Pokud si zakoupíte nový mobil, pak v něm můžete mít předinstalované různé aplikace. Některé od výrobce jsou rozhodně užitečné, ale v posledních letech jich stále více přeinstalovává Google a nutí výrobce k jejich nasazování do systému. Aktuálně je nejvíce diskutovanou aplikací Android System SafetyCore, která až moc připomíná řešení od Applu. Není to ale jen o Googlu, protože v mobilech můžete najít „skryté“ aplikace od společnosti Meta a Opery.
Aplikace od Googlu
Je jedno, zda používáte Android nebo iOS, ale předinstalovaným aplikacím od amerických společností sbírající data neuniknete. U Androidu je ale můžete zcela odinstalovat ze systému, a to skrze řešení ADB. Já na každém z mobilů a tabletů odinstalovávám především aplikace od Googlu, protože jich je stále více a jsou nesmyslné. Odinstalovávám vlastně většinu a nechávám si jen Obchod Play s Google Peněženkou. Nic jiného od Googlu nepotřebuji, přesto mi výrobci mobilů tyto aplikace nutí.
V posledních týdnech se začalo kriticky poukazovat na mobilní aplikaci Android System SafetyCore. Do některých mobilů se totiž nainstalovala potichu aktualizacemi. Nenajdete ji na domovských obrazovkách systému ani v menu aplikací, ale až v nastavení všech aplikací. Takové chování Googlu je podezřelé a rozhodně si za to firma zaslouží velkou kritiku. Naštěstí ji můžete běžně odinstalovat, ale i to se pravděpodobně brzy změní.
K čemu vlastně Android System SafetyCore slouží? Dostávají ji všechny mobily s Androidem 9 a novějším. Dle vyjádření společnosti Google slouží pro boj proti různým podvodům a dalšímu citlivému obsahu v aplikaci Zprávy od Googlu sloužící pro SMS, MMS a RCS komunikaci. Vlastně se jedná o aplikaci podobnou funkci Communication Safety v zařízeních od Applu. Obě aplikace tedy analyzují komunikaci v aplikaci Zprávy a iMessage. Údajně kvůli bezpečnosti, ale budeme to věřit zrovna těmto dvěma firmám? Já ne, proto si z mobilu aplikaci Zprávy od Googlu odinstalovávám a nahrazuji open-source řešením.
Zlá Meta a čínská Opera?
Opravdu velkou prasárnou jsou „skryté“ aplikace od Mety. I když nepoužíváte Facebook, WhatsApp, Instagram nebo jiné služby od společnosti Meta, možná jejich aplikace v mobilu máte. Najdete je v nastavení všech aplikací, a tam jsou nejčastěji tři podezřelé aplikace. K čemu vlastně slouží? Odesílají nějaká data? Předinstalují nějakou aktualizací jiné aplikace?
Aplikacím od Mety jsem se již věnoval ve svém starším článku.
Tím to ale nekončí, jelikož po různých aktualizacích se v mobilech začala objevovat mobilní aplikace Opera Preinstall Data a internetový prohlížeč Opera. Obě tyto aplikace se předinstalovávají bez souhlasu. Po instalaci prohlížeče v mobilu stále zůstává druhá aplikace, což je podezřelé. Tyto aplikace se objeví aktualizací Androidu. V současné době je můžete bez ADB a jiných složitějších zásahů odinstalovat.
Vše je samozřejmě jen na vašem rozhodnutí, ale já bych internetový prohlížeč Opera rozhodně odinstaloval. Již dávno se nejedná o čistě norský software, ale velký podíl ve firmě vlastní čínské společnosti. Od té doby prohlížeč nutí různé vyhledávače, odkazy na AliExpress, Temu a jiné.
Jak nežádoucí aplikace odinstaluji?
Já jsem sice paranoidní, ale i běžný uživatel by si měl čas od času prohlédnout seznam všech nainstalovaných aplikací ve svém mobilu nebo tabletu. Podezřelé aplikace můžete odinstalovat, ale nejdříve si k nim zjistěte více informací.
Jak vlastně mohu systémové aplikace odinstalovat? Zmiňoval jsem, že některé aplikace je možné běžně odinstalovat. Pokud ale chcete odinstalovat ty od Mety, různé aplikace od Googlu či jiné, musíte sáhnout po neoficiálním řešení. Využívány k tomu jsou ADB příkazy.
Nejspolehlivěji odinstalace systémových aplikací bez rootu funguje u modernějších mobilů Xiaomi s HyperOS. Výrobce každou verzí zpřístupňuje více funkcí, a to i možnost vidět počet nabíjecích cyklů bez zásahu do systému. U některých mobilů s čistým Androidem je potřeba proces odinstalace příkazem opakovat. Je vlastně smutné, že u čistého Androidu je v posledních letech nejméně svobody…
Zdroj: thehackernews.com