Výrobce Huawei na našem trhu konečně zas prodává výborné vlajkové mobily řady Huawei Pura 70, bohaté má portfólio chytrých hodinek se systémem HarmonyOS a na trh uvedl velmi zajímavá bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds Pro 4. Jedná se o vlajkový model a výrobce u něj slibuje výrazné vylepšení kvality zvuku, aktivního potlačení hluku (ANC), dotyková gesta a gesto kývání hlavy a slušnou výdrž na jedno nabití. Vážně jsou tak dobrá? Na to jsem se podíval v této recenzi.
Pozitiva:
- Design a konstrukční zpracování
- Gumové a pěnové špunty přímo v balení
- Kompatibilita a připojení ke dvěma zařízení současně
- Výborný zvuk, dynamické ANC a transparentní režim
- Spolehlivá dotyková gesta a gesta kýváním hlavy
- Mobilní aplikace je pro Android a iOS, má český překlad
- Výdrž na jedno nabití
- Bezdrátové nabíjení
- Hledání sluchátek
- Program Huawei Loss Care na ztrátu sluchátka
- Rozumná cena
Negativa:
- 96 kHz jen pro mobily Huawei
- Huawei AI Life není v Obchodě Play, ale instalace je snadná
Obsah prodejního balení
Sluchátka se prodávají v moc pěkné černé krabičce. Dostane k nim různé velikosti gumových špuntů a špuntů s koncovkou z paměťové pěny. Za to výrobce chválím a nechybí ani nabíjecí USB-A na USB-C kabel a návody.
Design a konstrukce – elegance a výborná ergonomie
Už když se sluchátka Huawei FreeBuds Pro 4 představila v Číně, moc se mi na produktových materiálech líbila. Dostupná jsou ve třech barevných provedeních – černé, bílé a zelené. Dle mého názoru je nejhezčí mnou testovaná černá barva. Ve všech barvách mají krabičky elegantní zlatý proužek.
Krabička je plastová a tradičně se na ní nachází skleněný obdélník s logem výrobce. Zmíněný zlatý proužek naštěstí není nijak křiklavý, je decentní a s černou barvou skvěle ladí. Spodní část krabičky v sobě ukrývá malý výdech reproduktoru a USB-C konektor. Pravý bok na sobě nese fyzické tlačítko pro párování sluchátek a horní část má samozřejmě víko. Tuhost jeho pantu je dobrá a dvojice sluchátek uvnitř drží pomocí magnetů. S vyjímání sluchátek z krabičky jsem problémy neměl. Na krabičce je ještě malá barevná dioda značící stav nabití.
Samotná sluchátka vypadají taktéž moc pěkně. Najdeme na nich také decentní zlatou barvu a na nožičkách je dle výrobce „Design stříbrných strun“. Všimnout si můžete částí se senzory a mikrofony, pinů pro nabíjení a špunty lze měnit dle potřeby. Po stranách nožiček je plocha pro dotykový gesta. K těm se později ještě dostanu.
Není to jen o vzhledu. Sluchátkům musím pochválit jejich výbornou ergonomii a v mých uších sedí výborně. Chválím proto za více velikostí přiložených špuntů, aby si mohl každý zvolit tu ideální velikost pro své uši. Za sebe bych doporučil špunty s koncovkou z paměťové pěny. V mém případě lépe těsní. Sluchátka jsou samozřejmě krásně lehká a dle výrobce váží každé sluchátko pouze 5,8 gramů. Z uší nevypadávají ani při běhu a díky zvýšené odolnosti IP54 mohou být vhodná pro sport.
Používání nejen dotykových gest
Huawei FreeBuds Pro 4 svou konstrukcí navazují na předchozí model. Opět mají dotykové plochy po stranách nožiček, nikoliv hned na vnější straně. Může se vám to zdát jako divné umístění, ale ve skutečnosti je lepší. Gesta se totiž nebudou samovolně ovládat v případě delších vlasů.
Gesty můžete používat běžné funkce. Vše si můžete nastavit podle sebe. Já rád používal ovládání úrovně hlasitosti tahy prstu. Dále můžete přeskakovat skladby, pozastavit nebo znovu spustit přehrávání, přeskakovat skladby, přijímat/odmítnout nebo ukončit probíhající hovor, ovládat ANC a transparentní režim nebo spustit hlasového asistenta. Pokud by vám gesta vadila, lze je zcela vypnout.
