Čínský výrobce mobilů Realme na náš trh vkročil v roce 2019. Od té doby se čekalo, až ukáže opravdu vlajkový model i na našem trhu. Toho jsme se konečně dočkali a přivítat můžeme model Realme GT 5G. Ten se snaží zaujmout nekompromisním výkonem s procesorem Snapdragon 888, 120 Hz OLED displejem a bleskovým nabíjením. Výrobce jej na svých sociálních sítích také propaguje jako zabijáka vlajkových lodí. V době psaní recenze se mobil ve verzi 8/128 GB prodával za 12 990 Kč. Za verzi 12/256 si pak výrobce řekl 14 490 Kč.
Co najdu v balení?
Prodejní balení mám u Realme rád, protože výrobce do něj přidává rychlé nabíjecí adaptéry i ochranné kryty. To není výjimka tohoto modelu a v balení najdete silikonový kryt, 65W nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový USB-C kabel. Dále je k dispozici spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Realme GT 5G zakoupit
Design a konstrukce – hezké barvy
Realme GT 5G je dostupný ve více variantách, a to ve skleněné a také luxusnější kožené. Kožená varianta je ve žlutém provedení a je celkem škoda, že není i v elegantnější černé. Hezká je však i mnou testovaná skleněná varianta, která je dostupná v modré a stříbrné. Design a konstrukce se výrobci povedla. Je jen škoda, že konstrukce nenabízí žádnou certifikaci zvýšené odolnosti, ale někde šetřit výrobce musel, aby mohl nabídnout takovou cenu.
Mobil do ruky padne skvěle, díky zadnímu zakřivenému sklu. Celkové rozměry mobilu činí 158.5 x 73.3 x 8.4 mm. Kožená varianta je o něco tlustší, a to 9.1 mm. Váha je také snesitelná a v porovnání s některými konkurenčními mobily je Realme GT 5G lehké. Váha se zastavila na 186 gramech.
Čelní plochu okupuje 6,43palcový OLED displej s minimalizací rámečků. V tom je malý průstřel selfie kamerky, který mi v žádné aplikaci nijak nepřekážel. Nad displejem je tradičně reproduktor určený jak pro hovory, tak i multimédia. Rozhodně potěší, že na displeji je nalepená také ochranná fólie již z továrny.
Rám mobilu je z pevného plastu a v mnou testovaném barevném provedení je stříbrný a výborně imituje hliník. Na světle se také hezky leskne, což přidává na elegantním dojmu. Na jeho horní části najdete jen zdířku mikrofonu. Na levém boku se nachází ukrytý slot pro dvě nanoSIM karty a také tlačítka pro regulaci hlasitosti. Pravý bok pak nabízí jen žlutě zvýrazněné zamykací tlačítko. Je celkem škoda, že výrobce na pravý bok neumístil také tlačítka pro regulaci hlasitosti, ale je to jen o zvyku a u mobilů Realme je umístění na levém boku běžné. Na spodní části se pak nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.
Mnou testovaná varianta má na zádech po stranách zakřivené sklo, které na světle odráží opravdu zajímavé a hezké odlesky. Design také můžete chránit přiloženým silikonovým krytem v balení. Na zádech najdete modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a dále nechybí logo výrobce. Celkově mám z designu velice dobrý dojem a mobil se mi vážně líbí.
Displej a zvuk – 120 Hz a stereo nechybí
Realme GT 5G nabízí 6,43palcový Super AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a 409 ppi. Rozhodně potěší 120 Hz obnovovací frekvence, díky které je prostředí, hry a vše nádherně rychlé. V nastavení si také můžete vybrat, zda se mají frekvence automaticky měnit dle potřeby a tím tak ušetříte procenta nabití. Zvolit si také můžete, že chcete mít neustále zapnutou obnovovací frekvenci se 120 Hz. Displeji pochopitelně nechybí automatická regulace jasu, ta funguje velice dobře a pochválit pak musím i viditelnost na přímém světle. Tu však trochu kazí nalepená ochranná fólie z výroby, ale tu v případě potřeby můžete klidně odlepit.
