Huawei MateBook D 14 (2020) – Tenký pracant za fajn cenu? (RECENZE)

Huawei nevyrábí jen mobilní telefony, hodinky nebo routery, ale už nějakou dobu prodává také notebooky. Ty zapůsobí především svým krásným designem, tenkou konstrukcí a také slušným výkonem za přijatelné ceny. Jedním z nich je Huawei MateBook D 14 (2020), který jsem obdržel na test. Ten nabízí výkonný procesor AMD Ryzen 5 3500U, 8 GB RAM a celohliníkovou konstrukci a čtečku otisků prstů. V době psaní recenze se notebook prodával za cenu kolem 18 000 Kč.

 

 

 

Obsah balení

V tradičním balení se nenachází nic nadstandardního. K notebooku tedy dostanete 65W nabíjecí adaptér, který se svým vzhledem velice podobá nabíjecímu adaptéru např. k mobilu Huawei P40 Pro. Rozměry jsou však pochopitelně větší než u mobilní verze. Na poměry notebooku se však jedná o malý adaptér. Pochopitelně nechybí ani dostatečně dlouhý dvoumetrový USB-C kabel. Dále v krabici najdete už jen různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – důraz na kompaktní rozměry

Huawei MateBook D 14 míří na uživatelé, kteří chtějí malé kompaktní rozměry a nízkou váhu. Celkové rozměry notebooku činí 322,5 x 214,8 x 15,9 mm a váha se zastavila na nádherných 1,15 kg. Rozměry jsou tedy fantastické a během mého testování jsem notebook denně přenášel v menším batohu. Přenášet jej tedy můžete pohodlně i do práce nebo školy.

Někdo si může říkat, že notebook vypadá nudně, protože se jedná jen o celohliníkovou konstrukci. Osobně se mi tento design líbí, protože působí jednoduše, a v tom je ta síla. Zkrátka se nejedná o herní notebook, takže nelze očekávat blikající RGB blbosti. Zakoupit si jej můžete ve dvou barevných provedeních, a to ve stříbrném (Mystic Silver) a šedém (Space Grey).

Víko notebooku je možné rozevřít až na 180° a panty jsou dostatečně tuhé. V otevřeném stavu máte k dispozici 14palcový IPS displej. Ten má minimální rámečky, což vypadá moderně. Kolem displeje nenajdete nic jiného než pod displejem jen logo výrobce.

Na základně notebooku se nachází černá klávesnice a velký touchpad, ale o tom se budu rozepisovat níže. Vpravo nahoře najdete také čtečku otisků prstů, která funguje fantasticky a Huawei opět ukázal, že na čtečky otisků je odborník.

Na levém boku notebooku najdete klasické USB-A 3.0 a také HDMI. I když se jedná o opravdu tenký notebook, tak výrobce přesto nasadil klasické HDMI, což mu mohu jen pochválit. Nechybí pak ani oboustranný konektor USB-C, který neslouží jen pro nabíjení, ale také pro připojení různého příslušenství. Pravý bok notebooku pak nabízí USB-A 2.0 a 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek.

Na spodní části notebooku se pak nachází gumové nožičky a pruh sacího systému pro chlazení. Nechybí pak ani výdechy dvou reproduktorů. Po stranách spodního krytu si můžete všimnout také šroubků, které je možné vyšroubovat a celý kryt sundat. Notebook jsem sice nerozebíral, ale ve videu na YouTube (odkaz na video) si lze všimnout, že uživatel si po vyjmutí krytu může upgradovat SSD disk a případně vyměnit baterii. Je škoda, že není možné přidat či vyměnit RAM.

Vnitřek notebooku – screenshot z YT kanálu Notebooksbilliger.de

 

 

 

Displej, klávesnice, webkamera a touchpad

Mnou testovaná konfigurace notebooku nabízí 14palcový IPS displej s Full HD rozlišením (1 920 x 1 080 px). Ten disponuje svítivostí 250 nitů, běžným poměrem stran 16:9 a poměrem kontrastu 800:1. Svítivost displeje je dle mého názoru dostatečná a velice spokojený jsem byl také s věrohodným barevným podáním. Příkladné jsou také pozorovací úhly.

