Recenze Xiaomi Watch 2 – Wear OS hodinky za rozumnou cenu

Poslední roky můžeme sledovat stále více chytrých hodinek se systémem Wear OS. Ten poskytuje bezproblémové využívání plateb, různé aplikace a úzkou propojenost mezi mobilem s Androidem a hodinkami. Do světa Wear OS se s hodinkami Xiaomi Watch 2 Pro podíval i výrobce Xiaomi. Krátce po uvedení těchto hodinek o sobě dal znovu vědět s hodinkami Xiaomi Watch 2. Jedná se o dostupnější model a v době psaní recenze je bylo možné zakoupit třeba v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 4 699 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Konstrukční zpracování a design
  • Kulatý OLED displej
  • Velké množství ciferníků v Obchodě Play
  • Možnost telefonovat
  • Výborná propojenost s Androidem
  • Na zprávy lze odpovídat psaním i diktováním
  • Online/offline poslech hudby nejen ve sluchátkách
  • Platby přes Google Peněženku
  • Wear OS má dost aplikací a je v češtině
  • Integrace GNSS
  • Mnoho sportovních režimů
  • Kvalitní monitoring spánku
  • Aplikace Mi Fitness v češtině
  • Dvoudenní výdrž na jedno nabití a rychlé nabíjení
  • Cena

Negativa:

  • Chybí monitoring EKG

Co najdu v prodejním balení?

V prodejním balení najdeme jen potřebný základ. Nechybí samozřejmě hodinky, ale také řemínek, nabíjecí puk a různé návody.

Design a zpracování

Xiaomi Watch 2 svým designem navazují na vyšší model Xiaomi Watch 2 Pro. Na rozdíly přeci jen narazíme, a to především na čelní části hodinek. Watch 2 mají sklo displeje vyčnívající nad pouzdrem, což dle mého názoru vypadá o dost lépe. Model Watch 2 Pro má ale zas na pravé straně pouzdra praktickou otočnou korunku pro ovládání systému.

  • Rozměry: 47,5 x 45,9 x 11,8 mm
  • Váha bez řemínku: 36,8 gramů
  • Zvýšená odolnost: 5 ATM – pro plavání
Dostupné barevné varianty na našem trhu – Zdroj: Xiaomi

Pouzdro hodinek je kovové a jeho zpracování je příkladné. Po levé straně reproduktor nejen pro hovory a pravý bok na sobě nese plastová tlačítka. Na horní části hodinek se nachází 1,43palcový kulatý displej s ochranným sklem se zaoblenými hranami. Spodní část je především plastový a najdeme na ní dva nabíjecí piny a modul se senzory.

Na našem trhu se hodinky Xiaomi Watch 2 prodává v černém a stříbrném barevném provedení. V obou případech se jedná o verzi se silikonovým řemínkem. Pokud by vám však vadil, můžete ho vyměnit za jakýkoliv jiný. Nožky hodinek totiž mají běžnou rozteč 22 mm a umožňují připojit řemínek běžnými stěžejkami. Použít lze tedy i řemínky z běžných nechytrých hodinek. Sám jsem během testování používal vlastní kožený a nylonový řemínek.

Displej hodinek – pěkný OLED

Xiaomi Watch 2 nabízí na poměry hodinek velký 1,43palcový OLED displej. Líbí se mi, že displej je kulatý. Má rozlišení 466 x 466, jemnost 326 a senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Na přímém světle se jas reguluje pohotově a problém jsem neměl ani s viditelností na přímém světle. Výrobce uvádí, že maximální jas displeje je 600 nitů.

Díky vystupujícímu sklu z pouzdra se prostředí hodinek ovládá příjemně. Podporováno je i gesto probuzení hodinek zvednutím ruky a zhasnutí displeje zakrytím hodinek rukou. K dispozici je i funkce Always-On (Vždy zapnutá obrazovka). Funguje skvěle a i na „zhaslém“ displeji zobrazí čas. Obrazovku můžete mít aktivní po celý den, vypnutí během spánku nebo načasování. Upravit můžete i velikost textu.

Dostupné ciferníky hodinek

Výrobce do hodinek již předinstaloval pár svých ciferníků. Ty vypadají hezky a jsou šetrné ke spotřebě energie. Díky systému Wear OS budete mít možnost si stáhnout hromadu dalších ciferníků a nepřeberné množství je přímo v Obchodě Play. Dost z nich nabízí velké množství personalizace se změnou barev, komplikací (widgetů), ručiček atd.

