Alcatel 3C – Mobil pro nenáročné s FullView displejem za 3000 Kč (RECENZE)

Společnost TCL Communication to tento rok opravdu rozjela a představila spoustu zajímavých mobilů značky Alcatel. Všechny mají obří FullView displeje s populárním poměrem stran 18:9, hezký design a zajímavé ceny. V této recenzi se podíváme na levnější model Alcatel 3C. Ten láká na velký 6″ (palce) FullView displej, hezký design, DualSIM a lákavou cenu kolem 3000 Kč.

 

Předchozí recenze Alcatelů:

 

 

 

Obsah balení:

  • Alcatel 3C
  • Špendlík pro vysunutí slotu
  • Nabíjecí adaptér
  • Micro USB kabel
  • Návody
  • Pecková sluchátka

 

 

 

 

Design a konstrukce – Plasťák s odlesky

Nové modely Alcatelu letos drží novou designovou linii, která se mi líbí. Alcatel 3C je levný model a nabízí tedy plastovou konstrukci, která je však vydařená a záda dokonce odráží zajímavé odlesky po vzoru některých notebooků. Jedná se o větší mobil, který bych zařadil do mé oblíbené kategorie phabletů a rozměry činí 161 x 76 x 7.9 mm. Menší ruce tedy mohou mít s používáním mobilu problémy. Na našem trhu se Alcatel 3C prodává hned ve třech barevných variantách a to v modré, černé a zlaté.

 

 

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo, které chrání velký 6″ (palce) displej. Nad displejem najdeme reproduktor pro hovory, 5 Mpx selfie kamerku, notifikační diodku a přisvětlovací LED blesk. Část pod displejem je nevyužita a je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit senzorová tlačítka.

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa. Levá strana nabízí slot pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu. Pravá strana pak nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a vroubkované zamykací tlačítko. Jejich umístění je dobré a tlačítka se nijak neviklají. Spodní část pak nabízí reproduktor pro hovory a nabíjecí konektor MicroUSB.

 

 

 

Zadní nevyjímatelný kryt je z plastu, který je však kvalitní a na žádné části se neprohýbá ani nevrže. Zvláštní je však jeho jemně vroubkovaný povrch. Na světle hází zajímavé a efektivní odlesky, které bych očekával spíše u skleněného mobilu. Dlouho jsem vzpomínal, kde jsem už takový plast viděl a vzpomněl jsem si na některé notebooky od Asusu a dalších výrobců počítačů. Na zádech se tedy nachází lehce vystupující 8 Mpx čočka fotoaparátu, LED blesk, čtečka otisků prstů a dole narazíme na hlasitý reproduktor.

 

 

 

 

 

Displej – Obří 6″ FullView

Alcatel 3C míří na uživatele vyžadující velký displej a nabízí hned 6“ (palce) IPS s populárním poměrem stran 18:9. Displej je tedy protáhlý a snaží se nabídnout minimální rámečky. Naštěstí nenabízí žádné vykousnutí v displeji a nad i pod displejem najdeme černé proužky rámečku. Kolem ochranného skla můžeme také vidět malý plastový rámeček. Toho si však na první pohled ani nevšimnete a stará se o lepší ochranu displeje během pádů. Vzhledem k ceně nelze očekávat vysoké rozlišení a displej tedy disponuje rozlišením HD+ (1440 x 720 px).

 

 

Displej je vzhledem k ceně povedený a podání barev je na dobré úrovni včetně podání černé a bílé barvy. U pozorovacích úhlů a viditelností na přímém slunci jsem neměl také žádné problémy a nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. V nastavení najdeme také nastavení notifikační diodky, velikosti písma a velikost prvků na displeji.

 

 

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka otisků prstů

Mobil nabízí odemykání čtečkou otisků prstů na zádech. V nastavení telefonu si lze nasnímat až dostačujících 5 prstů. Prvotní skenování je rychlé a bezproblémové. Čtečka funguje velmi dobře a mobil je odemčený téměř okamžitě. V nastavení mobilu najdeme také užiteční gesta, která umožňují fotit dotykem na čtečku či přijímat hovory. Je však velká škoda, že nenabízí gesto pro vysunutí notifikační lišty či prohlížení fotek v galerii.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Pro nenáročné

Uvnitř Alcatelu 3C tepe čtyřjádrový procesor MediaTek MT8321 s taktováním na 1,3 GHz a o grafiku se stará čip Mali 400. O výkon se dále stará 1 GB RAM, což je na dnešní dobu celkem málo. Kdyby mobil disponoval 2 GB RAM, tak by to bylo přeci jen lepší. K dispozici je také 16 GB interní úložiště ze kterého si svůj díl ukrojí operační systém. Reálně lze využít kolem 11 GB. Vložit lze také MicroSD kartu o maximální kapacitě 128 GB.

