Recenze dvojčat Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G

V loňském roce na náš trh výrobce Oppo uvedl výrobce dvojici mobilů Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G. Na první pohled vypadají stejně, ale rozdíly na rozdíly narazíme v jejich útrobách. Oba chtějí zaujmout pěkným OLED displejem, zakřivením vpředu i vzadu, kvalitními fotoaparáty s OIS, slušným výkonem a rychlým drátovým nabíjením. Na oba mobily jsem se podíval v této recenzi. Jak na tom tedy jsou?

Pozitiva:

  • Rychlý nabíjecí adaptér v balení
  • Design a nízká váha mobilu
  • Pěkný OLED displej s Always-On bez omezení
  • Slušná haptika
  • Spolehlivé odemykání otiskem nebo obličejem
  • Oppo Reno10 Pro zvládne nejnáročnější hry
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • 80 W a 67 W rychlé nabíjení
  • Fotoaparáty – portrétní snímky, optický zoom, OIS
  • ColorOS 14 na Androidu 14
  • DualSIM, infraport a Wi-Fi 6
  • Akční cena se sluchátky

Negativa:

  • Nemá stereo reproduktory
  • 4K se 60 FPS
  • Chybí IP68
  • Neumí eSIM

Cena a dostupnost mobilů

Oba mobily se na našem trhu oficiálně prodávají třeba v e-shopu CZC.cz. V době psaní recenze se Oppo Reno10 Pro 5G prodával za akční cenu 12 590 Kč s DPH (původně 15 309 Kč). Dostupnější model Oppo Reno10 5G se pak prodával za akční cenu 9 990 Kč s DPH (původně 11 589 Kč). Zákazník k nim dostával i bezdrátová sluchátka Oppo Enco Buds2 Moonlight.

Oba modely Oppo Reno10 v e-shopu CZC.cz v době psaní recenze

Obsah prodejního balení

K oběma mobilům dostanete nabíjecí adaptér podporující maximální možné rychlé nabíjení 80 W a 67 W a USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel. Za to výrobce moc chválím a dále se v krabičce nachází spona pro vysunutí nanoSIM šuplíku a různé návody. Je celkem škoda, že v balení není průhledný silikonový kryt.

Design a konstrukce – dvojčata s minimem rozdílů

Oba mobily se na našem trhu prodávají ve stříbrně šedém barevném provedení, ale v případě Reno10 5G můžete sáhnout i po ledově modré verzi. Mobily jsou svým vzhledem takřka totožné, ale šedá barva je u dostupnějšího modelu trochu tmavší. Změnu lze pozorovat i u loga na zádech mobilů. Oba mobily mají oblé tvary, díky čemuž skvěle padnou do ruky. Ergonomii mobilů jsem si vlastně pochvaloval a s nějakým silikonovým krytem by to bylo ještě o něco lepší. Nízká je na dnešní poměry i váha mobilů. Ani jeden z modelů nemá žádnou certifikaci zvýšené odolnosti.

  • Oppo Reno10 Pro 5G: 162,3 x 74,2 x 7,89 mm, 185 gramů
  • Oppo Reno10 5G: 162,43 x 74,19 x 7,99, 185 gramů

Displej mobilů má úhlopříčku 6,7palce. Rámečky jsou minimální a mobil působí moderním dojmem, čemuž dost dodává zakřivení po levé a pravé straně. Na ochranném skle displeje je již z továrny nalepená ochranná fólie. V případě potřeby ji klidně můžete odlepit. Uprostřed horní části displeje je průstřel se selfie kamerkou a nad displejem najdeme pouze reproduktor pro hovory.

Rám mobilů je plastový a na jeho horní části najdeme zdířky mikrofonů a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok je zcela prázdný a pravý bok mobilu má ideálně umístěna hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, USB-C, zdířka mikrofonu a hlasitý reproduktor.

Záda se výrobci povedla a šedá verze mobilu se mi vážně dost líbí. Zadní kryt je skleněný a matný, takže na něm nejsou vidět otisky prstů či jiné nečistoty. Strany jsou také zakřivené a z těla mobilu vystupuje hliníkový modul třech fotoaparátů a LED blesku.