Telefonování, notifikace a poslech hudby

Xiaomi Watch 2 pro nemají funkci eSIM a pokud ji chcete, musíte sáhnout po vyšším modelu Xiaomi Watch 2 Pro LTE. Osobně si myslím, že bez eSIM o nic nepřijdete. Když máte mobil v dosahu hodinek, budete moci přijímat příchozí hovory, ale i volat ze seznamu kontaktů. Celý seznam kontaktů se synchronizuje, během hovorů můžete regulovat hlasitost a po celou dobu testování jsem s hovory neměl žádný problém. Reproduktor je dostatečně hlasitý a druhá strana si nestěžovala na kvalitu mikrofonu.

Hodinky vás umí upozornit na hovory, příchozí oznámení nebo budíky pomocí vibrací, ale i hlasitým vyzváněním. Jejich hlasitost si můžete upravit v nastavení. Výhoda systému Wear OS spočívá v propojenosti Android mobilu s hodinkami, takže můžete počítat se spolehlivými notifikacemi (oznámením) z jakékoliv aplikace. Přečíst si můžete celé zprávy s diakritikou a emotikonami, odpovídat psaním na klávesnici Gboard, ale i diktováním v češtině.

Jedná se o skutečně chytré hodinky a připojit k nim v nastavení můžete bezdrátová sluchátka. Fungují sluchátka různých značek a Bluetooth tedy má potřebné kodeky. Podporovány jsou i streamovací služby Spotify, YouTube Music, Amazon Music, SoundCloud a Deezer. Pokud chcete, můžete do hodinek nahrát i offline skladby. Musíte si ale v Obchodě Play stáhnout přehrávač např. NavMusic a skladby ve formátech MP3 nebo FLAC nahrát skrze ADB ladění. Je to snadné a funguje to dobře. Ovládat na hodinkách můžete i přehrávání hudby nebo videa z mobilu.

Placení, Wi-Fi a navigace

Xiaomi má spolupráci se společností Google, takže má systém bez jakéhokoliv omezení. NFC cívku v hodinkách můžete plně používat k placení skrze službu Google Peněženka. Tam můžete mít uložených platebních karet více, ale dobře funguje i zobrazení věrnostních karet. Terminálů jsem vyzkoušel během testování několik a nenarazil jsem na problém. Vaše platební karty budou navíc v bezpečí, protože nahráním platební karty budete donuceni k zadání zamykacího PINu. Hodinky se uzamknout po sundání z ruky.

Již jsem zmiňoval, že hodinky Xiaomi Watch 2 nemají podporu eSIM karet. Pro stahování nových aktualizací, aplikací nebo právě ADB ladění je k dispozici Wi-Fi. Výrobce chválím, že hodinky nemají jen běžné Wi-Fi 4, ale také Wi-Fi 5. To není ve světě chytrých hodinek samozřejmé.

Výrobce uvádí, že hodinky mají integrovaný lokalizační systém GNSS. Jedná se o dvoupásmové systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou, QZSS a Glonass. V systému hodinek se nachází aplikace Google Mapy. Poloha je nalezena rychle a udržena na mapě. Ihned tedy víte, kde se zrovna nacházíte, ale můžete také rychle najít restaurace, hotely a další podniky ve svém okolí. GNSS samozřejmě lze používat i pro sportovní aktivity.

Operační systém, aplikace a ovládání hodinek

V době psaní recenze jsem v hodinkách Xiaomi Watch 2 měl operační systém Wear OS 3.5. Během testování obdržel systém také aktualizaci s opravou chyb a nové bezpečnostní záplaty. Škoda, že hodinky již nemají Wear OS 4.0, ale ten pravděpodobně obdrží aktualizací. Systém si výrobce upravil trochu podle sebe, ale byl certifikován Googlem, takže má veškeré Google služby, a to nejen propojení s mobilem, ale i Obchod Play, Google Mapy, Google Peněženka a další. Vybrat si můžete menu jen s ikonami i seznamové s popisky.