S displejem jsem byl tedy spokojený a pochválit mu musím hezké barevné podání, které si v nastavení můžete manuálně upravit. Příkladné jsou pak i pozorovací úhly. V nastavení najdete také režim pro zostření videí, vylepšení barev ve videu a nechybí ani funkce Always-On, která se u Realme jmenuje „Vždy na displeji“. Ta umožňuje zobrazení času, data a všechny příchozí notifikace i na zamčeném displeji. Celou obrazovku si také můžete podrobněji přizpůsobit v nastavení telefonu.
Příjemně překvapen jsem byl také tím, že mobil nabízí stereo reproduktory. Jeden najdete nad displejem a druhý na spodní části mobilu. Reproduktory jsou dostatečně hlasité a na velice dobré úrovni je i jejich přednes. Výrobce se také chlubí Hi-Res audiem. Nechybí pak ani 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. FM rádio však bohužel v menu aplikací nenajdete.
Odemykání mobilu – jde příkladem
Alespoň doposud u každého mobilu Realme, co jsem kdy recenzoval, jsem vždy chválil čtečku otisků prstů. Jelikož má Realme GT 5G OLED displej, tak výrobce mohl sáhnout po moderní čtečce otisků prstů v displeji. Ta je nádherně rychlá a zdá se mi i rychlejší než u některé konkurence za výrazně vyšší cenu. Pochválit ji musím i spolehlivost a nemám ji vlastně co vytknout.
V nastavení otisků prstů si také můžete nastavit, že hned po odemknutí daným prstem se rychle spustí zvolená aplikace. Je to zajímavá funkce, která se občas může hodit. Ve stejném nastavení se nachází také možnost zamykání aplikací, aby se třeba Messenger bez přiložení prstu neodemkl. K dispozici je i trezor pro uzamykání souborů či dětský prostor, aby dítko nemohlo s mobilem nic udělat.
Když budete mít špinavé ruce, můžete využít také odemykání obličejem. To funguje skrze selfie kamerku a odemykání je opět krásně rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek. Po stránce odemykání mobilu jde Realme rozhodně příkladem.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení – uspokojí ty nejnáročnější
Realme GT 5G je vlajkovou lodí, takže po stránce výkonu nechcete vidět žádné kompromisy. Ty u tohoto modelu rozhodně neuvidíte a mobil má výkonu na rozdávání. Jeho srdcem je totiž výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm) s maximálním taktem 2,84 GHz. Dále jsou k dispozici 8 nebo 12 GB RAM. Interní úložiště (UFS 3.1) je pak k dispozici také ve dvou variantách, a to 128 a 256 GB. Je velká škoda, že jej nelze rozšířit paměťovou kartou.
Výkon uspokojí i ty nejnáročnější, protože je dostatečný pro všechny náročné aplikace, multitasking i ty nejnáročnější mobilní hry. Fortnite, PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile a další hry bylo možné hrát na nejvyšší možné grafické nastavení. V rolovací liště Androidu najdete také tlačítko pro zapnutí režimu GT, což je režim pro maximální navýšení výkonu. Mobil se při hraní či nabíjení nadměrně nezahříval a dobře je vyřešeno tedy i chlazení.
Uvnitř mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4 500 mAh. Výdrž hodnotím dost nerad, protože u každého uživatele se může lišit. V případě tohoto modelu záleží také hodně na tom, jakou obnovovací frekvenci displeje budete mít nastavenou. Když jsem měl většinou nastavenou 60 Hz frekvenci, tak jsem vydržel i jeden a půl dne na jedno nabití. Při šetření dva dny nejsou výjimkou. Pak jsem si však nastavil neustále 120 Hz frekvenci a bez hraní her jsem vydržel jeden den na jedno nabití.
Po stránce nabíjení je na tom Realme GT 5G jedním slovem výborně. Rychlé nabíjení vždy vidím rád, proto jsem se u tohoto modelu radoval. Z úplného vybití do 100% se mobil originální nabíječkou nabil za přibližně 33-35 minut, což je opravdu krásné číslo. K nabíjení pak pochopitelně slouží oboustranný konektor USB-C.
