Společnost Witty s.r.o. na našem trhu prodává poměrně dost produktů značky Tesla. Portfolio výrobce zahrnuje stále více produktů pro chytrou domácnost. Najdeme v něm bezpečnostní kamery, senzory, chytrá krmítka, čističky vzduchu a spoustu dalších produktů. Na test jsem tentokrát obdržel produkt Tesla Smart Dehumidifier XL a jedná se o chytrý odvlhčovač vzduchu. Slibuje ideální regulaci vlhkosti vzduchu, a navíc jej lze ovládat pohodlně odkudkoliv svým mobilem. Odvlhčovač se v době psaní této recenze prodával v rozmezí 4 459 – 6 000 Kč.
Pozitiva:
- Moderní design
- Možnost vývodu vody hadicí
- Účinná regulace vlhkosti vzduchu
- Regulace výkonu a hlučnosti
- Časovač
- Aplikace Tesla Smart – pro obě mobilní platformy a překlad do češtiny
- Velice jednoduché prvotní nastavení s aplikací
- Mobilem lze kompletně ovládat funkcionalitu zařízení
- Někdo může ocenit ovládání Google Asistentem a Amazon Alexa
- Rozumná cena a časté slevy
Negativa:
- Nelze ovládat pomocí Siri
Co najdu v prodejním balení?
V krabici se ukrývá Tesla Smart Dehumidifer XL s již vloženým filtrem a šuplíkem na vodu, nějaké ty návody a k dispozici je i hadice pro neustále odvádění vody. Hadici najdete v šuplíku na vodu. 😉
Vzhled a zpracování
Tesla Smart Dehumidifier XL je dostupný v bílém provedení s černou horní částí, kde se nachází i displej značící vlhkost a senzorová tlačítka pro ovládání zařízení. Celkové rozměry činí: 295 x 295 x 560 mm a váží 12 kg. Na tak výkonné zařízení jsou tedy rozměry v pořádku a myslím si, že i váha je tak akorát pro případné přenášení do jiných místností.
Design celého zařízení se mi líbí a vypadá moderně. Všude na zařízení se nachází různé zdířky pro nasávání vzduchu a následné výdechy. Na zadní části jsou k dispozici také dvířka, kde se ukrývá filtr pro čištění vzduchu. Všimnout si lze i záslepky, kde pod odkrytí můžete připojit hadici z balení. Díky tomu lze neomezeně odvádět vodu ze zařízení. Pokud hadici využívat nechcete, vůbec nemusíte. Níže je totiž elegantně schovaný šuplík pro vodu o objemu 3,2 l. Nechybí ani kabel pro připojení odvlhčovače do zásuvky.
Funkce odvlhčovače
Tesla Smart Dehumidifier XL se stará o ideální vlhkost ve vaší místnosti o velikosti 18 – 30 m². Oceníte jej především pokud máte vlhké stěny či zaznamenáváte orosená okna. Díky odvlhčovači tedy zabráníte tvorbě plísní na zdech, a to může pomoci především alergikům. Dle výrobce je správná relativní vlhkost vzduchu od 45% do 55% RH. Odvlhčovač se nestará jen o ideální vlhkost vzduchu, ale i o jeho čistotu.
Tesla láká na to, že se jedná o chytré zařízení, ale v čem spočívá vlastně ta chytrost? Nespočívá jen v propojenosti s domácí Wi-Fi a ovládání mobilem, ale i o chytrých senzorech. Vlhkost v ovzduší zařízení tedy detekuje automaticky, vy si můžete nastavit hodnotu vlhkosti, jakou ve své místnosti mít chcete a odvlhčovač se o to postará. Nemusíte se obávat, že voda ve výsuvném šuplíku přeteče, protože zařízení se po naplnění automaticky vypne a rozsvítí se ikona s upozorněním. Po vyprázdnění se odvlhčovač znovu sám zapne. Pokud nechcete neustále vyprazdňovat šuplík s vodou, tak můžete někam začít vodu odvádět. K tomu lze použít hadici z balení, ale určitě by se dala připojit i zahradní hadice o takovém rozměru.
Za jak dlouho se 3,2 l šuplík na vodu naplní? To záleží jen na tom, jaký máte v místnosti vzduch. Výrobce udává, že během dne je odvlhčovač schopen získat 6,9 l vody za den při teplotě 27°C a 60% RH. Je však schopen vyprodukovat až 12 l vody za den při teplotě 30°C a 80% RH.
Za sebe mohu říci, že odvlhčovač funguje vážně skvěle. Vlhkost snížit skutečně efektivně umí, není tolik hlučný a hlučnost je prý 45 dB. Výkon si můžete také regulovat dle svých potřeb, aby v noci byl méně hlučnější. Využívat můžete i načasování 2-4-8hodinových cyklů.
