RECENZE: AQ Labrador 39 FORTE – reprosoustava pro náročné

Pokud se zajímáte o kvalitní audio, jistě znáte českého výrobce AQ (Acoustique Quality). Ve svém portfoliu má reprosoustavy z různých cenových segmentů. Vloni jsem recenzoval vydařené dostupné reproduktory AQ M25, které jsem chválil. V této recenzi jsem se podíval na úplně jiný level, a tím jsou nové reproduktory AQ Labrador 39 FORTE. V době psaní recenze je bylo možné přímo u výrobce na stránkách AQ.cz zakoupit za 26 490 Kč s DPH a dopravou zdarma.

Co najdu v prodejním balení?

V prodejním balení dostanete i potřebné příslušenství. Chybět nebude běžný AQ dálkový ovladač + 2x AA (tužkové) baterie. Samozřejmě nechybí ani napájecí zdroj (19 V/4,5 A), klasický propojovací reproduktorový kabel a další audio kabel 3,5 mm jack na 2x RCA.

Design a zpracování – česká kvalita

Reprosoustavu AQ Labrador 39 FORTE si můžete zakoupit ve třech barevných provedeních, a to v: ořech, dub a jasan. Všechna barevná provedení jsou jistě krásná, ale ořech by byl mou jasnou volbou. Celkové rozměry reproduktorů činí: 180 mm (přední stěna), 115 mm (zadní stěna) x 380 mm x 260 mm (270 mm včetně krycí mřížky) a váží 7,1 kg a 7,2 kg.

Při výrobě reproduktorů sáhl výrobce po tuhých 19 mm MDF deskách. Vnitřní zatlumení pak zajišťuje molitanový panel a akustické rouno. Celkové konstrukční zpracování hodnotím příkladně a hrozně se mi líbí matný povrch, na kterým nejsou vidět otisky prstů či jiné nečistoty. Čelní část s měniči je pak chráněna běžnou síťkou. Líbí se mi, že síťku je možné v případě potřeby sundat. Na reproduktorech drží magneticky. Pravý reproduktor má zde také malou diodu signalizující aktivitu reproduktorů. Hned vedle je pak ovládání hlasitosti. Samozřejmě nesmím zapomenout ani zmínit hezké laserem vypálené logo výrobce.

Levý reproduktor na svých zádech pak nabízí jen propojení reproduktorů běžným audio kabelem. Pravý reproduktor pak na svých zádech nese všechny potřebné konektory pro poslech, ale i napájení. Žádný konektor se nijak neviklá, a i jejich zpracování zvládl výrobce výborně. Rád vidím i nápis „Made in Czech Republic“.

Konektorová výbava a bezdrátový poslech

AQ Labrador 39 FORTE jsou reproduktory pro náročnější posluchače. Ti si hudbu z gramofonu, televizoru, notebooku či jiného zařízení chtějí vychutnat především drátově. K tomu slouží běžné RCA konektory, používat můžete i optický S/PIDF a USB-B. Chybět vám tedy nebude nic a zapojení reproduktorů je jednoduché. Jen u televizorů musíte počítat s tím, že někteří výrobci připojení reproduktorů od jiných výrobců blokují firmwarem. Bohužel je to případ třeba televizorů LG se systémem WebOS.

Výrobce počítal i s tím, že budete chtít poslouchat hudbu bezdrátově. To u AQ miluji, protože vždy vybere ideální čip, který bez omezení funguje snad s každým zařízením. V případě těchto reproduktorů je využíváno Bluetooth 5.0 s podporou všech potřebných kodeků – Qualcomm aptX, aptX-LL, AAC a SBC. Během testování jsem Bluetooth testoval dost, protože ne každému výrobci funguje ideálně. S Bluetooth čipem jsem byl velice spokojený a reproduktory fungují bez problémů s jakýmkoliv mobilem, tabletem, notebookem, zařízeními Xiaomi TV Stick s Android TV i chytrými hodinkami Huawei. Kdyby to tak měl každý výrobce audia, svět by byl hned krásnější.