Zdroj: Xiaomi

Systém mi po celou dobu testování fungoval nádherně svižně a nezaznamenal jsem žádný problém. Je plně přeložen do češtiny i slovenčiny. Jazyk si vyberete ihned po prvním spuštění. Ovládání systému zvládne naprosto každý a ovládá se známými gesty tahy prstu. Tahem ze shora displeje dolů se dostanete do všech oznámení a zpráv, zleva nebo zprava se dostanete do přehledů o vašich krocích, předpovědi počasí a dalších informací, zespod nahoru je k dispozici akční centrum pro zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, spuštění svítilny (rozzáří displej), přechod do nastavení atd. Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na dvojici tlačítek na pravé straně pouzdra hodinek. Horní umožní návrat na hlavní obrazovku, přechod do menu se všemi aplikacemi, dvojím rychlým stiskem spuštění multitaskingu se spuštěnými aplikacemi a dlouhým stiskem je přítomen otravný Google Asistent. Toho jsem ale neoficiálním řešením ze systému odinstaloval. Spodní tlačítko otevře poslední aplikaci, dvojím stiskem otevře Google Peněženku a dlouhým stiskem se zobrazí obrazovka pro vypnutí nebo restartování hodinek.

Hned po startu hodinek doporučuji přejít do Obchodu Play a všechny systémové aplikace aktualizovat. Mezi nimi nechybí Google Home pro ovládání chytré domácnosti, Google Peněženka, Google Keep pro poznámky, Google Mapy, fotoaparát pro ovládání spouště fotoaparátu i s náhledem (funkční jen pro Xiaomi mobily), pro dámy menstruační kalendář, předpověď počasí, kalendář, kontakty, telefon, stopky, časovač, budíky, záznamník, tlak vzduchu, ovládání přehrávání hudby a videa v mobilu, světové časy, kompas, prozvonění ztraceného mobilu, svítilnu, mytí rukou a různé aplikace pro záznam aktivit.

Wear OS nabízí možnost si do hodinek instalovat nejen hromadu ciferníků, ale sáhnout můžete i po aplikacích a hrách. Ty naleznete přímo v Obchodě Play a stáhnout si můžete oblíbenou streamovací službu, hudební přehrávač, Shazam pro rozpoznávání hudby, Gmail, Outlook, kalkulačku, kompas, nákupní seznamy, Authentificator Pro a další. Je toho opravdu dost a k dispozici jsou i různé hodinkové hry. Já si však do Wear OS instaloval i neoficiálním řešením Android aplikace. Ideálně nefungují samozřejmě všechny, ale nainstaloval jsem si plnohodnotného Telegram klienta Nagram, aplikaci k elektrické koloběžce nebo krásnou mobilní hru Orbia.

Jak je na tom výkon hodinek?

Asi nikdo neřeší výkon chytrých hodinek, ale on je u těch opravdu chytrých celkem potřeba. Přeci jen nikdo nechce pomalé hodinky, které se budou sekat. Na poměry hodinek nabízí Xiaomi Watch 2 velice slušný výkon, a to v podobě 2 GB RAM LPDDR4X a 4 nm procesoru Qualcomm Snapdragon W5+ Gen1. Dostatečný byl nejen pro krásně plynulý chod systému, ale i monitoring veškerých aktivit a neoficiálně doinstalované mobilní aplikace. Pro aplikace, ciferníky a offline skladby poslouží dostatečné 32 GB interní úložiště eMMC.

Zdroj: Xiaomi

Co hodinky umí monitorovat?

Xiaomi Watch 2 umí monitorovat běžné kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, srdeční tep nebo okysličení krve (SpO2). Pochválit musím měření spánku a v nastavení si můžete vybrat rozšířené měření, což doporučuji. Během spánku bude mít sice o něco vyšší spotřebu energie, ale výsledek stojí za to. Měřit spánek umí během noci, ale i během zdřímnutí během dne. K dispozici budete mít podrobné grafy o lehkém, REM spánku nebo probuzení. Je škoda, že chybí měření EKG. Z modelu Watch 2 Pro pak chybí měření teploty a rozložení těla, ale to jsou funkce, bez kterých se většina lidí asi obejde.

Zdroj: Xiaomi

Výrobce se chlubí více než 160 sportovních režimů. Je jich opravdu hodně a nechybí chůze, běh venku i uvnitř, veslování, cyklistika a hromada dalších. Spouštět je můžete přímo na displeji hodinek, ale klidně i v mobilní aplikaci. Díky integraci navigačních systémů GNSS můžete ve sportovních režimech mít třeba běh zaznamenaný na mapě. Svůj výsledek můžete uložit do galérie fotek, ale klidně i sdílet na sociální sítě nebo přátelům v chatovací aplikaci.

Jak je to s mobilní aplikací?

