RECENZE: Huawei FreeBuds 5 – pecková sluchátka s originálním designem

Výrobce Huawei představil svá nová bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds 5. Ta navazují na předchozí model Huawei FreeBuds 4 a opět se tedy jedná o pecková sluchátka. Nový model však nabízí nový a originální design, lepší zvuk, výdrž na jedno nabití, ANC a snadné přepínání mezi zařízeními. V době psaní recenze bylo možné sluchátka zakoupit za 3 799 Kč s DPH. Do 27. 4. 2023 lze v oficiálním e-shopu Huawei využít i kupón s 10% slevou: A10FREEBUDS5.

 

Pozitiva:

 • Originální design a barevné varianty, vylepšená ergonomie
 • Zvýšená odolnost IPX4
 • Kvalita zvuku a ANC
 • Mobilní aplikace v češtině
 • Snadné párování
 • Možnost používat se dvěma zařízení současně a přepínat se mezi nimi
 • Dotyková gesta
 • Výborná výdrž na jedno nabití
 • Bezdrátové nabíjení
 • Rozumná cena

Negativa:

 • Instalace mobilní aplikace z webu

 

Design a konstrukce – chtějí se odlišit

Na náš trh sluchátka přišla v mnou testovaném stříbrném barevném provedení (Frost Silver), bílém (Ceramic White) a korálově oranžovém (Coral Orange). Nabíjecí krabička má nový tvar připomínající vajíčko a její rozměry činí: 66,6 x 50,1 x 27,3 mm a váží: 45 gramů. Najdeme na ní barevnou diodu signalizující stav nabití a režim párování, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a tlačítko pro vyvolání režimu párování. V otevřeném stavu pak lze sluchátka z krabičky snadno vyjmout.

Barevné varianty – Zdroj: Huawei

Dost lidí se pozastaví především asi nad designem samotných sluchátek. Tvar je neobvyklý a abych byl upřímný, tak na renderech se mi vůbec nelíbil. Při testování se mi však sluchátka dokonce zalíbila a jejich zvláštní tvar má své opodstatnění a v uchu sednou skvěle. Alespoň v mém případě mají menší tendence vypadávat a já je nosil i při dlouhé práci u notebooku. Někdo pak ocení zvýšenou odolnost s certifikací IPX4. Rozměry každého sluchátka činí: 32,4 x 17,6 x 22,8 mm a váží 5,4 gramů.

 

Zvuk, potlačení hluku a dotyková gesta

Huawei v minulosti překvapil tím, že i u peckových sluchátek nabízel kvalitní zvuk. Jakákoliv pecková sluchátka totiž hůře těsní, proto bylo překvapivé, jak to Huawei zvládl. Měl jsem možnost stará sluchátka FreeBuds 4 porovnat s novým modelem FreeBuds 5 a řekl bych, že zvuk byl na vyšší úrovni. Hlasitost je stejná a naprosto dostatečná, ale lepší bylo vyvážení středů a výšek. Se zvukem jsem byl spokojený a mile překvapený. Nastavit si můžete i profily zvukového podání. Pokud tedy nebudete se zvukem spokojeni, můžete do nastavení zasáhnout, což může někdo uvítat.

 • Měnič v každém sluchátku: 11 mm
 • Frekvenční rozsah: 16 Hz až 40 kHz
 • Připojení: Bluetooth 5.2
 • ANC se třemi mikrofony v intervalu od 100 Hz až do 2 000 Hz
 • Podpora: AAC, LDAC až 990 kbps, certifikace Hi-Res Audio Wireless

Jsem moc rád, že sluchátka umožňují připojení ke dvěma zařízením současně a dostalo se i na snadné přepínání mezi více zařízeními, a to v mobilní aplikaci. Já se během používání v případě potřeby přepínal mezi notebookem a mobily. Nebylo třeba nic nastavovat, ale pouze klepnout na název daného zařízení. Během práce na notebooku tedy můžete poslouchat hudbu či zvuk z videí a v případě potřeby ihned vyřídit příchozí hovory z mobilu ležícím na stole.

Sluchátka jsou vybavena třemi mikrofony sloužící pro kvalitní automatické potlačení okolního hluku (ANC), které znát také je, ale samozřejmě ne tak jako u náhlavním a špuntových sluchátek. ANC je možné zapnout/vypnout v aplikaci nebo dotykovými gesty. Díky lepší ergonomii bych vlastně i řekl, že sluchátka o něco lépe těsní, než tomu bylo u předchozího modelu. Mikrofony samozřejmě poslouží i pro hovory a telefonování se sluchátky je příjemnou záležitostí. Jsou zřetelné a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych byl slyšet. I u hovorů je možné používat ANC.

Sluchátka již tradičně nabízí i ovládání dotykovými gesty. Ta já v lásce moc u žádných sluchátek nemám, ale u nového modelu FreeBuds 5 se ovládají lépe než u předchozího modelu. Nastavit si je můžete dle potřeby. V přednastaveném nastavení je možné dvojím klepnutím na dotykovou plochu přijmout/ukončit hovor, dlouhým stiskem na levé tlačítko ovládat potlačení okolního hluku (ANC) a jedním klepnutím pozastavit/znovu spustit skladbu. Tahem prstu lze ovládat i hlasitost. Gesta je možné i zcela vypnout. Sluchátka mají i anglická hlasová upozornění, co máte právě aktivní např. informaci o zapnutí/vypnutí ANC.