Propojení mobilu s Windows

U Oppo je běžné, že jeho mobily umí propojení s počítačem se systémem Windows. K tomu má výrobce vlastní aplikaci, kterou si můžete nainstalovat. Díky ní uvidíte nová oznámení a zrcadlit můžete obraz z mobilu do okna v počítači. Výrobce ale přímo do nastavení připojení přidal funkci od Microsoftu. Ta funguje s těmito mobily výborně a testoval jsem ji na notebooku s Windows 11. Uvidíte všechna oznámení, můžete na oznámení odepisovat, přijímat hovory, spouštět aplikace a vidět je v okně na počítači, přesouvat fotky z galérie, psát SMS zprávy z počítače atd.

Displej – pěkný OLED se zakřivením a Always-On

Mobily ocení milovníci zakřivených displejů a v místě zakřivení jsem nepozoroval žádné problémy s barvami nebo nechtěnými doteky. Výrobce udává, že použil ochranná skla displejů AGC DT-Star2 a již z výroby na něj nalepil fólii. Jedná se o OLED panel s úhlopříčkou 6,7palce, Full HD+ rozlišením (2 412 x 1 080 px) a 394 PPI.

OLED panel se výrobci povedl a nabízí pěkné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a spokojený jsem byl i s automatickou regulací jasu a maximálním svitem 800 nitů. Je ale pravdou, že některá konkurence dosahuje již vyšších hodnot jasu. V případě HDR10+ obsahu je displej schopen dosáhnout jasu 950 nitů. Tuto funkci si můžete zapnout v nastavení displeje, kde je možné si přizpůsobit barevné podání, otáčení displeje a velikost prvků i písma v prostředí.

A obnovovací frekvence? Ta je také rychlá a u obou modelů má OLED panel 120 Hz frekvenci. Regulovat si ji umí systém sám dle svých potřeb, ale já používal především maximální 120 Hz frekvenci. Bez toho dnes již nedokážu být, protože prostředí je díky tomu nádherně svižné. V nastavení si můžete nastavit obnovovací frekvenci pro každou aplikaci zvlášť.

Nemá Always-On nějaká omezení? Když má mobil OLED, nabízí se používání funkce Always-On (Vždy na displeji). Jedná se o obrazovku, kdy máte čas, datum a všechna oznámení i na „zhaslém“ displeji po celý den. Bohužel v této cenové kategorii se dnes často setkávám s omezováním této obrazovky. Někteří výrobci neumí zobrazit oznámení ze všech aplikací a někteří zas limitují zobrazení obrazovky jen po dobu deseti vteřin. To je velice omezující a jsem hrozně rád, že Oppo nabízí plnohodnotnou funkci Always-On. Najdete ji v: Nastavení telefonu, Tapety a styl, Vždy na displeji. Umí zobrazit informace z aplikace Spotify, funguje po celý den a zobrazí veškerá nová oznámení. Vybrat si můžete i animace

Zvuk a haptika – chybí stereo, ale haptika je slušná

Oba mobily Oppo Reno10 mají jen jeden hlasitý reproduktor, a to vespod mobilu. S jeho umístěním nemám žádný problém, ale druhý hlasitý reproduktor mobil mít již mohl. Hlasitost reproduktoru je dobrá a to samé platí o jeho kvalitě. Z reproduktoru se neposadíte na zadek, ale snaží se i o basy a poslouží dobře. Reproduktor nad displejem slouží tedy pouze pro hovory. Používal jsem ho poměrně často především pro hovory přes aplikaci Telegram. Každý hovor byl zřetelný a dostatečně hlasitý. Druhá strana si také nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

3,5 mm jack konektor pro sluchátka budete hledat marně, ale to je v dnešní době naprosto běžné. Audiofilové si beztak pořídí nějaký kvalitní DAC převodník s tímto konektorem. Ty fungují s těmito mobily výborně a umožní využití celé zvukovky mobilu aplikací Tidal. Pro bezdrátový poslech hudby výborně slouží Bluetooth 5.2 s podporovanými kodeky: AAC, SBC, Qualcomm aptX a aptX-HD, SONY LDAC a LHDC. V případě nižšího modelu Oppo Reno10 5G je přítomné Bluetooth 5.3 s totožnými kodeky. S poslechem hudby přes Bluetooth jsem byl spokojený s použitím různých sluchátek.