Nezůstalo to jen u dotyku! V mobilní aplikaci můžete zapnout gesto kýváním hlavy. Slouží pro ovládání hovorů. Není to nic jedinečného a už jsem to kdysi u jednoho z výrobců viděl, ale na rozdíl od něj gesta skutečně fungují. Kývnutím můžete rychle přijmout hovor pomocí gyroskopu a nemusíte vytahovat mobil z kapsy nebo použít dotyková gesta. Tato forma gest se může hodit v situaci, kdy zrovna máte rukavice nebo špinavé ruce.
Kompatibilita a duální připojení
Huawei se ve svých propagačních materiálech uvádí, že sluchátka Huawei FreeBuds Pro 4 mají Bluetooth 5.2. Nejedná se o špatnou verzi, ale konkurence již často má Bluetooth 5.3 nebo 5.4. Novější verze mají většinou lepší kvalitu připojení, dosah a zvuk. Huawei je však poslední roky mistrem v tom, že i ze starších verzí umí vyždímat maximum. Bluetooth v tomto modelu sluchátek funguje výborně a na žádné limitace této verze Bluetooth narážet nebudete.
Sluchátka nemají žádné limitování na výrobce zařízení nebo operační systém. Funkce rychlého připojení je samozřejmě dostupná jen pro novější mobily a tablety od Huawei. Funguje tak, že po otevření víka krabičky se na zařízení zobrazí okno s možností párování. Párování však funguje se všemi moderními mobily bez ohledu na systém, potvrdit mohu ještě funkcionalitu s linuxovou distribucí EndeavourOS a Windows 11 nebo chytrými hodinkami. Rozumí si zkrátka se vším a pro párování stačí dlouze podržet tlačítko na boku nabíjecí krabičky.
Sluchátka podporují možnost připojení ke dvěma zařízením současně. Tato funkce jim funguje velmi dobře a pokud by vám vadila, můžete ji kdykoliv vypnout v mobilní aplikaci. Ono je vlastně i skvěle vyřešené přepojování mezi různými zařízeními. Sluchátka si párovaná zařízení pamatují, z jednoho stačí sluchátka odpojit a v nastavení Bluetooth se ihned přepojit na zařízení druhém. Není potřeba promazávat seznam zařízení, sluchátka resetovat nebo znovu provádět nějaké párování. To vidím moc rád, protože to není ani v tomto cenovém segmentu samozřejmé. Já se často přepínal mezi mobilem a notebookem.
Nalezení ztracených sluchátek
V době psaní recenze probíhala v oficiálním e-shopu Huawei dost zajímavá akce. Každý zákazník totiž dostal zdarma Huawei Loss Care na jeden rok a druhá bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds SE 2 jako dárek. Jedná se vlastně o dost příjemnou službu, jelikož v případě nutnosti vyhledání servisu získáte 50 % slevu na originální díly a servis vám zajistí vyzvednutí a doručení opraveného produktu. Výrobce vám na sluchátka samozřejmě poskytuje běžnou dvouletou záruku, ale v případě ztráty sluchátka můžete uplatnit právě program Loss Care. Běžná cena náhradního sluchátka činí 2 999 Kč s DPH, ale zákazníci s programem Huawei Loss Care ho mohou zakoupit za sníženou cenu 1 139 Kč s DPH. Dostanou ještě zajištění kurýrní služby zdarma.
V e-shopu výrobce je uváděna běžná cena programu Huawei Loss Care jen 300 Kč. Myslím si, že je to opravdu nízká cena a když už bych si měl kupovat sluchátka za téměř 5 tisíc Kč, klidně bych si tři stovky za tento program připlatil. Nikdy totiž nevíte, kde se vám jedno sluchátko ztratí. Program totiž zajišťuje slevu na jedno nové sluchátko po dobu jednoho roku.
V mobilní aplikaci Huawei AI Life můžete ještě narazit na praktickou funkci pro nalezení ztracených sluchátek. Pokud nemůžete najít své sluchátko a je v dosahu Bluetooth, pak do něj bude odeslán příkaz pro hlasité přehrávání zvuku. Hlasitost se postupně zesiluje a sluchátka jsou slyšet. Pokud máte mobil od Huawei, můžete vidět jejich poslední známou polohu na mapě.
Mobilní aplikace a audio kodeky
Huawei FreeBuds Pro 4 mají kompatibilitu vyřešenou výborně, ale majitelé novějších mobilů a tabletů Huawei mají výhody. To jsem mohl otestovat s vlajkovým modelem Huawei Pura 70 Pro. Nejde jen o rychlé párování, ale vlastně žádnou aplikaci stahovat nemusíte. Ihned po párování jsou funkce sluchátek dostupné v rolovací systémové liště nebo v nastavení Bluetooth.
