Poslední rok začínám zjišťovat, že začínám být stále náročnějším uživatelem mobilu. To má za následek, že jakýkoliv mobil bez ohledu na výrobce a systém nabíjím 3x – 5x za den. Právě proto jsem velkým fanouškem rychlého nabíjení a doufám, že už příští rok budu nabíjet mobil z nuly do 100% za pouhých 5 minut.
Jako recenzent si vyzkouším hromadu mobilních telefonů s různými systémy. Kvůli mé náročnosti však u jablečného iOS narážím na velké limity, proto jej nemohu používat jako svůj hlavní systém. Na limity však narážím i v systému Android a hrozně mi vadí, jak jej někteří výrobci, ale především sám Google omezují…
Diktatura od Googlu a výrobců mobilů
O operačním systému Android se tvrdí, že se jedná o svobodnou platformu. Ve srovnání s iOS je to skutečně hodně svobodný systém, ale dle mého názoru by měl být daleko svobodnější.
Tím se dostávám k tomu, že nás Google a výrobci mobilních telefonů nutí mít nainstalované aplikace, které nepoužíváme a nepotřebujeme je. Proč bych měl mít v mobilu Chrome, když používám Vivaldi? Místo oficiální aplikace YouTube používám YouTube ReVanced nebo YMusic, místo služeb Google One/Google Disk mám 1 TB cloudové úložiště OneDrive, kalendář nepoužívám vůbec a místo ukládání hesel do Google používám LastPass. Tak bych mohl ještě pokračovat…
Jistě, dnes mají mobilní telefony velké 128/256/512 GB interní úložiště a tyto aplikace moc dat nezaberou, ale nemění to nic na tom, že by mi Google a výrobce neměl diktovat, co v mobilu musím mít. Ať si ty aplikace do mobilu klidně nainstalují, ale umožní jejich úplné odinstalování (nikoliv jen skrytí).
Určitě jsem pro, aby si každý výrobce přinášel vlastní nadstavbu systému, protože se tím mobily nějak odlišují. Není to zkrátka nuda, jako ve světě Applu, kde vše vypadá 10 let stejně. Ocenil bych však, kdybych už po prvotním startu v mobilu měl pouze jednu ikonku aplikace, a to Obchod Play. Vše bych si tedy nainstaloval sám dle vlastního uvážení. 😀
Bylo by také fajn, kdybych si snadno mohl změnit výchozí aplikace. Android sice tuto možnost má a svobodně si můžete změnit výchozí internetový prohlížeč, systémový launcher, hudební přehrávač atd., ale někteří výrobci ve své nadstavbě tuto možnost tak schovávají, že ji třeba vyhledávacím polem v nastavení telefonu zkrátka nenajdete. Musíte toto nastavení tedy opravdu zdlouhavě hledat, což je otrava. I tak si třeba nelze zvolit, v jaké aplikaci by se měl spustit odkaz na YouTube.
Teď si někteří z vás jistě říkají, že tyto mé „problémky“ může přeci vyřešit tzv. rootnutí Androidu. To je sice pravda, ale vytvoří se tím problémy další. Některé bankovní aplikace totiž po rootu systému znemožňují se do nich přihlásit, nelze platit skrze Google Pay, aktualizace systému a záplat budou pozastaveny atd.
Jaký výrobce má nejsvobodnější systém?
Nejomezenější Androidí nadstavbou je bezesporu One UI od Samsungu. V té jsem narážel na velká omezení, která často připomínala iOS. U některých mobilů Samsung jsem narážel také na problémy s instalací některých aplikací a her, ale za to zas mohl spíše špatný procesor Exynos.
Kdysi platilo, že čistý Android bez nadstavby byl nejsvobodnější, ale to už bohužel neplatí. Prostředí je sice takové svěží a bez zbytečností kolem, ale bohužel v něm jsou snad všechny aplikace od Googlu, které bez rootu zkrátka neodinstalujete. Tyto mobily také často mají na levém boku „úžasné tlačítko“, které spustí Google asistenta. Tlačítko by bylo fajn, kdybych mu mohl přiřadit jakoukoliv funkci dle svých potřeb, ale Google asistent je v ČR na nic. Ano, existují aplikace pro mapování tlačítka, ale ani jedna mi nefungovala u žádného takového mobilu novějšího data výroby.
Kdo má tedy nejsvobodnější systém? No, to je těžká otázka. Letos jsem však byl hodně mile překvapen tím, že výrobce Xiaomi ve své nadstavbě MIUI 13 Global konečně umožnil odinstalování většiny svých systémových aplikací, má ve srovnání s některou konkurencí celkem široké nastavení výchozích aplikací a mnoho funkcí. Za svobodný systém bych to však kvůli aplikacím od Googlu stále nepovažoval.
Měl jsem ale i možnost vyzkoušet si mobily Oppo Find N a Xiaomi s čínskými ROMky Androidu (s anglickým jazykem). V obou případech bylo možné odinstalovat takřka všechny čínské aplikace a nainstalovat bylo možné jen aplikace od Googlu, které jsem potřeboval. Ten pocit svobody byl nádherný. Bylo však zvláštní, že tu „svobodu“ mi poskytla zrovna čínská verze systému… 😀
Co všechno bych chtěl od nového mobilu?
