Hledáte jednoduchý tlačítkový mobil? Alcatel ukázal, že i obyčejný mobil nemusí být nudný a oživil „véčkovou“ konstrukci. Alcatel 3025X se snaží zaujmout kompaktními rozměry, hezkým displejem s dostatečným jasem, jednoduchým systém a velkými tlačítky. V době testování se mobil prodával za cenu kolem 1 300 Kč.
Obsah balení – žádný nadstandard
Jelikož se nejedná o chytrý telefon, tak nemůžete očekávat nic nadstandardního. V poměrně malé krabičce najdete pouze mobil, cestovní nabíječku, sluchátko pro telefonování a návody. V balení se tedy nenachází ani žádný krátký microUSB kabel. U takového mobilu by jej ale asi beztak nikdo nevyužil.
Design a konstrukce – návrat do minulosti
Design Alcatelu 3025X je v dnešní době unikátní a „véčková“ konstrukce umí na okolí opravdu zapůsobit. Na našem trhu se mobil prodává v tmavě modrém provedení, které vypadá dobře a má lesklý povrch. Celkové rozměry činí 106 × 55,4 × 16,9 mm a váha se zastavila na příjemných 108 gramech. Rozměry jsou tedy skutečně kompaktní a mobil lze nosit snad v jakékoli kapse.
Čelní část v zavřeném stavu mi trošku připomíná některé modely LTE modemů od Alcatelu. Na čelní straně se nachází jen okolí fotoaparátu s bleskem a logo výrobce. Pravý bok mobilu v sobě ukrývá 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Výrobce si odnáší pochvalu za boční tlačítka pro regulaci hlasitosti, což většina konkurenčních tlačítkových mobilů nenabízí a pro ovládání hlasitosti je nutné hledat nastavení v systému. Levý bok mobilu na sobě nese nabíjecí konektor microUSB a na spodní části najdeme jen mikrofon.
Na zádech se nachází černě zvýrazněné okolí hlasitého reproduktoru a celý zadní kryt je plastový. Drží pevně na svém místě, ale jeho vyjmutí je díky výřezu pro nehet snadné. Pod krytem se nachází dobře známý akumulátor, který lze také vyjmout a využít slotů pro jednu microSIM a jednu microSD kartu.
Kloub pro otevírání konstrukce se za celou dobu testování neporouchal, a to jsem si sním velice často hrál. V otevřeném stavu tedy máte k dispozic displej, reproduktor pro hovory a také klávesnici. Displej se během psaní SMS či jiných běžných úkonech nijak neviklal a držel pevně na svém místě.
Klávesnici mobilu ocení i uživatelé s horším zrakem, protože klávesy jsou od sebe dostatečně oddělené a velké. Nechybí podsvícení a také velké číslice a písmena. Tlačítka jsou gumová a s jejich ovládáním jsem neměl problém. Psaní je na poměry tlačítkového mobilu příjemné a rychlé. Pod klávesami se nachází také tenký gumový proužek, který zabraňuje poškození mobilu během zavírání konstrukce
Displej a prostředí systému – vysoký jas a snadné ovládání
V otevřeném stavu máte k dispozici displej s úhlopříčkou 2,8palce a QQVGA rozlišením (240 x 320 px). Jedná se o TN panel a nelze tedy očekávat dech beroucí podání barev a výbornou viditelnost na přímém slunci. To jsem však v této cenové kategorii ani neočekával. Jas displeje je dostatečný a z barevného podání jsem byl poměrně mile překvapen. Vyloženě špatné nejsou ani pozorovací úhly, a i z boku je dění na displeji vidět.
Podívejme se tedy na prostředí operačního systému. Nejedná se o nějak známý systém a výrobce jej na svých stránkách prezentuje pod názvem SC Mocor. Z prostředí mám opravdu velice dobrý pocit, je celé v češtině, je jednoduché a přehledné. Myslím si, že jeho ovládání zvládne opravdu každý a není na něm vůbec nic složitého.
Hned po otevření konstrukce se rozsvítí displej s úvodní obrazovkou, kde se nachází informace o SIM kartě, stav nabití, čas, datum a ikonky pro rychlé otevření SMS zpráv, výpis hovorů, fotoaparátu a užitečné svítilny. Ikony těchto aplikací si můžete nastavit a měnit dle potřeby v Nastavení/Nastavení telefonu/Řádek miniaplikací.
V menu najdete galérii fotek, celkem hezky zpracovaný přehrávač videa, jednoduchý přehrávač hudby (podporuje MP3), internetový prohlížeč, kalendář FM rádio, kalkulačku, převodník, správce souborů, filtr pro blokování nežádoucích tel. čísel, budík, poznámky a další běžné položky. Jednoduché je také nastavení telefonu.
