Výrobce Xiaomi na našem trhu již roky prodává bezdrátová sluchátka, která se neustále vylepšují. V této recenzi jsem se podíval na dostupná špuntová sluchátka Redmi Buds 5. Slibují slušný zvuk, možnost připojení se dvěma zařízeními současně a potlačení okolního hluku. Na našem trhu se sluchátka prodávají za 990 Kč s DPH třeba v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.
Co najdu v prodejním balení?
V prodejním balení ke sluchátkům dostanete další velikosti špuntů a krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel. Dále jsou k dispozici jen uživatelské příručky.
Design a ergonomie – ve třech barvách
Redmi Buds 5 se na náš trh dostala ve všech třech barevných provedeních. Na test jsem je obdržel v černé barvě, ale vybrat si můžete i bílou nebo zajímavou modrou verzi Sky Blue. Krabička s vloženými sluchátka je lehká a dle výrobce váží 42 gramů se sluchátky a 31,4 gramů bez vložených sluchátek. Celkové rozměry krabičky pak činí: 61 x 50 x 24,6 mm.
Nabíjecí krabička má oblé tvary, díky čemuž se dobře přenáší v kapse. Díky nízké váze jsem je v kapse takřka necítil. Víko nemá tendence se v kapse nebo batohu samovolně otevírat a z jeho vnější části najdeme logo výrobce. Strany krabičky mají lesklý pruh, vpředu najdeme nabíjecí konektor USB-C a vespod jen nálepku s informacemi o sluchátkách.
Sluchátka uvnitř drží pevně díky magnetům a ve vnitřní části najdeme i diodu. Neměl jsem ani problém, že by se sluchátka po vložení do krabičky přestala nabíjet, s čímž jsem se u některých sluchátek za tyto peníze setkal. Vyjímání sluchátek z krabičky je také pohodlné. Samotná sluchátka mají nožičku, gumový špunt je možné měnit a jsou lehká. Každé sluchátka dle výrobce váží pouze 5,3 gramů a rozměry činí: 29,5 x 21,4 x 23,5 mm. Příjemné vylepšení sluchátek je jejich ergonomie. V prodejním balení najdete další velikosti gumových špuntů a asi každý si najde svou velikost. Sluchátka v uších drží bez vypadávání i při běhu.
Ovládání sluchátek
Každé sluchátko na sobě má senzory pro ovládání dotykem. Nachází se z vnější strany nožiček. Gesta v lásce moc nemám, ale výrobce u Redmi Buds 5 ubral na citlivosti senzorů, aby nedocházelo ovládání vlasy. Fungují vlastně dobře a jejich funkcionalitu si mlžete přizpůsobit v mobilní aplikaci, což je rozhodně fajn. Kdyby vám i tak ovládání gesty vadilo, můžete je v mobilní aplikaci zakázat.
Jak je na tom kvalita zvuku a hovorů?
Redmi Buds 5 jsou sluchátka do tisícovky a všem tedy musí být jasné, že nemůže očekávat nějakou audiofilskou kvalitu. Poslední roky se však i dostupná špuntová sluchátka zlepšila. Redmi Buds 5 mají uvnitř 12,4 mm měniče, které mají důraznější basy, ale jejich úroveň nastavení není nijak přehnaná. Maximální hlasitost je slušná a vzhledem k ceně je dobrý i celkový zvukový přednes. Je to ale dost o vašem nastavení a pokud budete zapínat aktivní potlačení okolního hluku (ANC), budou basy o něco výraznější. V mobilní aplikaci máte i režimy pro zvýraznění výšek, basů nebo hlasů.
Sluchátka Redmi Buds 5 slibují aktivní potlačení okolního hluku (ANC). Tato funkce je opravdu účinná především u velkých náhlavních sluchátek a u těch špuntových dost záleží především na ideální velikosti špuntů. ANC však okolí umí tlumit obstojně a ocenit to můžete v hromadné dopravě. Je i znát, že výrobce se pokusil pomocí ANC tlumit nějaké nárazy např. při běhu. K dispozici je i trasparentní režim, který naopak propouští okolní hluk skrze mikrofony do sluchátek. Můžete tedy poslouchat hudbu, přesto uslyšíte své okolí.
Mikrofony na sluchátkách neslouží jen pro ANC a transparentní režim, ale i pro telefonování. Skrze sluchátka jsem běžně telefonoval především přes aplikaci Telegram, ale i běžné hovory přes operátora. Druhou stranu jsem slyšel zřetelně a druhá strana si nestěžovala, že bych nebyl slyšet třeba při během chůze venku.
