Recenze malého digitálního fotoaparátu Instax Pal

V dnešní době každý fotí především na chytrý mobil s kvalitními fotoaparáty. Stále tu ale máme fotoaparáty Instax, protože ty mají stále své kouzlo a malé fotky si můžete vložit třeba do peněženky. Vloni výrobce Fujifilm přišel s malým fotoaparátem Instax Pal, který po pořízení umožňuje fotky rovnou vytisknout tiskárnami značky Instax. V době psaní recenze se fotoaparát prodával za 2 400 Kč s DPH.

Pozitiva:

 • Minimalistické rozměry fotoaparátu
 • Barvy a ovládání
 • Závit pro stativ nebo selfie tyč
 • Slot pro paměťové karty
 • Snadný tisk ve formátu: mini, Square a Wide
 • Vhodný jako dárek
 • Cena

Negativa:

 • Za horšího světla je znát digitální šum a neostrost
 • Někomu může chybět čeština v aplikaci

Obsah prodejního balení

Byl jsem mile překvapen tím, jak si výrobce dal práci s prodejní krabičkou. Snažil se ji co nejvíce minimalizovat a uvnitř je vše poskládáno příkladně. V krabičce najdete fotoaparát Instax Pal, krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel, poutko a různé návody.

Design a zpracování – malý a barevný

Instax Pal je opravdu miniaturní a jeho rozměry dle výrobce činí: 42,3 × 44,4 × 43,0 mm a váží jen 41 gramů. Během testování jsem ho běžně nosil v kapse u bundy, ale i u kraťasů. Během přenášení vám tedy překážet nebude a budete si ho moci vzít kamkoliv. Potěší, že i na náš trh se dostal ve více barevných provedeních, a to v mnou testované zelené a bílé, černé, modré a růžové.

Instax Pal má oblé tvary a vlastně se mi jeho design líbí. Na jeho čelní části najdeme objektiv, blesk, logo Instax a pravděpodobně zdířky se senzory. Nahoře je zapínací tlačítko s integrovanou barevnou diodou. Kolem něj si můžete všimnout, že použitý plast je trochu průhledný a jedná se o zajímavý detail. Po levé straně je záslepka pro paměťovou kartu microSD a na zádech je velká tlačítko spouště, logo výrobce, USB-C konektor a tvor pro poutko. Vespod fotoaparátu najdeme posuvné tlačítko režimů Fun (F)/Link (L) a závit pro stativ. Nabízí se tedy především využití se selfie tyčí.

Jak takový prcek umí fotit?

Instax Pal nemá za cíl nahradit mobil, který máme stále v kapse. Pokud nepoužijete mobil s aplikací, budete překvapeni, jaký výsledek fotoaparát pořídí. Nemá totiž hledáček jako fotoaparáty Instax, což má právě své kouzlo. Poutko v prodejním balení neslouží jen pro jistější držení v ruce, ale i jako jakýsi stojánek a oko může posloužit jako hledáček. Běžný hledáček jako u fotoaparátů však nenahradí.

Fotoaparát má širokoúhlý objektiv s 4,9 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a ohniskem 16,25 mm (ekvivalent 35 mm). Dosah ostření je tedy 19,4 cm až nekonečno a LED blesk je účinný od 60 cm do 1,5 metru. Silnější blesk bych od tak malého fotoaparátu ani neočekával. Fotoaparát je vhodný pro focení selfie, ale pořídit můžete i své mazlíčky či nějakou část krajinky v okolí.

A kvalita snímků? No, dnešním mobilů rozhodně neodpovídá, ale o tom tento fotoaparát vůbec není. Za dobrých světelných podmínek umí pořídit hezké fotky, které na malém formátu filmu (fotopapíru) z tiskárny budou vypadat dobře. Za horších světelných podmínek je znát neostrost a digitální šum. Za takových okolností ale obstojně vypadají selfie třeba na akci s použitím blesku.

Instax Pal má vlastní interní úložiště až na 50 pořízených snímků. Pokud chcete, můžete do něj vložit i nějakou paměťovou kartu microSD. Ta není součástí balení a výrobce nikde neuvádí maximální možnou kapacitu paměťové karty. Z mé zkušenosti mohu potvrdit funkčnost 128 GB paměťové karty. Pořízené snímky si můžete nejen vytisknout, ale i uložit do interního úložiště mobilu a následně sdílet do cloudu, chatovacích aplikací nebo sociální sítě.

