Ruský výrobce mobilů má kvůli sankcím problém. Zachrání ho Huawei? Má šanci do budoucna?

Kvůli válce na Ukrajině jsou na Rusko uvaleny různé sankce, které logicky ve velkém ovlivní i technologické odvětví. Nevyhnou se tomu ani mobilní telefony, tablety nebo počítače. Na čínském webu mydrivers.com se objevila informace, že některá ruská média začínají informovat o tom, že společnost Google přestala kvůli americkým sankcím certifikovat mobilní telefony ruského výrobce BQ se systémem Android.

Zdroje: BQ.ru

 

Co to pro výrobce BQ znamená?

Pravděpodobně to bude dost podobné, jako tomu bylo po uvalení sankcí na čínský Huawei. Nové mobily BQ nebudou moci využívat operační systém Android s Google službami, nebudou dostávat pravidelné aktualizace, a především budou mít problém s některými aplikacemi a hrami.

 

Jaké mobily budou mít s Androidem problém?

Generální ředitel společnosti BQ, Vladimir Buzhanov, uvedl, že veškeré již certifikované mobily s Androidem a všemi službami nebudou mít problém. Problém se tedy bude týkat všech nových nadcházejících necertifikovaných mobilních zařízeních. Je to vlastně stejné, jako tomu bylo kdysi u Huawei.

 

Na pomoc přichází Huawei?

Některá média začala tvrdit, že ruský výrobce BQ v současné době již testuje operační systém HarmonyOS právě od čínského Huawei. Mobily s tímto operačním systémem se údajně představí ve druhé polovině letošního roku.

Zdroje: Huawei

 

Bylo by HarmonyOS řešení problémů?

Je dobré se zamyslet nad tím, co HarmonyOS ve skutečnosti je. Jedná se o systém, který je založený na open-source verzi Androidu. Ten si může upravit kdokoliv. To by tedy znamenalo, že Rusové si do svých mobilů s HarmonyOS budou moci svobodně instalovat APK soubory i bez Obchodu Play. HarmonyOS má také vlastní obchod aplikací a her Huawei AppGallery, kde se nachází různé mobilní aplikace/hry, které na tomto systému fungují zcela bez problémů a dostávají i aktualizace.

Obchod AppGallery

No, ale mají Rusové vyhráno? Osobně vůbec nevím, v jakém stavu je nabídka aplikací a her v obchodě Huawei AppGallery na ruském trhu. Kdybych vycházel z nabídky AppGallery na našem trhu, tak vyhráno rozhodně nemají, protože v porovnání s Obchodem Play je nabídka opravdu chabá a velká část APK souborů je kvůli absenci Google služeb nefunkční, nebo fungují jen částečně.

Pokud budou chtít Rusové opravdu plnohodnotně nahradit běžný Android, vývojáři všech známých ruských aplikací a her budou muset opravdu hodně zapracovat a umístit jejich služby také do Huawei AppGallery.

 

I když vyřeší software, tak vyhráno stále nemají

Pokud Rusové opravdu vyřeší celý problém se softwarem systémem HarmonyOS a všechny své známé služby nabídnou v obchodě AppGallery, budou mít už vyhráno? To je opravdu těžká otázka, ale dle mého názoru rozhodně vyhráno mít nebudou.

Výrobce BQ totiž bude muset vyřešit problém i s hardwarem. Rusové totiž pravděpodobně nebudou mít přístup k procesorům a možná i dalším čipům, bez kterých se moderní smartphone neobejde. Stejný problém měl právě i Huawei, který nakonec dostal výjimku a v současné době může používat čipy od Qualcommu, ale jen „odlehčené“ verze bez podpory 5G.

Čistě teoreticky by Rusům čipy mohla dodat Čína, ale to jen nějak tajně. Dokonce ani Huawei nesměl používat čipy od čínských výrobců čipů, i když je Huawei vlastně čínský výrobce. Pokud by se tedy přišlo na to, že Čína skutečně BQ nebo jinému ruskému výrobci dodala čipy, porušila by tím sankce, čímž by ohrozila podnikání vlastních firem.

 

Bude tedy mít výrobce BQ šanci?

Sankce jsou na Rusko uvaleny jen krátce a neustále přichází další, takže je opravdu těžké v současné době odhadnout, zda ruský výrobce BQ má nějakou šanci na výrobu nových mobilů či jiných zařízeních. V současné době jistě má velké zásoby čipů, což ho na nějakou dobu zachrání a HarmonyOS mu časem může částečně či úplně vyřešit softwarová řešení. Pokud však po stránce čipů nedostane výjimku, jako třeba Huawei, nemá šanci do budoucna vyrábět další zařízení.

Zdroje: BQ.ru

Zdroje: news.mydrivers.com – přeloženo překladačem DeepL, BQ.ru

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*