RECENZE: HONOR 50 – povedený návrat s Google službami

Čínská společnost HONOR to v posledních dvou letech měla kvůli americkým sankcím těžké, ale to se konečně změnilo. HONOR se od mateřské společnosti Huawei konečně oddělil a v současné době se tedy jedná o samostatnou společnost. HONOR tedy již nesužují sankce a může používat všechny služby Googlu, a to včetně Obchodu Play.

Do rukou se mi konečně dostal HONOR 50, což je vlastně úplně první mobil „novodobého HONORu“. Má tedy všechny služby Googlu, podporu sítí 5G i kodeku aptX HD. Mobil se snaží nalákat také na hezký 120 Hz OLED displej, slušný výkon a čtyři zadní fotoaparáty.

V době psaní této recenze se mobil na našem trhu prodával ve dvou paměťových variantách, a to se 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm za 12 990 Kč a s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm za 14 990 Kč.

 

 

Pozitiva:

  • 66W adaptér a silikonový kryt v balení
  • 120 Hz OLED displej
  • Rychlá čtečka otisků v displeji
  • Dostatek výkonu na všechny aplikace a hry
  • K dispozici je i varianta 8/256 GB
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Softwarová ochrana baterie
  • Podpora 5G
  • Wi-Fi 6
  • DualSIM

 

Negativa:

  • Zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
  • Nemá 3,5 mm jack konektor
  • Nelze použít paměťové karty
  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Nenatáčí videa ve 4K se 60 FPS

 

 

 

Co najdu v balení?

V prodejní krabičce k mobilu dostanete 66W nabíjecí adaptér, metrový USB-C nabíjecí/datový kabel a silikonový ochranný kryt. Dále nechybí ani spona pro vysunutí šuplíku s nanoSIM a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – elegance v hezkých barevách

Když se na design HONORu 50 podíváte, tak si možná řeknete, že ten design už odněkud znáte. Ano, mobil se velice podobá mobilu Huawei nova 9, i když je HONOR skutečně samostatnou společností a s Huawei by neměl mít nic společného. Je ale třeba si uvědomit, že vývoj mobilů trvá roky a HONOR nejspíš ještě „dojíždí“ již vyvinutý design. Mobil od HONORu se od toho od Huawei liší svými barevnými provedeními. Na test jsem obdržel dle mého názoru tu nejhezčí Emerald Green. K dispozici je ale i ve Frost Crystal a Midnight Black. Všechny varianty můžete vidět na screenshotu níže.

Zdroje: HONOR

Pojďme se tedy podívat na design a konstrukci, která je v kombinaci z plastového rámu a skleněných zad. Na horní části rámu najdeme jen dvě zdířky mikrofonů. Levý bok je zcela prázdný a na pravém boku se nachází dobře umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je pak ukrytý šuplík pro nanoSIM, zdířka mikrofonu, oboustranný konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Mobil nedisponuje žádnou certifikací zvýšené odolnosti. Při vyjmutí šuplíku pro nanoSIM karty si však můžete všimnout gumového těsnění. Mobil by tedy něco vydržet měl, ale rozhodně bych jej záměrně nepotápěl.

Čelní plochu okupuje 6,57palcový displej se zakřivenými hranami, díky čemuž mobil evokuje drahým dojmem. Snad ani nemusím zmiňovat, že displej má minimální rámečky, takže se to neobešlo bez průstřelu selfie kamerky uprostřed horní části displeje. Nad displejem je pak ukrytý reproduktor pro hovory.

No a dostávám se k zádům mobilu, která také mají po stranách zakřivené sklo, díky čemuž mobil skvěle padne do ruky a příjemně se ovládá. Na zádech najdeme mohutnější modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem, logo výrobce a nutné popisky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený infoek.cz (@infoek_cz)

 

 

 

Displej a zvuk – hezká podívaná, ale bez sterea

Mobil nabízí 6,57palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a 120 Hz obnovovací frekvencí. Frekvenci displeje si můžete nastavit v nastavení displeje, kde je k dispozici i automatické nastavení mezi 60 a 120 Hz dle potřeby. Výrobci musím pochválit již nalepenou ochrannou fólii na displeji a také barevné podání displeje, které je možné si manuálně přizpůsobit v nastavení. Skvělé jsou i pozorovací úhly, maximální jas displeje i automatická regulace jasu.