Aplikace pro focení – funguje i Google Camera
V aplikaci fotoaparátu nechybí všechny potřebné funkce. Dostalo se i na tlačítko „AI“ pro použití nastavení barev umělou inteligencí, ale tuto funkci doporučuji ponechat vypnutou. Přesaturuje totiž barvy. K dispozici je i HDR (funguje i automaticky), různé filtry a nastavení blesku. Z horní části displeje můžete vysunout hned další nastavení, kde je k dispozici nastavení poměru stran a také časovač.
Níže v aplikaci je pak tlačítko Google Lens, tlačítko pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhkým fotoaparátem, a také 2x – 5x digitální zoom. Pochopitelně nechybí ani režim s různými režimy, kde nechybí noční i portrétní režim, focení v maximálním 64 Mpx rozlišení, Pro režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, skener textu i Ultra makro pro focení 2 Mpx fotoaparátem.
Snímky nafocené mobilem Realme GT 5G
Pokud budete chtít experimentovat, tak můžete vyzkoušet také fotoaplikaci Google Camera. Ta nabízí třeba Atro režim, kdy můžete efektivně fotit v noci. Funguje to tak, že aplikaci danou scénu zaznamenává déle, díky čemuž získá více světla. Hodí se tedy na focení se stativem.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Mobil Realme GT 5G nabízí hlavní fotoaparát SONY se 64 Mpx rozlišením a světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý a nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností f/2.3. Poslední fotoaparát je spíše do počtu, protože nabízí 2 Mpx rozlišení a slouží pro focení makro snímků. Výrobce si jej tedy mohl odpustit, protože makro lze krásně fotit hlavním fotoaparátem.
Oba fotoaparáty předvádí opravdu slušné výkony. Fotit můžete v maximálním 64 Mpx rozlišení, ale takové snímky zabírají opravdu dost, a to 18-21 MB. Mobil tedy defaultně pořizuje snímky v optimalizovaném 16 Mpx rozlišení. Snímkům nechybí velké množství detailů, skvěle si poradí s protisvětlem, spokojený jsem byl s dynamickým rozsahem a hlavní fotoaparát umí pořídit pěkné makro, a i v šeru jsou snímky na velice dobré úrovni. Za špatného světla se vytrácí především detaily, a to je ta pravá příležitost na přepnutí do nočního režimu, který kvalitu znatelně posune.
Fotoaparáty mohu vzhledem k ceně jen pochválit a byl jsem s nimi spokojený. Výtku bych měl jen ke zbytečnému 2 Mpx makro fotoaparátu. Když už si výrobce odpustil fotoaparát ke snímání hloubky ostrosti, mohl zapomenout i na tento fotoaparát.
Focení selfies
V malém průstřelu displeje se nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.5. Fotit svá „selfíčka“ můžete s režimem zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti či s mým oblíbeným portrétním režimem, kdy je pozadí za vámi rozmazané. Kvalita snímků je na velice dobré úrovni a myslím si, že asi každý bude s kvalitou spokojený. Vyzkoušet můžete i portrétní režim v již zmíněné aplikace Google Camera.
Natáčení videí – krásně stabilní
V aplikaci fotoaparátu si na horní části aplikace můžete vysunout další možnosti, kde se ukrývá nastavení rozlišení, snímkování ve videích a podrobné nastavení aplikace. Mobil umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Výrobce se nikde nechlubí optickou stabilizací obrazu (OIS), takže se předpokládá, že nabízí elektronickou stabilizaci. Ta odvádí sakra dobrou práci, protože videa jsou nádherně stabilní a zapnout si můžete i režim ultra stabilizace. Videím nechybí ani dostatek detailů a hezké barevné podání.