Párování, připojení dvou zařízení a mobilní aplikace
Výrobce udává, že sluchátka Redmi Buds 5 jsou kompatibilní se zařízení s Androidem a iOS/iPadOS. Nemají však žádná omezení a vyzkoušel jsem je nejen s Androidem, ale i počítači s Windows 11, Linux, problém nebyl ani s chytrými hodinkami Xiaomi Watch 2 Pro s Wear OS, hodinkami s HarmonyOS nebo Nintendo Switch Lite. Lze tedy říci, že je můžete používat takřka s jakýmkoliv zařízením.
Sluchátka podporují funkci Google Fast Pair. Jedná se o pohodlnou funkci, kdy jen otevřete krabičku sluchátek, můžete vidět informace o nabití a ihned je můžete s daným zařízením spárovat. Je to jednoduché a fungovalo to výborně. Sluchátka však můžete běžně párovat v nastavení vašeho zařízení.
Chválím také za funkci připojení dvou zařízení současně. Během testování jsem sluchátka běžně používal s mobilem Xiaomi 13 Pro a tabletem Xiaomi Pad 6. Vyzkoušel jsem i používání s mobilem a druhým připojením k notebooku. Funkce fungovala bez problémů, ale věřím, že není pro každého. Pokud by vám funkce vadila, můžete ji zcela vypnout v mobilní aplikaci.
Je běžné, že sluchátka v této cenové kategorii nenabízí žádnou mobilní aplikaci. Když už ji mají, výrobce šetří na měničích – mají horší zvuk. Výrobce u Redmi Buds 5 nabízí na danou kategorii slušný zvuk a dokonce i mobilní aplikaci Xiaomi Earbuds pro Android a iOS/iPadOS. Je ke stažení zdarma v Obchodě Play a Apple AppStore. Prostředí aplikace je jednoduché, funguje naprosto bez problémů a potěší kompletní český překlad.
Co aplikace vlastně umí? Zobrazí informace o stavu nabití obou sluchátek i nabíjecí krabičky a můžete povolit či zakázat ANC nebo transparentní režim. Posuvníkem je možné potlačení nebo propouštění hluku upravovat. Personalizovat můžete ovládací gesta, zvuk, zapnout detekci nasazení sluchátek, provést test přiléhavosti ušního nástavce, povolit nebo zakázat používání se dvěma zařízeními, automaticky přijímat hovory, aktualizovat firmware sluchátek a sluchátka je možné v případě ztráty prozvonit.
Výdrž a nabíjení
Uvnitř nabíjecí krabičky se ukrývá akumulátor o kapacitě 480 mAh a každé sluchátko má akumulátor o kapacitě 54 mAh. Výrobce udává, že sluchátka společně s nabíjecí krabičkou vydrží až 40 hodin. Poslední dva roky jsem vypozoroval, že dobré výdrži u sluchátek přidává právě novější Bluetooth 5.3, které tato sluchátka mají.
A jaká je výdrž? No, to samozřejmě záleží na nastavení sluchátek a úrovně hlasitosti. 40 hodin není nereálné číslo, ale jedná se o výdrž bez potlačení hluku a připojení ke dvěma zařízením. Sluchátka na jedno nabití vydrží dle mých testů 5 – 7 hodin na jedno nabití. Dost záleželo právě na ANC, hlasitosti a s notebookem je energetická náročnost vyšší.
Nabíjecí krabička na sobě má USB-C konektor pro nabíjení a krátký kabel najdete přímo v prodejním balení. Já během testování však používal různé nabíječky k mobilům a powerbanky.
Závěr – za tisícovku jsou super
Bezdrátová sluchátka Redmi Buds 5 se v době psaní recenze prodávala v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 990 Kč s DPH. Zakoupit si je však můžete klidně v jiných velkých e-shopech např. Datart.cz.
Asi všem je jasné, že Redmi Buds 5 nemíří na náročné uživatele. Za necelou tisícovku toho sluchátka ale nabízí hodně. Měniče podávají na danou cenovou kategorii slušný zvuk, je možné si ho přizpůsobit, mají ANC, výbornou výdrž na jedno nabití, příjemně překvapen jsem z ergonomie a z mobilní aplikace v češtině. Dost lidí může ocenit připojení ke dvěma zařízením současně.
Je vůbec sluchátkům co vytknout? Myslím si, že něco víc za necelou tisícovku očekávat nelze. Je jen škoda, že na krabičce jsou po dlouhodobém používání vidět vlasové škrábance. To se však stává i u dražších sluchátek.