V nastavení telefonu se nachází tradičně položka „Zvuky a vibrace“. Tam si můžete nastavit režim nerušit, vyzvánění, různé zvuky některých funkcí systému a je zde i položka „Oreality Audio“. Jsou zde režimy, které se snaží přizpůsobit zvuk dle vašeho použití. Běžný „Režim Smart“ se snaží zvuk optimalizovat dle vašeho používání automaticky, ale můžete si manuálně vybrat režim jiný. V nastavení zvuku je i zapnutí nebo vypnutí haptiky. Škoda, že ji nelze více přizpůsobit, ale na druhou stranu funguje na danou cenovou kategorii výborně. Jedná se o vibrování při brouzdání systémem např. při použití gesta zpět.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Oba mobily mají stejnou optickou čtečku otisků prstů pod displejem. Její umístění je dle mého názoru ideální a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Odemykání je spolehlivé a rychlé i přes nalepenou ochrannou fólii. Upravit si můžete i animaci během odemykání.

V nastavení si můžete zapnout také funkci pro odemykání obličejem. Uložit si můžete tvář jedné osoby a odemykání probíhá skrze selfie kamerku v displeji. Odemykání je také velice rychlé a jsou situace, kdy ji určitě oceníte. Čtečkou otisků, ale i obličejem můžete zamykat aplikace a používat funkci sejfu. Pokud tedy necháte mobil položený na stole, přítelkyně už nebude mít šanci si přečíst konverzace v zamčené aplikaci. 😀

Výkon mobilu – sáhl bych po Oppo Reno10 Pro 5G

U obou mobilů najdeme rozdíly v jejich vnitřnostech. To se týká především výkonu. Oppo Reno10 Pro 5G se na našem trhu prodává ve verzi s 12 GB RAM LPDDR4X, 256 GB interním úložištěm UFS 2.2 a osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 778G. Mobil podporuje funkci rozšíření až o dalších 12 GB, a to v případě potřeby skrze interní úložiště. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu, Informace o telefonu, RAM.

Oppo Reno10 5G se na našem trhu prodává v konfiguraci s 8 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Výrobce však u něj sáhl po osmjádrovém procesoru MediaTek Dimensity 7050. I tento model má naprosto dostatečnou porci pamětí RAM, ale kdyby to někomu nestačilo, mobil si paměti umí rozšířit skrze interní úložiště až o dalších 8 GB.

Je výkon dostatečný? Nejedná se o nejvýkonnější mobily na trhu, ale drtivá většina uživatelů bude s výkonem spokojena. Je dostatečný pro všechny současné mobilní aplikace a drtivou většinu her. Především model Oppo Reno10 Pro 5G je lepší na hraní her a zahrát si můžete Rainbow Six: Mobile, Call of Duty: Warzone Mobile, Fortnite, Devil May Cry a další. Dostupnější model Oppo Reno10 5G má sice výkonu také dost, ale kvůli hrám a rychlejšímu zpracovávání fotek po vyfocení bych sáhl po vyšším modelu.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

Nejdříve se podívejme na vyšší model Oppo Reno10 Pro 5G, které v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 4 600 mAh. Kapacita to není nadprůměrná, ale výrobce výborně zvládl optimalizaci systému. Mobil celý den náročného pracovního vytížení vydrží a procenta mizí pomalu. Pokud ale hrajete náročné hry s maximálním jasem, procenta budou mizet rychleji. Méně náročný uživatel pak vydržet může dva dny na jedno nabití. Mobil podporuje 80 W rychlé nabíjení a tak výkonný nabíjecí adaptér se nachází v prodejním balení. Z nuly do 100 % se nabije za přibližně 35 minut.

Oppo Reno10 5G má vyšší kapacitu akumulátoru 5 000 mAh, ale výdrž na jedno nabití je tak nějak stejná. Platí tedy to samé, jako v případě vyššího modelu. Mobil podporuje 67 W drátové nabíjení a tak silný adaptér je také v prodejním balení. Z úplného vybití do 100 % se akumulátor během testování nabil za přibližně 46 minut.

V nastavení telefonu se pod položkou „Baterie“ nachází úsporné režimy, ale vidět můžete i odhad kondice baterie. Přítomna je i funkce pro zastavení nabíjení při dosažení 80 %, díky čemuž budete šetřit akumulátor. K dispozici je i chytré nabíjení pro zpomalení rychlosti, když nebudete mobil potřebovat používat. Osobně tyto funkce vypínám, protože se nehodlám omezovat.

Oběma mobilům výdrž na jedno nabití a přítomnost rychlých nabíjecích adaptérů v balení chválím. Nepotěším ale fanoušky bezdrátového nabíjení, protože ani jeden z mobilů ho nepodporuje, ale to je u mobilů za tyto peníze běžné.