Operační systém – krásně rychlý a spolehlivý
Realme GT 5G v době mého testování nabízel operační systém Android 11, který je tradičně upravený nadstavbou Realme UI 2.0. Prostředí je vážně příjemné, celé v češtině a nabízí také všechny služby Googlu, a to včetně Obchodu Play. Po dobu mého testování byl systém krásně svižný a skvěle optimalizovaný. Problém jsem neměl ani s příchozími notifikacemi či agresivním ukončováním aplikací na pozadí.
Realme UI 2.0 nabízí také řadu přizpůsobení. V Nastavení telefonu/Přizpůsobení si můžete změnit motiv prostředí, tapetu a upravit i obrazovku Always-On (Vždy na displeji). K dispozici je i změna stylu ikonek v prostředí, jejich rozvržení či animace při snímání otisků prstů. Je také fajn, že si můžete pohrát s barvami prvků v prostředí, lze měnit písmo a hezký je i světelný efekt po krajích displeje, když obdržíte novou notifikaci (upozornění z aplikace).
Konektivita – 5G a Wi-Fi 6
Jelikož je model Realme GT 5G zaměřen na rychlost, tak mu nesmí chybět kvalitní konektivita. Nechybí mu tedy podpora 5G i 4G/LTE pásem a používat můžete i funkci dualSIM. Připojit se můžete také ke standardním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím a pochválit pak výrobce musím i za podporu 60 GHz Wi-Fi sítí (Wi-Fi 6).
Velice spokojený jsem byl i s Bluetooth 5.2, to jsem denně využíval s bezdrátovými sluchátky či sdílení fotek mezi mobilem a notebookem. Bluetooth podporuje také kodek aptX pro bezztrátový poslech s některými sluchátky. Pochopitelně mobilem i lze bezkontaktně platit díky NFC cívce.
Pro mapy a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS BeiDou a evropské Galileo. Během testování jsem zkoušel hned několik navigačních aplikací a poloha byla vždy nalezena takřka okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.
Závěr – pořádně zavaří konkurenci
Realme na svých sociálních sítích tvrdí, že Realme GT 5G je zabijákem vlajkových lodí. To mohu jen potvrdit, protože za bezkonkurenční cenu 12 990 Kč/14 490 Kč nabízí opravdu výkonný vlajkový procesor Snapdragon 888, 8 GB RAM i 120 Hz obnovovací frekvenci displeje, což mají často mobily za mnohem větší cenu. Může se tedy jednat o ideální mobil pro nejnáročnější mobilní hráče, kteří nechtějí moc utrácet.
Mobilu musím vypíchnout nejen parádní výkon, ale rychlost mobilu celkově. Díky 120 Hz displeji a výborně optimalizovanému operačnímu systému je vše nádherně svižné. Rychlost nabíjení je pak jen příjemnou třešničkou na dortu. Rozhodně musím pochválit design, přiložený kryt v balení, nalepenou ochrannou fólii na displeji z výroby a stereo reproduktory. Za zmínku stojí také 64 Mpx hlavní fotoaparát a krásně stabilní pořízená videa.
Aby mohl výrobce nabídnout takový výkon za takovou cenu, tak pochopitelně musel někde šetřit. Mobil tedy nenabízí zvýšenou odolnost vůči vniknutí vody do konstrukce a nemá bezdrátové nabíjení. Je také škoda, že nelze rozšířit interní úložiště paměťovou kartou. Výrobce si také mohl odpustit zcela zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát.
Pozitiva:
- Silikonový ochranný kryt v balení
- Hezký design a kvalitní konstrukce
- Stereo reproduktory
- Rychlá čtečka otisků v displeji
- 3,5 mm jack pro připojení sluchátek
- Nekompromisní výkon
- Slušná výdrž na jedno nabití
- Bleskové 65W nabíjení
- Slušné dva fotoaparáty
- Krásně stabilní pořízená videa
- Odladěný systém Android 11
- Příjemná cena
Negativa:
- Paměť nelze rozšířit paměťovou kartou
- Chybí zvýšená odolnost
- 2 Mpx zbytečný fotoaparát
- Nemá bezdrátové nabíjení