Počet vydaných uživatelů Telegramu vzrostl. Končí na něm svoboda? Týká se to i ČR?

Často se setkávám s názory, že sociální síť Telegram je anonymní, nabízí vysokou úroveň zabezpečení pro komunikaci a své uživatelé odmítá vydávat. Je to ale pravda? Spolupracuje s ČR, EU nebo třeba USA? Možná budete překvapeni.

Nátlak EU, interní kodex a vydání uživatelů z ČR

Telegram je skutečně hromadně zneužíván, proto byl zakladatel sítě Pavel Durov v srpnu 2024 zadržen ve Francii. Tamní orgány tvrdí, že Telegram odmítal spolupracovat a nevydával jim data uživatelů. Již tehdy to Durov vyvrátil, ale ve smluvních podmínkách se objevil bod o možném vydání tel. čísla a IP adres uživatelů. Samozřejmě to musí být v mezích zákona a taková data mají být vydávána pouze orgánům činných v trestním řízení.

EU na Telegram opravdu hodně tlačí kvůli obsahu. Trvá na lepší moderaci, blokování zobrazení ruské propagandy uživatelům v EU a spolupráci při vydávání zločinců. Již před nějakou dobou jsem byl se zástupci sítě v kontaktu a údajně se řídí interním kodexem. V drtivé většině případů odmítá spolupracovat, ale pokud porušíte kodex, vydáni budete. Týká se to údajně sdílení dětské pornografie, ohrožení jiných uživatelů publikací jejich údajů – adresa bydliště, fotky průkazů atd. nebo v případě teroristických organizací. Na řešení prodeje drog jsem však nikdy odpověď nedostal, a to jsem dotaz položil vícekrát.

Nátlak EU je sice silný, ale je celkem zvláštní, že opatření se týká jen vybraných trhů. Že by se každý stát musel s Telegramem domluvit zvlášť? Nejspíš tomu tak bude, jelikož Telegram v případě  ČR prozatím neblokuje přístup k ruské propagandě. Dle diskutování v několika skupinách nedochází k automatickým reportům „závadných osob“. To však neznamená, že by se zločinec neměl obávat, jelikož k vydávání opravdu problematických uživatelů dochází i v Česku. V době psaní článku došlo k vydání 10 tel. čísel nebo IP adres. Týkalo se to 23 uživatelů.

Zdroj: Telegram, Transparency Reports

Spolupráce s USA

Tady nejde jen o EU, ale v minulosti Telegram řešil velké problémy s indickými orgány. Tam se jednalo především o sdílení filmů a jiného pirátského obsahu. Americké úřady na Telegram tlačí samozřejmě také a dle posledních informací mělo dojít k výraznému nárůstu vydání uživatelů.

  • Telegram splnil 900 žádostí amerických úřadů za rok 2024 a poskytl údaje o 2253 uživatelích.
  • Do října 2024 bylo vyřízeno pouze 14 žádostí týkajících se 108 uživatelů.

Svoboda na Telegramu končí?

Osobně si myslím, že svoboda na Telegramu rozhodně nekončí. Z bezpečnostního hlediska je Telegramu vyčítání, že nemá defaultně nastavené end-to-end šifrování. Ano, cloudová komunikace je skutečně stále uchována na serveru a pokud jste zločinec, může být v případě potřeby dohledána a orgánům vydána. Pak je tu ale funkce s end-to-end šifrováním a Pavel Durov již několikrát zmiňoval, že v tomto ohledu se naráží na technologické limity, není informace z takové komunikace získat a následně na žádost různých orgánů vydat.

Telegram osobně beru jako výbornou sociální síť s mnoha pohodlnými funkcemi. Jelikož se jedná o sociální síť, není možné nabídnout opravdu vysoké šifrování defaultně. Předpokládám, že většina uživatelů si přeje mít přístup právě ke všem funkcím, veřejným kanálům, skupinám atd. Možnost end-to-end šifrování tu stále je a pokud pácháte trestnou činnost a využíváte cloudovou komunikaci, pak jste nejen zločinec, ale i naprostý idiot.

Zapnutí end-to-end komunikace

Je Telegram anonymní?

Ne, není a nikdy nebyl! To platí i pro Signal a mnoho dalších aplikací. Pro registraci je totiž nutné zadat tel. číslo, což mi osobně velice vadí u všech takových služeb. Je sice pohodlné se díky tomu spojit s vašimi kamarády a kolegy, ale z hlediska anonymity to je špatné. Pokud ale skutečně chcete mít Telegram zcela anonymní, možné to je a vlastně to je snadné. Stačí využít předplacenou SIM, založit si účet a SIM vyhodit. je tu i možnost zakoupení anonymního Telegram čísla nebo eSIM kryptoměnami. Dále mám vyzkoušeno, že Telegram funguje s ExpressVPN a dalšími anonymizačními nástroji. Tel. číslo ani IP adresa k vám tedy nijak vést nebude. Upravené aplikace pak umožňují lepší integrování proxy.

Osobně si myslím, že Telegram rozhodně není nejbezpečnější aplikací pro komunikaci. Skutečné end-to-end bez zadávání tel. čísla, e-mailu a dalších údajů dostanete třeba u Threemy a dalších služeb. Právě kvůli skutečnému end-to-end ale není možné uživatelům nabídnout tolik úžasných a návykových funkcí. Jako sociální síť je Telegram skvělý, i když na našem trhu používá veřejné kanály a různé skupiny nejspíš minimum běžných uživatelů. Používám Telegram jako sociální síť a pro opravdu citlivou komunikaci Threemu.

Zahraniční eSIM si můžete pořídit v Telegramu za kryptoměnu TON

Zdroj: 404media.co, tginfo, Pavel Durov 1, 2, 3, 4, cointelegraph.com, hindustantimes.com, imesofindia.indiatimes.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top