Realme 7 Pro – Pořádně zatopí konkurenci! (RECENZE)

Realme nedávno představilo dva nové mobily sedmičkové řady, které jsou již dostupné na našem trhu. Oba mobily se snaží drtit konkurenci hezkými displeji, rychlým nabíjením a výkonem pro ty nejnáročnější hry. V této recenzi jsem se podíval na vybavenější model Realme 7 Pro. Ten se snaží zaujmout 65W rychlým nabíjením, líbivým designem a pochopitelně vysokým výkonem díky procesoru Snapdragon 720G. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu lehce pod 8 000 Kč.

 

 

 

Obsah balení – pochvala za kryt

Ve žluté krabičce k mobilu dostanete 65W nabíjecí adaptér, který je pochopitelně kvůli výkonu o něco rozměrnější. Dále je k dispozici metrový nabíjecí/datový kabel USB-C a tradičně se dostalo i na průhledné silikonový kryt. Dále najdete také sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – skvělá ergonomie

Realme 7 Pro je na našem trhu k dispozici ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném modrém (Mirror Blue) a stříbrném (Mirror Silver). I když má mobil větší displej, tak nabízí příjemné rozměry 160.9 x 74.3 x 8.7 mm. Díky oblým tvarům také krásně padne do ruky a problémy jsem neměl ani se psaním jednou rukou, i když s tím menší ruce mít problémy mohou. Příjemná je také 182 gramová váha.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo Corning Gorilla Glass, které chrání velký 6,4palcový displej s minimalizací rámečků. Minimalizace rámečků kolem displeje se opravdu povedla a mobil díky tomu vypadá moderně. Neobešlo se to však bez průstřelu selfie kamerky, který je však malý. Nad displejem se pak nachází mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z plastu a na jeho horní části najdete jen zdířku mikrofonu. Na levém boku se pak tradičně u Realme nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti, která bych sice raději viděl na pravém boku, ale na druhou stranu jsem si na ně během dvou dnů zvykl. V levém boku pak najdete také ukrytý dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Na pravém boku se nachází hliníkové zamykací tlačítko. Spodní část mobilu pak poskytuje 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Dostávám se tedy k zádům mobilu, která se mi v mnou testovaném modrém provedení vážně moc líbí. Zajímavý je především proužek na levé části krytu. Chválím také za to, že jsou záda matná, takže na nich nejsou tolik vidět otisky prstů. Na zádech pak pochopitelně najdete modul se čtyřmi fotoaparátu a přisvětlovacím LED bleskem. Ten vystupuje z těla mobilu, ale ne nijak nadměrně. Celá záda i boky mobilu pak můžete i chránit ochranným krytem přiloženým v balení.

 

 

 

AMOLED displej a zvuk

Realme 7 Pro nabízí 6,4palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a 409 PPI. Chrání jej Corning Gorilla Glass, a také již nalepená ochranná fólie. Displej nabízí opravdu moc hezké barevné podání, které si můžete manuálně upravit. Díky opravdu vysokému jasu je také příkladná viditelnost na přímém světle a pozorovací úhly.

S vyšší 90 Hz obnovovací frekvenci, jako u levnějšího Realme 7 však nepočítejte. Je to celkem škoda, ale na druhou stranu toto je AMOLED, zatímco u levnějšího modelu to je levnější IPS displej. Vybavenější model tedy nabízí o poznání lepší barvy a funkci always-on, která zobrazí čas, datum a veškeré příchozí notifikace i na zhaslém displeji.

Velice mile překvapen jsem byl také po stránce zvuku, protože mobil nabízí stereo reproduktory. Pro multimédia, hry atd. využívá jak spodní reproduktor, tak i reproduktor pro hovory nad displejem. Společně reproduktory odvádí dobrý výkon. Reproduktory se snaží také o náznak basů a na velice dobré úrovni je i hlasitost. Reproduktory hodnotím jako lehce nadprůměrné.

 

 

 

Odemykání mobilu – tak se mi to líbí

Jelikož Realme 7 Pro má AMOLED displej, tak výrobce pod něj mohl zabudovat čtečku otisků prstů. To stále v této cenové kategorii není obvyklé. Většina výrobců má se čtečkami v displeji problémy, takže jsem se obával jak na tom bude Realme. Byl jsem však velice mile překvapen, protože odemykání čtečkou bylo v mém případě velice rychlé a spolehlivé. Problém dělají jen vlhké prsty, ale to je problém i u čteček v displeji u mobilů za mnohem větší cenu.