A co zakřivené strany? Ty vypadají dobře, ale někdo se může obávat nechtěných doteků. To naštěstí není případ tohoto mobilu a alespoň já neměl s používáním zakřiveného displeje žádný problém. Displeji vlastně nemám žádné výtky a jedná se o silnou stránku mobilu.

A co zvuk? O ten se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Vzhledem k ceně bych už očekával stereo reproduktory, na které výrobce nějak zapomněl a je to opravdu velká škoda. Reproduktor se však snaží a odvádí slušnou práci. Se 3,5 mm jack konektorem pro stará drátová sluchátka se již nepočítá.

 

 

 

Odemykání mobilu – budete spokojeni

Mobilům HONOR jsem kdysi vždy vychvaloval čtečky otisků prstů. V případě HONORu 50 tomu není jinak a opět jsem měl pocit, že je to ten starý dobrý HONOR. Výrobce sáhl po čtečce otisků prstů pod displejem, ta fungovala krásně rychle a spolehlivě. To samé mohu říci o odemykání obličejem, to fungovalo skvěle i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon HONORu 50 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G s maximálním taktem 2,4 GHz. Mobil je na našem trhu k dispozici také ve dvou paměťových variantách, a to se 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm (UFS 2.1) a 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Paměť bohužel nelze rozšířit paměťovou kartou microSDXC.

Test v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

Výrobce sáhl po dobrém procesoru a paměť RAM je i v nižší variantě dostatečná pro všechny nejnáročnější aplikace, ale i hry. Během testování jsem na problémy s výkonem nenarazil a strávil jsem opravdu dost času v nejnáročnější mobilní hře Fortnite, tu bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení.

Grafické nastavení Fortnite

O výdrž se stará akumulátor s kapacitou 4300 mAh, což je celkem průměrná kapacita. Výrobce však výborně optimalizoval systém a mobil vydrží celý pracovní den. Často se stávalo, že mobil vydržel jeden a půl dne běžného používání.

O nabíjení se pak stará oboustranný konektor USB-C a mobil podporuje až 66W rychlé nabíjení HONOR SuperCharge, díky kterému se mobil nabije z nuly do 70% za přibližně 27 minut a z nuly do 100% za přibližně 40 minut. Bezdrátové nabíjení bohužel mobil nemá.

Výrobci musím také pochválit softwarovou ochranu baterie, tu najdete v: Nastavení telefonu/Baterie/Další nastavení baterie, kde stačí zapnout funkci „Chytrá kapacita baterie“. Funkce funguje vlastně tak, že těsně před 100% nabitím se nabíjení vypne, čímž ušetříte nějaké ty nabíjecí cykly akumulátoru (baterie).

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

V aplikaci fotoaparátu najdete všechny potřebné funkce. Na horní části aplikace je ikona pro skenování QR kódů, pomoc umělé inteligence (AI), nastavení blesku, filtry a podrobné nastavení aplikace. Vpravo je pak tlačítko pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem a digitálním zoomem. No a nad spouští fotoaparátu je pak pruh se všemi důležitými režimy, kde nechybí třeba noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

HONOR 50 na svých zádech nese větší modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Hlavní snímač má rozlišení 108 Mpx a světelnost f/1.9. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Zbylé dva fotoaparáty si výrobce mohl odpustit, protože mají jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a snímání hloubky ostrosti.

Hlavní fotoaparát má fyzické rozlišení 108 Mpx, ale mobil v přednastaveném stavu fotí naprosto dostačujícím optimalizovaném 12 Mpx rozlišení. Pokud však budete chtít fotit v maximálním rozlišení, tak to aplikace fotoaparátu umožňuje. Snímky v maximálním rozlišení ale pak mají velikost kolem 20 MB.

Někdo si může říci, že 108 Mpx rozlišení je asi trochu zbytečné, ale ve skutečnosti tomu tak úplně není. Vysoké rozlišení fotoaparát využívá, když fotíte s digitálním zoomem, protože při focení se zoomem dochází k ořezu snímků. Z vysokého rozlišení se logicky lépe ořezává, proto jsou třeba snímky s 2x zoomem hezké a použitelné. Využít můžete až 10x digitální zoom.

Hlavní fotoaparát odvádí vzhledem k ceně slušnou práci. Dokonce i za špatných světelných podmínek to špatné rozhodně není, když tedy použijete noční režim v aplikaci fotoaparátu. Ten snímky hezky prosvítí a odstraní digitální šum. Za dobrých světelných podmínek není rozhodně špatný ani ultraširokoúhlý fotoaparát.

