RECENZE: Buxton BBS 9900 BLACKFIELD – zláká zvukem i cenou

Výrobce BUXTON do svého portfolia nedávno zařadil nový reproduktor Buxton BBS 9900 BLACKFIELD. Jedná se už o větší bezdrátový reproduktor, který však podporuje i drátový poslech. Za lákavou cenu 2 599 Kč (akční cena 2 199 Kč) např. v Planeo.cz se snaží nabídnout slušný výkon, výdrž na jedno nabití a možností použití reproduktoru jako powerbanky. Díky praktickému poutku si jej můžete vzít kamkoliv.

Co najdu v prodejním balení?

K reproduktoru dostanete vše, co k jeho používání budete potřebovat. Nechybí tedy 3,5 mm jack audio kabel, USB-A na USB-C nabíjecí kabel, popruh přes rameno a uživatelské příručky.

Zdroj fotky: Buxton

Design a konstrukce – stříkající voda mu nevadí

V portfoliu výrobce najdeme malé reproduktory, které můžete vložit i do malé cestovní tašky. Buxton BBS 9900 BLACKFIELD však slibuje o poznání lepší výkon a výdrž, takže rozměry musí být větší. Jeho celkové rozměry dle výrobce činí: 310 × 142 × 137 mm a váží: 2,2 kg. Je spíše takové střední velikosti a ve větším batohu ho přenášet můžete. Já si však pochvaloval praktické poutko, které je již v balení a díky němu můžete reproduktor pohodlně přenášet přes rameno. Takové řešení bych rád viděl u více podobných reproduktorů.

Myslím si, že design reproduktoru se výrobci vážně povedl. Jeho povrch je z kvalitní tkaniny a výrobce uvádí, že konstrukce splňuje certifikaci IPX7. Vydržet by tedy měl vystavení prachu i stříkající vodě. Na horní části můžete již zmíněné poutko uchytit či odepnout dle potřeby, ale nachází se zde i všechna potřebná ovládací tlačítka. Jsou pogumovaná, dostatečně velká a mají na sobě i důležité popisky. K funkcionalitě tlačítek se dostanu ještě později. Nechybí ani diody znázorňující stav nabití. Po stranách najdeme zkratku výrobce „BXTN“ a kolem nechybí ani barevné podsvícení. Na reproduktoru dále najdeme větší gumovou záslepku ukrývající USB-C, USB-A a AUX (3,5 mm jack) konektory. Chválím pak i za větší podstavce, díky kterým reproduktor na stole drží jistě a neklouže.

Funkcionalita tlačítek a co LED podsvícení?

Pogumovaná tlačítka se ovládají pohodlně a jistě. Mezi nimi je tlačítko pro spuštění funkce TWS, díky které můžete připojit zcela bezdrátově druhý stejný reproduktor a mít tak ještě lepší zvuk. Tato funcke má zde i svou indikační diodu. Tlačítko dále slouží pro přepnutí EQ režimů. Další tlačítko s ikonou Bluetooth a telefonu slouží samozřejmě pro vyvolání režimu párování a přijmutí/ukončení hovoru. Najdeme také tlačítko pro přehrávání/pozastavení skladby a dvojitým rychlým stiskem můžete měnit barvu LED podsvícení. +/- tlačítka slouží samozřejmě pro regulaci hlasitosti, ale jejich dlouhým stiskem je možné přeskakovat skladby. Poslední tlačítko neslouží jen pro zapnutí/vypnutí reproduktoru, ale umí i změnu audio výstupu.

Popis funkcionality tlačítek reproduktoru se nachází také v návodu v prodejním balení. K dispozici je i digitální verze v PDF, a to v tomto odkaze.

Hlasitost, kvalita zvuku, hovory a podpora zařízení

Reproduktor Buxton BBS 9900 BLACKFIELD je již sice větší, ale ve světě audia se stanovená cena stále řadí mezi ty nižší. Zvuk však umí mile překvapit, protože maximální úroveň hlasitosti je opravdu vysoká. Na maximální úrovni není ani zvuk „sléván“ a reproduktor rozhodně uslyšíte i při posezení s kamarády na zahradě. Co se kvality týče, tak výrobce vzhledem k ceně nasadil kvalitní měniče. Poradí si asi s každým hudebním žánrem a spokojeni budete s metalem, klasickým rockem, ale i taneční hudbou. Na svou cenu hraje zkrátka velmi slušně.

Již jsem zmiňoval, že reproduktor podporuje také funkci TWS (True Wireless Stereo). Slouží pro bezdrátové připojení druhého reproduktoru, díky čemuž získáte slušné stereo. Je dobré zmínit, že tuto funkci je možné používat jen s podporovanými reproduktory. V tomto případě se jedná o druhý reproduktor Buxton BBS 9900 BLACKFIELD.

