Elon Musk v loňském roce koupil sociální síť Twitter, a to se naprosto pochopitelně nelíbilo velkému množství uživatelů. Každý takový uživatel tedy hledal nějakou náhradu, a tou je decentralizovaná sociální síť Mastodon. Ta je stále využívána a existuje již dost českých instancí. Existuje i sociální síť Pixelfed jako svobodná náhrada za Instagram a již pár let je tu i PeerTube, což je zas služba pro videa a náhrada za YouTube.
V tomto článku jsem se podíval právě o PeerTube, který je také decentralizovaný a každý jej může začít svobodně provozovat na svém serveru. Jedná se tedy o bezplatný open-source, který je vyvíjen francouzskou společností Framasoft. Projekt je postaven na protokopu Activity Pub a klientu WebTorrent.
PeerTube bohužel stále není moc populární, ale existují různé komunity, které na různé instance nahrávají návody, hostují svá videa pro webové projekty atd. Existuje i česká instance Peertube.arch-linux.cz, za kterou stojí česká komunita linuxové distribuce Arch Linux CZ. Na serveru jsou však vítáni i uživatelé, kteří systém Linux nepoužívají. Registrace jsou však uzavřené, a to kvůli tomu, aby se na platformě neobjevoval nežádoucí obsah. Jestli si chcete Peertube vyzkoušet a máte nějaká zajímavá videa, stačí kontaktovat administrátora instance, a to třeba na sociální síti Mastodon.
Webové prostředí PeerTubu
PeerTube funguje vlastně dost podobně, jako populární YouTube. Jako tvůrce tam máte svůj kanál, na kterém máte svá nahraná videa. Ostatní mohou váš obsah odebírat, využít odebírání novinek skrze RSS, komentovat či stahovat. Vlastně je na vás, jaká práva u videí nastavíte. Nechcete, aby vám někdo mohl psát pod video komentář a video stáhnout? Můžete to zakázat. Webové prostředí PeerTube je krásně čisté a bez nesmyslů kolem. Potěší i přítomnost češtiny a procházení videí od dalších uživatelů. Nahrávání videí mi alespoň na Peertubu.Arch-Linux.cz fungovalo výborně na počítači i mobilu a skvěle funguje i přehrávač pro weby. Není tedy potřeba shánět ani nějakou aplikaci, protože na webu vše krásně funguje.
Výhody a svoboda na PeerTube
Velká výhoda PeerTube spočívá v tom, že se jedná o svobodnou decentralizovanou službu. Je tedy jen na vás, na jakém serveru chcete být registrováni a chcete jej používat. Neobsahuje ani žádný otravný algoritmus, který by vám měl doporučovat obsah dle vašich videí a zájmů i z jiných webů. Na platformě se nenachází ani žádné nežádoucí prvky se sledování vašeho chování na internetu z jiných služeb, jako to dělá právě třeba YouTube. Nejsou zobrazovány ani žádné otravné reklamy.
Jedná se o open-source, takže si PeerTube každý může používat dle svého uvážení. Můžete tedy narazit na instance využívající trochu upravený vzhled webu a zásadní jsou také podmínky používání. Každá instance má totiž jiné podmínky. Ty jsou však většinou jen takové, že nesmíte šířit autorsky chráněný obsah, vyobrazení vražd a jiný obsah pro dospělé. Zkrátka nesmíte porušovat zákon.
Jsou i instance, kde musí vaše videa manuálně schvalovat přímo administrátor. To je výhoda a zároveň velká nevýhoda. Video nahrajete a musí projít manuálním schválením. Musí ho tedy vidět reálný člověk, nikoliv bot. Nestane se tedy, že by video bylo blokováno nebo váš účet zabanován neprávem. Odpovědného administrátora na dané instanci si můžete také snadno dohledat a zeptat se ho, proč mu dané video vadilo a lidsky se domluvit. Nevýhoda pak spočívá v tom, že nahrané video musí manuálně schválit reálný člověk, a ten se k tomu musí dostat. Pokud tedy nemá administrátor zrovna daný den čas, může ho schválit až druhý nebo jiný den.
Proč používat právě PeerTube?
Asi vám musí být jasné, že na PeerTube nijak nezbohatnete a nestane se z vás internetová celebrita. Je však skvělý v tom, že si můžete najít dobrou komunitu se stejnými zájmy, přispět svými návody či jinými videi, komentovat a případně i diskutovat. Jestli máte svůj server a chcete si vytvořit vlastní instanci jen pro sebe, pro přátelé nebo klidně jako veřejnou instanci pro všechny. Jeho vývoj totiž stále pokračuje a vychází pravidelné aktualizace.
Já osobně začínám mít s platformou YouTube a dalšími velké problémy v tom, že obsahují reklamy a bohužel i neprávem mažou videa nebo blokují účet. Do článků jsem vytvořit poměrně dost videí s různými postupy instalace některých aplikací, ukázek nastavení atd. Platformě vadí i krátký úryvek hudby. Na videích přitom nebylo vyobrazeno nic závadného nebo ilegálního. PeerTube je tedy jasná volba, kam mohu videa nahrávat a následně vkládat jeho přehrávač do článků. Níže najdete k vidění přehrávač videa hostovaného na instanci PeerTube.
Instance a kde se registrovat?
Já osobně využívám již zmíněnou instanci Peertube.Arch-Linux.cz, se kterou jsem spokojený. Instancí je však hodně a vybrat si můžete takovou, která vám bude vyhovovat. Najít si instanci můžete třeba na webu vývojářů, kde se nachází seznam s možností vyhledávání. Do vyhledávače můžete napsat třeba jen „CZ“ a najde vám české instance. U některých můžete vidět třeba německou vlajku, ale to je tím, že využívají jen hosting v Německu.