RECENZE: VARTA Ambiance Lantern L30RH – lucerna s powerbankou

Německý výrobce VARTA na našem trhu prodává nové lucerny, které během letních večerů oceníte. V této recenzi jsem se podíval na vyšší model VARTA Outdoor Ambiance Lantern L30RH. Může také nést modelové značení 18666. Tato lucerna se snaží zaujmout kvalitním konstrukčním zpracováním se zvýšenou odolností, vysokým svitem a vestavěným akumulátorem, díky kterému můžete svítit, ale i nabíjet další zařízení. Již tradičně VARTA nabízí bezplatné tři roky záruky.

Tento model lucerny se v době psaní recenze prodával ve více českých e-shopech. Najít ji můžete i v různých obchodech pro rybáře, ale tam je její cena často vyšší. Cenově nejlépe vyšla asi v e-shopu CZC.cz za 849 Kč s DPH.

Design a zpracování – se zvýšenou odolností

VARTA Outdoor Ambiance Lantern L30RH je vhodná nejen na noční grilovačky, ale i do prašnějšího a vlhkého prostředí. Výrobce udává, že její konstrukce má zvýšenou odolnost s certifikací IP54. To na nějaké ponoření není, ale vlhku odolá. Vzít si ji můžete klidně na stanování do přírody či rybaření.

Lucerna má odnímatelnou čočku, což je vrchní část. Posvítit pak může i v hůře dostupných místech. Celá část však drží prvně na svém místě a pomocí vrchního či spodního háčku můžete lucernu zavěsit na strom, plot či něco jiného. Vpředu se pak nachází žluté pogumované tlačítko a logo výrobce. Jedním stiskem tlačítka dojde k zapnutí/vypnutí světla, dlouhým stiskem k regulaci jasu a rychlým dvojitým stiskem se lze přepínat mezi bílým a červeným světlem. Zadní část pak pod gumovou záslepkou ukrývá USB-C a USB-A konektory a dvojici signalizačních diod. Ty značí nabíjení akumulátoru v lucerně či nabíjení dalších zařízení.

Spodní část lucerny má také již zmíněný háček pro případné zavěšení, ale i dvířka. Ta drží opravdu pevně kvůli pogumovanému těsnění, aby do konstrukce lucerny nepronikla vlhkost. Dvířka ukrývají prostor pro 3x AA (tužkové) baterie.

Svícení a nabíjení lucerny i dalších zařízení

VARTA Outdoor Ambiance Lantern L30RH je opravdu výkonná a výkon svitu lze regulovat dlouhým stiskem žlutého tlačítka. Svit pak dosahuje od 10 lm do 500 lm. S lucernou můžete svítit dle potřeby, a to držením v ruce, položením na stůl nebo třeba zavěšením pomocí háčků. Dvojitým stiskem žlutého tlačítka pak můžete svítit červeným světlem, které je takové příjemnější pro oči. Škoda, že nemá k dispozici i třeba modrou barvu, kterou má nižší model VARTA Outdoor Ambiance Lantern L10.

  • Dosvit dle výrobce až 20 metrů

Velkou výhodou lucerny L30RH je integrovaný akumulátor o kapacitě 5 000 mAh. Nejedná se o nějakou velkou kapacitu, ale pro svícení lucernou či přiživení nějakého dalšího zařízení postačí. Fyzicky se v akumulátoru nachází 5 200 mAh kapacita (2x 2 600 mAh), ale výrobce odečítá ztráty a udává tedy logicky 5000 mAh. Pro funkci powerbanky je možné využít kapacity 3 000 mAh. Lucerna má tedy i funkci powerbanky, ale já osobně bych integrovaný akumulátor využíval spíše pro svícení samotnou lucernou + třeba připojení nějakého dalšího svítidla pomocí USB. Do lucerny můžete vložit také tři tužkové baterie, aby bylo energie dost na dlouhé svícení. Lucerna se během dlouhého svícení nijak nepřehřívala a vydrží opravdu mnoho hodin. S nižším jasem dokáže vydržet dle výrobce až 370 hodin.

Akumulátor uvnitř lucerny je samozřejmě potřeba i nějak nabíjet, a to je možné naštěstí již moderním oboustranným konektorem USB-C. Využívat tedy můžete i svou nabíječku k mobilu.

Závěr – ideální společník na letní noci

Během léta se lucerna od VARTY určitě hodí, a to nejen na grilování, ale i třeba právě na ryby. Proto tento model prodávají i e-shopy s rybářskými potřebami. Kdybych si však měl lucernu kupovat, koupil bych ji jinde, protože rybářské potřeby ji prodávají o pár stovek dráž. V době psaní recenze byla lucerna L30RH nejvýhodněji v CZC.cz za 849 Kč s DPH.

Myslím si, že cena je stanovená určitě rozumně. Za cenu do 1 000 Kč dostanete vydařenou lucernu s kvalitním konstrukčním zpracováním, vysokým jasem, dlouhou výdrží na jedno nabití a možností nabíjet další zařízení. Já osobně vidím rád integrovaný akumulátor, který bych v noci venku využíval pro zapojení dalšího světla. Dostanete i již v ceně tři roky záruky, což je rozhodně fajn.

Pokud hledáte lucernu s kvalitním zpracováním, která i slušně svítí, rozhodně s koupí VARTA Ambiance Lantern L30RH neuděláte špatně. Vlastně ji nemám co vytknout. Kdybych chtěl rýpat, já osobně bych rád viděl více režimů barev např. modrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*