K reproduktorům je dodáván AQ dálkový ovladač, kterým můžete všechny funkce používat. Ovladač je z pevného plastu, stisk všech tlačítek je jistý a mám ho dlouhodobě v oblibě. Výrobce ho totiž dodává k více modelům reprosoustav. Příjemná je jeho ergonomie, díky které padne do ruky každému. Mezi drátovými režimy a Bluetooth se můžete pohodlně přepínat řádkem čísel.

Tak a co ten zvuk?

AQ Labrador 39 FORTE jsou již vyšší level a míří na náročnější uživatele. Výrobce se chlubí vestavěným zesilovačem třídy D s výkonem 2x 35 W RMS. I když se číslo může jevit podezřele nízko, opak je pravdou. Výkon 35 W stačí na pořádné rozhýbání prémiových reproduktorů Scan-Speak a Vifa, které s výhybkou a zesilovačem pojí vnitřní kabeláž z vodičů AudioQuest. Vzhledem k tomu, že AQ Labrador 39 Forte vychází z AQ Labrador 39 se šumovým výkonem 60 W a špičkovým dokonce 120 W, tak asi již tušíte, že po maximálním zesílení vestavěného zesilovače s výkonem 2x 35 W vám sice budou doma skákat skleničky, ale reprosoustavu nepoškodíte. A to bude výhodou především pro ty, kteří si domů občas pozvou nenechavé ovíněné kamarády, nebo pro rodiče malých dětí, které si moc rády hrají s nejrůznějšími knoflíky a snadno tak zapříčiní spálení výškového reproduktoru reprosoustavy. To u AQ Labrador 39 Forte prakticky nehrozí.

  • Výkon: 2x 35 W RMS (zesilovač třídy D)
  • Frekvenční rozsah v pásmu: 45 Hz až 30 kHz v pásmu 6 dB
  • Výhybka: 12 dB / oct.

Z reproduktorů jsem opravdu nadšený, a to se netýká jen zmíněného pěkného designu a výborného Bluetooth čipy, ale i zvukovým podáním. Hlasitost reproduktorů je vysoká, ale zvuk je především nádherně čistý a vyvážený. Basy jsou dostatečně důrazné, přesto si vychutnáte i výšky a středy. Zvuk s videem je synchronizován také skvěle a užijete si nejen poslech hudby z gramofonu a notebooku, ale i sledování filmů.

Závěr – nejde je nemilovat

O reproduktorech AQ Labrador jsem slyšel už opravdu dlouho samou chválu. Musím uznat, že nikdo nelhal a alespoň model AQ Labrador 39 FORTE si zamilujete. Mají krásný design, ale především nádherně čistý a vyvážený zvuk. Používat je můžete s gramofonem, ale z šuplíku můžete vytáhnout i USB-A na USB-B kabel pro připojení k notebooku a jiným zařízením. Takový kabel si můžete i kdekoliv v elektru pořídit a kvalitnější pak prodává i přímo výrobce AQ v e-shopu AQ.cz.

Někdo tvrdí, že jsou reproduktory drahé, ale je třeba si uvědomit, že se jedná skutečně o kvalitní reprosoustavu. Bude vám sloužit mnoho let a případný servis máte přímo u nás v České republice. Osobně beru kvalitní audio i trochu jinak, než je tomu při nákupu mobilního telefonu či jiné obyčejné spotřebky. Musíte si uvědomit, že kvalitní reprosoustava vám bude dělat radost klidně několik let, zatímco již zmíněný mobil dva nebo tři roky. Cena je dle v poměru cena/výkon přiměřená a pokud hledáte kvalitnější reprosoustavu do 30 tisíc Kč, nebudete s koupí AQ Labrador 39 FORTE litovat. Na žádné nedostatky jsem během testování nenarazil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*