Roky můžeme znát systém MIUI od Xiaomi, který je postaven na systému Android. Výrobce představil nový systém HyperOS, a ten bude nasazován nejen do mobilůa tabletů, ale i do elektrických vozidel, chytrých hodinek a dalších zařízení. I tento systém je postaven na systému Android, takže mu nebudou chybět důležité funkce a aplikace. Pokud máte novější mobil značky Xiaomi, POCO nebo Redmi, je možné, že na nový systém HyperOS již můžete aktualizovat.
HyperOS plně nahrazuje starou známou nadstavbu MIUI a přináší různá vylepšení. Aktualizace dorazila také na můj vlajkový model Xiaomi 13 Pro, ale v mém okolí aktualizují i uživatelé mobilů Xiaomi 13T, Xiaomi 12T a POCO F5. Jak se aktualizace povedla a jaké změny vlastně přináší?
Propojenost zařízení
Xiaomi slibuje, že všechny produkty s HyperOS budou mezi sebou lépe komunikovat. Už s MIUI je možné pohodlně propojit mobil a třeba tablet Xiaomi Pad 6. Na tabletu můžete v plovoucím okně sledovat obrazovku z mobilu a ovládat ji. Zařízení s HyperOS spolu budou komunikovat údajně ještě lépe, a to i např. mobil se systémem ve vozech Xiaomi SU7 a Xiaomi SU7 Max.
Ikony, témata, lišta oznámení/akční centrum a nové písmo
Samozřejmě, že HyperOS nepřináší nějaké výrazné změny, které vás udeří do očí. Jedná se ale o příjemné inovace a hned po aktualizaci můžete narazit na upravené ikony systémových aplikací a jejich animace. Nové ikony se nachází všude v prostředí, a to třeba i v nastavení systému. Líbí se mi změna nabízených možností, když na ikoně libovolné aplikace podržíte dlouze prst. Nabídka působí modernějším dojmem a po otevření informací o aplikaci (ikona s písmenem „I“) nabídne ihned možnost vypnout pozastavení aktivity aplikace, když ji po nějaké době přestanete používat.
U MIUI mi dlouho vadilo pár prvků v aplikaci Témata. Ta nabízí možnost různé personalizace prostředí a vybrat si můžete jiné ikony, změnit jejich velikost, změnit si tapetu, celé téma prostředí systému a další prvky v prostředí. Aplikace prošla také výraznější změnou a konečně je přehlednější. Roky si můžete upravit písmo v prostředí systému, ale nově je k dispozici i na našem trhu font MiSand od Xiaomi. Můžete ho tedy vyzkoušet.
Již v nových verzích MIUI bylo možné si vybrat dvě rolovací obrazovky. Jedna obsahuje všechny oznámení ze všech aplikací, a ta druhá obsahuje akčním centrum s důležitými funkcemi. Zrovna akční centrum prošlo také menší změnou. Nachází se zde widget přehrávače hudby a videí, můžete si zapnout většího zástupce pro ovládání chytré domácnosti uprostřed a celé je to dle mého názoru přehlednější. Pod ikonami můžete nebo nemusíte mít popisky funkcí a ikony funkcí si můžete poskládat dle svých potřeb. Během přehrávání hudby nebo videí je lepší i widget přehrávače v liště z oznámeními.
Informace v horní části displeje
Vrchní část systému prošla také změnou. Jedna je trochu nemilá, protože někomu může vadit, že levá část nabídne zobrazení času a pouze jedné ikony oznámení. V MIUI bylo možné si zobrazit ikon více, ale to se třeba aktualizacemi ještě změní. Stále však můžete obě horní lišty vysunout třeba tahem ze středu displeje dolů. Líbí se mi, že kvůli přehlednosti se některé akce zobrazí v černém pruhu na horní části displeje. Tam se zobrazí třeba výkon nabíjení po připojení originální nabíječky a procenta nabití, zapnutí/vypnutí Wi-Fi hotspotu a další.
