Jak je to s bezpečností systému Android u mobilů BlackBerry?

Kanadská společnost BlackBerry se již dlouhá léta specializuje na mobily s kvalitní QWERTY klávesnicí. Jedná se tedy spíše o manažerské telefony, které si i v dnešní době dotykových placek najdou své fanoušky. Co ale dnes může někoho zaujmout na mobilu s tlačítky?

 

 

Za mobily BlackBerry stojí společnost TCL Communication, jak je tomu třeba u mobilů Alcatel. BlackBerry se však do vývoje stále zapojuje a stará se především o výborně optimalizovaný operační systém Android. Ten je po dobu dvou let pravidelně aktualizován a nabízí spoustu bezpečnostních prvků a aplikací, což ocení nejen firmy.

Do rukou se mi na testování dostal model BlackBerry KEY2 LE, který je odlehčenější variantou vlajkového modelu KEY2. V podrobné recenzi si tento kousek odnesl velice kladné hodnocení, a dokonce jsem si nečekaně zvykl na výbornou hardwarovou QWERTY klávesnici. Ohledně tohoto modelu jsem byl zahlcen hodně dotazy, což bylo opravdu nečekané.

 

 

Lze BlackBerry odposlouchávat?

Tento dotaz jsem od lidí obdržel především na Instagramu. Ano, většina dotazujících si myslela, že pokud vlastní mobil BlackBerry, tak nikdo nemůže odposlouchávat klasické hovory. Odkud se tato fáma vůbec vzala? Těžko říci, ale GSM hovory není tak složité odposlouchávat a je úplně jedno, jaký vlastníte mobil.

Předinstalovaná aplikace BBM však nabízí bezpečnou komunikaci. Pokud chcete provozovat hovory, které není možné odposlouchávat, tak můžete vyzkoušet nějakou aplikaci s end-to-end šifrováním. Osobně pro tyto účely využívám aplikaci Threema již několik let.

 

 

Budou moje data v bezpečí?

Pokud to myslíte se zabezpečením dat opravdu vážně, tak systém v mobilech BlackBerry nabízí šifrování, jak tomu je u každého novějšího Androidu. Nabízí však i funkci, která po 10 neúspěšných zadáním PINu pro odemykání celý obsah mobilu smaže. Nikdo se tak nedostane k citlivým datům. Tedy, pokud je nebudete ukládat na MicroSD kartu.

 

 

Jaké bezpečnostní aplikace BlackBerry nabízí?

V seznamu níže budu zmiňovat aplikace, které se nachází v mobilu BlackBerry KEY2 LE. Předpokládám, že tyto aplikace se nachází a budou nacházet i v ostatních modelech. Během mého používání mobilu jsem byl překvapen opravdu velmi častými aktualizacemi systémových aplikací, což u mnoha výrobců není vidět.

  • DTEK – Aplikace umožňuje ověřit, jak je systém v mobilu zabezpečený a případně doporučit kroky k zabezpečení. Aplikace si čas od času automaticky mobil proskenuje a nemusíte tedy nic takového dělat manuálně. Lze si také přehledně ověřit, co jaká aplikace využívá a lze jim odepírat práva např. k přístupu k poloze, mikrofonu a dalších funkcím.

 

  • Locker – Tuto aplikaci jsem si zamiloval, protože je jednoduchá a její zabezpečení je na výborné úrovni. Lze si snadno zabezpečit alba fotografií, videí a skrýt jakýkoliv soubor uložený v telefonu. Locker umožňuje také zamknutí aplikací. Tuto funkci zvládá spousta aplikací v Obchodu Play, ale ty v drtivé většině případech lze snadno obejít, a i k souborům se lze dostat. V případě BlackBerry tomu tak není a je velká škoda, že ji výrobce třeba v placené verzi nenabízí v Obchodu Play pro všechny…

 

 

  • Privacy Shade – O této aplikaci jsem již psal samostatný článek. Umožňuje částečné skrytí displeje, což zabrání lidem kolem číst vaše zprávy.
Aplikace Privacy Shade

 

  • Password Keeper – Asi nemá moc smysl popisovat, protože už samotný název napovídá, že se jedná o správce hesel. Je však vydařený a funguje velice dobře.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top