RECENZE: SONY WF-1000XM4 – špunty s excelentním zvukem

SONY na našem trhu prodává špuntová zcela bezdrátová sluchátka SONY WF-1000XM4. Jedná se o nástupce dva roky starého předchůdce WF-1000XM3. Nový model se snaží opět nabídnout výborný zvuk, nový design a skvělou ergonomii. Nechybí mu pochopitelně ani výborné potlačení okolního hluku. V době psaní recenze se sluchátka prodávala na velkých e-shopech za 5 990 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Originální design a skvělá ergonomie
  • Excelentní zvuk
  • Výborné potlačení hluku
  • Adaptivní nastavení zvuku
  • Speak-to-chat
  • Slušná výdrž na nabití
  • Bezdrátové nabíjení Qi
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Chybí multipoint…
  • Mobilní aplikace v angličtině

 

 

 

Co najdu v balení?

V prodejní ekologické krabičce najdete nabíjecí krabičku, sluchátka a také různé velikosti špuntů. Dostalo se i na nabíjecí USB-C kabel a návody.

 

 

 

Design a konstrukce – nový design a výborná ergonomie

SONY kompletně přepracovalo design, který je dle mého názoru unikátní a sluchátka tedy působí originálně. Najdeme na nich různé mikrofony, kovové kolečko a na každém sluchátku je také dotyková plocha. Na každém sluchátku tedy můžete ovládat něco jiného, jako třeba zapnutí/vypnutí potlačení okolního hluku a pozastavení či znovu spuštění přehrávání skladby.

Ve svém okolí jsem se dost setkával s názory, že jsou sluchátka větší a tím pádem musí přeci vypadávat z uší. Naštěstí tomu tak není a SONY zvládlo ergonomii bravurně. Stačí mít jen správnou velikost špuntu, sluchátko do ucha dát a lehce na něj zatlačit. Sluchátka si tedy můžete vzít i na sport, protože z uší skutečně nevypadávají. Je také fajn, že sluchátka splňují certifikaci IPX4, takže odolají i potu.

Podívejme se ale i na nabíjecí krabičku, která má hezký tvar a velikostně je tak akorát. Na krabičce najdeme jen logo výrobce a USB-C konektor. Při otevření se pak rozsvítí větší barevná dioda, ta signalizuje stav nabití. Sluchátka se z krabičky vyndávají pohodlně, přesto v krabičce drží pevně.

 

 

 

Kvalita zvuku a potlačení okolního hluku

Co se zvuku týče, tak o ten se starají 6 mm měniče. Mohu říci, že zvuk jsem si opravdu užíval, protože je na poměry špuntových sluchátek excelentní. Sluchátka nabízí dobrou maximální hlasitost a krásně vyvážený zvuk. Sluchátkům nechybí ani kvalitní funkce aktivního potlačení okolního hluku, kterou oceníte v hromadné dopravě. Sluchátka ale vynikají i funkcí adaptivního nastavení hluku, která podle mikrofonů na sluchátkách pozná, co právě děláte. Analyzuje totiž vaše okolí a během chvilky třeba pozná, že asi sedíte v autobuse a podle toho přizpůsobí zvuk. Tuto funkci vidím moc rád, jen si musíte vypnout otravné upozornění, když se profil zvuku změní. To provedete v mobilní aplikaci dle screenshotu níže. Dostalo se i na funkci speak-to-chat, která zas funguje tak, že při promluvení pozastaví přehrávanou skladbu a propouští zvuk z vašeho okolí do sluchátek, díky čemuž můžete s někým mluvit.

Vypnutí otravného upozornění

Velkou novinkou sluchátek je také funkce „upscaling“ zvuku DSEE Extreme. Jedná se o funkci, která u komprimovaných hudebních souborů dopočítává ztracená data. Díky tomu docílí jasnějšího zvuku. SONY se také chlubí podporou Hi-Res Audia (96 KHz/24bit/990kbps) a funkcí SONY 360 Reality.

A co používání sluchátek na více zařízeních najednou? Jedná se o funkci multipoint, kterou si v posledních letech oblíbilo mnoho uživatelů. Jedná se totiž o praktickou funkci, protože můžete pohodlně pracovat na počítači a poslouchat hudbu, přesto třeba přijímat hovory z mobilu. Jsem tedy docela zklamaný, že tuto funkci sluchátka nemají… Mají však možnost používat každé sluchátko samostatně, což zas některé konkurenci chybí.

A co hovory? Ty si také užijete, protože sluchátka na sobě mají kvalitní mikrofony. Já jsem sluchátka testoval s několika mobily různých značek a všude jsem byl s hovory spokojený. Hovory jsem slyšel zřetelně a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

SONY se také chlubí vysokou výdrží na jedno nabití. Záleží ale jen na tom, jaké funkce budete mít aktivní. Výrobce ale slibuje až 8hodinovou výdrž sluchátek na jedno nabití. S nabíjecí krabičkou pak v součtu lze dosáhnout až 24 hodin s funkcí aktivního potlačení hluku. Bez této funkce pak sluchátka vydrží krásných 36 hodin. O nabíjení se pak stará oboustranný konektor USB-C. Rozhodně někoho může potěšit, že sluchátka mají bezdrátové Qi nabíjení.

 

 

 

Párování sluchátek a mobilní aplikace

SONY WF-1000XM4 komunikují skrze Bluetooth 5.2. Sluchátka fungují se všemi zařízeními včetně mobilů a tabletů, tak i Windows 11. Sluchátka podporují kodeky AAC, SBC a LDAC a dokonce mají i funkci Google Find My Device, díky které můžete sluchátka třeba prozvonit a následně najít.

Sluchátka na nabíjecí krabičce nemají žádné párovací tlačítko, což vidím vždy celkem nerad, protože rád rychle vyvolám párování manuálně jedním tlačítkem. U těchto sluchátek jsem však žádné tlačítko nepostrádal. Stačilo sluchátka jen vyjmout z krabičky a spárovat je. U iOS, iPadOS či Windows je postup jiný a můžete si jej přečíst v návodu (odkaz na návod).

Zapomenout nesmím ani na mobilní aplikaci SONY | Headphones Connect, která je dostupná jak pro Android, tak i iOS. V aplikaci si nastavíte vše potřebné, je jednoduchá a přehledná. Jen je opravdu velká škoda, že není v češtině, což může někomu vadit.

 

 

 

Závěr – jsou opravdu vynikající

V závěru mohu říci, že testování sluchátek SONY WF-100XM jsem si vážně užíval a po zvukové stránce se dokonce jedná o nejlepší špuntová sluchátka, která jsem doposud měl možnost otestovat. Zvukem hravě rozdrtí sluchátka od Applu, Sennheiser CX 400BT a řadu dalších. Pochvaloval jsem si také adaptivní zvuk a aktivní potlačení hluku. Třešničkou na dortu je pak i slušná výdrž na jedno nabití.

Sluchátka ale pro každého nejsou, protože nepodporují multipoint. Pokud tedy hledáte sluchátka, která připojíte se dvěma zařízeními současně, tak na tato sluchátka bohužel musíte zapomenout. Je také škoda, že výrobce nepočeštil mobilní aplikaci.

Pokud jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky a jste ochotni do sluchátek „vrazit“ 5 990 Kč s DPH, což je dle mého názoru rozumná cena, tak hurá do koupě! 😊

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*