Send umí bezpečné sdílení souborů bez registrace. Poté je sám odstraní

Pamatujete ještě na službu Firefox Send? Jednalo se o moc hezky zpracovanou službu pro bezpečné sdílení souborů, ale dle tvrzení Mozilly byla služba v roce 2020 ukončena z důvodu zneužívání služby pro šíření malwaru a phishingovým útokům. Naštěstí jsou tu nadšenci, kteří nechtějí nechat tento projekt umřít a provozují podobný projekt na svých instancích. To má hned několik výhod.

Prohlášení Mozilly k ukončení Firefox Send

Chcete bezpečně sdílet soubory, jako kdysi se službou Firefox Send? Aktuálně je stále vyvíjen svobodný projekt Send. Vychází z Firefox Send a každý si může vytvořit vlastní instanci. Jedná se tedy o decentralizovanou službu a je jen na vás, na jaký server se rozhodnete své soubory nahrát a následně sdílet.

 

Proč vlastně používat Send?

Pro sdílení souborů je tu již mnoho služeb a asi každý Čech zná třeba Uloz.to. Obrovský rozdíl mezi Uloz.to a Send je ale v soukromí.

  • Svobodný výběr instance (serveru)
  • End-to-end šifrování
  • Není vyžadována registrace nebo zadání informací o vás
  • Načasování automatické destrukce souborů
  • Soubory nejsou indexovány
  • Je zdarma – příspěvek na provoz je čistě dobrovolný
  • Služba neobsahuje žádné otravné reklamy
  • Možnost používat s VPN nebo TOR

 

Je sdílení souborů anonymní?

Již jsem tu zmiňoval, že pro využívání instancí Send není zapotřebí registrace nebo zadání informací o vás. Co ale IP adresa? To pravděpodobně dost záleží na zvoleném serveru. Za sebe mohu doporučit třeba instanci od NoLog.cz. Ta totiž tvrdí, že neuchovává žádné IP adresy nebo další informace, díky kterým by vás bylo možné najít. Pro jistotu ale můžete klidně používat kvalitní VPN služby nebo třeba TOR.

Informace ohledně nakládání s daty u služeb od NoLog.cz

 

Seznam dostupných instancí:

Seznam odkazů instancí níže vychází z Githubu a byl doplněn o český odkaz NoLog.cz. Ze seznamu jsem odstranil nefunkční instance nebo instance blokující používání VPN služeb.

Informace o velikosti souborů a načasování jejich odstranění jsem aktualizoval dne 7. 12. 2022. Instance je mohou časem libovolně měnit. To znamená, že se informace v seznamu níže a na samotných webech mohou lišit. Můžete na to upozornit v komentářích na konci tohoto článku, abych informace aktualizoval. 😉

Zdroje: NoLog.cz, Github 1/2, Mozilla

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*