RECENZE: LAMAX Duals1 – nejlepší špunty do 2 600 Kč

Po testování elektrické koloběžky a bezdrátového reproduktoru jsem od LAMAX dostal na test bezdrátová sluchátka. Jedná se o nový model špuntových LAMAX Duals1, který se snaží nalákat na kvalitní zvuk, podporu všech potřebných kodeků, zvýšenou odolnost a fyzická tlačítka. V době psaní této recenze odstartoval předprodej sluchátek na oficiálním e-shopu (odkaz) za 2 590 Kč s DPH. Sluchátka pak budou dostupná již 28. 10. 2022.

 

 

Pozitiva:

 • Různé velikosti špuntů v balení
 • Kvalitní gumové špunty
 • Nízká váha sluchátek a zvýšená odolnost
 • Fyzická tlačítka pro ovládání
 • Signalizační diody na nabíjecí krabičce
 • Vysoká hlasitost a slušná kvalita zvuku
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • Rozumně stanovená cena

 

Negativa:

 • Někdo by mohl postrádat ANC

 

 

 

Obsah prodejního balení

 • Dvojice bezdrátových sluchátek
 • Nabíjecí krabička
 • Krátký USB-C nabíjecí kabel
 • Různé velikosti špuntů
 • Návody v češtině

 

 

 

Design a konstrukce – zvýšená odolnost nechybí

LAMAX Duals1 mají výborně zpracovanou nabíjecí krabičku. Ta je složena z plastu a hliníku. Výrobce u této krabičky opravdu přemýšlel, protože hliník nebude tolik trpět na škrábance, jako plast u drtivé většiny krabiček od sluchátek u konkurence. Horní víko pro otevírání má také průhledné části pro barevnou signalizaci diod na vložených sluchátkách. Díky tomu ihned po uzavření poznáte, že se sluchátka skutečně odpojí od mobilu a začínají se nabíjet. U konkurenčních sluchátek se mi občas stávalo, že jsem sluchátka do krabiček špatně vložil a nenabíjela se. Byl jsem tedy nemile překvapen, když jsem je druhý den v autobuse vytáhl vybitá. Jsem tedy rád, že taková praktická drobnost konečně někoho napadla.

Uvnitř krabičky jsou ideálně umístěna tlačítka, která se hned po vložení do krabičky připojí a začnou se automaticky nabíjet. Drží také magneticky a nemají žádné tendence se v krabičce samovolně hýbat či se odpojovat od nabíjecích pinů. Strany nabíjecí krabičky jsou tedy z hliníku a zepředu najdeme velké logo výrobce a čtveřici dobře viditelných bílých diod. Diody signalizují nabití krabičky. Vzadu je oboustranný nabíjecí konektor USB-C a spodní plastová část má jen potřebné popisky. Celkové rozměry nabíjecí krabičky činí: 70 x 33 x 35,5 mm a váží 66 gramů.

 

Pojďme se ale ještě podívat na samotná sluchátka, která jsem si velmi pochvaloval. Každé sluchátko váží 6 gramů a jejich zpracování se mi moc líbí. Mají také zvýšenou odolnost s certifikací IPX4, takže vydrží nějaký déšť a vystavení potu během sportování. Na každém sluchátku se nachází logo výrobce, zdířka mikrofonu, ovládací tlačítko, špunt, nabíjecí piny, a i popisky se značením pravého (R) a levého (L) sluchátka. Gumové špunty patří mezi ty lepší a na sluchátkách drží opravdu pevně. Měnit je libovolně můžete dle potřeby a v uších sluchátka sedí skvěle. Alespoň v mých uších špunty těsní velice dobře a řekl bych, že jsou lepší než u konkurence.

 

 

 

Ovládání sluchátek pomocí tlačítek

A co ta tlačítka na sluchátkách? Jsem hrozně moc rád, že si LAMAX dal práci s fyzickými tlačítky. Nejedná se tedy o hloupé senzory, jako je tomu právě u konkurenčních sluchátek i za výrazně vyšší ceny. Senzory nemám moc rád, protože ovládání není tak pohodlné, spolehlivé a často se mi stává, že se sluchátka nechtěně ovládají vlasy nebo kapucí. To se u těchto sluchátek nestává a ovládání je jisté a spolehlivé u přehrávání hudby v různých aplikacích, ale i při sledování videa. Byl bych moc rád, kdyby taková tlačítka mělo více výrobců, ale toho se bohužel asi nedočkám.

Co tlačítky lze ovládat?

 • Ovládání přehrávání: Přehrát/pozastavit, přeskakování skladeb
 • Ovládání hlasitosti
 • Ovládání hovorů: Přijímání/odmírání příchozích hovorů, ukončení probíhajícího hovoru, ztlumení mikrofonů
 • Ovládání Google Asistenta a Apple Siri

 

 

 

Poslech hudby, hovory a kodeky

Výrobce udává, že sluchátka LAMAX Duals1 mají v sobě ukrytou dvojici měničů. Jeden měnič slouží pro výšky a ten druhý pro basy. Bezdrátový poslech probíhá skrze Bluetooth 5.0 a sluchátka podporují kodeky: Qualcomm aptX, AAC a SBC. Problém tedy nebudete mít s poslechem na žádném zařízení. Sluchátka jsem poslouchal jak s mobilem, tak i počítačem.

 • Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz

Myslím si, že vzhledem k ceně sluchátka hrají velmi dobře. Mají vysokou hlasitost, která je nadprůměrná. Kvalita zvuku je pak také velmi dobrá a výraznější basy nezastíní výšky. Za ty peníze si myslím, že sluchátka LAMAX Duals1 hrají tedy skvěle.

Zdroje: LAMAX

Na sluchátkách se nachází také mikrofony pro zaznamenávání zvuku během hovorů. S příchozími i odchozími hovory jsem neměl problém ani v hromadné dopravě a druhá strana si nějak nestěžovala, že bych nebyl slyšet. Výborná je i synchronizace zvuku s videem a se sluchátky můžete klidně sledovat filmy nebo hrát hry.

Někoho může zamrzet, že sluchátka nedisponují automatickým potlačením hluku (ANC). Já osobně si myslím, že ANC u malých špuntových sluchátek nemá zas takový význam a zvukové podání u některých skladeb umí dost poničit. Je to ale jen otázkou preference. Pokud ale použijete ideální velikost špuntů pro vaše uši, bude těsnění výborné a s okolním hlukem v autobuse nebo ve vlaku mít problém nebudete.

Zdroje: LAMAX

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř nabíjecí krabičky se ukrývá akumulátor o kapacitě 500 mAh a v každém sluchátku je akumulátor s 55 mAh kapacitou.  Výrobce se chlubí až 28hodinovou výdrží poslechu hudby s nabíjecí krabičkou. Sluchátka pak na jedno nabití jsou údajně schopna hrát na 50% hlasitost až 7 hodin a na 80% hlasitost až 6 hodin. To jsou velmi slušná čísla a dle mého testování mohu potvrdit, že jsou reálná.

Na krabičce je oboustranný nabíjecí konektor USB-C a sluchátka s krabičkou můžete nabíjet dodávaným kabelem či libovolnou nabíječkou k modernímu mobilu. Krabička pak podporuje 5V nabíjení.

 

 

 

Párování sluchátek

Sluchátka s ostatními zařízeními komunikují skrze Bluetooth 5.0 a prvotní párování je nesmírně jednoduché. Stačí krabičku se sluchátky nabít, sluchátka vyjmout a na mobilu, tabletu nebo počítači přejít do nastavení Bluetooth a sluchátka pod názvem „LAMAX Duals1“ vybrat a spárovat. To je vše. V případě problémů najdete jednoduchý postup v češtině v prodejní krabičce (fotka níže).

Je dobré zmínit, že každé sluchátko lze v případě potřeby používat i zvlášť. Pokud tedy chcete používat jen jedno sluchátko pro poslech hudby nebo telefonování, tak to není žádný problém. V mém případě se občas stalo, že po vytažení obou sluchátek z krabičky se k mobilu připojilo jen jedno. V takovém případě na druhém sluchátku krátce podržte fyzické ovládací tlačítko, ozve se zvuk a dojde k připojení obou sluchátek.

LAMAX Duals1 fungují bez mobilní aplikace a výrobce žádnou aplikace pro ně nevyvinul. Někomu to možná může vadit, ale já osobně bych aplikaci považoval vlastně i za zbytečnou. Proč mít aplikaci, když samotné párování funguje výborně a těch pár funkcí lze snadno obsloužit fyzickými tlačítky na sluchátkách?

 

 

 

Závěr – nejlepší ve své třídě?

LAMAX Duals1 jsou velice podařená sluchátka a jsem rád, že jsem měl možnost je testoval dlouhodobě. Je na nich vidět, že nejen nad sluchátky, ale i nabíjecí krabičkou výrobce vážně přemýšlel. Na rozdíl od některé konkurence použil hliník, opravdu kvalitní gumové špunty různých velikostí a konečně někoho napadlo upozornění diodou, že se sluchátka skutečně v krabičce nabíjí. Skvělý je také zvuk s vysokou hlasitostí a dlouhý výdrž na jedno nabití. Třešničkou na dortu je pak fyzické ovládací tlačítko, které bych povinně nasadil na všechna taková sluchátka. Od konkurence se také LAMAX odlišuje tím, že sluchátka disponují technologiemi BeatBass® a DualBeat®

Je jen opravdu těžké najít něco, do čeho bych si mohl kopnout. Zmínit asi mohu jen to, že někteří mohou postrádat přítomnost ANC. Za sebe ale mohu říci, že mi tato funkce díky výbornému těsnění špuntů nechyběla.

Sluchátka LAMAX Duals1 jsem měl možnost porovnat také s konkurenčními sluchátky a žádný z konkurentů neměl podporu tolika kodeků, tak kvalitní zpracování, fyzické tlačítko a zvuk. Startovní cena sluchátek byla stanovena na 2 590 Kč s DPH a já si myslím, že cenovka je rozumná.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*