Snímky nafocené mobilem HONOR 50

 

 

 

Natáčení videí

HONOR 50 umí natáčet videa v maximálním rozlišení ve 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je škoda, že mobil již neumí natáčet se 60 FPS. K dispozici však máte i Full HD rozlišení se 30 i 60 FPS. Nabízí se i poměr stran 21:9. Pořízená videa jsou na tom dost podobně, jako snímky. Mají hezké barvy, dostatek detailů a dobrou práci odvádí i elektronická stabilizace obrazu.

Výrobce se také chlubí tím, že se jedná o mobil určený pro vlogování. V mobilní aplikaci najdete totiž režim „Více videí“, kde můžete natáčet přední i zadní kamerou současně, k dispozici je i režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti a také režimy pro různé scény.

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje se nachází 32 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.2. Fotit můžete i s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Kvalita pořízených snímků je slušná a myslím si, že asi každý bude spokojený. Někomu jen může vadit, že přední kamerkou nelze pořizovat videa ve 4K, ale „jen“ ve Full HD.

 

 

 

Operační systém – opět s Googlem

Jak již jsem zmiňoval, HONOR kvůli sankcím nemohl využívat služby od Goooglu, takže v některých starších modelech nenajdete Obchod Play a další aplikace. HONOR 50 již všechny tyto služby nabízí a pohodlně můžete stahovat aplikace z Obchodu Play, používat YouTube, Google Pay pro platby, Google Mapy a všechny ostatní aplikace.

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11, který byl upraven nadstavbou Magic 4.2.0.167. Jedná se tedy o starou dobrou nadstavbu, kterou můžete znát z jiných mobilů HONOR. Pokud tedy přecházíte ze staršího mobilu tohoto výrobce, tak v novém mobilu budete jako doma.

Androidí nadstavba se mi líbí, je svižná, celá v češtině a pohodlně se ovládá. Vybrat si také můžete, zda chcete všechny ikony aplikací na úvodních obrazovkách, anebo ve výsuvném menu aplikací. V nastavení si můžete přizpůsobit také téma, ikony v prostředí či obrazovku Always-On (Vždy na displeji).

 

 

 

Konektivita – 5Géčko nechybí

Výrobce již může používat procesory s 5G, takže mobil podporuje všechna pásma sítí 5G i LTE. Vespod mobilu se ukrývá pak slot pro dvě nanoSIM karty, takže můžete klidně používat dualSIM. Připojit se můžete také ke 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz (Wi-Fi 6) sítím. Pro bezkontaktní platby je přítomné NFC a s bezdrátovými sluchátky můžete využít Bluetooth 5.2. Pro mapy jsou přítomné systémy: GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, Beudou a QZSS. Po stránce konektivity tedy nic nechybí.

 

 

 

Závěr – mobil od Huawei nemá šanci

V závěru mohu říci, že pokud se rozhodujete mezi HONOR 50 a Huawei nova 9, tak HONOR je dle mého názoru jasná volba. Má totiž všechny služby od Googlu, díky kterým fungují i ostatní aplikace využívající Googlovské API, mapy atd. Mobil má ale také v porovnání s Huawei podporu sítí 5G a kodeku aptX HD.

Mobilu HONOR 50 musím vyzdvihnout krásný 120 Hz OLED displej se zakřivenými stranami, rychlou čtečku otisků prstu, dostatečný výkon pro ty nejnáročnější hry, slušnou výdrž na jedno nabití a dualSIM. Příjemné je také prostředí operačního systému.

Je jen velká škoda, že mobil nemá slot pro paměťové karty microSDXC a bezdrátové nabíjení. Někdo může postrádat i 3,5 mm jack konektor pro připojení starších sluchátek, ale budoucnost je přeci jen v bezdrátových sluchátkách. Mobil také už mohl natáčet videa ve 4K se 60 FPS.

2 thoughts on “RECENZE: HONOR 50 – povedený návrat s Google službami

  1. Super recenze, která mi pomohla když jsem vybíral dárek pro syna k Vánocům! Věřím, že jsem udělal správně rozhodnutí a Honor 50 ho potěší.

  2. Moc pěkný telefon. Designově i funkčně. V recenzích i dle hodnocení si ho všichni vychvalují! Zvláště prý rychlost nabíjení a video. Pořídil jsem ho synovi k Vánocům, tak doufám, že ho potěší :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top