Historie se opakuje. Google koupil a zničil výrobce hodinek Fitbit?

Společnost Fitbit byla roky uznávaným výrobcem chytrých hodinek zaměřených především na sportovní aktivity. Nejednalo se tedy zrovna o konkurenci Apple Watch a dalších, ale spíše o hodinky nabízející kvalitní data o zdraví, sportovních aktivitách a stále více modelů již mělo i NFC cívku pro využívání bezkontaktních plateb skrze Fitbit Pay. V roce 2019 se celou společnost rozhodl koupit gigant Google, a to za 2,1 miliardy amerických dolarů. Má Fitbit ještě vůbec nějakou budoucnost a má smysl dnes hodinky od tohoto výrobce kupovat?

Jistě si říkáte, že zrovna Google má takřka neomezené finanční prostředky pro vývoj funkcí a produkty značky Fitbit z toho mohou jen těžit. No, to je sice pravda, ale je třeba se podívat třeba na takovou Motorolu, kterou Google před lety koupil, vzal si důležité patenty, různá data a poté Motorolu prodal čínskému Lenovu. A kde je Motorola dnes? Stále tu je, ale mobily Moto velké prodeje nemají a už je neberu jako „ta stará dobrá Motorola“. Je tedy na místě mít velké obavy a hned, co se objevila oficiální zpráva o odkoupení Fitbitu Googlem, řekl jsem si, že je to jistý konec celé značky Fitbit.

Nemyslím spíš jen moc negativně? Možné to samozřejmě je, ale už se objevují informace o tom, že služba pro bezkontaktní platby Fitbit Pay končí a nahradí ji Google Wallet (Peněženka). Spekuluje se i o tom, že hodinky Fitbit v budoucnu budou dostávat systém Google Wear, ale já osobně se domnívám, že Googlu opět chce pouze patenty a data. Už teď z hodinek a mobilní aplikace mizí třeba oblíbené výzvy a nemožné by mělo být i připojení se k různým skupinám. Fitbit tedy přichází o funkce, které každý fanoušek hodinek této značky měl rád…

Je dobré zmínit, že Fitbit prozatím oficiálně nekončí a možné se ještě hodinek s tímto logem dočkáme, ale pro fanoušky znamená odstranění výzev a dalších funkcí konec. Já osobně měl Fitbit rád, i když vůbec sportovcem nejsem. Výrobce šel totiž vlastní cestou a nesnažil se být jako Apple, Samsung, Huawei a další. Hodinky Fitbit totiž zatím mají vlastní užitečné aplikace poskytující zajímavá data, vlastní systém i službu pro platby. To vše se bohužel začíná vytrácet… Když vidím, že Google kdysi „zabil“ Motorolu a teď pomalu „zabíjí“ i Fitbit, určitě bych si od této společnosti já osobně nikdy nezakoupil žádný hardware.

Jaká bude tedy budoucnost hodinek Fitbit? To samozřejmě nevíme a myslím si, že možná neví ani sám Google. Hodinky značky Fitbit bych si v současné době určitě nezakoupil, protože bych neměl jistotu podpory softwaru v hodinkách nebo mobilní aplikace. Funkcionalita je tedy nejistá. Mluví se o tom, že Google funkce z Fitbit hodinek přesune do hodinek vlastní značky. To je také možné a už teď jsou na některých trzích hodinky Pixel Watch, ale ty ani zdaleka nenabízí kvality měření jako Fitbit, jsou hnusné, předražené a mají silně zastaralý hardware.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*