Cenzura internetu je v České republice opravdu dlouho, ale poslední dobou ji můžeme vidět velmi často. Zavedl ji již Andrej Babiš, a to schválením zákona o hazardních hrách. Ve zkratce tato směrnice nařizovala poskytovatelům internetu blokovat přístup na webové stránky s ilegálními hazardními hrami. Taková cenzura nemá význam, protože ji na pár kliknutí obejde každý, ale již před lety jsem upozorňoval, že i tak jednoduchá cenzura může být časem zneužívána. Neděje se tak již nyní?
Dochází k blokování webů pro sdílení souborů
Internet se velice rychle mění a mění se i zákony v rámci celé EU. Dokonce i legendární česká služba Ulož.to byla donucena podniknout radikální kroky a zcela zrušit vyhledávání veřejného obsahu. Nyní se zaměřuje jen na soukromou zálohu souborů ve formě Ulož.to Disku. Stále tu máme služeb pro nahrávání, stahování a vyhledávání veřejných souborů dost. Proti těm ale začínají legislativy České republiky a Evropské unie zbrojit.
Pokud navštěvujete české weby pro sdílení souborů, možná již cenzuru sledujete. Poskytovatelé internetu jsou nyní nuceni blokovat přístup na weby: Zalohuj.si, Datoid.cz, Datoid.sk, eDisk.cz a Sledujteto.cz. Na takové stránce se objeví informace o blokování přístupu a bez obcházení se na ně nedostanete. Můžeme očekávat, že se seznam blokovaných webů může rozšiřovat. V době psaní článku bylo možné používat třeba WebShare.cz, Sdilej.cz nebo FastShare.cz.
K blokování těchto webů došlo údajně na základě předběžného opatření. To bylo vydáno Krajským soudem v Brně. Opatření se u soudu domáhala Asociace komerčních televizí (AKTV) – Nova, Prima a hudební Óčko. Důvodem je neoprávněné šíření autorsky chráněného obsahu na těchto službách. Jedná se tedy o šíření filmů, seriálů a reality show, které na servery těchto služeb nahrávají uživatelé.
Co blokované weby mohou nyní podniknout?
Vše je možné obejít, a to i blokování přístupu ze strany poskytovatele internetu. Řešení existuje hromada a v minulosti to bylo možné vidět třeba u torrentových služeb v zahraničí. Já osobně bych se vlastně v dnešní době k internetu nepřipojoval bez anonymizace, protože mobilní operátoři sbírají obrovské množství dat uživatelů. Blokované služby již zakládají různé domény, díky kterým je lze nadále navštěvovat a používat. Upozornit na nové domény mohou na svých sociálních sítích, ale jedná se stále o dočasné řešení….
Pokud si to služba může finančně dovolit, mohla by se samozřejmě obrátit na soud. Nejsem právník, ale domnívám se, že by u soudu mohla většina z blokovaných služeb uspět. Přeci jen se jedná o ohrožení svobody projevu. Samozřejmě by to mohlo stát velké prostředky a především čas. Nikoho samozřejmě nenabádám, ale na jejich místě bych nejdříve na sociální sítě umístil návody pro obcházení cenzury. Zvládne to totiž každý. Mezitím bych na web umístil různé prostředky, aby návštěvník již nemusel žádné nástroje používat.
Proč může být blokování webů nebezpečné?
Na internetu jsem se setkal s různými názory na tuto problematiku a někdo tyto kroky považuje za správné. Já jsem zcela na jiného názoru. Dle mého názoru nemá taková cenzura smysl, protože ji snadno obejde i malé dítě. Je také velmi nebezpečná, protože ji skutečně bude možné zneužívat pro cenzurování dalších webů s libovolným obsahem. Kdysi se jednalo o weby s hazardními hrami, poté weby šířící dezinformace a dnes weby pro sdílení souborů. Časem ale může docházet třeba k cenzuře Wikipedie nebo jiných webů.
Pirátství je samozřejmě problém a je nutné si uvědomit, že tu s námi bude vždy. Kdo chce stahovat obsah zdarma, vždy si najde cestičky a bude vesele obcházet jakoukoliv cenzuru. Blokováním takových webů se o nich začne více psát. Zájem o ně tedy může narůst, což bylo možné v minulosti vidět na zrušeném projektu YouTube Vanced. Nahradil ho nový YouTube ReVanced, který má mnohonásobně více vývojářů, otevřený zdrojový kód a více uživatelů.
Distribuce pirátského obsahu dnes probíhá také trochu jinak. Máme tu stále různé weby pro nahrávání a stahování, ale dnes existují spíše elegantnější řešení ve formě neoficiálního doplňku do multimediální aplikace Kodi. Filmy a seriály pak může uživatel pohodlně streamovat. Stále tu máme také zahraniční torrentové služby, které jsou nejspíš nesmrtelné a mnoho obsahu se nachází také na sociální síti Telegram. Nikoho nenabádám k vyhledávání nebo stahování autorsky chráněného obsahu ve zmíněných službách. Těmito větami pouze chci poukázat na fakt, že zájemci si vždy najdou cestu k autorsky chráněnému obsahu bez placení a platformu pro jeho šíření. Pokud takové služby navíc použijete s kvalitním anonymizačním nástrojem, není možné vás potrestat.
Sdílení autorsky chráněného obsahu není správné, ale cenzura není řešení
Nechci být zle pochopen a neobhajuji sdílení autorsky chráněného obsahu. Z mého pohledu je to také špatné a konkrétně já si platím streamovací službu hudby, kupuji digitální FLAC soubory skladeb na legitimních službách a dokonce i fyzické LP desky. Je správné za obsah platit, ale jakákoliv cenzura je zkrátka nepřípustná.
Uvědomte si, že služby poskytující sdílení souborů nejsou jen špatné. Ano, bezesporu se po nich šíří autorsky chráněný obsah. Pokud je ale po nahlášení ze služby odstraněn, nevidím v nich žádný problém. Můžeme na nich narazit také na volně šířitelný obsah a na hlavních stránkách vyloženě nevybízí ke stahování chráněného obsahu. Je tedy cenzura takových webů na místě?