 

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

Aplikace pro focení a pořizování videa má příjemné prostředí a má dostatečně velké ovládací prvky. Vpravo nahoře se ukrývá menu s rychlým nastavením poměru stran či rozlišení, časovač, Hi-Res pro focení v maximálním 50 nebo 64 Mpx rozlišení, nastavení HDR, snímání po dávkách a podrobné nastavení. Nastavit si můžete vodoznak, mřížku, vodováhu, režim zvuku při natáčení a další běžné funkce.

Níže v aplikaci se nachází tlačítka pro 0,6x (ultraširokoúhlý fotoaparát), 1x (hlavní fotoaparát), 2x (optický zoom) a 5x (digitální zoom). Na tlačítka můžete poklepat nebo po nich přejet prstem a sáhnout až po 20x digitálním zoomu. Vedle je tlačítko s filtry a druhé slouží pro retuš. U portrétního režimu mají filtry vlastnost upravovat rozostření. Aplikace umí také všechny podstatné režimy. Sáhnout můžete po nočním nebo portrétním režimu, ale také je k dispozici PRO režim pro manuální nastavení veškerých parametrů, panorama, skenování dokumentů, zpomalené záběry nebo pořizování videa z přední a zadní kamery současně. Chybí podpora pořizování surových RAW snímků, ale ty drtivá většina lidí nepoužívá.

Jak umí fotit zadní fotoaparáty?

Mobily Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G mají dost podobné specifikace zadních fotoaparátů. Liší se jen hlavním fotoaparátem a potěší, že oba modely mají optickou stabilizaci obrazu (OIS). Model Reno10 Pro 5G má hlavní fotoaparát s 50 Mpx rozlišením, světelností f/1,8 a zorným polem 84,4°. Nižší model Reno10 5G má hlavní fotoaparát s 64 Mpx rozlišením, světelností f/1,7 a zorným polem 81°. Zbylé dva fotoaparáty jsou stejné. Jedná se o teleobjektiv podporující 2x optický zoom, má 32 Mpx rozlišení, světelnost f/2,0 a zorné pole 49°. Poslední je samozřejmě ultraširokoúhlý fotoaparát s průměrným 8 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a zorným polem 112°.

Když si to shrnu, oba mobily fotit opravdu umí, ale výrobce mohl nasadit vyšší rozlišení ultraširokoúhlého fotoaparátu. Především u modelu Oppo Reno10 Pro 5G výrobce nasadil výborný post-processing, který fotky po jejich pořízení zpracuje. Hned po pořízení byla fotka často neostrá, u portrétního režimu bylo pozadí ošklivé, ale za pár vteřin byla kvalita výrazně vyšší. To platí právě i u nočních snímků. U 5x digitálního zoomu s nočním režimem zas lépe vyhlazuje šum post-processing levnějšího modelu Oppo Reno10 5G. Kdybych si ale měl vybrat, raději bych sáhl po vyšším modelu.

Jak umí mobil pořizovat video?

Mobily umí pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Pokud budete chtít 60 FPS, budete muset sáhnout po FullHD rozlišení. Hlavní fotoaparáty mají optickou stabilizaci obrazu (OIS) a stabilizace funguje na danou cenovou kategorii slušně. V režimu video je nahoře i ikona pro ještě stabilnější videa. Funkce využívá optickou, ale i elektronickou stabilizaci současně. Maximální rozlišení s tímto nastavení je FullHD se 60 FPS.

Videa pořízena hlavním fotoaparátem jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Barevné podání je hezké a přirozené, problém fotoaparátům nedělá protisvětlo a spokojený jsem i s pořízeným audiem. Ultraširokoúhlým fotoaparátem je možné také natáčet video, ale musíte nejdříve nastavit FullHD rozlišení se 30 FPS.

A co focení selfíček?

Oba mobily mají přední kameru s 32 Mpx rozlišení, světelností f/2,4 a zorným polem 90°. Fotit můžete v běžném režimu fotografie s úpravami obličeje a filtry. Přepnout se ale lze i na portrétní režim, kdy za vámi bude rozostřené pozadí. Pak jsou k dispozici filtry ovlivňující rozostření za vámi a upravit lze i sílu rozostření. S kvalitou fotek bude spokojený určitě každý a video je možné pořizovat ve FullHD se 30 FPS.

Operační systém – příjemné prostředí ColorOS

Během mého testování jsem na obou mobilech obdržel velkou aktualizaci na nové uživatelské prostředí ColorOS 14 s Androidem 14. Model Oppo Reno10 Pro 5G má aktuální bezpečnostní záplaty, zatímco nižší model má záplaty o trochu starší. V obou mobilech nechybí kompletní překlad do češtiny, podpora důležitých Google služeb a výrobci musím pochválit výbornou optimalizaci systému. Po celou dobu byl nádherně svižný.

