ASUS pod svou značkou Republic of Gamers (ROG) nabízí nabušené herní notebooky, a dokonce i dva mobily. Ty jsou určené především pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her. V této recenzi jsem se podíval na ROG Phone II, který se snaží zaujmout velkým 6,59palcovým AMOLED displejem se 120 Hz obnovovací frekvencí, stereo reproduktory a výkonem bez kompromisů.
Mobil se v době psaní recenze na e-shopech prodával za cenu kolem 23 990 Kč za 512 GB variantu. Na jednom e-shopu jsem našel 128 GB variantu za 17 990 Kč, ale nebyla dostupná. Je tedy dost možné, že se na náš trh dostanou i další paměťové varianty.
Obsah balení – stylové balení
V zajímavé krabičce se nenachází jen samotný mobil, ale také externí ventilátor. Pochválit musím také za kvalitní 30W nabíjecí adaptér a pletený USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále v krabičce najdete jen sponu pro vysunutí slotu a návody.
Design a konstrukce – větší než předchůdce
Už první generace ROG Phonu byla zpracována výborně a stejně tak je tomu u nového modelu. Na první pohled se od sebe obě generace neliší, ale ROG Phone 2 je o poznání větší a na zádech nemá čtečku otisků prstů. Ta se přesunula do displeje.
Výrobce se také nikde nechlubí tím, že by mobil měl mít zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Předpokládám tedy, že zvýšenou odolnost bohužel nenabízí. Je to škoda, ale nemají ji ani herní mobily od konkurence.
Na další rozdíl můžete narazit, když si mobil vezmete do ruky. Je o poznání těžší, tedy o 40 gramů. Nejedná se tedy o žádné pírko, ale to by u tak velkého mobilu ani nikdo nečekal. Nabízí totiž obří displej a velký 6000 mAh akumulátor. V ruce se mi mobil držel dobře, i když psaní jednou rukou už tak pohodlné nebylo. To je vzhledem k velikosti displeje pochopitelné.
Čelní plochu okupuje obří 6,59palcový OLED displej. Ten se nesnaží zaujmout minimálními rámečky kolem displeje, jak je tomu u konkurence. Jedná se totiž o herní zařízení, takže nesmí chybět stereo reproduktory nad i pod displejem. Oba reproduktory míří přímo na uživatele, což při hraní her i sledování videa rozhodně oceníte.
Rám mobilu je z hliníku a na jeho horní straně najdete jen mikrofon. Levý bok mobilu v sobě ukrývá konektor pro připojení externího ventilátoru, a také USB-C konektor pro nabíjení. Výrobce však při prvotním spuštění mobilu varuje, že do oranžově označeného konektoru nemáte připojovat nabíječku. Pravý bok pak na sobě nese dvě senzorová tlačítka AirTriggers, mikrofon a hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Na spodní části pak najdete USB-C konektor, mikrofon a pochválit musím i za 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.
Na zádech se pak nachází zkřivené sklo, které výborně zapadá do hliníkového rámu mobilu. Z žádné části do rukou neškrábe a mobil se díky tomu při hraní her drží skvěle. Na zádech najdete lehce vystupující okolí dvou fotoaparátů a dvoubarevný LED blesk. Logo Republic of Gamers v sobě ukrývá barevnou RGB diodu, která efektně bliká. Všimnout si pak můžete také oranžového výdechu, který údajně slouží pro lepší chlazení mobilu.
Je jen škoda, že se v balení nenachází žádný ochranný TPU kryt. Ten se nachází jen ve speciálním balení v podobě kufříku s veškerým příslušenstvím. Zvážil bych tedy přikoupení ochranného krytu.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro ROG Phone 2 zakoupit
Podsvícené logo, ventilátor a tlačítka AirTriggers
Podsvícené logo Republic of Gamers na zádech v sobě ukrývá RGB diodu, u které si barvu a blikání můžete měnit dle libosti. Stačí přejít do předinstalované aplikace Armory Crate, kde se nachází položka „Konzola“. Tam si můžete nastavit synchronizované podsvícení, pokud hrajete s více lidmi ve skupině.
