Mnoho běžných uživatelů Telegramu si říká, že animované dárky v této síti nemají žádný smysl. Často jsem se setkal s názorem „to nikdo kupovat a posílat nebude“. Opak je ale pravdou a animované dárky jsou na této síti velmi oblíbené. Dle Pavla Durova se bude sociální síť této funkci věnovat nadále. O některých plánech již víme, ale Telegram nám letos přinese e-mailovou schránku a možná i další služby. Jaké jsou plány sítě pro rok 2025?
Větší snahy o monetizaci
Platíte za nějakou sociální síť. Pravděpodobně ne, i když Facebook, Instagram a další služby formu předplatného nabízí. Moc ale nevěřím tomu, že je jejich počet nějak vysoký. Svoboda projevu je na těchto sítích dost potlačována a s předplatným získáte pouze odstranění reklam. Telegram Premium je čistě dobrovolné předplatné a pokud síť využíváte aktivně, jistě oceníte jeho bonusové funkce. Měsíčně vás předplatné může vyjít jen na 99 Kč, což je rozumně nastavená cena. Nejspíš právě proto počet předplatitelů roste a údajně ho využívá již 12 milionů uživatelů.
Do Telegramu je možné publikovat vlastní mini aplikace a letos bude jejich počet určitě růst. V těch je možné mít rozumné reklamy a na těch nejen tvůrce aplikace, ale samozřejmě i Telegram něco vydělá. V aplikacích je možné nějakou dobu nakupovat obsah skrze kryptoměnu TON nebo virtuální měnu Telegram Stars. Za Stars si můžete odemykat různý bonusový obsah od vašich oblíbených tvůrců a případně je dobrovolně podpořit u každého příspěvku.
Velké plány s animovanými dárky a NFT
Zjišťuji, že drtivá většina lidí v mém okolí vůbec netuší o přítomnosti dárků v Telegramu. Ona je totiž schovaná a nijak vás nenutí k nakupování a posílání. Využívání funkce je tedy opět dobrovolně a není vám nijak násilně tlačena. Z toho by si měl Google a mnoho dalších společností vzít příklad…
Pavel Durov se na svém kanále pochlubil, že během letošních svátků došlo k nákupu 20 milionů animovaných dárků. To je dle mého názoru velmi vysoké číslo a sám jsem ho neočekával. Je tedy vidět, že dárky jsou oblíbené a mnoho z nich je limitovaných na omezený pčoet kusů. Dárky se nakupují právě za měnu Telegram Stars, ale sociální síť má s nimi další velké plány. Některé dárky bude možné vyměnit za novou verzi s jiným vzhledem a převedou se do NFT. Některé tedy v budoucnu mohou mít hodnotu a bude možné je prodat nebo dražit. To může pomoci si přivydělat nejen vám, ale i Telegramu.
„1. ledna jsme představili možnost proměnit dárky z limitované edice v jedinečné sběratelské předměty. Ty lze přenášet v rámci Telegramu i externě jako NFT. Vyražení unikátního dárku stojí pouhých 25 hvězdiček, které se utratí za poplatky TON blockchainu potřebné k vyražení NFT.
Naši umělci navrhli nespočet verzí 21 limitovaných dárků a už pracují na dalších 25. Míra uměleckého úsilí vloženého do tohoto projektu byla neuvěřitelná. Nechali jsme se unést natolik, že jsme za některé dárky nakonec našim umělcům zaplatili více, než kolik činil jejich výdělek.
Slyšel jsem, že tržiště třetích stran NFT již pracují na umožnění aukcí pro dárky ražené na Telegramu. Bude zajímavé sledovat, jak se tento ekosystém bude vyvíjet.“, publikoval Pavel Durov na svém kanále
Telegram má peněženku pro krypto a NFT. Jak koupit NFT za TON?
Bezpečný e-mail od Telegramu
Telegram opravdu rychle rozšiřuje své funkce a nabaluje na sebe další služby. Již vloni oznámil příchod nové Web3 e-mailové služby Tmail. Slibuje vysokou bezpečnost a samozřejmě na ní bude Telegram také vydělávat. Prozatím o ní není známo mnoho informací, ale kryptoměnou TON si můžete zakoupit jméno pro vaší budoucí schránku. Nakoupit si jména můžete už nyní, časem je prodat nebo dražit. Opět na tom budou moci vydělat obě strany.
Vlastně právě na e-mailovou službu jsem nejvíce zvědavý. Jaké bude mít funkce? Budou e-maily přicházet přímo do aplikací Telegram? Nic takového prozatím nevíme, ale zjistíme to již v březnu letošního roku. Do té doby doporučuji si zarezervovat nějaký dobrý název schránky. Všechny názvy vašich schránek budou dostupné nejen na webové stránce Tmailu, ale i v kryptopeněžence Telegram aplikace a tržiště NFT Getgems.
Nákup názvů pro Tmail je možný na adrese Tmail.ae.
Blokování a ověřování
Jelikož Telegram nabízí vysokou úroveň svobody projevu, je hromadně zneužívána. On je problém i s vydáváním zločinců, což je službě vyčítáno. Na našem trhu k vydávání uživatelů údajně nedochází, ale dochází k hromadnému banování. Před pár dny došlo k další velké vlně blokování uživatelů a samozřejmě to mělo své důvody. Síť prý banuje často nahlašované a následně prověřené uživatele za rozesílání phishingu, podvody s kryptoměnami, prodeje řidičských a jiných průkazů nebo uživatelé spojené se šířením nežádoucího porna. Sám jsem vypozoroval, že síť začala z vyhledávání odstraňovat různé veřejné „nežádoucí“ Telegram kanály. Nedochází k jejich smazání, je možné je sledovat a přidávat do nich uživatele, ale jejich nalezení je ve vyhledávání omezeno.
Osobně si myslím, že letos bude docházet k dalším velkým vlnám blokování „nežádoucích“ uživatelů. Síť začala také označovat podvodníky nejen u jejich jména účtu, ale i v jeho popisku a upravena byla forma ověřování třetí stranou. V tomto ohledu bude nejspíš docházet k dalším změnám.
U blokování ale ještě zůstanu, jelikož v některých státech EU dochází k blokování zobrazení ruské propagandy. Jedná se skutečně o propagandu, ale mnoho uživatelů to kritizuje, jelikož se jedná o ohrožení svobody slova. Takové blokování totiž v budoucnu je možné zneužít pro blokování legitimních médií, stránek politických strach či něčeho jiného. Každé blokování je nebezpečné a je otázkou, kdo bude taková média vybírat a jaká je vlastně hranice k jejich zablokování? Má to vůbec smysl? Ne, jelikož se během chvilky objeví tisíce dalších kanálů.
I když je takové blokování neúčinné a zbytečné, snaha EU omezit zobrazení některého obsahu bude dle mého názoru pokračovat. Těžko říct, jakých dalších novinek se na Telegramu letos dočkáme. Jsme jen na začátku roku a Telegram má určitě v rukávu schované další chystané funkce.
Zdroj: Telegram blog, Pavel Durov