RECENZE: Redmi 10 – ideální mobil do 5000 Kč?

Xiaomi na našem trhu prodává také mobily značky Redmi, které jsou opravdu velmi oblíbené. Nabízí totiž dobrou výbavu za rozumnou cenu. V této recenzi jsem se podíval právě na dostupný mobil Redmi 10, ten zaujme především velkým displejem s 90 Hz obnovovací frekvencí. Dále se mobil snaží nalákat na 50 Mpx hlavní fotoaparát, slušnou výdrží na jedno nabití a dobrý výkon.

V době psaní recenze se mobil na našich velkých e-shopech prodával v konfiguraci 4/64 GB za 4 490 Kč s DPH. K dispozici je i konfigurace 4/128 GB za 4 990 Kč s DPH. Cena je tedy rozhodně rozumná.

 

 

Pozitiva:

  • 22,5W adaptér a ochranný kryt v balení
  • 90 Hz IPS displej
  • Stereo reproduktory
  • FM rádio
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Dostatečný výkon
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Pravidelně aktualizovaný operační systém
  • NFC a infraport pro ovládání spotřebičů
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Neumí Full HD se 60 FPS
  • Nepodporuje 5G

 

 

 

Obsah balení – kryt nechybí

V prodejním balení k mobilu překvapivě dostanete celkem rychlý nabíjecí adaptér s výkonem 22,5W, metrový USB-C nabíjecí/datový kabel a sponu pro vysunutí slotu pro nanoSIM/microSDXC. Pochvalu si výrobce odnáší také za přiložený silikonový ochranný kryt.

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Redmi 10 zakoupit 

 

 

Design a konstrukce – nevypadá špatně

Redmi 10 nevypadá vůbec špatně a pochválit musím právě mnou testovanou barvu karbonově šedou (Carbon Gray). Mobil je k dispozici ale i v bílé a modré barvě. Je škoda, že výrobce úplně zapomněl i na běžnou černou. Mobil do ruky díky oblým tvarům padne skvěle, i když kvůli velkému displeji musíte na psaní jednou rukou zapomenout. Celkové rozměry mobilu činí: 162 x 75,5 x 8,9 mm a váží 181 gramů.

Na čelní ploše se nachází velký 6,5palcový IPS displej s minimalizací rámečků. V něm se nachází průstřel selfie kamerky, který v aplikacích nijak nepřekáží. Nad displejem je pak reproduktor pro hovory.

Rám mobilu je z plastu a na jeho horní části najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, hlasitý reproduktor, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířku mikrofonu. V levém boku se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC kartu. Pravý bok pak má tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je pak zdířka mikrofonu, USB-C konektor a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt skvěle napodobuje sklo, ale ve skutečnosti se jedná o plast, jak bych od mobilu za tyto peníze také očekával. Na zádech najdeme masivnější modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem, logo výrobce a nutné popisky.

 

 

 

Displej a zvuk – 90 Hz a stereo bych opravdu nečekal

Redmi 10 nabízí velký 6,5palcový IPS displej s minimalizací rámečků, Full HD+ rozlišením a 405 ppi. Displej chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Jsem opravdu velice mile překvapen, že i mobil za tyto peníze nabízí 90 Hz obnovovací frekvenci displeje, díky které je displej a prostředí takové svižnější. IPS panel nabízí hezké barevné podání, a to si dokonce můžete i manuálně upravit v nastavení displeje. Tam najdete také přepínání mezi 60 a 90 Hz obnovovací frekvencí. Dobrá je i viditelnost na přímém světle a dobře funguje i automatická regulace jasu.

A co zvuk? V tomto ohledu také mobil mile překvapil, protože nabízí na horní i spodní části dva stereo reproduktory, které bych nečekal a výrobce chválím. Kvalita reproduktorů není špatná, ale nijak neuchvátí. Potěší i 3,5 mm jack konektor pro připojení starších sluchátek a přítomnost FM rádia.

 

 

 

Odemykání mobilu – překvapivě rychlé

Mobil můžete odemykat čtečkou otisků prstů na pravém boku mobilu. Její umístění vidím moc rád, protože je dle mého názoru přirozené. Pochválit musím spolehlivost, a především rychlost čtečky. Odemykat mobil můžete také obličejem, což oceníte v situaci, když máte špinavé ruce. Naskenovat můžete i více tváří a odemykání je opět rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Srdcem mobilu je osmijádrový procesor MediaTek Helio G88 s maximálním taktem 2,0 GHz. Tomu asistují paměti 4 GB RAM a mobil je k dispozici se 64 nebo 128 GB interním úložištěm. To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC.

Testy v AnTutu Storage Test a GeekBench 5

A jak je na tom výkon v praxi? Je dostačující pro všechny náročné aplikace a na mobilu si i zahrajete náročnější hry na nižší grafické nastavení. Pokud hledáte mobil na Fortnite, tak na tento model musíte zapomenout a osobně bych se podíval spíše po POCO X3 Pro.