Je výkon dostačující? Alcatel 3C spadá o low-endového segmentu, kde nelze očekávat výkon pro hraní nejnáročnějších her. Nemění to však nic na tom, že jsem během testování často narážel na limity 1 GB RAM. Pro běh systémů a využívání běžných aplikací výkon postačí, ale při spuštění 5 a více záložek v internetovém prohlížeči jsem narazil na zpomalování. Méně náročné hry jako je Orbia, Hill Climp Racing atd. si bez problémů zahrajete, ale náročnější hry se často sekají a jsou nehratelné.

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Nenáročným fotografům postačí

Zadní fotoaparát nabízí rozlišení 8 Mpx a v tomto rozlišení lze pořizovat fotky s poměrem stran 18:9. Jsou tedy na celou šířku displeje mobilu. K dispozici je v nastavení také pořizování fotek v rozlišení 13 Mpx, ale jedná se o ztrátové interpolované rozlišení, které nedoporučuji. Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 5 Mpx a v maximálním rozlišení lze fotit ve všech poměrech stran a to 4:3, 16:9 a dokonce i 18:9. K dispozici je také ztrátové interpolované rozlišení 8 Mpx.

 

 

 

Fotoaplikace se od ostatních letošních modelů nijak neliší. Hned po spuštění lze zapnout/vypnout HDR, které bohužel nefunguje automaticky. Dále nechybí časovač, LED blesk a noční režim. Spodní část aplikace nabízí spoušť, přepínání mezi zadní a přední kamerou a druhé tlačítko ukrývající panoramatický režim a nastavení. Ovládání aplikace je pohodlné a vypadá dobře. Je jen škoda, že k dispozici není žádný manuální režim pro nastavení ISO, vyvážení bílé atd..

 

 

 

Vzhledem k ceně nelze očekávat dech beroucí fotografie a kvalita snímků za zadního fotoaparátu odpovídá ceně. Za dobrých světelných podmínek lze pořídit slušné fotky, které nenáročným uživatelům postačí. Často se ale stávalo, že automatika nefungovala úplně ideálně a fotky jsou často přepálené. Doporučuji tedy pořídit snímků více a následně vybrat ten nejlepší. Vzdálenější objekty se slévají a postrádají detail, ale to je v této cenové kategorii normální. Videa lze zadním fotoaparátem pořizovat v rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Jejich kvalita taktéž odpovídá ceně a nenáročným uživatelům postačí.

 

 

 

Přední kamerka podává slušný výkon a fotkám nechybí ostrost a dobré podání barev. Za kvalitu snímků z přední kamery by se nemusel stydět ani dražší mobil. K dispozici je také přisvětlovací LED blesk nad displejem. Existuje ale někdo, kdo by si chtěl nechat blikat do obličeje? Pochválit musím možnost pořizování selfie v poměru stran 4:3, 16:9 i 18:9 v maximálním rozlišení.

Vyfoceno přední selfie kamerkou

 

 

 

 

 

Operační systém – Nugát v podání Alcatelu

Alcatel 3C nabízí operační systém Android 7.0 Nugát. Je škoda, že nenabízí již nový systém Android 8, ale vzhledem k ceně bych jej ani neočekával. Systém je upraven nadstavbou Joy UI, kterou můžeme vidět u všech nových modelů tohoto výrobce.

V mobilu se nenachází žádné zbytečné aplikace, jak tomu bylo u dražšího modelu Alcatel 3V a to je jen dobře. Prostředí asi nemá moc smysl popisovat. Nadstavba vypadá moc hezky a není nijak přeplácaná a během mého testování se nestalo, že by systém zamrzal či se samovolně restartoval. Občas bylo bohužel znát zpomalení, ale z toho viním malou kapacitu 1 GB RAM …

 

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Dva dny nejsou problém

Pod zadním plastovým krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh, což je na dnešní dobu standardní kapacita. Výdrž na jedno nabití je však na velmi dobré úrovni. Během běžného pracovního nasazení se nestalo, že by se mobil během dne vybil. Bez problémů vydržel jeden a půl dne. Pokud jsem mobil používal jen občas na e-maily, koukl na video a četl články, tak se výdrž vyšplhala na nádherné dva dny.

