Vypnutí Google Asistenta v tlačítku Wear OS hodinek

Před lety se řešilo, že Microsoft do svého systému Windows uživatelům nutil výchozí prohlížeč Internet Explorer. Dnes stejné či mnohem horší praktiky můžeme znát z mobilních telefonů. Google do Androidu a Apple do iOS předinstalovávají hromadu aplikací, které si uživatel běžným způsobem nemůže odinstalovat. Je diskutabilní, zda by s tím EU neměla něco dělat. To samé platí i u chytrých hodinek a v tomto článku jsem se podíval na to, jak zcela deaktivovat Google Asistenta v tlačítkách Wear OS hodinek.

Google nutí výrobce k tomu, aby byl Google Asistent dostupný po dlouhým stisku zamykacího tlačítka mobilu. Je to silně otravné, ale u Androidu je deaktivace možná v nastavení. Aktuálně testuji hodinky Xiaomi Watch 2 Pro se systémem Wear OS, a tam je právě i Google Asistent. Je v otočné korunce, ale můžete ho nastavit i do ostatních tlačítek. Vypnutí celého Google Asistenta tak jednoduché není, ale možné je jednoduché řešení.

Než budete ve čtení pokračovat…

Níže budu popisovat postup, jak pomocí bezdrátového ladění a vývojářským režimem deaktivovat Google Asistenta. Pokud se postupem budete řídit, buďte prosím obezřetní! Je nutné si dát pozor, aby došlo opravdu jen k deaktivaci Google Asistenta. Odinstalováním či deaktivací některých systémových aplikací může dojít k poškození systému hodinek. Případné problémy nesete pouze na svou vlastní odpovědnost!

Neovlivní deaktivace Google Asistenta systém?

Ve Wear OS je možné natvrdo aplikace ze systému vyjmout, ale v tomto článku raději popíšu postup pouze na deaktivaci v systému. Není to nic násilného a pouze Asistenta znepřístupní a odebere ho z fyzických tlačítek hodinek. Chod služeb Obchod Play, různých aplikací a celého systému nebyl ovlivněn.

Jak mohu Google Asistenta ve Wear OS deaktivovat?

 • Do mobilu stáhněte a nainstalujte aplikaci WearOS Toolbox. Ta umožní odinstalování aplikacíi z hodinek.
  – Stáhnout aplikaci WearOS Toolbox
  Jak do mobilu instalovat APK soubory aplikací?
 • Odemkněte vývojářský režim, ve vývojářském režimu povolte funkce „Ladění ADB“ a „Ladění přes Wi-Fi“. Případně ladění ještě na obrazovce povolte.
 • Ve vývojářském režimu přejděte do „Bezdrátové ladění“ a tuto funkci povolte. Najdete zde IP adresu a port sloužící pro připojení.
 • Připojte vaše chytré hodinky a mobil ke stejné Wi-Fi síti. Fungovalo mi i vytvoření Wi-Fi hotspotu z mobilu, na který jsem hodinky připojil.
 • Spusťte aplikaci WearOS Toolbox, případně povolte evškerá oprávnění a IP adresou, portem a případně párovacím kódem připojte vaše chytré hodinky.
 • Po úspěšném připojení hodinek k mobilu přejděte níže do „Tools“ a následně „App Manager“. Dole nyní vyberte „System Apps“.
 • Teď už v seznamu musíte najít a otevřít aplikaci s označením:
 • com.google.android.wearable.assistant
 • Po otevření této aplikaci stačí už jen klepnout prstem na tlačítko „Disable“ a případně ještě „Force Stop“. Pokud v budoucnu budete chtít, můžete zde klepnout na „Enable“ a Asistenta znovu povolit. Funkční bude po restartování hodinek.
 • To je vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*