Odemykat mobil můžete také obličejem, což funguje také velice rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek. Stačí jen stisknout odemykací tlačítko a během okamžiku máte mobil odemknutý.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

U mobilů Realme se mi líbí, že za dostupné ceny nabízí vysoký výkon, který uspokojí i náročnější hráče. Jsem moc rád, že v případě Realme 7 Pro výrobce sáhl po procesoru od Qualcommu, a to konkrétně po Snapdragon 720G, který byl vyroben 8 nm technologií a nabízí maximální takt 2,3 GHz. Asistuje mu grafický čip Adreno 618 a k dispozici je také štědrá porce 8 GB RAM. Interní úložiště (UFS 2.1) nabízí 128 GB paměti a lze jej rozšířit paměťovou kartou microSD. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu lze použít.

Výkonu má tedy vzhledem k ceně mobil dost. Stačí na svižný běh operačního systému, všechny dostupné náročné aplikace, ale i hry. Během testování jsem hrál beta verzi PUBG Mobile, Call of Duty Mobile a také nejnáročnější mobilní hru Fortnite. Všechny hry bylo možné hrát na vyšší grafické nastavení bez problémů.

Grafické nastavení hry PUBG Mobile
Grafické nastavení Fortnitu

Pod zadním krytem se pak nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 500 mAh. Kapacita není nijak nadprůměrná, ale Realme umí systém výborně optimalizovat, takže jsem během mého používání bez problémů vydržel jeden a půl dne na jedno nabití. Dva dny bez hraní her pak rozhodně nejsou nereálné.

Co se nabíjení týče, tak tady Realme 7 Pro kraluje evropskému trhu. Nabízí totiž 65W rychlé nabíjení SuperDART, které konkurence ani u vlajkových modelů nemá. Z úplného vybití do 100% se tedy akumulátor nabije za přibližně 34 minut, což je opravdu dechberoucí.

 

 

 

Aplikace pro focení

Realme má hezkou aplikaci fotoaparátu. Ta na své horní části nabízí nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky) a k dispozici je také tlačítko AI, které slouží pro focení se zářivějšími (nepřirozenými) barvami. Dále pak najdete jen filtry a podrobné nastavení aplikace. Níže najdete tlačítko pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem, a také 2x-5x digitální zoom. Vpravo do něj je pak malá ikonka zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti. Pochopitelně pak nechybí ani pruh režimů, kde je noční i portrétní režim a focení v maximálním 64 Mpx rozlišení. V kolonce „Další“ pak najdete další funkce.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Realme 7 Pro na svých zádech nese čtyři fotoaparáty s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát je SONY IMX682 s rozlišením 64 Mpx a světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se zábvěrem 119°, rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.3. Poslední dva fotoaparáty jsou 2 Mpx a slouží pro rozostření a makro. Jsou tedy spíše do počtu.

Z hlavního fotoaparátu jsem byl mile překvapen, protože nabízí opravdu hezké barevné podání a spoustu detailů. Proto je i celkem použitelný digitální zoom, který ořezává snímky z hlavního fotoaparátu. Není tedy bezztrátový, což bych v této cenové kategorii ani neočekával. Ultraširokoúhlý snímač také není vůbec špatný, ale odpovídá ceně a na stranách můžete vidět patrnou deformaci či digitální šum. Snímky za horších světelných podmínek na tom také nejsou na danou cenovou kategorii vůbec špatné a dost jim pomůže noční režim.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí natáčet v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení aplikace fotoaparátu si však můžete vybrat také Full HD se 30 nebo 60 FPS. Kvalita videí je na tom dost podobně, jako u fotek z hlavního fotoaparátu. Videa nepostrádají detaily ani hezké věrohodné barvy. Optickou stabilizaci však nečekejte a přítomná je tedy elektronická stabilizace. Ta na danou cenovou kategorii odvádí velice dobrou práci a videa jsou hezky stabilní.