V útrobách mobilu se ukrývá také akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh a mobil dle různých specifikací podporuje 18W nabíjení skrze USB-C. Je tedy celkem zvláštní, že jsem v balení našel adaptér s maximálním výkonem 22,5W, díky kterému se mobil nabil za přibližně 1 hodinu a 50 minut. Mobil také umí 9W reverzní drátové nabíjení.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Aplikaci pro focení nechybí nic podstatného. Dostalo se na nastavení HDR (funguje i automaticky), pomoc umělé inteligence (AI) i funkce Google Lens. Celkem svižné je i přepínání mezi oběma fotoaparáty a 2x digitálním zoomem pomocí tlačítek. Níže pak najdeme pruh s režimy, kde nechybí noční i portrétní režim. V kolonce „více“ je pak i možnost focení v maximálním 50 Mpx rozlišení.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Redmi 10 je dostupným mobilem, takže nelze očekávat nějak nadprůměrné fotoaparáty. Výrobce se však pokusil nabídnout to nejlepší a hlavní snímač nabízí hned 50 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 120°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední dva fotoaparáty jsou zbytečné, protože mají jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a hloubku ostrosti.

Mobil fotí na danou cenovou kategorii dobře. Snímkům nechybí detaily dokonce i v rozích fotek a líbí se mi i barevné podání. Dobře funguje i HDR a dobré jsou i snímky z druhého ultraširokoúhlého fotoaparátu. Jen občas se mi stávalo, že fotka byla z tohoto fotoaparátu taková tmavší, než bych si představoval. Když to ale shrnu, tak mobil fotí dobře a myslím si, že nenáročný uživatel, který si tak „levný“ mobil kupuje bude spokojený.

Snímky nafocené mobilem Redmi 10

 

 

 

Jak natáčí videa?

Mobil umí hlavním fotoaparátem natáčet video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. 60 FPS bohužel mobil nepodporuje, ale vzhledem k ceně to jsem ochoten odpustit. Videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Mají hezké barvy, dostatek detailů a překvapený jsem byl z celkem dobré elektronické stabilizace.

 

 

 

Focení selfies

Pro focení selfie slouží průměrná selfie kamerka s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.0. Použít můžete i portrétní režim, který za vámi efektivně rozostří pozadí a dostalo se i na zkrášlovací režimy. Myslím si, že kvalita je dostatečná jak pro hovory, tak i snímky na sociální sítě.

 

 

Operační systém – oblíbené MIUI

Redmi 10 v době psaní recenze v sobě měl operační systém Android 11 s nadstavbou MIUI 12.5.9. Výrobce na nadstavbě neustále pracuje a vylepšuje a není tedy divu, že ji má tolik uživatelů rádo. Během mého testování jsem obdržel také celkem aktuální bezpečnostní záplaty a opravy chyb.

Během mého testování byl systém hezky svižný, především díky dobré optimalizaci a 90 Hz obnovovací frekvenci displeje. Při používání jsem v systému nikde neviděl ani žádné reklamy od výrobce, jak někteří o mobilech Xiaomi/Redmi tvrdí.

 

 

 

Konektivita – chybí jen 5G

Po stránce konektivity mobilu chybí jen 5G, které se v této cenové kategorii pomalu začíná objevovat, ale stále to není pravidlem. Pokud tedy hledáte mobil s 5G, tak je třeba se podívat jinde. Spolehnout se ale můžete na plnou podporu sítí LTE/4G a standardní Wi-Fi 2,4 GHz a 5 GHz. Přítomné je i NFC pro využívání bezkontaktních plateb a pro navigace a mapy slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, Glonass a Beidou.

A co sloty na SIM karty? Za ty si výrobce odnáší velkou pochvalu, protože v levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty. To znamená, že klidně můžete používat dualSIM (dvě nanoSIM) a paměťovou kartu současně. Mobil zaujme také infraportem, který najdete na horní části mobilu. Výrobce do systému předinstaloval také aplikaci Mi ovladač, díky které můžete ovládat televizory, klimatizace, DVD a jiné domácí spotřebiče.

 

 

 

Závěr – co více chtít za ty peníze

Redmi 10 je vhodný pro nenáročné uživatele, kteří však potřebují spolehlivý telefon, který je při práci nezklame. Mobil nabízí dostatek výkonu pro všechny aplikace a slušnou výdrž na jedno nabití. Potěší i NFC a možnost využívat dualSIM společně s paměťovou kartou. Moc rád také vidím, že v této cenové kategorii výrobce sáhl po rychlejším 90 Hz displeji a stereo reproduktorech.

Mobil bych tedy doporučil jen nenáročným uživatelům, kteří jsou ochotni oželet podporu sítí 5G a nemožno st natáčet videa ve Full HD se 60 FPS. Pokud hledáte mobil pro děti na hry, rozhodně bych zvážil drobný příplatek za mobil POCO X3 Pro (recenze mobilu), který je také od Xiaomi.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*