Výrobce LAMAX můžete znát asi především díky bezdrátovým sluchátkům či reproduktorům. Nedávno jsem recenzoval také jeho elektrickou koloběžku a teď mi na test dorazila i akční kamera LAMAX W10.1. Ta slibuje vodotěsnost i bez pouzdra, vysoké rozlišení pro videa i fotky a účinnou stabilizaci obrazu. V době psaní této recenze se kamera prodávala na oficiálním e-shopu výrobce za akční cenu 6 499 Kč (původní cena 6 990 Kč) s DPH.
Pozitiva:
- Štědré prodejní balení
- Kvalitní zpracování a vodotěsnost
- Dva displeje
- Systém kamery v češtině nebo slovenštině
- Snadný přesun videí/fotek skrze Wi-Fi
- 4K se 30/60 FPS a Full HD až se 120 FPS
- Výborná stabilizace videí
- Možnost dokoupení originálních baterií
- Cena
Negativa:
- Starý nabíjecí konektor microUSB
- Mobilní aplikace v angličtině
Obsah balení a příslušenství – tak to má vypadat
Když mi kamera kurýrem dorazila, divil jsem se, že je zelená prodejní krabička poměrně těžká. Přeci jen akční kamery jsou malé, ale po otevření jsem byl velice mile překvapen tím, co do krabičky výrobce dodává. Najdete v ní totiž vodotěsný kryt do 40 metrů, baterii, běžný nabíjecí microUSB kabel, paměťovou kartu microSD 64 GB i s adaptérem do počítače, různé držáky včetně malého stativu, čistící hadřík, lepenky pro uchycení na různé povrchy i gumový voděodolný náramek pro bezdrátové ovládání kamery třeba pod vodou. Výrobce si za takové balení tedy odnáší velkou pochvalu.
LAMAX je znám tím, že i na našem trhu ke svých produktům nabízí možnost dokoupení příslušenství za rozumné peníze. Na LamaxShop.cz si tedy můžete dokoupit pouzdro na kameru, různé držáky, vložky proti mlžení, paměťové karty, nabíječky, další baterie nebo i celé velké sady příslušenství. To mohu výrobci také jen chválit.
Seznam dostupného příslušenství v balení:
- Akční kamera LAMAX W10.1
- Vodotěsné pouzdro – pro použití až do 40m
- Vodotěsné dálkové ovládání
- Mini stativ – pro ještě stabilnější záběry
- Filtr na čočku pro potápění
- Filtr na čočku pro ochranu objektivu
- Baterie
- Samolepící držák 2× – pro uchycení na hladký povrch (helma, kapota)
- Fast plug-in – pro rychlé nacvaknutí do držáku
- J-mount – pro rychle nacvaknutí s vyvýšením
- Držák na tyčku – pro upevnění například na řídítka
- 3-axis connector – pro upevnění libovolným směrem
- 3M nálepky 2× – pro opětovné nalepení samolepícího držáku
- Adaptér na stativ– pro připojení kamery v pouzdru na stativ
- Stativová redukce– pro připojení kamery bez pouzdra na příslušenství
- MicroUSB kabel – pro nabíjení kamery
- Utěrka z mikrovlákna– pro čištění displejů a čočky
- Návod a bezpečnostní instrukce
Design a zpracování – kvalita a vodotěsnost
Kamera LAMAX W10.1 v ruce působí bytelným dojmem. Její celkové rozměry činí: 64 x 42 x 32 mm a váží 128 gramů. Horní část kamery na sobě má dvě tlačítka. To s označením písmena M slouží pro přepínání mezi režimy nebo displeji a druhé je pak spoušť. Na levém boku si lze všimnout malého reproduktoru a nachází se zde také plastová záslepka ukrývající nabíjecí konektor microUSB a micro HDMI. Pod záslepkou si můžete všimnout také gumového těsnění, aby do konstrukce kamery nepronikla voda. Na pravém boku najdeme jen zapínací/vypínací tlačítko a vespod kamery je vidět závit pro použití stativu či jiného příslušenství. Nachází se zde další plastová záslepka pro vložení paměťové karty microSD a baterie. Dále na kameře najdeme dva displeje a fotoaparát.
Jak je to s tou vodotěsností? Dost lidí nevnímá rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností. Voděodolnost mají třeba mobilní telefony a nějaké to potopení dané zařízení sice vydrží, ale ne moc dlouho. Kamera od LAMAXu má vodotěsnost a samotnou kameru bez krytu můžete potopit dle výrobce až do hloubky 12 metrů. Jestli se budete chtít potápět do opravdové hloubky, tak můžete kameru vložit do dodávaného krytu. Ten je vodotěsný a natáčet videa můžete až v hloubce 40 metrů. I s krytem můžete kameru ovládat pomocí tlačítek a využívat lze i různé příslušenství.
