadním krytem – Alcatel Pixi 4 (5)

 

 

Připojení a internet – Wi-Fi a 3G nechybí

Za ty peníze nečekejme rychlé 4G/LTE připojení, ale 3G a 2G pochopitelně nechybí. Mobilní internet tedy využívat bez problémů můžete. Wi-Fi 802.11 b/g/n pochopitelně také funguje dobře a citlivost je na dobré úrovni. I když se jedná o levný mobil, tak lze využívat chytré náramky, hodinky či jiné příslušenství a to díky Bluetooth 4.0. Odesílání a přijímání souborů skrze Bluetooth také fungovalo bez problémů a celkem rychle.

Výrobce moc chválím za možnost využívání dvou SIM karet zároveň. Pod zadním krytem se nachází dva MicroSIM sloty a MicroSD slot zvlášť. Je tedy možné využívat DualSIM i MicroSD karty zároveň.

Mobil disponuje také technologií GPS, které vypomáhá A-GPS. Během testování jsem zkoušel bezplatné Mapy.cz a navigace Here WeGo. Poloha byla nalezena rychle a udržena spolehlivě na mapě bez problému.

 

 

Zvuk – Hlasitost na dobré úrovni

Na čelní straně se nachází reproduktor pro hovory, který je hlasitý a hovor je zřetelný. Na zádech nalezneme reproduktor, který je umístěn dobře a i během hraní her jsem jej nepřekrýval. Reproduktor je hlasitý a poslech hudby je vzhledem k ceně na dobré úrovni.Vyzvánění budíku s přednastaveným vyzváněním je velmi hlasité a zaručeně probudí.

Hlasitý reproduktor na zádech – Alcatel Pixi 4 (5)

 

 

Závěr a pro jaké uživatele je Pixi 4 (5) určen?

Model Pixi 4 (5) si nehraje na špičkový mobil a odpovídá ceně pod 2 000 Kč. Byl jsem ale velmi mile překvapen kvalitou krytu, který drží na svém místě skvěle. Dále možnost využívání DualSIM a MicroSD zároveň je příjemná. Pokud hledáte mobil do maximální ceny 2 000 Kč, tak Pixi 4 (5) může být dobrou volbou. Za ty peníze utáhne i hraní náročných her a je tedy vhodný jako první mobil pro děti, nebo jako vedlejší mobil do práce či hospody. Pokud jej chcete používat jako primární mobil na vše, tak neočekávejte kvalitní fotky a displej. Pokud jste ale uživatel, který využívá jen sociální sítě, internetový prohlížeč, volání a SMS, tak poslouží dobře.

 

Co se mi líbí:

  • Cena
  • Kvalitní konstrukce
  • LED dioda u přední kamery
  • Procesor zvládá hraní náročných her
  • V balení jsou sluchátka vhodná na telefonování
  • Možnost využívání DualSIM a MicroSD zároveň

Co se mi nelíbí:

  • Pomalé nabíjení
  • Fotoaparát mohl být trošku lepší
  • TFT TN displej
  • Špatné umístění zamykacího tlačítka

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*