Klávesy notebooku jsou černé a jejich popisky jsou bílé, aby bylo vše vidět. Viditelnosti ve tmě pak pomůže bílé podsvícení, které zapnete stisknutím klávesy F3. Klávesnice je velké plus celého notebooku, protože se na ni píše fantasticky a třešničkou na dortu je pak tichost při psaní. Je jen škoda, že klávesnice nemá české popisky, takže na ní nenajdete diakritiku a prohozeny jsou i popisky kláves Z/Y. Osobně mi to vůbec nevadí, protože píšu poslepu.

Jelikož se jedná o 14palcový notebook, tak výrobce odstranil numerický blok s číslicemi. Já to vidím jako výhodu, zatímco někdo to může vidět jako nevýhodu. Dostalo se i na klávesy Fn a Super s logem Windows. V „Fkové“ řadě kláves pak můžete jednoduše ovládat jas displeje, zapínat/vypínat podsvícení klávesnice, ovládat hlasitost, mikrofon či Wi-Fi.

Touchpad je také na velice dobré úrovni. Je dostatečně velký a bez problémů tedy můžete používat gesta s více prsty. Nechybí mu ani běžná dvě tlačítka.

A kde se nachází webkamera? Kolem displeje ji nenajdete, protože Huawei chce nabídnout pocit bezpečí, proto kamerku umístil do klávesy. Ta se nachází mezi klávesami F6 a F7 a nese na sobě ikonu kamerky. Klávesu stačí jen stisknout a kamerka se vysune. Za originální řešení mohu Huawei jen pochválit. Kamerka nabízí 1 Mpx rozlišení, které na běžné videohovory naprosto stačí.

 

 

 

Funkce Huawei Share

Vedle touchpadu si můžete všimnout nálepky Huawei Share, kde se nachází ukrytý NFC čip. Pokud máte mobil Huawei, tak jej stačí přiložit na místo s nálepkou a během okamžiku budete dotázáni, zda chcete mobil s notebookem spárovat. Po úspěšném párování a spojení obou zařízeních se bude na notebooku bezdrátově zrcadlit dění obrazovky mobilu, což je užitečné i při práci na notebooku můžete odepisovat na SMS atd. na notebooku.

Nejde jen o zrcadlení obrazu, ale také o zvuk. Příjemné je ale také sdílení souborů skrze Wi-Fi, což je daleko rychlejší řešení než přenos přes Bluetooth. Do mobilu jsem zkoušel přesouvat i filmy a přesun byl opravdu rychlý a spolehlivý.

Celá funkce je skvělá a její používání jsem si užíval. Je však velká škoda, že je nutné mít mobil Huawei/HONOR s NFC. Pokud vlastníte mobil jiné značky, tak si tuto funkci neužijete.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Po stránce konektivity notebooku vůbec nic nechybí. Připojit se můžete ke standardu 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11a/b/g/n/ac). Je sice škoda, že notebook nepodporuje nové Wi-Fi 6, ale tu v této cenové kategorii budete hledat marně i u konkurence. Citlivost Wi-Fi antén je na velice dobré úrovni a byl jsem s ní velmi spokojený. Nechybí pak ani Bluetooth 5.0, které jsem testoval s bezdrátovými sluchátky, reproduktorem, ale i s odesíláním/přijímáním souborů.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon

Srdcem notebooku je čtřjádrový procesor AMD Ryzen 5 3500U, který byl vyroben 12 nm technologií a nabízí takt: 2,1 GHz – 3,7 GHz v TurboBoostu. O grafický výkon se pak starý integrovaný čip AMD Radeon Vega 8 s pamětí 1 GB DDR4 SDRAM. K dispozici jsou také 8 GB RAM DDR4 a 512 GB SSD disk. Ten komunikuje skrze PCIe NVMe.

MateBook D 14 není notebook vhodný pro náročné hraní her, ale míří na uživatelé, kteří chtějí především pracovat. Myslím si, že Huawei zvolil výborný procesor, který spolu s 8 GB RAM zajistí výkon pro všechny běžné pracovní aplikace a běh samotného systému. Díky SSD disku je navíc prostředí systému nádherně svižné a všechny aplikace se spouští krásně rychle. Zkusit si však můžete i nějakou tu hru. V mém případě jsem hrál Fortnite na nižší grafické nastavení bez záseků.