S nabíjením to tak slavné už není a na spodní části mobilu najdeme starší nabíjecí konektor MicroUSB. Vzhledem k ceně bych ani USB-C neočekával. Očekával bych však rychlejší nabíjení, protože z úplného vybití se akumulátor do stoprocentního stavu nabil až za 2 hodiny a 50 minut.

 

 

 

 

 

Připojení a konektivita – Pochvala za slot

Alcatelu 3C nic v oblasti konektivity bohužel chybí podpora 4G/LTE. 3G a 2G sítě však naštěstí nechybí. Připojit se lze také ke standardu Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz Wi-Fi) a dále lze vytvářet hotspot či využívat Wi-Fi Direct. Bluetooth 4.2 také nechybí a odesílání/přijímání souborů fungovalo během testování bez problémů. NFC pro bezkontaktní placení bohužel chybí.

Pochválit musím slot pro SIM a paměťové karty. Nachází se na levém boku mobilu a naštěstí se nejedná o hybridní sloty, jak je tomu u velké části konkurence. Lze tedy bez problémů využívat dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu současně. Díky GPS a A-GPS jsem neměl problém ani s navigací a používáním mapových aplikací včetně hraní Pokémon Go.

 

 

 

 

 

Zvuk – Audio jack konektor nechybí

V oblasti zvuku nelze očekávat zázraky, protože se přeci jen jedná o mobil spadající o levného segmentu. Hlasitý reproduktor se v případě Alcatelu 3C nachází na zádech a občas se stávalo, že jsem si jej nechtěně překrýval rukou. Jeho kvalita odpovídá ceně a hlasitost včetně kvality zvuku je průměrná. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek či reproduktoru a během testování jsem jej testoval se sluchátky SONY za 2000 Kč a také se sluchátky Sennheiser PXC 550. S kvalitou konektoru jsem byl spokojen a nenarazil jsem na žádné problémy. Záleží však na zvolení sluchátek. V balení najdeme pecková sluchátka, ale ta jsou vhodná spíše pro hovory.

 

 

 

 

 

Závěr a konkurence:

Alcatel 3C je povedeným mobilem, který míří na nenáročné uživatele. Jedná se sice o levný mobil za 3000 Kč, ale díky zajímavým odleskům na zádech a povedeným FullView displeji působí hodnotnějším dojmem a v mém okolí jsem se setkával s daleko vyšší odhadovanou cenou. Zapůsobí také velmi dobrá výdrž na jedno nabití a také slot pro DualSIM a MicroSD. Dle mého názoru se jedná o vydařený mobil, který bych nenáročným uživatelům doporučil. K dokonalosti má však daleko a pochválit rozhodně nemohu 1 GB RAM. Ano, na běh systému sice stačí, ale na limity narazí snad každý. Ocenil bych tedy 2 GB RAM a rychlejší nabíjení.

Podívat se můžeme na konkurenci, který je drsná. Nabízí se Nokia 3 (podrobná recenze), kterou lze sehnat o pár stovek méně (kolem 2300 Kč). V prospěch Nokie hraje čistý systém Android, který nabízí časté aktualizace, více výkonu a NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Nemá však tak velký displej, čtečku otisků prstů a slot pro využívání DualSIM a paměťové karty současně.

 

 

Podívat se můžeme také na dravou Čínu. Xiaomi Redmi 5A nabízí o něco menší displej 5,5″, časté aktualizace nadstavby MIUI a více výkonu. Nemá však takovou výdrž na jedno nabití a slot má pouze hybridní. Nelze tedy používat DualSIM a paměťovou kartu současně. Cena Xiaomi se aktuálně pohybuje kolem 2 800 Kč.

 

 

 

Co se mi líbí:

  • Povedený design a kvalitní konstrukce
  • Slot pro využívání DualSIM a MicroSD současně
  • Hezký 18:9 displej
  • Snímky z přední kamerky
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Nízká cena

 

Co se mi nelíbí:

  • Slabší výkon – 1 GB RAM …
  • Pomalejší nabíjení
  • Absence LTE

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top