Výrobce Xiaomi ke všem svým chytrým hodinkám nabízí vlastní mobilní aplikaci Mi Fitness. Ta je sice dostupná pro Android a iOS, ale jakékoliv hodinky se systémem Wear OS jsou kompatibilní pouze s mobily s Androidem. Pokud máte iPhone, mrkněte na model Xiaomi Watch S3 se systémem HyperOS. Aplikace je celá přeložena do češtiny nebo slovenštiny a její uživatelské prostředí je přehledné.

Aplikace mí vlastně úplně vše, co se od ní očekává. Můžete si v ní vybrat a nastavit vhodný ciferník, najdete zde odkaz na stažení nových ciferníků nebo aplikací z Obchodu Play, nastavit monitoring aktivit, vytvářet screenshoty ze systému nebo aplikací v hodinkách, nastavení oznámení, světové časy, budíky, aktivní displej, tísňové kontakty a samozřejmě podrobně sledovat všechny naměřené údaje. V těch můžete listovat jako v kalendáři a sledovat své pokroky. Je jen škoda, že v mobilní aplikaci není možnost snadného nahrání offline skladeb ve formátech MP3 a FLAC, ale viním z toho spíše Google stojícím za systémem Wear OS. Ten totiž chce nalákat především na streamovací služby. Hodinky Xiaomi Watch S3 s HyperOS přitom tuto funkci v aplikaci Mi Fitness mají. Naštěstí je možné do úložiště hodinek hudbu nahrávat jiným řešením.

Níže ve videu je prostředí aplikace s hodinkami Xiaomi Watch S3, ale s modelem Xiaomi Watch 2 se takřka neliší.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř hodinek Xiaomi Watch 2 se nachází akumulátor o kapacitě 495 mAh. Výrobce udává výdrž na jedno nabití až 65 hodin, ale samozřejmě záleží na vašem používání. První den si budete chtít hodinky osahat a budete si s nimi hrát, takže je rychle i vybijete. Pak už ale s hodinkami celý den na jedno nabití rozhodně vydržíte a já se dostával na dva celé dny. Občas dokonce i dva dny a ještě nějaká ta procenta k dobru. To je na poměry opravdu chytrých hodinek dobré a hodinky tedy mají lepší výdrž, než vyšší model Watch 2 Pro. Doporučuji ale vypínat na hodinkách Wi-Fi, protože ta má spotřebu vysokou.

V prodejním balení se nachází nabíjecí puk. Stačí ho připojit do nabíjecího adaptéru, notebooku nebo powerbanky a hodinky na něj položit. Budou držet jako přibité pomocí magnetů. O bezdrátové nabíjení Qi se však nejedná, což je škoda, ale díky připojením pinů je nabíjení rychlejší. Z nuly do 100 % stavu se akumulátor nabil do 45 minut.

Závěr – moc pěkné Wear OS hodinky

Hodinky Xiaomi Watch 2 bylo možné v době psaní recenze zakoupit v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 4 699 Kč s DPH. Dostupné jsou však i u velkých známých prodejců. Nejsou tedy drahé a myslím si, že cena je stanovená rozumně. Vlastně se mi designem líbí o něco více, než dražší model Xiaomi Watch 2 Pro. Ony ale i mají co nabídnout a pochválit jim musím pěkný OLED displej, možnost připojit jakýkoliv 22 mm řemínek, možnost telefonovat, platit v obchodech a Wear OS poskytuje úzkou propojenost s Androidem. Dobře umí monitorovat spánek, zaznamenat aktivitu na mapě a měří SpO2. Chválím pak i za možnost připojit bezdrátová sluchátka a Wi-Fi 5.

A co jim vytknout? Když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně i výdrž na jedno nabití není špatná a je lepší než u dražšího modelu. Je však opravdu velká škoda, že hodinky neumí měřit EKG. Toho se třeba dočkáme u příštího modelu.

Dle mého názoru jsou Xiaomi Watch 2 opravdu velice povedeným modelem. Pokud chcete reagovat na zprávy a mít úzkou propojenost s mobilem, rozhodně se může jednat o ideální chytré hodinky pro vás. Nepotřebujete reagovat na zprávy, ale chcete lepší výdrž? Pak je tu model Xiaomi Watch S3. Pokud potřebujete funkci eSIM, tak si pro vás výrobce přichystal vyšší model Xiaomi Watch 2 Pro LTE.

2 thoughts on “Recenze Xiaomi Watch 2 – Wear OS hodinky za rozumnou cenu

    1. Neobsahují, protože prohlížení fotek na hodinkách není nic pohodlného. Do ciferníků si však fotky z mobilu nastavit můžete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top