Dokonalost neexistuje, a to platí i u mobilních telefonů a operačních systémů. Asi vždy budu rýpat a najdu si něco, co mi bude vadit. Níže však vypíšu, co bych si opravdu přál.
Systém bez aplikací
Jak jsem již zmiňoval, chtěl bych systém, který by po prvotním startu mobilu nabízel pouze jednu aplikaci, a to Obchod Play. Rád bych viděl i systém bez Google asistenta…
Blokování personalizace reklam
Dnes Android, iOS a snad každý systém nabízí možnost odhlášení personalizace reklam. To znamená, že by vás systém Googlu a dalších společností neměl sledovat a cílit na vás reklamu. Z toho se můžete odhlásit i na webových stránkách svého Google účtu. Problém je však v tom, že třeba Facebook/Meta a další slizké společnosti tyto funkce obchází a stále se snaží reklamu cílit. Bylo by tedy fajn, kdyby jim to přímo systémem znemožněno na 100%.
Oddělené šifrované úložiště
U počítačů si pomocí různých nástrojů můžete opravdu bezpečně zašifrovat libovolný disk a chránit tak svá citlivá data. U mobilů sice někteří výrobci tvrdí, že mají další zcela oddělený čip pro lepší zabezpečení, ale jedná se spíše jen o marketingové kecy. Žádný mobil nenabízí druhé opravdu nezávislé úložiště třeba s kapacitou 50 GB, na které bych přesunul jakýkoliv obsah a opravdu bezpečně jej zašifroval.
Další zabezpečení
Výrobci dnes už začínají nabízet i čtyřletou softwarovou podporu, což je pro některé uživatelé fajn. Já si však myslím, že to není až tak podstatné. Výrobce by dle mého názoru měl opravdu bleskově vydávat nové aktualizace systému a bezpečnostních záplat, ale stačilo by to po dobu třeba dvou let. Sice se najdou tací, co jeden mobil používají i čtyři roky, ale takovým uživatelům já osobně nikdy neporozumím. 😀
Ocenil bych také možnost úplného odstranění funkce Google Protect, protože mi tato funkce při instalaci aplikací z Githubu leze spíše na nervy. Místo toho bych nasadil spíše opravdu kvalitní firewall, který by i bez rootu umožňoval stoprocentní kontrolu nad tím, kam putují má data a s jakými servery mobil opravdu komunikuje. Ocenil bych pak manuální povolování či zákazy komunikaci s danými servery.
Extrémní nabíjení a lepší akumulátory
Jak si jednou zvyknete na opravdu rychlé nabíjení, není už cesty zpět. Dnes nabíjím svůj oblíbený mobil z nuly do 100% za 17 minut, což je rychlé, ale já chci víc. Chtělo by to nabíjení do pěti, ideálně do 2 minut.
Dlouhé roky se mluví také o tom, že přijdou revoluční akumulátory (baterie), ale ony stále nikde nejsou. Už by to opravdu chtělo akumulátor, co by nabídl daleko lepší výdrž na jedno nabití, byl by bezpečnější a měl vyšší životnost.
Konečně pořádné bezdrátové nabíjení
Dnes funguje bezdrátové nabíjení tak, že mobil položíme na nějakou podložku/stojánek a on se začne nabíjet. Řekl bych, že to je už zastaralé a chce to něco konečně nového. Já si budoucnost bezdrátového nabíjení představuji tak, že někde doma či v práci budu mít zapojenou jednu krabičku, která mi bude všechna zařízení bezdrátově nabíjet na vzdálenost několik metrů. Nemusel bych mobil nikam pokládat, klidně bych jej používal, a přitom by se nabíjel.
Je dobré zmínit, že na takové technologii dlouhé roky již pracuje hned několik výrobců. Zatím však technologie nepokročila tak, aby takové nabíjení bylo efektivní, rychlé a fungovalo na větší vzdálenost.
Větší personalizaci Always-On
Obrazovka Always-On je u mobilů s OLED displeji velice praktická, protože i na zhaslém displeji můžete sledovat čas, datum a příchozí notifikace. V posledních letech někteří výrobci mají také praktickou funkci, kdy se barevné rozsvítí kraje obrazovky při nové notifikaci.
Já bych však od této obrazovky chtěl víc. Rád bych na ní měl tlačítka třeba pro ovládání hudebního přehrávače, abych při cestě do práce mohl pouhým jedním klepnutím na displej přepnout či pozastavit skladbu bez nutnosti rozsvícení displeje. Určitě by se dalo vymyslet i funkcí více.
Zpětná kompatibilita starších aplikací
Celkem mi vadí, že si po letech vzpomenu na nějakou aplikaci a řeknu si „ta byla super“, ale na nejnovějším Androidu ji bohužel už nespustím. Je to smutné a rád bych měl přímo v Androidu nějaký emulátor či zpětnou kompatibilitu, jako je tomu u Windows.