Výrobce Vivo v loňském roce překvapil tím, že výborně vybavený vlajkový mobil Vivo X80 Pro přinesl i na náš trh. Mobil jsem v recenzi hodnotil velmi dobře, a to nejen díky fotoaparátům, ale i výkonem. O výkon se postaral procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 a 12 GB RAM s možností rozšíření skrze 256 GB interní úložiště UFS 3.1. Co ale nový model Vivo X90 Pro? Někteří tvrdí, že výrobce v novince udělal nějaké ústupky po stránce výkonu. Je to pravda? Na to jsem se podíval právě v tomto článku.
Papírové specifikace novinky
Letos výrobce nezapomněl na náš trh a pro Evropu představil novinku Vivo X90 Pro, která navazuje na loňský model. Tentokrát však nebyl nasazen procesor od Qualcommu, ale vlajkový procesor MediaTek Dimensity 9200 a čip Vivo V2, ale ten se prý stará o post-processing fotografií. Výrobce opět nasadil paměti 12 GB RAM (LPDDR5X) a kdyby to někomu bylo málo, lze je virtuálně rozšířit o dalších 8 GB skrze 256 GB interní úložiště. Nasazen byl nový rychlejší čip úložiště UFS 4.0. Pro hraní her může potěšit i 120 Hz OLED displej a stereo reproduktory.
Obavy z procesoru…
Když se podíváme na papírové specifikace, jedná se o slušný upgrade a rád vidím především nové rychlejší úložiště. Abych se přiznal, tak velké obavy jsem měl z nasazeného procesoru od MediaTeku. V posledních letech se tyto procesory opravdu výrazně vylepšují a mají především výrazně lepší chlazení než procesory od Qualcommu. Často s těmito procesory byl však problém při hraní her, kdy nebylo možné hrát některé nejnáročnější mobilní hry např. Fortnite na maximální možné grafické nastavení. Problémy pak nastávají u některých mobilů i během instalace neoficiálních portů aplikací mimo Obchod Play v podobě APK souborů.
Jak na tom výkon je a narazil jsem na problém?
Možná se někteří zasmějí tomu, proč tolik řeším nasazení procesorů a jejich problematiku, ale jedná se o nesmírně důležitou část. Přeci jen Vivo X90 Pro není „levný“ model do 8 tisíc Kč, ale skutečně vlajkový model za aktuální cenu 26 990 Kč s DPH. Očekávání jsou tedy velká a za tyto peníze už uživatel chce výkon bez kompromisů, pokud možno velmi dobré chlazení a nejlépe i možnost si zahrát nejnáročnější hry na maximální grafické nastavení.
Od některých vývojářů her také vím, že procesory MediaTek odmítají podporovat, protože tolik výkonných mobilů tyto procesory nepoužívá a dávají přednost Qualcommu. Někteří je pak sabotují čistě z politických důvodů. Jsem však příjemně překvapen tím, jak výrobce zvládl práci procesoru MediaTek Dimensity 9200. Možná MediaTek konečně vývojáře her nějak motivoval, možná Vivo jen odvedlo výbornou optimalizaci a možná vývojáři her a aplikací berou tyto procesory konečně vážně. Bylo totiž možné hrát všechny testované hry na maximální možné grafické nastavení, a to i pro MediaTek čipy problematický Fortnite. Problém překvapivě nenastal ani s instalací různých APK souborů aplikací a jejich následné používání. Na žádný problém jsem tedy nenarazil a velkou pochvalu si mobil odnáší za ukázkové chlazení, které může konkurence často závidět.
- Fortnite – maximální grafické nastavení se 60 FPS. Některá konkurence s Qualcomm procesory umí i hraní s 90 FPS, ale snad nikdy ne stabilně. Absence 90 FPS mi tedy vůbec nechyběla, protože 60 FPS bylo stabilní a záznam ze hry můžete vidět níže v tomto článku.
- Genshin Impact – nejvyšší grafické nastavení
- Call of Duty Mobile – nejvyšší grafické nastavení
- Unkilled – nejvyšší grafické nastavení
- Shadowgun Legends – nejvyšší grafické nastavení
- A další