Majitelé Huawei zařízení si mohou užít novější audio kodek L2HC 4.0, díky němuž dostanou kvalitnější zvuk. Co uživatelé s mobily od jiných výrobců? Ti nemusí smutnit, jelikož sluchátka podporují zavedené kodeky: LDAC, LC3_LL, L2HC, AAC a SBC. Kodeky AptX tradičně podporovány nejsou.
Na mobily od jiných výrobců si stačí stáhnout mobilní aplikaci Huawei AI Life. Je dostupná zdarma pro Android a iOS. Její uživatelské prostředí je přívětivé a plně přeloženo do češtiny. Můžete v něm sledovat stav nabití, regulovat potlačení hluku nebo propouštění zvuku do sluchátek, upravit funkci dotykových gest, přepínat mezi uloženými zařízeními, nastavit různé režimy zvuku (ekvalizér), najít ztracená sluchátka, nasadit duální připojení nebo gesto detekce nošení. Vlastně aplikaci nic nechybí a líbí se mi. Její nevýhoda je ta, že není dostupná v Obchodě Play a musíte si ji stáhnout od Huawei. Postup je však jednoduchý.
Kvalita zvuku a latence
V tomto cenovém segmentu od bezdrátových špuntů očekávám kvalitní zvuk. Výrobce se chlubí, že tento model výrazně vylepšil. V každém sluchátku se nachází 11 mm čtyřmagnetový měnič, asistuje mu ještě druhý výškový s planární membránou a 14 kHz vzorkovací frekvencí. Dobrému zvuku samozřejmě přispívá výborná ergonomie, kvalitní gumové špunty, akustický senzor kostí a mikrofony pro adaptivní potlačení hluku a nastavení zvuku.
Sluchátka Huawei FreeBuds Pro 4 hrají vážně výborně. Uživatelé zařízení Huawei si mohou užívat lepší zvuk se vzorkovací frekvencí 96 kHz a 24 bitů. Ona ale i kvalita zvuku s jinými zařízeními je výborná a výrobce se chlubí vzorkovací frekvencí 44,1 kHz. To znamená, že dostanete vysokou CD kvalitu zvuku. Já však na vlajkových mobilech od jiných výrobců detekoval vzorkovací frekvenci 48 kHz. Musíte však mít mobil s novými verzemi kodeku LDAC. Kdyby docházelo k digitalizaci zvuku z vinylových desek, odpovídala by jim právě vzorkovací frekvence 48 kHz.
České specifikace udávané výrobcem však obsahují i nějaké ty drobné překlepy, což se během různých překladů samozřejmě může stát. Uvnitř sluchátek je čip HiSilicon Kirin A2, díky kterému bezztrátově funguje přenos s frekvencí 48 kHz a 24 bitů. V českých produktových materiálech a překladu aplikace se nachází zmínka jen o maximální přenosové rychlosti 1,5 Mb/s, ale ve skutečnosti sluchátka zvládají až 2,3 Mb/s. To jsem prověřil různými testy. Takového toku však dosáhnete jen s použitím mobilu od Huawei.
Během mého testování jsem sluchátkům dával opravdu zabrat každý den, a to na mnoha svých zařízeních. Užít si s nimi lze každý hudební žánr a pochválit jim musím nejen důrazné basy, ale i středy a výborné výšky. U oblíbených skladeb jsem si užíval i různé detaily v pozadí a vlastně jsem neměl pocit, že by byl zvuk nějak ošizený. Basy jsou sice důrazné, přesto nezastíní všechny důležité prvky kolem. Vlastně bych řekl, že mi sluchátka skutečně v některých situacích upravovala nastavení zvuku dle mého okolí. Jednalo se však o pomalou a přirozenou úpravu, nikoliv o velké skoky v nastavení. Kdyby vám dynamické nastavování čehokoliv vadilo, lze to snadno vypnout v aplikaci.
Samozřejmě si sluchátka můžete vzít nejen na sledování filmů s vysokým datovým tokem, ale i pro hraní her. Latence je nízká a se hraním nejen na mobilu, ale i počítači jsem neměl problém.
Nebyl by to Huawei, kdyby se nechlubil vylepšením mikrofonů na sluchátkách. Jsou hned tři a algoritmus jim pomáhá automaticky tlumit okolní hluk během hovorů, což skutečně funguje, a to nejen během hovorů přes operátora, ale já běžně volal skrze Telegram. Hovory jsou zřetelné a čisté. Mikrofony ale slouží ještě pro automatické potlačení hluku během poslechu hudby nebo sledování filmů. K dispozici máte několik režimů a přepínat sílu potlačení můžete manuálně v aplikaci. ANC funguje výborně, a to i na dynamický režim. Pokud by vám ANC vadilo, můžete ho zcela vypnout nebo naopak používat transparentní režim. Funguje opačně a zvuk z okolí naopak pouští do sluchátek. Můžete tak poslouchat oblíbenou hudbu, přesto uslyšíte dění kolem.
