TCL 10 SE – Sympatický mobil do 5 tisíc (RECENZE)

Výrobce TCL je znám především v zahraničí, kde dlouhá léta prodává své televizory. Ty si můžete zakoupit už i na našem trhu. TCL však prodává také své mobily, které jsem v recenzích celkem chválil. V této recenzi jsem se podíval na mobil TCL 10 SE, který svou cenovkou lehce pod 5 000 Kč zapadá do nižší střední třídy.

 

 

Obsah balení – kryt nechybí

V tradiční „TCLácké“ krabičce najdete k mobilu 15W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za přiložený průhledný silikonový kryt. Dále nechybí spona pro vysunutí šuplíku pro nanoSIM/microSD a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – opět hezká záda

Na čelní ploše mobilu najdete ochranné sklo 6,52palcového IPS displeje. Jelikož má displej minimální rámečky, tak se to neobešlo bez kapkovitého výřezu selfie kamerky. Ten je celkem malý, takže design mobilu nijak nekazí. Nad selfie kamerkou pak najdete mřížku reproduktoru pro hovory. Je jen škoda, že kolem displeje nenajdete notifikační diodu, ale ta mizí již ze všech mobilů.

Rám mobilu je u bytelného plastu, který alespoň v mnou testované variantě vypadá dobře. Má oblé hrany, takže se mobil díky tomu dobře drží. Ona vlastně i celá ergonomie mobilu není na tom vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje vůbec špatně. Na horní části mobilu najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá šuplík pro nanoSIM karty a microSD kartu a dostalo se i na tlačítko pro vyvolání Google Asistenta. Tomu bohužel není možné nastavit jinou funkci. Na pravém boku pak najdete tradičně tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodek mobilu pak nabízí imitaci reproduktoru, kde se nachází mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

U mobilů TCL mám rád vždy jejich záda, protože ta byla alespoň doposud u každého „TCLka“ dle mého názoru krásná. TCL 10 SE naštěstí není výjimkou, i když se jedná o „levný“ model. Kryt je opět skleněný a je k dispozici ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném modrém a stříbrném. Na zádech pak najdete vystupující pruh třech fotoaparátů se dvěma LED blesky, čtečka otisků prstů a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk

TCL 10 SE má velký 6,52palcový displej s HD+ rozlišením a 268 PPI. Ten je tradičně povedený a nabízí hezké přirozené barevné podání, které je možné v nastavení upravit. Spokojený jsem byl také s viditelností na přímém světle, automatickou regulací jasu i pozorovacími úhly.

V nastavení displeje si můžete zapnout pohodlný režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách. K dispozici je i funkce ambientního displeje, kdy se krátce zobrazí notifikace i na zhasnutém displeji. Dostalo se i na položku NXTVISION, kde najdete vizuální vylepšení obrazu, zlepšení čitelnosti na slunci a dostalo se i na čtecí režim.

Co se zvuku týče, tak mobil nabízí jen jeden hlasitý reproduktor. Ten je dostatečně hlasitý a není vůbec špatný, ale jednoduše odpovídán ceně a není nijak nadprůměrný. Potěší však 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Pokud však čekáte FM rádio, tak to bohužel v mobilu nenajdete.

 

 

 

Odemykání mobilu

TCL 10 SE je možné odemykat čtečkou otisků prstů nebo obličejem. Čtečka otisků prstů se nachází na zádech mobilu a snadno na ní dosáhnete ukazováčkem. Odemykání mobilu je otiskem prstů velice rychlé a spolehlivé. To samé platí také pro odemykání obličejem, které je také rychlé a spolehlivé i v šeru. Já však během mého testování preferoval čtečku otisků.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio P22, který byl vyroben 12 nm technologií a nabízí maximální takt 2 GHz. Tomu asistuje grafický čip PowerVR GE8320 a 4 GB RAM. Potěší pak 128 GB interní úložiště, které v této cenové kategorii stále není běžné. To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

Od mobilu za 5 tisíc opravdu nemůžete očekávat vysoký výkon, přesto je výkon mobilu TCL 10 SE dostačující pro běh systému i všechny běžné aplikace. Během testování jsem také hrál pár méně náročných her, ale i PUBG Mobile, které bylo možné hrát bez záseku či jiných problémů.