Seznam kontaktů se také vydařil a nechybí mu importování všech kontaktů ze SIM karty do paměti telefonu a rychlé přidání nového kontaktu. Ke každému kontaktu si můžete nastavit vlastní vyzvánění a přiřadit fotku. Funguje také odesílání vizitek tzv. vCard a pro přidání nového kontaktu nemusíte spouštět celý seznam. Mobil stačí jednoduše otevřít a ihned můžete začít psát tel. číslo a stisknout klávesu „ok“. Následně budete vyzváni k doplnění jména a dalších základních údajů, aby mohlo být číslo uloženo do kontaktů.
Připojení a zvuk – bohužel bez dualSIM, ale s FM
Pod zadním krytem se nachází jen jeden slot pro microSIM kartu a je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit dualSIM. Proč taky nenasadil již standard menších nanoSIM karet? Pokud chcete využívat mobilního internetu, tak v menu mobilu se nachází internetový prohlížeč, který je však jednoduchý, ale na IDOS jízdní řády postačí. LTE či Wi-Fi však nečekejte a spokojit se musíte s 3G a 2G sítěmi.
V Nastavení/Možnosti připojení si můžete také připojení k internetu zcela zakázat a nastavit preferování sítě. Pokud s mobilem hodláte jen telefonovat a využívat SMS zprávy, tak doporučuji typ sítě nastavit na 2G. K dispozici je také Bluetooth 2.1 a pro odesílání fotek postačí.
Zadní reproduktor je opravdu hlasitý a vyzvánění hovorů či budíků určitě nepřeslechnete. Kvalitní poslech hudby snad v této cenové kategorii ani nikdo nečeká. Připojit si však můžete i svá sluchátka a na pravém boku je 3,5 mm jack konektor. Mobil také umí FM rádio a jako anténu můžete využít jedno sluchátko dodávané v balení.
Paměť a fotoaparát – jen aby se neřeklo
Interní úložiště mobilu nabízí 256 MB kapacitu, ale něco si ukrojí operační systém a reálně lze tedy můžete využít kolem 170 MB. Pokud opravdu budete potřebovat více paměti pro fotky, videa či hudbu, tak můžete využít slotu pro microSD karty a používat můžete paměťovou kartu o maximální kapacitě 32 GB.
Alcatel 3025X nabízí také fotoaparát s rozlišením 2 Mpx (interpolované rozlišení 3,2 Mpx). Fotoaparát je zde jen do počtu. Jeho kvality nezaujmou a výsledné snímky bych rozhodně nikde nevystavoval. Uživatelé tlačítkových mobilů však často ani kvalitní fotoaparáty nepotřebují. Užitečný je však LED blesk a sloužit může jako svítilna. Funguje i v zavřeném stavu, což se rozhodně může hodit.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Pod zadním krytem se ukrývá uživatelsky vyjímatelný akumulátor s kapacitou 960 mAh. Z pohledu dnešních smartphonů se jedná o nízkou kapacitu, ale u tlačítkového mobilu je zcela dostatečná. Při běžném používání s pár hovory a SMS je schopen na jedno nabití vydržel krásných 5 dní. Záleží však jen na stylu používání. Výrobce slibuje výdrž 5 a půl hodiny nepřetržitého hovoru v síti 2G a v síti 3G pak o hodinu méně. V pohotovostním režimu je mobil schopen vydržet 280 hodin na 2G a 200 hodin ve 3G síti.
K nabíjení slouží klasický microUSB konektor na levém boku mobilu a v balení se nachází cestování nabíječka. S originální nabíječkou se mobil nabil z úplného vybití do 100% stavu za přibližně 2 hodiny a 10 minut.
Závěr – opravdu pro nenáročné
Hloupé mobily s tlačítky mají v mobilním světě stále své místo a stále si nachází své zákazníky. Alcatel 3025X je vydařeným modelem, který i za málo peněz umí zaujmout hezkým designem a na dnešní dobu již unikátní konstrukcí. Výrobci se podařilo především prostředí operačního systému. Pochválit musím také za možnost využívání svítilny a někteří jistě ocení i FM rádio. Klávesnice se také vyvedla a velikost písmen zaujme i seniory.
Jedinou výtku bych mělo k absenci dualSIM, protože tlačítkové telefony často tuto možnost nabízí. Pokud tedy jste uživatel, který hledá hezký telefon za fajn cenu jen pro hovory a SMS, tak mohu Alcatel 3025X jen doporučit. Pokud však chcete i nějaké ty aplikace, a přesto nechcete utratit moc peněz, tak si můžete přečíst mou recenzi Alcatelu 1X.
Co se mi líbí?
- Konstrukční zpracování a design
- Svítilna
- FM rádio
- Jednoduché prostředí a jeho ovládání
- Tlačítka pro regulaci hlasitosti na boku
- Cena
Co se mi nelíbí?
- Neumí dualSIM
Dobrý den, moc prosím, zajímalo by nás o tomto telefonu zda má psaní sms v T9
Pokud si dobře pamatuji, tak T9 má, ale ruku do ohně bych za to nedal. V současné době tento model již netestuji.