  • Maximální výkon: 80 W
  • Měniče: 2 x basový (4 Ω) + 2 x výškový (6 Ω)
  • Zářiče: 2 x pasivní zářič
  • Frekvenční rozsah: 60 Hz – 20 000 Hz
  • Citlivost: 97 dB +/- 3 dB (při 1 kHz)
  • Impedance: 4 Ω +/- 10 %
  • RMS výkon: 50 W (2 x 20 W + 2 x 5 W RMS)

Na reproduktoru nechybí ani integrovaný mikrofon, díky kterému můžete provádět hovory. I tuto funkci jsem zkoušel s mobilem a tabletem se systémem Android a hovory jsou zřetelné a dostatečně hlasité. Přijímání nebo odmítnutí hovoru je možné provádět tlačítkem přímo na reproduktoru.

Reproduktor je možné používat zcela bezdrátově, ale i drátově. Výrobce do něj nasadil čip s Bluetooth 5.0 podporující rozšířený audio kodek SBC. V ideálních podmínkách je dosah 15 metrů. Párování reproduktoru se zařízeními je jednoduché a na žádný problém jsem nenarazil u mobilů a tabletů s Androidem, ale ani u počítače se systémy Windows 11 a Linux. Dobře funguje i poslech hudby skrze AUX konektor (3,5 mm jack konektor) a přímo v balení se k tomu nachází kabel. Klasické větší USB-A pak můžete používat pro poslech hudby z USB flash disku. Z disku můžete přehrávat známé audio formáty: FLAC, MP3, WMA, WAV a APE.

Výdrž na jedno nabití, nabíjení a funkce powerbanky

Do takového těla mohl výrobce vložit již větší akumulátor a přítomen je akumulátor o kapacitě 8 800 mAh. Výdrž se bude odvíjet podle úrovně hlasitosti vašeho poslechu. Při takové střední hlasitosti mi reproduktor vydržel 7–8 hodin na jedno nabití. Při maximální hlasitosti umí vydržet až 4 hodiny. Pokud se reproduktor na party s kamarády vybije, můžete do něj připojit třeba USB-C nabíječku k vašemu mobilu a dále bezdrátově poslouchat. Během testování jsem běžných nabíječek i slušnějších powerbanek vyzkoušel více a reproduktor si rozuměl se všemi. Reproduktor podporuje maximální výkon nabíjení 5 V/2 A a pomocí něj se nabije z úplného vybití do 6 hodin.

Jak je to s tou funkcí powerbanky? Ta umí mít dost praktická a stačí do většího USB-A konektoru jen připojit kabel a nabít si třeba mobil. Problém nenastal ani při nabíjení chytrých hodinek, ale reproduktor si můžete vzít i na výlety a do USB-A připojit i nějakou LED svítilnu. Opět je udáván nabíjecí výkon 5 V/2 A a výrobce za tuto funkci chválím.

Závěr – Buxtone, takových reproduktorů chceme více!

Buxton BBS 9900 BLACKFIELD se v době psaní této recenze prodával v e-shopu Planeo.cz za akční cena 2 199 Kč s DPH. Běžná cena je stanovena na 2 599 Kč s DPH. Ve světě audia se jedná o nižší cenu a myslím si, že v poměru cena/výkon si reproduktor vede výborně. Nejedná se o žádný prťavý reproduktor do tisícovky, ale již o větší reproduktor, který je vhodný i na venkovní posezení s kamarády. Myslím si, že pro tyto účely poslouží skvěle a pokud budete chtít více, můžete si zakoupit reproduktory dva a dostat tak slušné bezdrátové stereo. Za aktuální cenu by vás to vyšlo na 4 398 Kč s DPH.

Jsem rád, že jsem měl možnost reproduktor testovat dlouhodobě. Po celou dobu testování si vedl vážně skvěle. Výrobce si u zvolených měničů dal opravdu záležet a takový výkon jsem v této cenové kategorii neočekával. Reproduktor si skvěle rozumí se všemi zařízeními, chválím za možnost ho nabíjet a zároveň hudbu poslouchat bezdrátově, za kvalitní poutko přes rameno a dost lidí může ocenit i AUX pro drátový poslech. To samé platí i o přehrávání skladeb z USB flash disku a asi nikdo by pak neočekával funkci powerbanky. Dobrá je i výdrž na jedno nabití a reproduktor mohl mít jen o fous rychlejší nabíjení. To by se však negativně projevilo na ceně.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*