RECENZE: Xtorm XB401 Power Bank Titan – 24000 mAh a 60W pro mobil i notebook

Xtorm uvádí na náš trh řadu powerbanek XB4. Ty vynikají kvalitním konstrukčním zpracováním, displejem zobrazující stav nabití, možností nabíjet až tři zařízení současně a výkon nabíjení vhodný i pro ultrabooky. Na test jsem obdržel verzi s kapacitou 24 000 mAh a 60 W nabíjením, ale pro náročnější uživatele je tu i verze s totožnou kapacitou a 140 W nabíjením.

 

Dostupnost powerbanek

Obě verze powerbanky XB4 se na našem trhu začínají prodávat a sehnat je můžete na známých velkých e-shopech. 60 W verze (XB401) se již prodává třeba v Datartu za 3 989 Kč s DPH. 140 W verze (XB402) byla v době psaní recenze v předprodeji za 4 990 Kč s DPH. Rozdíl v obou modelech je ve výkonu nabíjení, ale i v počtu USB-C konektorů.

 

Pozitiva:

 • Robustní zpracování
 • Displej zobrazující stav nabití
 • Kabel na powerbance
 • 24 000 mAg kapacita
 • Rychlé nabíjení vhodné i pro ultrabook
 • Lze nabíjet až tři zařízení současně
 • Podpora nabíjení zařízení i powerbanky současně

 

Negativa:

 • Při 20 % stavu nabití začne využívat reverzní nabíjení z mobilu

 

Design a zpracování

Při pohledu na papírovou kapacitu akumulátorů je jasné, že se bude jednat o rozměrnější powerbanku. Ocení ji především uživatelé, co potřebují energii na cesty nebo potřebují nabíjet více zařízení najednou. Její rozměry dle výrobce činí: 19 x 9 x 3 cm a váží 784 gramů.

Powerbanka působí robustním dojmem a její zpracování je příkladné. Výrobce udává, že použité materiály jsou recyklované a na mnou testované verzi najdeme dva 30 W USB-C a jeden 60 W USB-C konektor. Na boku je i dostatečně velké tlačítko pro rozsvícení displeje se zobrazením stavu nabití. Displej na první pohled bez jeho zapnutí není vůbec vidět a procentuálně zobrazí stav nabití i ikonu značící nabíjení – bez blikání značí nabíjení zařízení a blikající ikona pak značí nabíjení powerbanky. Druhý bok nabízí ukrytý krátký kabel, který na powerbance drží magneticky. To je skvělé, protože již nebudete muset v hlubinách batohu lovit kabely. Na powerbance drží také dobře a jeho vyjmutí je bezproblémové.

 

Kapacita, výdrž a nabíjení

Powerbanka Xtorm XB401 v sobě ukrývá akumulátory o kapacitě 24 000 mAh (88,8 Wh). Powerbanka nabízí tři USB-C konektory s podporou nabíjecího standardu Power Delivery. Podporována je tedy naprostá většina zařízení bez ohledu na operační systém nebo výrobce. Některá zařízení mají jiné standardy, ale to neznamená, že je nenabijete. Jejich nabíjení fungovat bude, ale ne 60 W nabíjecím výkonem.

Výrobce se chlubí, že powerbankou můžete nabíjet až tři zařízení současně, ale během jejich nabíjení můžete rovnou nabíjet i powerbanku. Díky tomu budete mít na chystanou cestu nabitá všechna zařízení i powerbanku. Pro někoho může být matoucí, že výrobce někde udává maximální výkon 60 W a někde zas 90 W. Je to tak, že na powerbance najdete USB-C konektor s vyznačeným výkonem 60 W a skutečně takový maximální výkon umí. 90 W výkon je kombinovaný a využívat jej můžete také.

 

Během mého testování jsem vyzkoušel nabíjet hned několik zařízení. Na jedno nabití powerbanka zvládla nabít tato zařízení:

 • 2x mobil Xiaomi 12 Pro s akumulátorem 4 600 mAh
 • 1x mobil Xiaomi 12T Pro s akumulátorem 5 000 mAh
 • 1x Nintendo Switch Lite s akumulátorem 3 570 mAh
 • 1x Bezdrátová sluchátka LAMAX Duals1
 • Zbylo ještě 20 %

Nebo:

 • 1x nabití do 100 % notebooku Huawei MateBook D14 AMD (56 Wh)
 • Zbydou nějaká procenta pro další nabití notebooku, ale již ne do 100 %

Možná si někdo řekne, že powerbanka podporuje nabíjecí standart Power Delivery, tak proč jsem nabíjel mobily značky Xiaomi? Ve skutečnosti je to tak, že vyšší modely od Xiaomi mají dle výrobce nabíjení „Xiaomi HyperCharge“, ale ve skutečnosti toto nabíjení podporuje Quick Charge 3.0 a Power Delivery 3.0. Potěší, že powerbanka si poradí i s konzolí od Nintenda, protože s tou mají některé powerbanky často problémy.