Co se týče chlazení, tak to výrobce zvládl skvěle. Notebook je při práci krásně chladný a tichý. Ventilátory uslyšíte jen tehdy, kdy zapnete nějakou hodně náročnou aplikaci, jako je třeba již zmíněný Fortnite.

 

 

 

Operační systém

Huawei MateBook D 14 v sobě nabízí předinstalovaný operační systém Windows 10 Home (64 bit). Huawei musím pochválit za to, že se v systému nenachází tolik zbytečně předinstalovaných aplikací, jako je tomu třeba u ASUSu. Přesto však v systému nějaké ty úpravy najdete, ale ty jsou alespoň užitečné.

Užitečná je aplikace PC Manager, která umožňuje sken systému a najde tak různé problémy. Umožňuje tedy opravit problém a aktualizovat ovladače, což je užitečné. Ve spodní liště systému také najdete ikonu M, kde najdete různé informace o zátěži CPU, uložené dokumenty i schránku, ve které máte veškerý zkopírovaný text.

V nabídce Start najdete také dvě aplikace pro nastavení audia. K dispozici je běžná aplikace Realtek Audio Console, kde lze nastavit jak reproduktory, tak mikrofon.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Mnou testovaná konfigurace notebooku nabízí vestavěný akumulátor s kapacitou 56 Wh. Ten je uživatelsky nevyjímatelný, což je v dnešní době běžné. Do budoucna je však možné baterii vyměnit tak, že vyjmete spodní kryt notebooku.

A jak je na tom výdrž? No, celkem dobře. V pohotovostním režimu na maximální jas notebook vydrží kolem 10 hodin. Sledování filmů pak kolem 9 hodin. Zdůrazňuji však, že výdrž se může u každého uživatele lišit. Každý totiž používá jiné aplikace běžící na pozadí. Podíl na výdrži také mohou mít aktualizace Windows.

K nabíjení notebooku slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C, což mohu jen pochválit. V balení najdete 65W nabíjecí adaptér a dvoumetrový nabíjecí kabel. Adaptér připomíná adaptéry, které Huawei přidává k mobilům. Je však logicky o něco větší. Z úplného vybití do 100% stavu se notebook na bije za přibližně 1 hodinu a 25 minut.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Jelikož se jedná o tenký ultrabook, tak nemůžete očekávat dechberoucího hudebníka. Na spodní části však najdete dva reproduktory, které se snaží. Na poměry ultrabooku jsou reproduktory dostatečně hlasité a snaží se i o basy. Potěšit může také 3,5 mm jack audio konektor na pravém boku notebooku.

 

 

 

Závěr – povedený pracant?

Dostávám se tedy k závěru recenze, kde shrnu, co se mi na notebooku líbilo a naopak nelíbilo. V době psaní recenze se notebook prodával za cenu kolem 18 000 Kč, což na notebooky rozhodně není moc. Pochválit notebooku musím hezký design, kvalitní konstrukční zpracování a také nízké rozměry. Může se tedy jednat o ideální notebook pro přenášení do práce, ale také jako pracovní nástroj pro studenta.

Notebooku musím vyzdvihnout špičkovou čtečku otisků prstu, kterou konkurence může jen závidět. Krásný je také 14palcový IPS displej a spokojený jsem byl i s výkonem. Moc se mi líbila také funkce Huawei Share pro přenášení souborů i zrcadlení obrazovky mobilu. Je však velká škoda, že tuto funkci Huawei neumožňuje využívat i uživatelům mobilů jiných značek.

Pokud bych chtěl rýpat, tak notebooku je možné vyčítat asi jen anglické popisky klávesnice, což může velké části uživatelům vadit. Někde jsem však četl o tom, že je možné si na notebook zakoupit české popisky. Je však otázkou, jestli pak nepřelepíte i podsvícení kláves. Někoho také může zamrzet nemožnost upgradovat paměti RAM.

