Recenze: Sony LinkBuds S – konečně dobrá hračka z kindrvejce

Když Sony vydalo na světlo světa svá první LinkBuds, která připomínala oblíbené pečivo Homera Simpsona, měl jsem jasno, že jednou nějaké ty „sonky“ budu chtít vyzkoušet. Kulaté koblížky se ke mně ale nedostaly. V balíčku přišly novější LinkBuds S, i tak se ale bylo na co v rámci testování těšit. Slibovaná byla příjemná váha, skvělý zvuk, i díky kodeku LDAC a taky moderní softwarové funkce, se kterými pomáhá aplikace v telefonu. Podařilo se vše splnit? Bylo to ještě lepší, nebo něco chybělo? To se dozvíte na konci pořadu.

 

 

Balení a konstrukce

Pokud si sluchátka zakoupíte, překvapí vás minimalistická krabička, která už na omak dává jasně najevo, že tu máme další produkt, který se snaží kamarádit s naší přírodou. Recyklované materiály jsou totiž v rámci balení použity snad všude, kde se jen dá. V balení kromě samotných sluchátek naleznete ještě náhradní špunty pro případ, že máte malá ouška i pro případ, že máte lopuchy jako já. Nechybí ani krátký USB-A – USB-C kabel.

Když jsem poprvé uchopil nabíjecí pouzdro, které skrývá sluchátka, musím se přiznat, že šel na mě chvíli spíše negativní pocit. I pouzdro a sluchátka se totiž chlubí, že byly k výrobě z velké části použity recyklované materiály (plast). Nicméně matná bílá (s šedým nádechem) krabička v ruce na první dojem působila, jak kdyby mi někdo dodal kindervejce, akorát se na mě dostalo pouze plastové schránky s hračkou. To nejlepší (a nutričně nejhorší), tedy lahodná věc, co připomíná čokoládu, tu už někdo zbouchal za mě a já se tak musel popasovat s tím, co najdu uvnitř pouzdra. Zde můžeme třikrát zajásat. Doba, kdy v čokoládových vajíčkách byly ty nejlepší hračky je sice dávno pryč a vás nejspíše bude čekat nějaká skládací blbost. Proto těch pár drobných hoďte raději do prasátka a vsaďte na Sony. Zde se totiž nachází konečně něco pořádného.

Uvnitř najdete, troufnu si subjektivně tvrdit, ultralehká sluchátka, u kterých prvně máte pocit, že to snad ani nemůže hrát. Opak je však pravdou. Hrají a hrají navíc skvěle. O tom ale později. Jak už jsem psal, i sluchátka jsou vyrobena z recyklovaného plastu. Nicméně už nepůsobí tak levným dojmem. Jsou hezká, drobná, lehká a člověk si s nimi nepřipadá jako Frankensteinovo monstrum, v uších jsou fajn. Po dlouhé době jsem měl v uších sluchátka, která mi nevadila ani po delším nošení. Naopak, člověk na ně velmi rychle zapomene.

Abych na závěr ještě srovnal menší křivdu s přirovnáním nabíjecího pouzdra k plastové kapsli z čokovejce, i na samotné pouzdro jsem si zvykl. Ono totiž to, co se zdá, že bude nevýhodou, je nakonec výhodou. Recyklované materiály dodávají všemu matný povrch. To poměrně hodně eliminuje škrábance a já jako uživatel Airpodů bych mohl něco vyprávět. Moje sluchátka z jablečné dílny vypadají, jako by někdo během hodinového hokejového mače zapomněl na rolbu. Všude samá rýha. Nakonec jsem dospěl k tomu, že jsem se o sluchátka přestal bát. Sluchátka jsou dělaná pro běžný život, a ne na parádu. Ideální je také velikost krabičky, která v kapse nijak nepřekáží a svou drobností se může srovnávat právě s Airpods. Z technikálií pak nesmím zapomenout na informaci o stavu baterie v podobě LED diody a trocha deště je také nerozpustí. Přítomna je certifikace IPX4.