Co nahrávání zvuku? Na to sluchátka lákají a výrobce slibuje kvalitní nahrávání s šířkou pásma 20 kHz. Pořízené audio je tedy na dobré úrovni, a to můžete použít nejen během diktování, ale i třeba pořizování videa.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Co se výdrže týče, bude záležet jen a pouze na vašem používání. Výrobce se chlubí vysokou výdrží až 33 hodin na jedno nabití. Jedná se o výdrž sluchátek společně s nabíjecí krabičkou. Když jsem různě střídal úroveň hlasitosti a měl vypnutou funkci ANC a transparentní režim, byla výdrž sluchátek někde kolem 6 hodin na jedno nabití. To je dost slušné. Když však použijete ANC, transparentní režim pro propouštění zvuku přes mikrofony do sluchátek nebo duální připojení, budou se vybíjet rychleji. V takovém případě jsem se dostal na 4–4,5 hodin na jedno nabití. Používal jsem však „žravější“ režim upřednostňující kvalitu zvuku. V nastavení si můžete vybrat režim upřednostňující kvalitu připojení, díky čemuž bude nižší datový tok, dostanete lepší latenci a menší energetickou spotřebu. Sluchátka můžete krabičkou nabít 4-5x.
Sluchátka se bez problémů nabíjela ihned po vložení do nabíjecího pouzdra. Nikdy se tedy nestalo, že bych sluchátka vyndal z krabičky a byla vybitá. Nabíjecí piny na sluchátkách jsou tedy zpracovány ukázkově. Z úplného vybití se sluchátka uvnitř krabičky nabijí do jedné hodiny a s 15minutovým nabíjení sluchátek dle výrobce získáte dvě hodiny poslechu hudby. To bych mohl potvrdit, ale samozřejmě bez funkce ANC a dalších.
Nabíjecí krabička na sobě nese malou diodu. Ta značí stav nabití a když svítí červeně, je čas na nabíjení, zelená je dobrá a v režimu párování bliká. K nabíjení slouží USB-C konektor a přímo v balení je nabíjecí USB-A na USB-C kabel. Použít ho můžete s libovolným nabíjecím adaptérem nebo powerbankami. Já během používání používal různé nabíjecí adaptéry a kabely od různých výrobců. Nabíjení bylo ve všech případech rychlé a výrobce uvádí 5 V-0,5A. Uvnitř krabičky je ještě Qi cívka pro bezdrátové nabíjení s 5 W výkonem. Použít lze libovolnou bezdrátovou nabíječku a já zkouše i reverzní bezdrátové nabíjení z Huawei Pura 70 Pro a dalších mobilů od konkurence.
Závěr – mé oblíbené špunty?
Huawei bezdrátová sluchátka vždy uměl, ale letos se s modelem Huawei FreeBuds Pro 4 překonal. Jejich zvuk jsem porovnával s o něco dražšími sluchátky od Sennheriseru a AirPods Pro 2. Zvuk mi v podání Huawei seděl více a v oblíbených skladbách jsem si více užil středy a výšky. ANC je pak také o něco lepší a na rozdíl od některých výrobců má Huawei mobilní aplikaci v češtině.
Když si to shrnu, Huawei FreeBuds Pro 4 jsou ve světě bezdrátových špuntových sluchátek výborná. Míří na náročnější uživatele, co vyžadují elegantní design, výborný zvuk, potlačení hluku, propouštění zvuku do sluchátek a slušnou výdrž na jedno nabití. Příjemně překvapený jsem byl z toho, jak se výrobci povedla konektivita s verzí Bluetooth 5.2. Rád vidím pěnové špunty přímo v prodejním balení, možnost bezdrátového nabíjení a gesta fungují ukázkově.
Co bych sluchátkům vytkl? Vlastně jen drobnosti. Někomu může vadit využívání vzorkovací frekvence 96 kHz jen s mobily a tablety značky Huawei. Používáte pro poslech hudby Spotify nebo YouTube Music? Tyto služby poskytují ve světě audia nekvalitní nahrávky a na rozdíl mezi 96 kHz a 48 kHz nenarazíte. Je škoda, že v Obchodě Play není dostupná mobilní aplikace Huawei AI Life. Její instalace je však stále velmi jednoduché a napsal jsem k tomu přehledný návod.