Displeje, prostředí kamery a ovládání
Kameru můžete ovládat pomocí dvou již zmíněných tlačítek, ale i hlavním displejem. Jedná se o IPS displej s úhlopříčkou 2palce. Je také dotykový a ovládání prvků v displeji funguje dobře. Vedle něj se nachází také modrá dioda, která při aktivním natáčení videa bude modře blikat. Na přední části kamery se nachází také IPS displej, který je však již menší s úhlopříčkou 1,4palce a slouží pro focení/natáčení selfie. Chvilku jsem pátral, jak se na tento displej přepnout, a nakonec jsem na to přišel. Stačí jen dlouze podržet horní tlačítko M. To slouží nejen na přepínání režimů videa a fotek, ale i na přepínání mezi oběma displeji. Přední displej již dotykový není, ale to bych ani neočekával a vzhledem k jeho velikosti by ovládání dotykem nebylo pohodlné. Na selfies však poslouží skvěle.
Chválím, že celý systém v kameře je přeložen do češtiny. Podporovány jsou dále jazyky: slovenština, angličtina, němčina, polština a maďarština. Ovládání na hlavním větším displeji je pohodlné a hned po startu v něm najdete délku možného pořizování videa, ikonu stavu nabití, přechod do galérie fotek/videí, přepínání režimů, rozlišení videa se stabilizací a podrobnější nastavení. Pokud by vám vadil zvuk při zapínání kamery, tlačítek nebo závěrky, můžete v nastavení zvuky vypnout. Přímo na kameře můžete nastavit i datum s časem, načasování vypnutí kamery nebo Wi-Fi pro přesun videí a fotek.
Výrobce si odnáší velkou pochvalu za vodotěsný gumový náramek v balení. Ten má spolehlivé zapínání známé z hodinek, takže jej při potápění nebo jiných aktivitách neztratíte. Má na sobě jen dvě tlačítka a signalizační diody. Vespod náramku je pak gumová záslepka ukrývající nabíjecí konektor microUSB. Jedno tlačítko slouží pro ovládání pořizování videa a druhé zas pro focení. Kameru tedy můžete mít třeba na helmě a snadno aktivovat nahrávání.
Mobilní aplikace, přenos videí nebo fotek a microSD
Kamera umí standardní 2,4 GHz Wi-Fi a skrze tuto síť můžete kameru připojit k mobilu či jinému zařízení. Na mobilech můžete použít mobilní aplikaci YUTUPro, která je dostupná pro Android a iOS. Je celkem škoda, že mobilní aplikace má prostředí jen v angličtině. Výrobce jej mohl počeštit, když už prostředí systému v kameře je česky. Aplikace ale funguje dobře a můžete přímo na mobilu sledovat pořízena videa nebo fotky. V aplikaci lze také ovládat celou kameru a různě ji nastavovat.
Během mého testování jsem pořízena videa bezdrátově přesouval skrze Wi-Fi a prostředí v prohlížeči na počítači s Windows 11 a Androidím mobilu. Výhoda takového řešení je ta, že dnes takřka každé zařízení podporuje 2,4 GHz Wi-Fi a má internetový prohlížeč, takže nepotřebujete žádnou aplikaci, aby bylo možné bezdrátové přesouvání používat. Stačí tedy na kameře zapnout Wi-Fi, připojit se mobilem nebo počítačem, zadat do internetového prohlížeče adresu kamery a stáhnout soubory z paměťové karty. Soubory lze z kamery přesunout také drátově microUSB kabelem nebo lze vyndat microSD kartu a vložit ji do počítače či nějaké čtečky.
Již jsem zmiňoval, že v prodejním balení je paměťová karta microSD i s větším adaptérem do počítače. Karta má kapacitu 64 GB a výrobce oficiálně udává, že kamera podporuje karty o maximální kapacitě 256 GB.
Pořizování videí a fotek
LAMAX W10.1 se chlubí 64 Mpx fotoaparátem, který umí nejen pořizovat video, ale i snímky. Líbí se mi, že v prostředí kamery si snadno lze na displeji vybrat rozlišení a další parametry dle svých potřeb. Najdete tam dokonce 8K rozlišení s 15 FPS, ale toto rozlišení slouží především pro timelapse. Nabízí se však i interpolované 6K, ale drtivá většina lidí raději sáhne po 4K se 30 nebo 60 FPS. K dispozici je i 2,7K se/30/60 FPS, 1440px se 30/60FPS a Full HD se 30/60/120 FPS. Pokud budete chtít, sáhnout můžete i po nižším HD rozlišením se 30/60/120/240 FPS. Nastavit si můžete i kódování videa H.264 nebo H.265, smyčku, pořizování zvuku, LDC nebo stabilizaci. K výběru jsou vlastně dvě stabilizace, a to klasická v režimu „Zapnuto“ nebo MaxSmooth 2.0, na kterou výrobce ve svých propagačních materiálech láká.