V aplikaci si můžete vybrat, zda chcete upřednostňovat vyšší kvalitu zvuku se zpožděním synchronizace s hrami či upřednostňovat kvalitu připojení. Během mého testování jsem používal především upřednostňování připojení, protože s tím lépe funguje přepínání mezi zařízeními. Kvalita zvuku byla velice dobrá, připojení se zařízeními rychlé a spokojený jsem byl i se synchronizací zvuku s videem s vyšší přenosovou rychlostí či hraním her. Sluchátka jsou tedy vhodná nejen pro poslech hudby, ale i sledování filmů a hraní her.

 

Připojení k zařízením a mobilní aplikace

Jelikož mi rukou projde opravdu velké množství zařízení, tak mám možnost sluchátka vždy otestovat nejen s mobily. Připojení sluchátek probíhá skrze Bluetooth 5.2 a dovolím si tvrdit, že je bylo výrazně vylepšeno. Připojení mezi zařízeními je takové svižnější a problém nenastával ani u notebooků se starší verzí Bluetooth, jako tomu občas bylo u předchozího modelu. Vlastně jsem nenarazil na sebemenší problémy s mobily se systémem Android, notebooky s Windows 11 a Linuxem Ubuntu, herní konzolí Nintendo Switch Lite nebo televizorem LG. Samozřejmě problém mít sluchátka nebudou ani s jablečnými zařízeními.

Párování sluchátek je extrémně jednoduché. Po vybalení z krabičky stačí ze sluchátek odlepit ochranné nálepky, vložit zpět do krabičky, krabičku otevřít se sluchátky uvnitř, podržet tlačítko na pravém boku a sluchátka spárovat. Android v rolovací liště může mít žádost o udělení oprávnění ke spárování, které stačí jen potvrdit.

Tradičně výrobce ke sluchátkům nabízí mobilní aplikaci Huawei AI Life pro platformy Android a iOS. V případě iOS stačí navštívit Apple App Store a mobilní aplikaci stáhnout. U Androidu je nutno aplikaci stáhnout mimo Obchod Play, a to přímo z webu výrobce, kde je samotný instalační APK soubor aplikace AI Life. Nainstalovat si však můžete i celý obchod s aplikacemi Huawei AppGallery. Instalace složitá není a věnoval jsem se tomu v mém starším článku s návodem.

Prostředí mobilní aplikace AI Life je přeloženo do češtiny, není nutné se do aplikace registrovat a sluchátka po udělení potřebných oprávnění vyhledala sama po klepnutí na tlačítko +. V aplikaci se můžete mezi zařízeními snadno přepínat, upravit zvukové podání, ovládat ANC, nastavit gesta, detekci senzorů pro nasazení/vyjmutí sluchátek či ovládat režim nízkého zvukového zpoždění. Nabízí tedy vše, co budete potřebovat.

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Huawei i u těchto sluchátek nasadil vysokou výdrž na jedno nabití a udává, že sluchátka jsou schopna vydržet až 30 hodin na jedno nabití bez použití ANC. Jedná se o celkovou výdrž s nabíjecí krabičkou. Záleží samozřejmě na tom, jak sluchátka budete používat. Pokud budete používat sluchátka s více zařízeními současně, budete mít aktivní ANC a zvýšenou hlasitost, bude výdrž nižší. Během práce u notebooku bez ANC a asi střední hlasitostí vydržela hezké 4 hodiny. S ANC pak kolem 3 hodin. Výdrž je tedy výborná a výrobce se také chlubí, že nabíjením sluchátek 5 minut v krabičce vám poskytne až 2 hodiny poslechu hudby.

O nabíjení se stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C, ale i standard bezdrátového nabíjení Qi. Krabičku se sluchátky tedy může nabíjet klidně bezdrátovou nabíječkou k mobilu. Výrobce nikde neuvádí nabíjecí výkon, ale uvádí, že sluchátka se v nabíjecí krabičce nabijí do 20 minut, samotné nabíjecí pouzdro se kabelem nabije do 40 minut a bezdrátovým nabíjením pak za 240 minut.

 

Závěr – opravdu povedené pecky

Pecková sluchátka spousta lidí miluje, protože jim ta špuntová v uších vadí. Vždy je fajn mít volbu. Huawei FreeBuds 5 jsou kvalitní nejen svým zpracováním, ale i zvukem. Výrobce skvěle zvládl také ergonomii pro pohodlné nošení v uších, hovory, připojení ke dvěma zařízením současně i přepínání mezi zařízeními manuálně v aplikaci. Párování je také extrémně jednoduché a potěší funkce i čeština v aplikaci AI Life. Chválím i za výbornou výdrž na jedno nabití a dost lidí ocení bezdrátové nabíjení Qi.

Když si to shrnu, tak Huawei FreeBuds 5 mají kvalitní zvuk, originální design a vše ostatní funguje na jedničku. Cena je dle mého názoru rozumná a již teď jsou sluchátka k dispozici v oficiálním e-shopu Huawei. Kdybych chtěl sluchátkům něco vytknout, tak je to nutnost stáhnout mobilní aplikaci z webu v případě platformy Android. Nejedná se však o velkou překážku.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*