Pod zadním krytem se pak nachází ukrytý akumulátor s kapacitou 4000 mAh. To je běžná kapacita, která by měla zajistit průměrnou denní výdrž na jedno nabití. Záleží však na tom, jak mobil budete používat. Většinou jsem se však dostal na jeden a půl dne na jedno nabití, takže i dva dny nejsou nereálné.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje až 15W nabíjení. To je však bohužel pomalé, protože z úplného vybití do 100% se akumulátor nabije za přibližně 2 hodiny a 50 minut. Na druhou stranu, když budete mobil nabíjet přes noc, tak rychlost nabíjení řešit pravděpodobně nebudete.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Aplikace fotoaparátu na horní části nabízí nastavení aplikace, poměru stran, HDR (funguje i automaticky), časovač, blesk a různé filtry. Po pravém boku se nachází tlačítka pro zoom a přepínání mezi hlavním a ultrširokoúhlým fotoaparátem. Na spodní části pak najdete všechny potřebné režimy i aplikace Google Lens.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Na zádech mobilu TCL 10 SE se nachází pruh třech fotoaparátů se dvěma LED blesky. Hlavní snímač nabízí rozlišení 48 Mpx se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 115° a 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední je spíše jen do počtu, protože má 2 Mpx rozlišení a slouží pro snímání hloubky ostrosti.

Od fotoaparátů u mobilů za 5 tisíc jsem neměl moc velká očekávání. Z hlavního fotoaparátu jsem byl však velice mile překvapen. Nabízí totiž nadprůměrně detailů a hezké jsou i barvy. Perfektně si pak poradí i s protisvětlem a spokojený jsem byl i s makrem. Snímky za horších světelných podmínek na tom také nejsou vůbec špatně, i když se vytrácí detaily. Zamrzí jen absence nočního režimu.

Ultraširokoúhlý fotoaparát je na tom za dobrých světelných podmínek také dost dobře. Překvapen jsem byl především z toho, že rohy nemají deformaci, což je v této cenové kategorii neobvyklé. Za špatných světelných podmínek bych však na tento fotoaparát raději zapomněl.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je tedy celkem škoda, že neumí natíček ve 4K, ale zas vzhledem k ceně to jsem ochoten výrobci odpustit. Videím nechybí hezké barvy a detaily, ale stabilizace na tom už tak slavně rozhodně není, jak můžete vidět na krátké ukázce níže.

 

 

 

Focení selfíček

V kapkovitém výřezu displeje najdete 8 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0.  Ta podává také velice slušný výkon a obličej je krásně ostrý, není nijak přepálený a barevné podání je slušné. Pochvaloval jsem si také portrétní režim, který funguje velice dobře, jak můžete vidět na snímku níže. Při focení můžete využít také různé filtry a režim zkrášlení.

 

 

 

Operační systém – TCLácká klasika

V mobilu TCL 10 SE se nachází operační systém Android 10. Ten byl během mého testování trošku pomalejší, ale celý tento problém vyřešila aktualizace systému o velikosti kolem 400 MB. Pokud si mobil zakoupíte, doporučuji jej připojit k Wi-Fi a v nastavení mobilu stáhnout všechny dostupné aktualizace.

Systém Android asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. TCL si systém však trochu upravil nadstavbou TCL UI a čistému Androidu se v mnoha ohledech tedy nepodobá. Upraveno bylo třeba menu aplikací, kde najdete vyhledávač, ale především všechny aplikace jsou rozdělený podle toho, k čemu slouží. Nastavit si můžete také rozložení ikonek 5×6 a potěšit někoho může položka v nastavení „Chytrý správce aplikací“. Ta umožňuje správu automatického spouštění aplikací, úsporné režimy baterie a tahem dvěma prsty nahoru se dostat do soukromého prostoru, kam můžete skrýt třeba své citlivé fotky.

 

 

 

Konektivita – mobilem si zaplatíte

V levém boku mobilu se nachází šuplík, ve kterém najdete sloty pro dvě nanSIM karty a paměťovou kartu microSD. Je však škoda, že jeden slot je sdílený, takže nelze používat dualSIM a microSD současně. Oba nanoSIM sloty však podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.

Chválím za přítomné NFC, které některé konkurenci v této cenové kategorii chybí. Díky tomu můžete využívat pohodlnosti bezkontaktního placení. K dispozici je také spolehlivé Bluteooth 5.0, které jsem testoval s bezdrátovými sluchátky a pro mapy a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo a BDS.

 

 

 

Závěr – sympaťák s minimem nedostatků?

Od mobilu za 5 tisíc Kč jsem neměl velká očekávání, ale od modelu TCL 10 SE mám dobrý pocit. Je to sympatický mobil, který nejen dobře vypadá, ale nabízí i slušnou výbavu. Pochválit mu musím především nadprůměrný hlavní fotoaparát, NFC pro využívání bezkontaktních plateb, kryt v balení, 128 GB interní úložiště a nesmím zapomenout ani na pěkný 6,52palcový displej.

Pokud hledáte mobil do této ceny, tak se může jednat rozhodně o žhavého kandidáta. Já jej mohu doporučit, ale budete muset překousnout pomalejší nabíjení, horší stabilizaci videa a absenci notifikační diody.

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový kryt v balení
  • Design a konstrukce
  • Hezký IPS displej
  • Spolehlivá čtečka otisků
  • 128 GB interní úložiště
  • Nadprůměrný hlavní fotoaparát
  • NFC
  • Cena

 

Negativa:

  • Horší stabilizace videí
  • Absence notifikační diody

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*