V případě notebooku jsem v mém případě neměl sebemenší problém. Nabíjení probíhalo bez problémů a powerbanka netrpěla ani na přehřívání. Výdrž powerbanky se pak odvíjí podle toho, jak notebook používáte. Doporučuji notebook během nabíjení z powerbanky vypnout nebo uspat. Bez problémů je však možné na notebooku pracovat i během nabíjení, ale procenta nabití v powerbance budou mizet logicky rychleji.

 

Nabíjení samotné powerbanky:

Powerbanka nejen rychle nabíjí ostatní zařízení, ale lze nabíjet rychle i jí. Během mého testování jsem ji vyzkoušel nabít nabíjecím adaptérem a kabelem Xiaomi. Tím se nabíjí mobily od tohoto výrobce slibující 120 W nabíjecí výkon. Nabíjení probíhalo skrze 60 W USB-C konektor a z vybití se powerbanka nabila přibližně za dvě hodiny. To je na tak velkou kapacitu akumulátorů rychlé.

 

Nějaký nedostatek v nabíjení?

Powerbanka zvládá nabíjení výborně a její výdrž je velice dobrá. Má však jeden drobný „nedostatek“, a to je její snaha se nabíjet při 20 % stavu nabití. Je to logické, protože se zbytečně nevybíjet do nuly, aby nedošlo ke snížení životnosti akumulátorů. Během testování se mi tedy stávalo, že s některými dražšími mobily došlo při 20 % nabití powerbanky k přepnutí z nabíjení ostatních zařízení na nabíjení powerbanky. Jelikož dražší mobily dnes mají funkci drátového reverzního nabíjení, docházelo k vybíjení mobilu a nabíjení powerbanky.

Osobně to moc nepovažuji jako nevýhodu, protože vybíjet zařízení do nuly je vždy chyba a u některých to může časem ovlivnit životnost. To je i jeden z důvodů, proč vás mobil při 20 % stavu nabití začne upozorňovat, že je vhodná doba k jeho nabití. Pokud však zbylých 20 % z powerbanky pro nabíjení mobilu potřebujete, je nutné v mobilu reverzní drátové nabíjení vypnout (pokud to je možné). Případně zbylá procenta mohou posloužit pro nabíjení jiných zařízení např. levnějšího mobilu bez reverzního nabíjení, sluchátek a dalších.

 

Závěr – dostatek energie na cesty

Někdo si může říci, že cena 3 982 Kč s DPH za 60 W verzi powerbanky Xtorm XB401 Power Bank Titan je vysoká. Já si myslím, že je stanovena rozumně. Je totiž třeba se podívat na kvalitní konstrukční zpracování, magnetické uchycení kabelu přímo na powerbance, výkonu a možností nabíjení. I na našem trhu najdete powerbanky umožňující nabít i notebook za cenu pod 2 tisíce Kč, ale ty nemají tolik USB-C konektorů, neumí nabít rovnou tři zařízení nebo současně nabíjet zařízení i powerbanku a většinou jim chybí displej. Powerbanka od Xtorm je zkrátka jinde.

Powerbanku jsem si během mého testování pochvaloval a fungovala mi skvěle se všemi zařízeními. Pokud tedy hledáte kvalitní powerbanku na cesty, tak ji rozhodně mohu doporučit. Její „nevýhoda“ je jen vynucené nabíjení powerbanky skrze reverzní nabíjení mobilu při dosažení 20 % stavu nabití. Pokud tedy na displeji powerbanky uvidíte 20 %, dejte si pozor, aby se nabíjel váš mobil a ne powerbanka. Pokud začne blikat ikona baterie na displeji, začne docházet k nabíjení powerbanky z mobilu a je dobré se podívat do nastavení nabíjení v mobilu. U mobilů bez drátového reverzního nabíjení na to nenarazíte.

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

 1. Moc pěkné hned bych koupil ale 4tis. ty vago… 😀
  Počkám si půl roku až ta cena spadne 😀

  1. v alze ted za 2790,-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*