 

 

 

Pozitiva

  • Kompaktní rozměry a nízká váha
  • Lze upgradovat SSD
  • Funkce Huawei Share
  • Slušný výkon
  • USB-C konektor pro nabíjení
  • Hezký 14″ IPS displej
  • Přijatelná cena

 

Negativa

  • Anglické popisky klávesnice
  • Nelze upgradovat RAM

One thought on “Huawei MateBook D 14 (2020) – Tenký pracant za fajn cenu? (RECENZE)

  1. Tak předně, by bylo dobré psát recenzi o něčem, čemu rozumím. Tím chci říct, že recenzi notebooku by neměl psát redaktor ani prodejce, ale servisní technik.
    Pokud má tedy recenze někomu pomoci, a není to jen zaplacená reklama.
    Takže technologicky netřeba hodnotit HW výbavu, protože pro kancelář na 8 hodinovou práci ve wordu, nebo účetním programu stačí i dvoujádrový Intel atom s 2GB RAM a SSD diskem 32GB. Cokoliv výš, je pro kancelář zbytečné, tudíž tomu vyhoví jakýkoliv nový NB na trhu. Nehledě na to, že výrobce si vyhrazuje právo na nějakou změnu technických parametrů, což znamená, že je k mání více verzí a ta co si přinesete domů nemusí být identická s tou v recenzi. Ovšem pokud chceme kvalitní zpracování přístroje, které vydrží dlouhá léta, rozhodně nebrat ojeby, co vypadají, že jsou celohliníkové s frézovaným monolitem na obráběcím CNC stroji. Už z fotografie je patrné, že se jedná o polepený plast formovaným tenkým hliníkem, a že to je stejně jako u dalších výrobců notebooků prachsprostý podvod na zákazníka, jelikož i LCD je zasazeno do plastů polepeného hliníkem. To je většinou důvod, proč se časem vylomí panty.
    Oboustranný napájecí konektor je samozřejmě výhodou, na rozdíl od microUSB, když za ty předražené peníze by mohl být magnetický. Vzhledem k tomu, že je vestavěná baterie skládaná z Li-Pol článků a používá technologii rychlonabíjení (nabíjení velkým proudem) tak lze očekávat nafukování článků z důvodů zahřívání a časem i následnou destrukci baterie. Bohužel, nabíjet notebook extra šetrně (pomalu) nelze, zákazníci chtějí všechno hned, takže je tato rychlonabíjecí technologie již standartem. No kdo by stál o šestihodinové šetrné nabíjení?
    Jelikož pro osmihodinovou práci je dobrý touchpad základem (a to nejlépe dvojitý nad sebou), tak dlužno podotknout, že tento notebook nemá pracovní touchpad, což poznáte po 8 hodinovým klikání a potvrzování. Je to přesně tak, jak touchpad vypadá. Úžasný jako hranatá klika, kterou máte na dveřích koupelny. Zkrátka na první pohled se jedná o kopii Apple touchpadu, který ten design kdysi použil první, (ale měl pod ním nejprve jen jedno tlačítko).
    Tlačítka L a P jsou skryty pod celým touchpadem a zdvih těch dvou nejdůležitějších tlačítek není vůbec lehký, protože je tvořeno měděnou kopulí, stejně jako v jednoduchých mobilech. A pochopitelně, že praktické touchpady pro celodenní práci mají oddělené tlačítka od dotykové plochy a konstrukčně mají jako dálkové ovladače gumu s napařeným kovem, což jim dává nulovou hlučnost a lehký zdvih ale na rozdíl od zastaralé odporové technologie používanou v dálkových ovládačích spínají kapacitně a dokonale fungují na všech místech i blízko středu.
    Řeknete, že stačí dát externí myš, a lze na tom pracovat. Jenže to pak můžete připojit i klávesnici s numerickým blokem, externí aktivní reproduktory, a až začnete časem připojovat i větší monitor, zjistíte, že na ukázání grafu produktivity práce za minulý měsíc vám v práci stačí deseti palcový tablet, a že takovouto levnou srandu za 18 tisíc vlastně ani nepotřebujete.
    Jeden klad po kvalitním displeji ještě stojí za zmínku. Přístroj má poměrně bytelné gumové nohy, né takové, co se po roce odlepí a ztratí, a pak je sháníte po všech čertech a prodejce na vás kouká, jako byste spadly z Marsu, když mu přijdete do obchodu s poptávkou originálních nožiček, i přestože má ve vitríně zeleného mimozemšťana.
    Nožičky jsou totiž někdy pro notebook smrtelně důležité (zvlášť pokud chybí), jelikož řada notebooků nasává vzduch zespodu a tento model není výjmkou! Čímž tedy bych popravil tvrzení v recenzi, že na spodní části notebooku se nachází pruh výdechu systému pro chlazení, ale přesně opačně, pruh nádechu-sání vzduchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top