Proč se vyhnout mobilům Google Pixel?

Google koupil velkou část zaměstnanců mobilní divize tchajwanského HTC a vrhl se do výroby vlastních mobilních telefonů Google Pixel. Před lety Google překvapil tím, že pouze jedním fotoaparátem uměl pořídit nádherné snímky drtící více fotoaparátů některé konkurence. Za vším stála úžasná mobilní aplikace Google Camera pro focení, která zvedala kvalita fotek, ale i videí díky softwarovým algoritmům. Výborný byl především noční režim Night-Sight či portrétní režim s rozostřeným pozadím.

V tomto článku jsem se podíval na to, zda má ještě dnes smysl si pořizovat mobil Google Pixel. Jaké jsou vlastně jeho výhody a nevýhody? Bohužel nevýhod je více…

 

Dostupnost na našem trhu

Je dobré zmínit, že mobily od Googlu prozatím nejsou na našem trhu dostupné oficiálně. Sehnat je na CZC, Alze či jiných e-shopech sice můžete, ale připlatíte si za to, což je celkem velká nevýhoda. Dvouroční záruku vám však daný e-shop dle našich zákonů dát musí, takže o tu se obávat nemusíte. V mobilech bude také systém plně v češtině.

 

Na 5G musíte zapomenout!

Je smutné, že snad všechny velké e-shopy zákazníkům zatajují, že mobily Google Pixel na našem trhu neumí mobilní sítě 5G. Ve specifikacích mobilu se sice dočtete, že mobil 5G konektivitu umí, což je vlastně pravda, ale naši mobilní operátoři jej do své 5G sítě nepouští. Je to vlastně tím, že mobil nebyl ve spolupráci s našimi operátory testován a není tu oficiálně. Stejný problém má třeba i skládací mobil OPPO Find N. Zapomenout musíte i na VoLTE, ale běžné LTE na mobilech naštěstí funguje. Pokud si však zaplatíte takové peníze za mobil, tak jistě již 5G či VoLTE chtít budete.

Popisek u mobilu Google Pixel 6 Pro na e-shopu CZC.cz

 

Problémy se systémem a procesorem

Ve svém okolí mám dva uživatelé mobilů Google Pixel, což jsou dost možná jediní dva uživatelů Pixelů v ČR. Na žádném nefunguje 5G a bohužel ani samotný operační systém. Kdysi bylo velkým lákadlem, že mobily od Googlu budou dostávat aktualizace systému okamžitě a očekávalo se, že samotný systém bude také výborně odladěný. Aktualizace sice oba mobily dostávají bleskově, a to včetně bezpečnostních záplat, ale to dnes už umí i vlajková konkurence.

Je to smutné, ale vlastně operační systém je největší slabinou především nových modelů Google Pixel 6/6 Pro. Google sice na ně vydává různé opravné aktualizace, ale každou aktualizací přichází další problémy. Někomu pořádně nefunguje čtečka otisků prstů, systém se často restartuje, padají aplikace a u modelu Pixel 6 Pro kolega zaznamenal i problém s obrazovkou Always-On (obrazovka zhaslého displeje). Tyto problémy však nemají jen dva moji známí, ale přečíst si stačí třeba různé příspěvky na Redditu či jiných sítích, kde si uživatelé Pixelů neustále stěžují.

Já osobně si myslím, že za všemi těmito problémy stojí nový procesor Google Tensor. Vlastně moc nerozumím tomu, proč Google do svých mobilů nenasadil vlajkový procesor Qualcomm a na rozdíl od konkurence nevyřešil pořádně jeho chlazení. Nový procesor od Googlu také není podporován ze stran některých mobilních her, kde chcete maximální grafický výkon a problém jsou i některé aplikace. Vývojáři zkrátka nejvíce podporují nejrozšířenější procesory od Qualcommu.

 

Má smysl si Google Pixel vůbec pořídit?

Můžeme jen spekulovat, jak na tom budou nové sedmičkové modely, ale Pixely 6 v žádném případě nedoporučuji koupit. Tedy za předpokladu, že nemáte úchylku se záměrně mučit a ubližovat si. Pokud však jste stateční a milujete výzvy, s Pixelem se rozhodně nudit nebudete. Každou novou aktualizací totiž budete řešit něco jiného.

Teď ale vážně… Oba nové Pixely jsem měl možnost držet v ruce a jejich konstrukční zpracování je příkladné, i když samotný design se mi zrovna moc nelíbí. Za stejnou cenu si můžete zakoupit hezčí mobily s podporou 5G i VoLTE, krásně rychlým operačním systémem s více funkcemi i daleko lepšími procesory od Qualcommu. Ona i ta konkurence má daleko rychlejší 100 W a výkonnější nabíjení. Fotoaparáty Pixelů už také nejsou nějak převratné, jako kdysi a konkurence je na tom i fous lépe.