V nastavení si můžete vybrat i nějaké ty režimy. V případě videa je to běžné pořizování videa, ale i časosběr, zpomalené záběry (Slow Motion), krátká videa (Quick Stories), režim pro natáčení pod vodou a režim do auta. Pro focení je k dispozici běžný režim pro focení, sériové focení více snímků, dlouhá expozice, časosběr a nastavit si můžete i samospoušť.
Kvalita pořízených videí je vzhledem k ceně velice dobrá. Videa mají hezké přirozené barevné podání, široké zorné pole, dostatek detailů a stabilizace videí je výborná. Kamerka je tedy vhodná i pro sportovní aktivity, jízdu na kole nebo i motorce.
Po přepnutí na režim fotografie se na spodní části displeje zobrazí rozlišení fotky např. 12 Mpx. Po rozklepnutí se dostanete do nastavení focení. Vybrat si můžete rozlišení: 3/5/8/12/16/20/64 Mpx. Fotit tedy můžete i ve vysokém rozlišení, ale postačí asi výrobcem přednastavené optimalizované rozlišení 12 Mpx. Zapnout/vypnout lze i LDC, expozici, závěrku nebo ISO. Samotné snímky vzhledem k ceně jsou dobré a především v letních dnech venku pořídíte určitě hezké snímky. Bohužel v tomto ročním období světla venku moc nebylo a na snímcích je vidět digitální šum. Ten však není nadměrný a u akční kamery většina lidí beztak asi ocení spíše pořizování videí.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Akční kamerky jsou malé, takže se do nich nevejdou moc velké akumulátory. Je také třeba si uvědomit, že třeba pořizování videa ve 4K je náročné a projevuje se to na mizejících procentech nabití. Vlastně žádná akční kamera nemá nějakou úchvatnou výdrž na jedno nabití. Pokud tedy chcete dělat nějaké sportovní aktivity po celý den, je dobré si koupit baterií více. LAMAX umožňuje rychlou výměnu baterie a další si můžete za 390 Kč s DPH dokoupit přímo na oficiálním e-shopu výrobce – odkaz. V případě potřeby můžete z kapsy vytáhnout další a v kameře ji vyměnit. Akumulátor má kapacitu 1 350 mAh.
Výdrž se bude odvíjet podle toho, v jakém rozlišení a s jakým nastavením budete video pořizovat. Kamera je schopna vydržet pořizování videa ve Full HD se 30 FPS kolem dvou hodin. Záleží i na tom, jakou stabilizaci budete mít zapnutou a vlastně výdrž na jedno nabití se hodnotí dost těžko. Na poměry akční kamery bych ale řekl, že je výdrž dobrá. Kamera umí také pořizovat video/fotky po připojení do adaptéru nebo do powerbanky. Na cesty si tedy klidně můžete vzít powerbanku.
Nabíjení probíhá skrze konektor microUSB, což je na dnešní poměry starý konektor a je opravdu velká škoda, že výrobce již nenasadil modernější USB-C. Snad se ho dočkáme v příští generaci kamer.
Závěr – za ty peníze povedená kamera
LAMAX W10.1 je dostupná akční kamera, která však udělala dobrý dojem nejen svým bytelným zpracováním, ale i vodotěsností do 12 metrů bez dodávaného pouzdra. Rozhodně se hodí i dva displeje a potěší spolehlivý systém přeložený do češtiny. Pochválit musím i kvalitní 4K videa s výbornou stabilizací a štědré prodejní balení, které konkurence nemá. Pokud by někomu příslušenství snad nestačilo, může si ho za pár korun dokoupit na oficiálním e-shopu.
Kamera se v době psaní této recenze prodávala na oficiálním e-shopu LamaxShop.cz za akční cenu 6 499 Kč (původní 6 990 Kč) s DPH. Myslím si, že za ty peníze se vážně povedla a má co nabídnout. Vytknout ji lze asi jen starší nabíjecí konektor microUSB a výrobce by mohl také počeštit mobilní aplikaci. Fotky sice mají za horšího světla nějaký digitální šum, ale v letních dnech venku na něj nenarazíte a fotky nejsou prioritou akčních kamer.
Pokud tedy hledáte kvalitní vodotěsnou akční kameru s bohatým příslušenstvím, tak LAMAX W10.1 mohu doporučit. Tedy za předpokladu, že jste ochotni překousnout microUSB.