Když rozklepnete logo, tak máte k dispozici nastavení diody. K dispozici jsou různé režimy blikání, jas diody i frekvence. Ocenit můžete také možnost si barvy měnit dle libosti. V „Rozšířená nastavení“ si pak můžete nastavit odlišné svícení diody při hraní hudby, hraní her, při příchozích hovorech atd.
Ve stejné aplikaci si můžete nastavit také rychlost ventilátoru. Není to však vůbec nutné, protože systém si rychlost umí sám upravovat dle potřeby. Ventilátor stačí do mobilu jen připojit a hned se aktivuje, takže není třeba jej někde zapínat.
Je ale ventilátor vůbec potřeba? Myslím si, že ve většině situacích jej vůbec potřebovat nebudete. Mobil má výborně vyřešené chlazení, takže se nijak nadměrně nezahřívá. V létě se však externí ventilátor hodit může.
Na pravém boku mobilu se nachází vyznačená tlačítka AirTriggers. Ta slouží pro hraní mobilních her, kdy pomocí nich můžete např. mířit a střílet. Jejich funkcionalitu si však můžete libovolně namapovat dle potřeby. Při spuštěné hře stačí z levého boku vysunout herní panel, klepnout na AirTriggers a funkci tlačítek mapovat. V aplikaci Armory Crate si pak můžete nastavit intenzitu tlačítek.
Displej – 120 Hz krasavec
ROG Phone II nabízí velký displej s úhlopříčkou 6,59“ a poměrem stran 16,5:9. Pochválit mu musím rychlost obnovovací frekvence 120 Hz. To je při běžném používání zbytečné, ale při hraní her 120 Hz rozhodně oceníte. Vše je rychlejší, a to je třeba ve Fortnitu důležité.
Viditelnost na přímém světle je skvělá a displej disponuje světelností 600 nitů. Výborné jsou i pozorovací úhly a pochválit musím i barevné podání. To si v nastavení můžete upravit manuálně dle vlastních potřeb, což chválím.
Jelikož se jedná o OLED displej, tak nechybí ani povedená obrazovky Always-On, kdy máte k dispozici neustálé zobrazení času, data i příchozích notifikací. Mobil také nad displejem nabízí barevnou notifikační diodu, což mohou někteří uživatele ocenit.
V nastavení displeje se pak nachází manuální nastavení jasu, noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách, manuální nastavení obnovovací frekvence i barevné schéma prostředí. Nechybí ani nastavení velikosti prvků a textu v systému.
Odemykání mobilu – čtečka otisků v displeji
Předchozí generace ROG Phonu měla dost podivně umístěnou čtečku otisků na zádech. Nový model čtečku otisků nabízí zabudovanou přímo v displeji mobilu, jak by každý od vlajkového modelu v roce 2020 očekával. Čtečka je rychlá a během mého testování fungovala bez problémů.
K dispozici je i odemykání mobilu obličejem. To probíhá skrze 24 Mpx selfie kamerku, takže není tak bezpečné, ale zas na druhou stranu je bleskurychlé. Problém jsem neměl ani se spolehlivostí na horších světelných podmínek a během testování jsem odemykání obličejem používal poměrně dost často.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
O výkon ROG Phonu II se stará osmijádrový procesor Snapdragon 855+ (7 nm) s taktem: 1x 2.96 GHz + 3x 2.42 GHz + 4x 1.78 GHz. Na našem trhu je k dispozici verze se 12 GB RAM a 512 GB interním úložištěm. Paměť není možné rozšířit paměťovou kartou.
Jelikož se jedná o herní mobil, tak výkon je pochopitelně na špičkové úrovni. Použitý procesor je jedním slovem výborný a výborně byl vyřešen i systém chlazení. V letních dnech můžete při hraní her použít efektivní externí ventilátor.
Během testování jsem nahrál desítky hodinky ve hrách Fortnite a nezapomněl jsem si zahrát i PUBG Mobile i Call of Duty Mobile. Všechny hry jsem hrál na maximální možné nastavení. Mobil neměl sebemenší problém s výkonem a bez problémů zvládal i celé dění zaznamenávat do videa.