10 thoughts on “Proč se vyhnout mobilům Google Pixel?

  1. Kdo vam dal pravo toto napsat rozhodne nedoporucujete kupovat google 6 ??? Nechapu mam ho doma mam android 13 a rozhodne je to muj nejlepsi telefon za poslednich 10 LET

  2. Sice jsem neměl problémy zmíněné v článku ale problémy jsem s Pixelem 6A měl fakt velké. Mobil třikrát na reklamy a nakonec jsme dostal peníze zpátky. Mám teď Motorolu a je mnohem lepší a hlavně funguje. 😀

  3. Autor a článek je trošku mimo…Čtečka u 6 byla trošku špatná ,ale systém? Neměl jsem snad nikdy problém…možná jednou.
    Mám 4a a přemýšlím nad 7…..
    Pokud bych měl kupovat android,tak už jen pixel,jinak bych kupoval Apple

  4. Pan autor to poněkud přehání. Chcete Pixel levněji, než za kolik je na českých eshopech? Snadné, objednejte ho na Amazonu.de, i se zárukou, případné vyřízení reklamace je u Amazonu v pohodě.
    Proč šel Google do vlastních procesorů, autor nechápe. Jednoduchá odpověď: jsou přizpůsobeny s důrazem na umělou inteligenci a optimalizovány pro aplikaci fotoaparát a Google asistent. Drtivou většinu mobilních her zvládne s přehledem na plno. Navíc procesor zde hraje druhé housle, v prvé řadě je tu grafický akcelerátor. Mimochodem tohle není telefon určený pro hráče, nikdy nebyl.
    Má nejnovější Android jako první, aktualizace též jako první, daní za to jsou občasné chyby, pochopitelně. Postupně se to vychytalo. A že dnes poskytují aktualizace a bezpečnostní záplaty i jiní stejně rychle? A to kteří? Odpovím sám: nikdo. I gigant Samsung často posílá záplaty i s několika měsíčními prodlevami. U mnohých se nedočkáte vůbec. Důvod je logický, výrobci musí novinky přizpůsobit svým nadstavbám a spoustě předinstalovaného balastu a to trvá.
    Čtečka je nic moc, je optická, tedy starší koncepce, ano ta se nepovedla.
    Má skvělý fotoaparát, což dokazují testy, vč. DXO Mark a aplikaci fotoaparátu má takřka bezkonkurenční, má krytí IP68, ok, dnes už normálka (skoro), má perfektní multitasking, možná nejlepší ze všech, parádní ovládání gesty. Jeho vzhled je otázka vkusu, sto lidí, sto chutí, ale modul fotoaparátu má praktický, díky němu se telefon nehoupe na stole. VoLTE i 5G má, že pro to naši operátoři nemají certifikaci, není věc technická, ale spíš administrativní, nevím zda je neochota u nich, či u Googlu. Mimochodem, koho z vás v reálu trápí, zda máte 5G, když jeho pokrytí je stále tragické? VoLTE ok, to by se fakt hodilo.
    Nabíjení má pomalé, výrobce se zkrátka rozhodne zda superrychle nabíjet, nebo chránit baterku, Google šel druhou cestou. Z nuly do 50 % se nabije rychle, pak záměrně zpomalí, právě proto, aby nedrtil baterku. Je to můj první Pixel, o žádném trápení nemůže být řeč, nevím kde na tuhle přehnanost autor přišel. Předtím jsem měl několik prémiových Samsungů, Huawei, Nokii, už bych neměnil.
    Howgh.

  5. Podívejte se prosím na datum vydání článku. V tu dobu skutečně Pixel měl velké problémy a já svůj Pixel 7 nemohl kvůli restartům používat. Dnes po opravných aktualizacích mi Piyek 7 funguje krásně. No až na to 5G.
    Autor by v článku mohl zmínit, že jsou opravné updaty už venku.

  6. Ja nevim. Mam 6Pro a 6a a vubec zadny problem nevidim. Je mi jedno zda jede ve 4G nebo 5G,na mobilni internet je to dostavujici. Volte mam taky u Tmobile. Nabijim v noci. Čtečka jede normalne nevim co znamena pomala a nepřesná. Žádný potíže s diplejem. Telefon se pouziva dobre a system s nástavbou není jak hračka a omalovanky.

  7. Já nevim. Pouzivam Pixel 6 a vubec zadny problem. 5G je mi úplně u analu. System? Mel ten clovek ten telefon vubec v ruce?

  8. Pixel 6pro, 5G už funguje, ověřeno na rychlosti připojení, čtečka otisků fungovala od začátku bez problémů, telefon se nerestartoval nikdy, kromě update. Velmi rychlý telefon, Od fotoaparátu jsem čekal víc, ale Apple dělá ve stejných situacích pocitově podobné (trochu přepálené) fotky. Hry neparim. Můžu doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top