 

 

 

Focení selfíček

V průstřelu displeje najdete malou selfie kamerku se záběrem 85°, která nabízí 32 MPx rozlišení se světelností f/2.5. Myslím si, že „Selfíčka“ nemá moc smysl podrobně rozepisovat. Fotky snad každému postačí a rozhodně bych se je nestyděl vystavit na sociální sítě. Dobře funguje i portrétní režim, kdy za sebou máte rozostřené pozadí.

 

 

 

Operační systém – Android v podání Realme

Realme 7 Pro v době psaní recenze měl operační systém Android 10, který byl upraven masivnější nadstavbou Realme UI v1.0. Nadstavba tedy nemá s čistým Androidem moc společného, což se někomu může líbit. Má totiž své vychytávky, vypadá hezky a příjemně se ovládá. Během mého testování byl systém také nádherně svižný a spolehlivý.

Systém nabízí třeba boční výsuvný panel, který můžete znát třeba z mobilů značky Samsung. Tuto funkci mám moc rád, protože si do panelu mohu uložit ikony aplikací, které chci mít při ruce kdekoliv v prostředí. Chválím také za možnost si nastavit rozlišení ikonek na 5×6 a také upravit jejich vzhled.

Využít můžete také herního asistenta, kde můžete během jakékoliv hry vysunout lištu ze strany displeje. Najdete v ní třeba blokování oznámení, aby vás nikdo při hraní nevyrušil, vytváření snímku či vide ze hry a další užitečné funkce.

Se systémem jsem byl tedy spokojený a nadstavba se mi líbí. Výrobce si jen mohl odpustit předinstalované aplikace Facebooku.

 

 

 

Konektivita – pochvala za sloty

Realme si tradičně odnáší velkou pochvalu za šuplík v levém boku mobilu, protože ten nabízí tři oddělené sloty pro nanoSIM a microSD. Využívat tedy můžete dualSIM i s paměťovou kartou současně. Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma a k internetu se můžete připojit také k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac). Výborně mi také fungovalo Bluetooth 5.1 se bezdrátovými sluchátky i reproduktorem. Pokud mobilem rádi platit, tak vás jistě potěší také přítomnost NFC. Pro mapy a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, Beudou, GLONASS a NavIC.

 

 

 

Závěr – opravdu povedený počin

Realme 7 Pro se v době psaní recenze prodával za cenu lehce pod 8 000 Kč. Neměl jsem tedy velká očekávání, ale byl jsem velice mile překvapen. Realme jako jediný výrobce nasadil konečně pořádné rychlé nabíjení i do střední třídy. Mobilu nechybí ani výkon pro ty nejnáročnější mobilní hry, slušný hlavní fotoaparát, hezký AMOLED displej se čtečkou otisků a potěšit může také přiložený silikonový kryt v balení. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za opravdu svižný operační systém i možnost využívat dualSIM a microSD současně. Nesmím zapomenout ani na hlasité stereo reproduktory, které při hraní her a sledování videa jistě oceníte.

Když si to tak shrnu, tak mobil jsem po celou dobu testování chválil a dle mého názoru oprávněně. Jedná se o opravdu výborný mobil, který v dané cenové kategorii pořádně zatopí konkurenci. Vytknout mu mohu jen předinstalované aplikace Facebooku.

 

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design a skvělá ergonomie
  • Ochranná fólie na displeji
  • Silikonový kryt v balení
  • 65W rychlé nabíjení
  • AMOLED displej
  • Spolehlivá čtečka v displeji a rychlé odemykání obličejem
  • Výkon pro nejnáročnější hry
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Lze využívat dualSIM a microSD současně
  • Svižný systém
  • Hlasité stereo reproduktory
  • Krásná cena

 

Negativa:

  • Výrobce si mohl odpustit aplikace Facebooku

One thought on “Realme 7 Pro – Pořádně zatopí konkurenci! (RECENZE)

  1. Líbí se mi, že v té záplavě modelů různých značek ještě někdo dokáže ocenit takový sice trochu průměrný, ale zato velice praktický mobil. Taky je to snad první recenze, kde se ho autor nesnaží porovnávat s jeho předchůdcem, s poco, nebo samsungem. Článek sice působí jako reklama, ale protože jsem také jeho majitelem, můžu potvrdit, že ze 7 Pro mám úplně stejné pocity. FB se dá naštěstí jednoduše odinstalovat a chybějící podpora 5G pro mě zatím není důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top