Uvnitř mobilu se nachází obří akumulátor s kapacitou 6000 mAh. Ten s přehledem zajistí dva dny běžného používání bez hraní her. S úsporným režimem mi mobil vydržel i celé tři dny. Při hraní her však procenta baterie mizí rychleji, ale stále je výdrž nadprůměrná a výrobce musím pochválit.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Mobil nabíjet můžete tradičně ve spodní části mobilu, ale také na levém boku. Externí ventilátor má také na sobě USB-C konektor, takže mobil můžete pohodlně nabíjet, i když hrajete s ventilátorem. Mobil podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 4.0 a PD Charging s výkonem 30 W. Je velká škoda, že nenabízí také bezdrátové nabíjení…
Fotoaplikace
Aplikace fotoaparátu vypadá, a především i funguje skvěle. Všechny důležité režimy najdete na spodní části, kde se nachází režim pro časosběr, zpomalá videa, sledování pohybu, portrétní režim, panorama, efektivní noční režim a také ruční režim pro nastavení parametrů. Nad spouští se nachází také dvě ikonky pro přepínání fotoaparátů mezi klasickým a ultraširokoúhlým.
Na horní části aplikace se nachází klasická ikona pro nabídky nastavením a nastavení HDR+ (funguje i automaticky). K dispozici je i výběr poměru stran fotografie, nastavení blesku a také různé filtry. V režimu pro pořizování videa se na horní části pak nachází rychlé přepínání rozlišení videa a nastavení blesku.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
ROG Phone II si nehraje na počet fotoaparátů, jak je tomu u konkurence. Nabízí tedy „jen“ dva. Jedná se o hlavní snímač se 12 Mpx rozlišením a světelností f/1.79. Druhá čočka je ultraširokoúhlá a nabízí 13 Mpx rozlišení a světelností f/2.4. Čočka má záběr 125 stupňů a oceníte ji především na výletech. Potěší také optická stabilizace obrazu.
Předchozí model kvalitou snímků nijak nepřekvapil, ale ani neurazil. U herního mobilu bych ani výborné fotoaparáty neočekával, ale u ROG Phonu II jsem byl mile překvapen. Za dobrých světelných podmínek pořídíte krásné snímky a pochválit musím i automatiku s HDR+.
Snímky mají věrohodné barevné podání a fotoaparáty si výborně poradí s protisvětlem. Dobře vypadají i snímky z ultraširokoúhlé čočky. Za horších světelných podmínek je znát digitální šum, který se objevuje především v rozích fotek a vytrácí se i detaily. Mínusem je ostření při focení makro snímků, kdy aplikace občas ostřila na úplně jiné místo, než jsem chtěl. Nebylo to však časté a je také dost možné, že tento problém výrobce opraví aktualizací. Snímky tedy hodnotím kladně a myslím si, že většina uživatelů bude spokojena.
Natáčení videí
Videa je možné natáčet v maximálním rozlišení 4K se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Díky 3-osé stabilizaci obrazu jsou videa krásně stabilní jak ve 4K, tak i ve FullHD rozlišení. Natáčet je možné také s ultraširokoúhlou kamerou, což se rozhodně může hodit. Je však škoda, že se během natáčení není možné mezi kamerami přepínat.
Selfie kamera
Selfie kamerka mobilu má naprosto dostatečné 24 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. Pro focení „selfíček“ nechybí mnou nenáviděný režim zkrášlení, jak tomu je již u takřka každého mobilu. Fotit můžete běžné snímky, ale i s režimem „na výšku“, což je vlastně portrétní režim. Ten funguje obstojně a spolehlivě rozostří pozadí i na snímku za horšího světla. Myslím si, že každý bude se „selfíčky“ spokojený a rozhodně bych se je nestyděl vystavit na Instagram či jinou sociální síť.