 

 

 

Zvuk: Hej mistře basů, v appce to trochu stáhni

Série sluchátek LinkBuds, včetně LinkBuds S, si klade za cíl nejen přinášet kvalitní poslech, ale propojit lidi také trochu sociálně. Alespoň tak si to vykládám já. Proto jsou zaměřeny jednak na kvalitní hovory a také na to, abyste si v klidu mohli poklábosit s někým náhodným v tramvaji a nemuseli vytahovat sluchátka z uší. Hovory se vyřizují pohodlně, znějí fajn a obsluha také není nějak těžká. Stačí klepat na samotná sluchátka, ony si to už přeberou. K hovorům s reálnými lidmi tam venku neslouží nyní „tunely“ skrz sluchátko jako o LinkBuds. I tak váš extravertní démon nemusí zoufat. Sluchátka nabízí velmi povedený transparentní režim a co víc, dokonce i funkci, která když rozpozná váš hlas, přeruší přehrávání hudby a spustí právě tento režim. K tomu mám v zásadě jen pár poznámek. Funkce je to fajn, ale musíte začít mluvit vy. Kdyby vám náhodou v kanclu šéf za zády dával ceres, tak si to nevyslechnete. Možná žádná škoda, budete ušetřeni. Pokud posloucháte hudbu při sportu a jste fyzicky zdatní, nečeká vás žádný problém. I já se rozhodl podstoupit test ohněm (hlavně pro sebe) a se sluchátky jsem vyběhnul. Bohužel mi občas během zrychleného pohybu vyklouzne nějaké to nevhodné slůvko a sluchátka mi hudbu vypnula. No, řekněte sami, lépe se běhá s Welcome to the Jungle, než slyšet svoje funění. Ale to není chyba sluchátek, spíše uživatele.

Funkci lze samozřejmě vypnout a zapnout v aplikaci (Headphones, telefon vám ji nabídne při spárování sluchátek), takže se nemusíte bát, že by vás něco obtěžovalo. V aplikaci navíc najdete celou řadu zajímavých funkcí. Třeba schopnost rozpoznat, kde právě jste. Kavárna, kancl nebo hluk fabriky? Sluchátka zvolí ten nejlepší zvuk pro daný moment.

Co se hudby týče, pak sluchátka hrají skvěle. Musel jsem si k tomu ale trochu pomoci snížením basů. Odjakživa poslouchám, že sluchátka Sony vyhovují lidem, kteří mají rádi, řekněme, větší příděl basů, než by bylo třeba. Pokud se vám dostatek basů líbí, budete určitě nadšeni. Pokud ne, doporučuji jejich omezení. Vše zvládnete opět v aplikaci. Potom sluchátka hrají výtečně a troufnu si tvrdit, ačkoliv nejsem žádný audioškolený člověk, který by sledoval zvukové sinusoidy místo seriálů na Netflixu, že je zvuk příjemnější, než z Airpods Pro. To vše navíc v porovnání s Airpods Pro umocní výborné ANC. Uřvané cizí děti ve vlaku jsou nasazením sluchátek rázem tatam. Utápějí se v slzácha, jejich rodiče v hanbě a vy v zenovém ráji. Palec nahoru pro Sony!

 

 

 

Baterie

Sony se chlubí hodnotou 20 hodin (sluchátka + nabíjecí pouzdro), což je dneska vlastně standard. S posloucháním s ANC výdrž sluchátek činila v mém případě kolem 4-5 hodin. S dobíjením z krabičky tak 20 hodin zřejmě bylo dosaženo. Pokud ne, pak nechybělo mnoho. S Vypnutým ANC se vyšplháte rozhodně na delší výdrž. Osobně mě překvapilo, když jsem sluchátka jednou vzal z nabíjecí podložky a zjistil, že si nic nepustím. Sluchátka nemají bezdrátové nabíjení, což je funkce, kterou už v dnešní době považuji za standard. Bohužel se bez ní v tomto případě musíme obejít.

 

 

 

Závěr a cena

 Co dodat, z prvního mírného úleku, co se mi to dostalo do rukou, jsem se dopracoval k celkovému nadšení. Sluchátka jsou příjemná na nošení, nevypadají v uších komicky, nabízejí výborné potlačení okolního hluku, přehrávanou hudbu si také užijete se vší parádou, a ještě skrz aplikaci nabídnou celou řadu zajímavých funkcí. Plusové body si Sony získává i za to, že u produktu, který je stále jen spotřební elektronikou, zvolilo ekologickou a udržitelnou cestu výroby. Oficiální cenovka činí 4 990 Kč. Což je ve srovnání s podobnou konkurencí běžná cena. V současnosti je ale u větších tuzemských prodejců můžete pořídit za 3 990 Kč, což bych, ruku na srdce, opravdu zvážil. Vánoce jsou za dveřmi a někomu se jako dárek určitě budou hodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top