Zamykací obrazovka
Výrobce během představení HyperOS lákal také na nové zamykací obrazovky a její personalizace. Osobně se bez této obrazovky zcela obejdu a vlastně ji díky funkci always-on (Aktivní displej) takřka vůbec nevyužívám. Pokud ale chcete, máte možnost si vybrat mezi více obrazovkami, upravit jim lépe barvy textu, stylu písma, vzhledu a průhlednost v částech fotek atd. U těchto obrazovek také funguje animace z aktivního displeje na zamykací obrazovku.
Galérie fotek, úpravy fotek/videí a focení
Upravená byla také galérie fotek a videí. Svižnější je aplikace některých úprav do fotek a videí a nově je lepší automatické odstranění pozadí. Tato funkce v MIUI již byla, ale nyní se nachází malá ikona pod fotkou vpravo. Ta ukrývá funkci, kdy automaticky na fotce zvýrazní např. psa a jen jeho bez pozadí můžete ihned odeslat do jakékoliv chatovací aplikace, cloudového úložiště a sociální sítě. Můžete si ji jedním tlačítkem také uložit. Je to tedy rychlejší.
V případě focení snímků u mobilu Xiaomi 13 Pro jsem si všiml, že post-processing umí fotky v některých situacích zpracovat lépe. Často po pár vteřinách od pořízení pozvedne detaily v obličeji. Barvy ve snímcích s Leica Vibrant jsou také v některých situacích takové hezčí.
Systémové aplikace a práce s okny
Každý výrobce si do Androidu přidává některé vlastní aplikace. To samé je i u systému HyperOS a mnohem lépe se mi pracuje s přehlednějším Správcem souborů. Změněny jsou některé prvky v již zmíněné galérii fotek, hodiny s budíky, Herní centrum s různými mini hrami, užitečná aplikace Optimalizace a Záznamník. O něco přehlednější je také třeba aplikace Kalkulačka.
Pokud chcete, můžete v každém Androidu již poměrně dlouho používat nejen rozdělení obrazovky, ale i plovoucí okna. Nejsou to funkce, které bych používal celý den, ale občas se na mobilu hodit mohou. Já používám plovoucí okna aplikací spíše na tabletu Xiaomi Pad 6. Líbí se mi, že HyperOS alespoň v mém případě umožňuje lepší práci s okny a chycení jejich rohů, díky čemuž je možné okna zvětšovat a zmenšovat.
Změny v některých položkách nastavení
Na patrné změny můžete narazit i v nastavení telefonu. V: Displej & jas se teď nachází hned nahoře funkce „Rozšíření textury“. Tato funkce funguje lépe a stará se o to, aby systém sám vylepšoval při některých úkonech efekty vykreslování. Na další změnu lze narazit v nastavení baterie. Rozložení funkcí je trochu jiné a řekl bych, že se mi teď lépe zobrazují informace o spotřebě jednotlivých aplikací.
Co si myslím o HyperOS?
Samozřejmě na každém mobilu Xiaomi, Redmi a POCO mohou být některé funkce odlišné. V tomto článku jsem popisoval funkce v HyperOS v1.0.1.0 (EU) v mobilu Xiaomi 13 Pro. Aktualizace na HyperOS nepřinesla žádné výrazné změny, ze kterých bych se posadil na zadek, ale má příjemná vylepšení, díky kterým se mobil lépe používá. Některé aplikace lépe běží na pozadí a za celou dobu jsem se nesetkal s pády aplikací či jinými problémy. Pozoruji také chladnější záda mobilu při dlouhém a náročném používání hotspotu nebo hraní náročných her.
Xiaomi se novým pojmenováním svého systému snaží ukázat, že teď přijde jeho nová etapa. To byl běžný krok i u jiných výrobců mobilů. Již v MIUI byla vidět snaha zařízení Xiaomi propojit a nyní by propojení mělo být ještě lepší. Výrobce dnes má také mnoho produktů do chytré domácnosti a nově i elektrické auto. Bude se tedy snažit do všech svých zařízení instalovat HyperOS a uživatelům usnadnit jejich propojení a přinést lepší zážitek z používání. Myslím si, že se jedná o správný krok a z HyperOS alespoň na svém mobilu mám dobrý pocit. Nepřináší velké inovace, ale stávající funkce vylepšuje.