Mobilní aplikace a její funkce
Tesla produkty je možné připojit do mobilní aplikace Tesla Smart, která je dostupná pro Android, ale i jablečné systémy iOS nebo iPadOS. Ideálním řešením je využívat více chytrých produktů tohoto výrobce, protože všechny máte krásně v jedné aplikaci. Máte tedy přehled úplně o všem a zařízení vás umí upozornit pomocí notifikací. Já třeba sleduji upozornění především na otevření dveří, díky senzoru Tesla.
Po vybalení zařízení z krabice tedy je zapotřebí odlepit všechny fólie a lepenky, zkontrolovat záslepku s vývodem vody pro hadici a následně i šuplík na vodu. Poté už jen celé zařízení připojíte do zásuvky, spustíte a necháte jej chvilku spuštěné. Během chvilky bude připraveno k párování s mobilní aplikací.
Připojení s aplikací Tesla Smart je nesmírně jednoduché. Stačí aplikaci spustit, v případě potřeby ji udělit veškerá potřebná oprávnění a přihlásit se nebo vytvořit vlastní bezplatný Tesla účet. Pak už jen vpravo nahoře můžete klepnout na tlačítko + a následně na „Přidat zařízení“. Zařízení se vám může během chvilky zobrazit automaticky, ale také nemusí. V levém menu tedy můžete klepnout na sekci odvlhčovačů a následně na zařízení Tesla Smart Dehumidifier. Aplikace vás česky sama navede, co máte dělat. Požádáni budete o připojení k vaší domácí 2,4 GHz Wi-Fi síti. V některých situacích můžete být požádáni o manuální vybrání zařízení v nastavení Bluetooth, kde může nést název SmartLife.
Jestli už máte svůj odvlhčovač uložený pod svým účtem v aplikaci, můžete jej začít pohodlně ovládat odkudkoliv svým mobilem. V aplikaci uvidíte zobrazení vlhkosti v místnosti a regulovat snadno můžete vámi požadovanou vlhkost. Níže v aplikaci lze zapínat/vypínat zvlhčovač, regulovat rychlost a pod ikonou nastavení je pod divným názvem „Odečet“ schovaný časovač a dostalo se i na dětskou pojistku. Jako majitel kočky oceňuji dětskou pojistku, která zablokuje ovládání odvlhčovače senzorovými tlačítky. Tuto funkci bych ocenil také u mé čističky vzduchu Tesla.
Já sice hlasové asistenty nesnáším kvůli jejich podmínkám, ale s aplikací Tesla Smart lze chytré produkty ovládat i Google Asistentem nebo Amazon Alexou. Jablíčkáři mohou být bohužel trochu smutní, že chybí podpora Siri.
Maximální výkon a energetická spotřeba
Asi všem dojde, že pořádný odvlhčovač potřebuje nějaký adekvátní výkon. Ano, narazit můžete na papírově úspornější odvlhčovače, ale ty jsou úsporné podezřele moc. Logicky tedy nemohou mít výkon pro účinnou regulaci vlhkosti a jsou tedy zbytečné. Navíc nemají chytré funkce. Výrobce udává, že maximální výkon zařízení je 158 W – AC100-120V 50/60Hz , AC220-240V 50/60Hz.
Závěr – chytré řešení pro vlhké stěny
Poměrně dost lidí má byt či dům s vlhkými stěnami. Přesně na ty toto zařízení míří a může jim opravdu pomoci. Efektivita regulace vlhkosti vzduchu je pomocí Tesla Smart Dehumidifer XL na velmi vysoké úrovni a zabránit můžete tvorbě plísní. Nemusíte tedy řešit jejich následné odstranění a alergici v domácnosti budou moci v klidu dýchat.
Líbí se mi moderní design celého zařízení a je fajn, že je k dispozici i možnost vývodu vody hadicí. Již tradičně si výrobce odnáší pochvalu za mobilní aplikaci Tesla Smart, která je dostupná pro obě mobilní platformy a je v češtině. Prvotní nastavení v aplikaci je krásně jednoduché a všechny funkce lze ovládat pohodlně ze svého mobilu třeba z práce.
Pokud hledáte chytrý odvlhčovač vzduchu, tak si myslím, že Tesla Smart Dehumidifer XL je skvělou volbou. Je účinný, a navíc bývá často na některých e-shopech ve slevě. Tesla na svém oficiálním e-shopu (odkaz na e-shop) třeba celé léto spouštěla zajímavé víkendové slevy, ale na slevu narazíte i na známých velkých e-shopech.