 • Rychlost závěrky: 1/4 sekundy až 1/8000 sekundy (automatické přepínání)
 • Citlivost snímání: ISO 100 až 1600 (automatické přepínání)
 • Korekce expozice: -2,0 EV až +2,0 EV (krok 1/3 EV)
 • Měření intenzity světla: 256segmentové měření přes objektiv (TTL), vícesegmentové měření
 • Obrazový snímač: 1/5″ CMOS s primárním barevným filtrem
 • Rozlišení: 2560 x 1920 px

Mobilní aplikace

Jíž jsem zmiňoval, že Instax Pal má vespod závit pro stativ nebo selfie tyč. Při focení selfies budete v takovém případě potřeboval ovládání spouště na dálku. To můžete pomocí mobilní aplikace INSTAX Pal. V ruce pak na zadní spoušť dosáhnete snadno, k dispozici je intervalové snímání a aplikace umí také vytvářet animace. Celkové zpracování aplikace pro Android a iOS musím pochválit, protože funguje výborně, má všechna potřebná nastavení a za cenou dobu testování jsem se nesetkal s problémem. Prvotní párování je také rychlé a doporučuji nejdříve zkontrolovat aktualizace firmwaru. Někdo může postrádat překlad aplikace do češtiny.

INSTAX Animation spojuje více obrázků do jednoho videa podobně jako knížky flipbook, které simulují iluzi pohybu. Pokud uživatel zvolí funkci INSTAX Animation, vytiskne se fotka INSTAX s QR kódem. Naskenováním QR kódu se animované video přehraje.

Režim L [Link] umožňuje uživatelům připojit INSTAX Pal přímo k tiskárně řady INSTAX Link přes Bluetooth. Snímky se pak stejně jako u dalších instantních fotoaparátů INSTAX automaticky vytisknou ihned po pořízení.

S jakou tiskárnou budu moci fotoaparát používat?

Pokud si fotky nebudete chtít jen ukládat, budete muset pořídit ještě tiskárnu Instax. Výrobce uvádí, že podporovány jsou tiskárny řady Instax Link nebo hybridní fotoaparáty Instax mini Evo a Instax mini LiPlay. Podporovány jsou tedy filmy (fotopapír) s označením: mini, Square a Wide. Já tisk testoval s tiskárnou Instax mini Link 2. Tiskárnu i fotopapíry najdete snad ve všech velkých e-shopech např. Datart.cz.

Výdrž a nabíjení

Uvnitř fotoaparátu Instax Pal se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor a výrobce neuvádí jeho kapacitu. Na tak malý fotoaparát je výdrž na jedno nabití ale výborná a stav nabití můžete sledovat v mobilní aplikaci. Samozřejmě se výdrž bude odvíjet dle vašeho používání. Za špatných světelných podmínek s bleskem bude spotřeba vyšší. To samé platí o vzdáleném ovládání spouště mobilní aplikací. Nějaký letní výlet s častým focením vydrží.

Akumulátor nabijete skrze oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Nabíjení nemělo během testování žádná omezení a funguje s nabíjecími adaptéry od různých výrobců mobilních telefonů, ale i s mnoha powerbankami. Doba nabíjení je mezi 2-3 hodinami.

Závěr – má své kouzlo

Instax Pal je malý digitální fotoaparát, který se v době psaní recenze prodával ve většině e-shopech za 2 400 Kč s DPH. Za ty peníze nemůžete očekávat nějakou úchvatnou kvalitu fotografií, ale svůj účel plní skvěle. Fotoaparát vás umí zabavit a snímky mají své kouzlo, protože výsledek uvidíte až po připojení k mobilní aplikaci. Líbí se mi jeho design, chválím za závit a možnost rychlého tisku do třech formátů fotopapíru. Může se jednat o skvělý doplněk k tiskárně Instax, kterou již možná doma máte. Že by se jednalo i o dobrý dárek?

Kvalita snímků rozhodně mohla být lepší, ale samozřejmě výrobce narážel na nízkou cenu. Za horších světelných podmínek se musíte jen smířit s digitálním šumem a úbytkem detailů.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*