Operační systém – výběr dvou launcherů
V době psaní recenze se v ROG Phonu II nacházel operační systém Android 10 s aktuální (dubnovou) bezpečnostní záplatou. Během mého testování mobil obdržel dvě aktualizace systému a je tedy vidět, že se výrobce snaží udržet jeho aktuálnost.
Hned při prvotním startu budete dotázáni, jestli chcete používat launcher s podobou čistého Androidu, anebo upravený launcher, který více sedí hernímu zařízení. Já si vybral „herní“ launcher a byl jsem velice spokojený s jeho rychlostí a také spolehlivostí.
Jako velký odpůrce Facebooku opravdu nerad vidím, že je v mobilu předinstalovaná aplikace Facebooku, Messengeru i Instagramu, který Facebooku bohužel také již nějaký ten rok patří. To si výrobce opravdu mohl odpustit, a to samé platí i pro hru Asphalt 9. Naštěstí je možné tyto aplikace a hru odinstalovat.
Naopak pochválit pak výrobce musím za předinstalovanou aplikaci Armory Crate. Již jsem ji tu zmiňoval, ale aplikace si jistě zaslouží podrobnější popis. Jedná se vlastně o „herní“ aplikaci, kde najdete knihovnu všech nainstalovaných her. V aplikaci si dále můžete nastavit tlačítka AirTriggers, rychlost ventilátoru i podsvícení loga na zádech mobilu. Při každé hře si také můžete vysunout panel z levé strany, kde najdete mapování tlačítek, zakázání notifikací během hraní a další nastavení.
Konektivita – a takhle se mi to líbí
ROG Phone dva nabízí slot pro dvě nanoSIM karty, které můžete využívat současně. Nechybí tedy podpora všech LTE sítí. Připojit se můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (802.11a/b/g/n/ac/ad). S připojením k Wi-Fi jsem byl naprosto spokojený, protože dosah byl o poznání lepší než třeba u konkurenčních vlajkových mobilů. Vychutnat si tedy můžete online hry bez přerušení.
Pochválit musím i spolehlivé Bluetooth 5.0. To jsem testoval s různými mobily, notebooky, ale i s bezdrátovými sluchátky Beoplay H9, Beoplay H4 Gen2 i Beoplay E8 2.0. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním souborů. Opět musím pochválit lepší dosah, než je tomu u většiny konkurence.
Pro mapy a navigace pak slouží systémy GPS, A-GPS, Galileo, Glonass, Beidou i japonské QZSS. Nalezení polohy bylo okamžité a při navigaci byla spolehlivě udržena na mapě.
Závěr – když hraní her myslíte vážně
Na mobil ROG Phone II jsem se opravdu těšil, protože jsem náročným hráčem mobilním her. Pokud tedy hledáte mobil převážně na hraní a sledování videí, tak se jedná o ideálního kandidáta. Chválím jej za nekompromisní výkon, stereo reproduktory a také 120 Hz displej. Za zmínku také stojí design, kvůli kterému hned poznáte, co je tento mobil zač. Třešničkou na dortu je pak fantastická konektivita, kterou ocení nejen hráči online her.
Příjemně překvapený jsem byl také z fotoaparátů, protože jsem očekával jen průměrné snímky. Celý mobil je vlastně příjemným upgradem, na kterém si výrobce dal záležet. Stejně jak u staršího modelu si na e-shopech můžete dokoupit i příslušenství.
Nic ale není dokonalé a ROG Phonu II schází bezdrátové nabíjení a slot pro paměťové microSD karty. Vrásky na čele mi dělá také pohled na předinstalované aplikace Facebooku, které však naštěstí je možné odinstalovat.
Pozitiva:
- 120 Hz OLED displej
- Příkladná konstrukce
- RGB logo na zádech
- Ventilátor v balení
- 30W nabíjení
- Stereo reproduktory
- Bleskové odemykání obličejem
- Spolehlivá čtečka otisků v displeji
- Slušné fotoaparáty
- Výborná konektivita
- Notifikační dioda
Negativa:
- Absence bezdrátového nabíjení
- Nepodporuje MicroSD karty
- Předinstalované aplikace Facebooku
- Nemá zvýšenou odolnost