Jak odhalit aplikaci, která může za vyskakovací reklamy v Androidu?

Často se ve svém okolí setkávám s lidmi, kteří mají většinou levnější mobily se systémem Android, kde jim neustále vyskakuje otravná reklama. Často ani není nutné nic spouštět, ale vyskakovací okno se zobrazí i při nečinnosti na úvodní obrazovce. Jak škodlivou aplikací odhalit?

 

Aplikace, které mohou za zobrazování reklam většinou žádná citlivá data z mobilu neodesílají, ale mají jediný cíl, čímž jsou výdělky z reklam. Jedná se tedy o Ad-Aware a lze jej snadno odstranit. Aplikace většinou pochází z pirátských APK souborů stažených mimo Obchod Play, ale i v Obchodu Play občas narazíte na podivné aplikace.

Kdysi jsem narazil také na různé mobily, které měli předinstalovaný Ad-Aware již od výrobce, nebo dovozce. Jednalo se o mobily značek Coolpad, BlackView, Prestegio a dost neznámých značek tabletů do 1500 Kč. Zapomenout nesmím ani na populární Xiaomi s nadstavbou MIUI, kdy však bylo možné zobrazení reklam vypnout. Je také otázkou, jestli reklamu do ROM nadstaveb nainstaloval přímo výrobce, nebo některý z dovozců.

Jak problém s reklamou vyřešit?

Pokud se zobrazují notifikace (upozornění) v rolovací liště, tak většinou se jedná jen o povolená upozornění v prohlížeči Google Chrome. Často se zobrazují notifikace na seznamky, erotické pomůcky či falešná hláška, že je mobil zavirován. V takovém případě postupujte dle mého staršího článku.

Pokud se reklamy zobrazují kdekoli v prostředí systému např. na úvodních obrazovkách s ikonkami aplikací, přes klávesnici během psaní atd., tak musíte nejdříve odhalit, která aplikace za tento problém může. Doporučuji tedy přejít do: Nastavení/Úložiště/Interní úložiště/Další aplikace (u starších verzí Androidu může být postup jiný). Tam najdete všechny nainstalované aplikace a všechny na pohled „pochybné“ můžete odinstalovat.

Pomoci může také řada aplikací z Obchodu Play. Některé jsou však staré a na novějších verzích systému nefungují úplně dobře. Vyzkoušel jsem aplikaci Popup Ad Detector od vývojáře TT Design, který ji poměrně často aktualizuje a čte zpětnou vazbu.

 

Aplikaci stačí stáhnout – odkaz do Obchodu Play, nainstalovat a důležité je udělit veškerá potřebná povolení. Poté mobil můžete normálně využívat a v aplikaci pak sledovat, které aplikace se spouští. Celý seznam aplikací si projděte pečlivě. Pokud se v seznamu najde aplikace, kterou jste od doby aktivace aplikace Popup Ad Detector nepoužili, může se jednat o závadnou aplikaci a můžete ji zkusit odinstalovat. Na horní části aplikace se nachází také ikonka oka, kdy aktivujete funkci bublin a závadnou aplikaci tak můžete odhalit rychleji, ale vyskakovací bubliny jsou dle mého názoru otravné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*