Díky internetu máme zprávy z celého světa do pár minut k dispozici, což bez internetu nebylo možné. Propaganda mocností však probíhala vždy, a to i během válek. Dnes je na internetu a znát můžeme především ruskou propagandu, která i na českém internetu působí dlouhé roky. Existují pravděpodobně již stovky takových webů, kanálů na Telegramu a ve velkém měřítku na sociální síti Facebook. Na této síti si totiž dezinformátoři mohou platit propagaci ve formě reklamy. Zobrazuje se pak mnoha uživatelům. Rusové však pravděpodobně mají nový styl propagandy a chtějí oslovit především mladé.
Rusko se inspiruje u KLDR?
Sociální sítě jsou podceňovány, ale především mladí je berou vážně. Často zcela lživé informace berou jako fakt a dále si je neověřují, což je obrovský problém. Vždy je totiž důležité si informace ověřovat z několika zdrojů a rozhodně nevěřit žádným informacím na sociálních sítích. Poslední dva roky se začínají objevovat videa influencerů, kteří ukazují „krásu“ KLDR. Je zvláštní, že ve videích ukazují jen vše nádherné a dokonalé. Kam se poděla chudoba? Tu už nikdo z autorů videí neukáže.
KLDR si pravděpodobně platí zahraniční influencery, kteří tvoří obsah a snaží se KLDR ukázat pouze hezky. Musím uznat, že krátká videa jsou vážně povedená. Asi všem bylo jasné, že tohoto či podobného stylu propagandy se ujmou i ostatní země. V posledních týdnech se na TikToku objevují videa tvůrců, kteří natáčí videa z Ruska. Styl videí je dost podobný právě těm z KLDR. Rusko ve videích vypadá krásně, nikde nejsou žádné problémy, všechno zahraniční zboží je dostupné, můžete údajně mít krásný víkend na Krymu a spoustu dalšího. Vlastně by člověk řekl, že je to nějaká reklama cestovky. 😀
Samozřejmě nechci říci, že Rusko je jen špatné a nemá své krásy. Každá zem má něco hezkého, ale je velmi podezřelé, že tato videa od různých tvůrců vznikla a začala se šířit ve stejnou dobu. Je to čistě náhodné? Opravdu za nimi stojí Rusko? Jsou tvůrkyně videí placené ruským nesvobodným režimem? Těžko říci a v kladení otázek můžeme pokračovat dlouho.
Co ve videích vlastně je a jsou lživá?
Je jich dost, ale nejčastěji se zmiňují údajně nefunkční sankce. Nic takového ve většině videích není řečeno narovinu. Jsou totiž vymyšlena velmi dobře a nechtějí vás v ničem násilně utvrzovat. Tak má právě vypadat dobře zpracovaná propaganda, která se vám chytře a nenásilně zkusí nahlodat vaše myšlení. Chce, aby si každý řekl „A není to s tou Ukrajinou a Ruskem trochu jinak?“.
Videa pak ukazují i zboží z mnoha západních zemí. Obrovské množství důležitých západních firem žádné své zboží oficiálně do Ruska nedováží. Samozřejmě víme, že Čína a možná i další státy neoficiálně západní zboží mohou do Ruska dovážet. To se může týkat čehokoliv např. právě potravin. Je pravdou, že ne každá západní firma z Ruska odešla. Na takové firmy nemám pozitivní názor a svým odváděním daní financují Putina režim a probíhající válku.
Myslím si, že videa nejsou úplně lživá, ale často ukazují jen polopravdu. Špatné stránky Ruska a diktátorského režimu neukazují vůbec. Je dost pravděpodobné, že jsou většinou jen naaranžovaná. V něčem pravdu jistě mají a západní sankce nejsou účinné na 100 %, ale obrovský vlil na ruskou ekonomiku jednoznačně mají. Odlivem západních firem totiž chybí peníze z daní a pracovní místa.
Jsou tato videa nabezpečná?
Jejich účel je asi jasný, a to zpochybnit účinnost západních sankcí a změnit pohled na Rusko. Je ale v Rusku vážně vše dokonalé a je tam život jednoduchý? Kde jsou informace o režimu potlačující šíření pravdivých informací? Kde jsou informace o tvrdé cenzuře internetu? Nikde…
Mnoho lidí informacím z těchto i podobných videí na TikToku dle mých zkušeností věří, což potvrzuje funkčnost této propagandy. Někdo tato videa kvůli tomu může považovat za nebezpečná. Je i dost možné, že se Rusko touto formou propagandy snaží nalákat turisty. Lety do Ruska sice aktuálně moc neprobíhají, ale jinými způsoby se do něj stále dostanete.
Velkým nebezpečením ale mohou být algoritmy sociálních sítích. Třeba právě TikTok má dokonalý a zároveň děsivý algoritmus. Pokud sledujete nějaké video déle, bude vám servírovat podobných videí stále více. To moc dobře vědí i propagandisti různých zemí, proto tento algoritmus zneužívají. Stačí si pak zaplatit několik influencerů, kteří budou tvořit podobný obsah. Vy narazíte prvně pouze na jedno video, a to vás možná zaujme. Když ho budete sledovat o něco déle, algoritmus vám podobných videí bude servírovat stále více. Stejné informace budete dostávat neustále, čímž vás propaganda může značně ovlivnit a nahlodat váš pohled.
Co tímto článek chci vlastně říci?
Účelem článku nebylo si kopnou do Ruska, ale poukázat na to, že veškeré informace si zkrátka musíte ověřovat z několika zdrojů. Problém dnešní doby je ten, že dost lidí bere informace z TikToku, Facebooku a dalších zdrojů jako fakt. Je i velmi zajímavé vidět, jak se diktátorské režimy snaží jít s dobou a formu propagandy mění, aby byla stále účinná. Dle mého názoru má Rusko svou propagandu vymyšlenou výborně. Roky se snaží nahlodávat myšlení především starších lidí na Facebooku, ale teď se zamřuje i na mladé uživatelé na TikToku.