Oba mobily mají štědrou porci pamětí RAM a pohodlně se můžete přepínat mezi náročnými aplikacemi a nechat je spuštěné na pozadí. Neměl jsem problém s přijímáním zpráv (oznámení) z aplikací či během VPN služby. V takovém případě doporučuji u daných aplikací vypnout úsporu baterie, čemuž jsem se věnoval v tomto návodu.

Prostředí ColorOS 14 se výrobci vážně povedlo, a to nejen optimalizací. Z úvodních obrazovek můžete odstranit widgety od Googlu, odstranit obrazovku Google News úplně vlevo, nastavit mřížku ikon až na 5×6 a přesouvat ikony do složek. Líbí se mi, že mohu používat velké složky, které vypadají jako widgety, ale lze z nich rychle spouštět aplikace bez nutnosti složky otevírat.

Je jen na vás, jak budete systém ovládat a k dispozici je prastarý způsob třemi tlačítky vespod displeje a moderní gesta. V položce „Další nastavení“ můžete vypnout i otravného Google Asistenta v zamykacím tlačítku, můžete používat gesta pro vytváření screenshotů třemi prsty, malováním vyvolávat funkce na vypnutém displeji, využívat gesta máváním ruky před selfie kamerou a další.

Jak je na tom konektivita?

Oba mobily mají malý šuplík se dvěma sloty pro fyzické nanoSIM karty (DualSIM). Funkce eSIM podporována není. NanoSIM sloty podporují všechna česká 5G a LTE pásma. Mobilní internet je možné sdílet skrze Wi-Fi hotspot až do 10 zařízení současně a nechybí podpora novějších sítí Wi-Fi 6. Dobře funguje i infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Nachází se na horní části mobilu a výrobce k němu předinstaloval hezkou aplikaci. Infraport ale nemá žádná omezení a v případě potřeby si můžeten stáhnout jakoukoliv jinou aplikaci.

Během testování jsem přesouval velké soubory na USB flash disk, díky funkci OTG a pro bezdrátový přenos nejen hudby slouží Bluetooth 5.2. Nižší model Reno10 5G má Bluetooth 5.3. Používat můžete bezkontaktním platby skrze NFC a bezdrátově lze sdílet dění na displeji. Ani pro navigaci nechybí žádné důležité systémy, a to GPS/A-GPS, Galileo, Beidou, QZSS a Glonass.

Závěr – dělají dobrý dojem, ale dokonalé nejsou

Oba mobily se na našem trhu oficiálně prodávají třeba v e-shopu CZC.cz. V době psaní recenze se Oppo Reno10 Pro 5G prodával za akční cenu 12 590 Kč s DPH (původně 15 309 Kč). Dostupnější model Oppo Reno10 5G se pak prodával za akční cenu 9 990 Kč s DPH (původně 11 589 Kč). Zákazník k nim dostával i bezdrátová sluchátka Oppo Enco Buds2 Moonlight.

Mobily jsem testoval opravdu intenzivně a především z vyššího modelu Oppo Reno10 Pro 5G mám dobrý pocit. Příjemně překvapený jsem z ergonomie obou mobilů a mobil mi sedí nejen svým zaoblením hran, ale i designem. Chválím pěkný 120 Hz OLED displej s plnohodnotnou funkcí Always-On, za slušnou haptikou odezvu při ovládání systému a hlavní fotoaparát s OIS a teleobjektiv pro 2x optický zoom. Výborná je výdrž na jedno nabití a bleskové uživatelské prostředí ColorOS 14 postavené na Androidu 14. Spokojený jsem byl s i rychlým drátovým nabíjením.

Mobily dokonalé rozhodně nejsou a narazit můžete i na nedostatky. Z mého pohledu je velká škoda, že mobily nemají stereo reproduktory. Někomu může chybět i pořizování videa ve 4K se 60 FPS, zvýšená odolnost IP68 a funkce eSIM. Konkurence zas ale většinou nemá právě plnohodnotnou obrazovku Always-On a tak výborně optimalizovaný systém.

Pokud jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky výše, mohu mobily doporučit. Pokud vám ale nedělá problém si trochu připlatit, rozhodně bych šel do vyššího modelu. Má totiž více výkonu nejen na hry, ale i rychlejší a efektivnější post-processing pro zpracování fotek. Má i o něco rychlejší drátové nabíjení.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*